Řeka bohů: Román ze starého Egypta

Pravěký Egypt byl zemí faraonů. Královstvím vybudovaným na zlatě a legenda zničená chamtivostí po bohatství a po moci. Ústy neobyčejně nadaného otroka Taity je čtenář vtažen do velice živého a barvitého příběhu, který se rozvíjí s napětím a prudkostí již od první stránky, a tak se mu dostává možnosti vžít se do tajemna pradávných dob....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263031/big_reka-bohu-1kM-263031.jpeg 4.61934

Řeka bohů / Rieka bohov 1.

Literatura světová, Romány, Historie

Vydáno: , Alpress

River God, 1993

Kniha Řeka bohů: Román ze starého Egypta

soupik2012

Tak jsem si po opravdu několika dlouhých desetiletích, dala opáčko této knihy, tentokrát v podobě audioknihy. Pamatuji si, že jsem na poprvé nebyla příliš nadšená, také proto tak dlouhá pauza, ale dopadlo to úplně stejně jako u Egypťana Sinuheta. Ten mě také v mládí příliš nebavil a dokonce jsem ho odložila jako nedočteného. A teď v pokročilejším věku ho stejně jako právě doposlechnutou knihu Řeku bohů, řadím vůbec k tomu nejlepšímu, co mi kdy prošlo rukama. Zkrátka nejsou žádné špatné knihy, jenom je musíme číst ve správném okamžiku. Sledujeme romantický, dobrodružný příběh ze starověkého Egypta, který nám vypráví jeden tehdejší otrok. Knihu vlastně sepsal on a vykreslil se jako všeznalec a nejchytřejší člověk té doby. Asi ani z poloviny to nebude všechno pravda, ale jako pohádku sepsal svůj životopis velice poutavě a já tak v podstatě nemám nic, co bych této knize mohla vytknout. Audioknize, kterou načetl velice dobře pan Libor Terš, nemám také co vytknout. Mohu ji pouze všem vřele doporučit k poslechu.

veverkaVv

Díky letošní čtenářské výzvě jsem se znovu po letech dostala k této knize a vůbec nelituji. Někdy je problém číst knihy opakovaně, ale u této musím říct, že v různém čase a věku čtenáře se i jinak vnímá děj. Určitě jsem si více užila barvité líčení krajiny, zvyků i lidských osudů. Už jsem na noční stolek umístila i druhý díl. Doporučuji i při váze knihy.

ber-tram

S pietou vůči loni zesnulému romanopisci a jsa nesvůj z objemné bichle jsem Řekou bohů poprvé vstoupil do jeho tvorby. Asi ne naposled!
Krátké kapitoly usnadňují průchod dějem, který se (ústy málem geniálního kleštěnce) po palácovém intrikaření a obcování přelévá v outdoorový poříční exodus.
Jazyk je plasticky popisný, ne-li doslovný, čímž vynikne chlípnost i krvavost egyptského starověku. Hladký až lesklý papír svižně šustí pod prsty, a byť jako čtení do vlaku to znamená cestovat s cihlou, jezdím navěky věren přísaze: elektronickou čtečku nikdy!
Jak mě v 90. letech odrazovaly knižní barvotiskové obálky s palcovými blýskavými nápisy, zjišťuji, že leckdy klamaly kabátem. Možná už ne tak hluboko v čase, ale kamkoliv jinam se s průvodcem Wilburem S. někdy ještě vydám! 11/22

smardice

Velmi čtivý příběh z dob faraonů starověkého Egypta, trošičku připomínající Egypťana Sinuheta. Nádherný příběh nekonečné lásky, bojů a putování, částečně se zakládající na skutečných postavách.

p.stranska

Nechápu tolik nadšení kolem. Já knihu vnímám jako špatnou napodobeninu, nebo ještě lépe špatnou parodii na Egypťana Sinuheta. Příběh o nadčlověku, který na co sáhne a k čemu se přimane, v tom je nejlepší. Zbytek je rozvleklá pohádka. Styl psaní, vyjadřování postav ani popisy situací mi nesedí. Opět si myslim, že je to napodobenina Waltariho stylu, jen velmi nepovedená. Nedokázala jsem se soustředit na historická fakta jako taková -pokud tam opravdu jsou, v té změti patosu se ztrácejí. Pro mě nuda, ale dávám aspoň jednu hvězdičku, protože kdyby mi bylo šestnáct a rozhodla bych se číst takovouhle bichli, možná by se mi to trochu líbilo.

Sybelle

K této knize jsem se dostala v podstatě omylem. Co se zpočátku jevilo jako romantický příběh, se postupně vyvine v dobrodružný příběh popisující celý život hlavních hrdinů (Taity, Lostris a Tana) od mládí až do smrti.
Příběh je zasazen do období, kdy je Egypt rozdělen na dvě jednotlivá království. Taita je v podstatě génius (není nic, co by nezkusil a nevylepšil) a je na to hrdý. Přesto mi byla jeho postava sympatická.
Popisy prostředí a vysvětlení zvyků byly někdy trochu delší, ale na druhou stranu dokreslily krásně celý příběh.

hawatt

Jsem Taita. A teď vám budu vyprávět kde všude jsem byl, co všechno jsem zažil a jak moc by byl Egypt beze mne v pytli... jo a nesnáším vejtahy (opakovaně v díle zmíněno)

Ale napsaný je to dobře a čte se to jedním dechem. A docela to sedí historicky

nai.ivka

Taita byl asi docela samožer, pokud vůbec žil. Pohádka je to krásná, užila jsem si ji.