Ready Player One: Hra začíná

Ready Player One: Hra začíná https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290983/bmid_ready-player-one-J6W-290983.jpg 5 2591 654

Ready Player série

Svět v roce 2045 se ocitá v hluboké krizi – jedinou záchranou před bezútěšnou skutečností se pro miliony lidí stalo OASIS, bezplatná onlineová videohra přístupná prakticky každému – každý si zde může vytvořit novou identitu a vést virtuální život, často na hony vzdálený tomu opravdovému: studovat, cestovat, mít přátele, zamilovat se... A nalézt velikonoční vejce, poklad, který tam někde před svou smrtí zanechal James Halliday, výstřední tvůrce OASIS, společně s miliardovým dědictvím. Léta se o nalezení tří klíčů ke třem branám, jež vedou k pokladu, marně pokoušejí miliony Hallidayových obdivovatelů. Léta se to nedaří ani Wadu Wattsovi, který má těsně před maturitou, přežívá u tety v karavanu a honba za pokladem se stala jediným smyslem jeho existence. Avšak poté co se mu podaří rozluštit první nápovědu, nabere jeho život divoké obrátky…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Ready Player One , 2011

Vilas1979
01.06.2016 5 z 5

Tahle kniha by měla být biblí a absolutně „must read“ všech geeků, kterým je pravděpodobně hlavně určena. Sám bych se asi úplně za geeka nepovažoval, ale na Atari 800XL, které je v knize mezi těmi všemi počítači také zmíněno, jsem vyrůstal, na střední škole jsme hráli Dračí Doupě, český klon Dungeons & Dragons, v současných RPG a MMORPG hrách jsem pak strávil mnoho stovek hodin, takže číst si o OASIS bylo jakési splnění mého snu. OASIS - finální prostředí, finální hra. I nám už virtuální realita pomalu ťuká na dveře a je téměř jisté, že to bude něco, co převrátí svět zábavy naruby, budoucí heroin lidstva, kam bude možné utéci před neutěšenou realitou. Ready Player One je však, jak napovídá obálka, zároveň poctou klasickým osmibitovým hrám a automatům z osmdesátých let, je to vlastně hold celé tehdejší kultuře, obsahuje neskutečné množství odkazů na osmdesátkové hry, filmy, seriály a hudbu. Přišlo mi neuvěřitelné, že to všechno zvládli hlavní hrdinové pojmout a našprtat se to nazpaměť, jakkoliv to byli klasičtí geekové, kteří v podstatě nic jiného nedělali a posledních pět let se věnovali téměř výhradně honu za „Velikonočním vejcem“ schovaným kdesi ve světě OASIS. Kniha nemá žádné slabé místo, čtivá záležitost od začátku do konce, velmi těžko se odkládala. Bez debat plný počet.

viviann
28.05.2016 5 z 5

Ctiva napinava kniha, ktera vtahne do deje od prvni stranky. Prestoze hry nehraji a pocitacum nerozumim, kniha si me uplne ziskala. Precteno za tri dny.

Djkoma
25.05.2016 5 z 5

Působivá kniha. Návrat (pokud jsem z nich vyrostl) do dětských let, virtuální realita spojená s popkulturními odkazy na hry, platformy, knihy, světy a všechno, co si pamatuji z Té doby. Navíc má láska k filmům a hrám (z velké části z 80. let) se tu projevuje znalostí prostředí, odkazů, narážek mimo hlavní děj... je to radost sledovat knihu, která kromě výše popsané zábavy nabízí příjemný závěr se vším, k čemu mladí dorostou a starší už to dávno vědí (jen na to zapomínají). Ready player one doporučuji s hudebním soundtrackem z dobových automatů, číst ho v tričku se Space invaders nebo PacManem a vzpomínat u něj na dobu, která byla (vždyť hlavní postava hraje virtuální realitu, má k tomu konzoli, vizor, později i oblek, který způsobuje projevy virtuálního světa na kůži... já tohle nikdy neměl a stejně si do teď pamatuji, jak jsem některé hry i filmy prožíval až na téhle fyzické úrovni, to vtělení do děje, v podstatě jsem četl o sobě, jak jsem tuto dobu prožíval a i když jsem nikdy nehrál hry, abych měl "dokonalé skóre" nebo tisickrát opakoval, abych nalezl všechny tajné úkryty, do teď jsem schopný odrecitovat velkou část některých základních děl...). Díky za tuhle knihu, byla radost jí číst.

knihomil1
24.05.2016 5 z 5

Bezva kniha pro kohokoliv, kdo alespoň trochu rozumí počítačům a hrál někdy nějakou hru. Doporučuji! :))

Thanyss
23.05.2016 5 z 5

Je to Bible a je zcela bez debat jednoduše boží! Po dlouhé době se mi do rukou dostala kniha téměř hraničící s dokonalostí. Strhující příběh plný nostalgických odkazů na počítačové dinosaury, až jsem málem musela zatlačit slzu, když jsem si vzpomněla na naše stařičké Atari 130XE, u něhož jsem strávila nekonečné moře času s hrami, které možná byly primitivní, ale neuvěřitelně zábavné.
A přesně takový je i tenhle příběh. Neuvěřitelně zábavný, návykový a nedá vám vydechnout, dokud se nedostanete na konec hry.
Ready player one je zcela nepochybně velmi povedeným dílem, u něhož radostí zaplesá srdce každého geeka. Já se vznášela v sedmém nebi.

kristyna4414
14.05.2016 5 z 5

Bible pro všechny geeky.

TeaPeter
08.05.2016 5 z 5

Skvělá kniha. Hry nehraju, takže některé pasáže mi nebyly úplně srozumitelné, ale stejně jsem si to užil.

Babouš
07.05.2016 5 z 5

Čtivá a napínavá arkádová jízda nejen pro gamery. Když Parzival přišel na kloub první hádance, knihu jsem křečovitě svíral, protože jsem mu fandil, aby ho nikdo nepředběhl. Báječně napsané. Tahle kniha si nové vydání nepochybně zaslouží!

Meybe-
29.04.2016 5 z 5

Kniha jakou si přeje napsat každý autor, ale málo kterému se to skutečně podaří. Bavil jsem se skvěle. Nemam co dodat. Plný počet :)

Liborec
28.04.2016 5 z 5

Tak tohle je nerdovský orgasmus, povinnost pro každého, kdo žere sci-fi a fantasy, má rad hry a podobně a nejlíp trochu retro. Čím víc nakoukáno/načteno/nahráno, tím větší zážitek ze svižného románu budete mít.

Palorizek85
23.04.2016 5 z 5

Výborná kniha. Četla se skoro sama. Autor výborně vystihl online svět her a psychologii hráčů. Skvělé propojení scifi a fantasy.

ger
01.04.2016 2 z 5

Při čtení jsem si připadala jako na houpačce..chvilku nuda a další chvilka čtivá a napínavá.

Rien
26.03.2016 5 z 5

Ernest Cline údajně v téhle knize ukryl složitý návod k nalezení DeLoreanu z roku 1981 a kdo by hádanku vyřešil, mohl tenhle legendární automobil vyhrát. Za tu dobu, co jsem měla knihu 've čtených', jsem ji stihla přečíst třikrát, nic takového jsem tam sice nenašla, zato si Ready Player One vysloužil čestné místo v mé knihovničce. Každý, kdo má v oblibě staré hry, knihy, filmy a seriály vůbec, ten bude jistě chrochtat blahem, protože kolem toho celého se to vlastně všechno točí. Zesnulý miliardář a tvůrce populárního virtuálního světa, jež se poslední roky s nikým nestýkal, vytvořil honbu za pokladem postavenou právě na těchto věcech, kterými se bavil nejen v mládí, ale prakticky do konce života. Odkazů na kultovní i méně známé věci jsou zde kvanta (osobně jsem byla nejvíce nadšená ze zmínky o, v Evropě zapomenutém, anime Humanoid Kikaider), Cline zdokonalil myšlenku virtuálních her, kdy se uživatel doslova ocitne v botách známé filmové postavy a do puntíku prožije její dobrodružství a celou výpravu vylíčil tak živě a atraktivně až se divím, že podle téhle knihy stále nikdo nenatočil film. I když je to možná dobře, některé věci jsou lepší na papíře ponechané naší vlastní představivosti.

Mikisan
20.03.2016 4 z 5

Jakmile jsem se jednou ,,nalogoval,, do knihy, stala se z příběhu závislost. Velice čtivý, napínavý příběh u kterého přes těch 500 stránek budete chtít dát na jeden zátah, taková paráda a jen za 39 Kč v Levných knihám. Občas jsem si na netu musel vyhledat zmíněné hry a konzole, to jen pro celkový obraz. Na druhou stranu mě děsí život lidí v knize, ke kterému se zcela jistě blížíme. Do doby, kdy nám kyberprostor nabídne něco, v čem se ztratíme a na realitu zapomenem.

hlina
06.03.2016 4 z 5

Nejsem hráčka a možná proto mi chvlku trvalo, než jsem se začetla. Pak to ale nabralo spád a já jen z donucení knížku odhládala. Vůbec nevadí, že má knížka poměrně jednoduchý děj, protože je napsána velmi čtivě.
"... tehdy mi došlo, že realita, i když může být děsivá a bolestná, je také jediným místem, kde najdeš skutečné štěstí. protože realita je reálná."

LimedkaMikki
06.02.2016 5 z 5

Prvně se mi kniha dostala do ruky hlavně kvůli pěknému obalu. Po přečtení jakéhosi obsahu jsem si ji rozhodně vzala z knihovny domů. Po několika málo stránkách mě tato kniha dokonale pohltila. Když jsem ji musela na chvíli odložit, objevili se u mě typické příznaky absťáku :D Tohle je rozhodně moje top kniha, co jsem zatím četla. Kdyby se mě někdo zeptal, co mě na jí tak táhle, tak nedokážu úplně odpovědět. Prostě ta myšlenka, styl napsání? Sama nevím. Je to jako láska. Taky někoho milujete, prostě protože ho milujete. Nemá to nějaký konkrétní důvod. Samozřejmě má taky několik věcí, které se mi tak úplně nelíbili, především trochu delší začátek, než se stane něco pořádného. Sice to tam je nutné jako uvedení do děje, stejně jako popisování, kdy se hlavní hrdina učí věci na hon, ale tohle může být důvod, který některé z potenciálních čtenářů odradí. Avšak jakmile se to rozjede, ani nevíte jak, hodina a 3/4 knížky jsou pryč.
Po tom, co jsem jí dočetla, vlastně už v průběhu, jsem věděla, že tuhle prostě musím mít doma!
Pokud se jí rozhodnete číst, doporučuju si na to vynahradit celé odpoledne, kdy vás nebude nikdo rušit. Některé sice nezaujme, ale pokud ano, nejde se od toho odtrhnout. I když jsem jí četla už asi desetkrát, pokaždé je to stejné. Nemůžu se od ní odtrhnout a po dočtení si musím jít zahrát nějakou ze zmíněných her, nejčastěji pac-mana :-)

iampatrik
01.02.2016 5 z 5

Když Hunger Games, potká Enderovu Hru, která potká World of Warcraft.

Přestože se jedná o poměrně jednoduchý příběh, který využívá již viděné či čtené prvky (dobro X zlo, zvraty, přátelství, láska) knihu jsem četl jedním dechem. Je to asi také tím, že výše uvedené již známe prvky autor zakomponoval do originálního příběhu. Ten je plný odkazů na kulturu 80. let , přesněji počátky pc her a vše kolem nich. Příběh se odehrává v nedaleké budoucnosti, kde lidstvo žije svůj realný život v tom virtuálním, protože jim dává mnohem lepší podmínky a možnosti pro život a najdou zde úplně všechno, přes školní docházku, práci až po zábavu. Vše začíná tehdy, když umře autor virtuálního světa, který odkáže veškerý svůj majetek tomu, kdo zvládne jako první pokořit jeho hru. A tak se strhává napínavý kolotoč plný kvalitní čtené zábavy.
Musím říct, že knihu si užijí více ti, kteří kdy hráli nějakou pc hru (nebo mají ke hrám alespoň minimální vztah), popřípadě ví co je to "pac man". Na druhou stranu není to podmínkou a knihu pochopí i neznalý. Navíc myslím, že knihu si rádi přečtou ti, co v daných letech vyrůstali, ale i mladší, kterým kniha může otevřít dveře celkově ke čtení. Navíc je příběh velmi aktuální a tématem může varovat před silou virtuálního světa či hraní her.
PS. Velmi jsem zvědav a těším se na filmové zpracování.

Dragonian
29.01.2016 5 z 5

Kniha se velice těžko odkládá a nutí vás číst pořád dál. Skvěle jsem se u ní bavil, i když některé momenty jsou lehce předvídatelné. Milovníci starých her a celkové kultury 80.let si přijdou na své.

OndrejVasicek
24.01.2016 3 z 5

Měl bych být cílová skupina. Jsem hráč se zájmem o vývoj a herní historii, sci-fi pozitivní, nakloněn virtuální realitě. Přesto nebo možná právě proto, mě kniha nijak zvlášť nezaujala. Myslím, že kdyby mi bylo 13, asi bych ji bezmezně hltal. Dnešní Ondřej četl jen průměrný příběh neokleštěný o klišé a především (pro alespoň lehce IT znalé) plný berliček, které násilně drží děj pohromadě.
Řada momentů je tam tak nereálných, že kniha ztrácí uvěřitelnost a čtenář pojítko s knihou.

Není to nudné, pro mladé skvělé. Čtenář, třeba i lehce nabuzen všeobecným pozdvižením okolo knihy, který očekává něco trošku více, než další story o outsiderovi, bude zřejmě zklamán.

Terunkaa
21.01.2016 5 z 5

Tato kniha mě do děje vtáhla velmi rychle. Jakožto hráčku online her jsem hned soucítila s postavami a chápala jsem jejich úděl. To jak spisovatel popsal postavy samotné i prostředí virtuálního světa, mě dokonale pohltilo. Knihu jsem přečetla jedním dechem a během dvou dnů. Ke konci jsem litovala, že je konec knihy, ale i tak to stálo za to! :))