Ready Player One - Hra začíná

Ready Player One - Hra začíná https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119273/bmid_ready-player-one-AXq-119273.jpg 5 2588 652

Ready Player série

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Jota

Ready Player One , 2011

opic 12
13.07.2016 5 z 5

LOADING ....... PLEASE WAIT
At už jste Šimon nebo Matouš,T.Hill nebo B. Spencer,nemusíte zrovinka ani jet na riviéru a jestli vás to bláznivý léto rozlobí a budete zlí nezapomente třeba sáhnout po RPO,ono vlastně ve skutečnosti stačí najít jenom tři klíče a otevřít tři brány :)
Oslnivé scífko,debut který se odehrává v budoucnosti,je vlastně až nábožně prošpikovanej nostalgií po 80 částečně 90 letech minulého století. Osobně inklinuju spíš k těm devadesátkám ta mě zasáhla kadencí pubertální zrovinka silou Arkanoidu :) Jestřábí ženu jsem viděl asi jednou a z tehdejšího retro popíku,které nás radiostanice denně zásobují i v současnosti mě stává ochlupení nejenom na hlavě :) Jenže to osmdesátkové dětství ve společnosti s Atárkem 800 XL a občasné návštěvy maringotkových heren při poutích v šedi totalitní,kdy jistá přes rameno nakukující menšina se vždy poblíž vehementně nabízela s klasickým rčením,že ty budeš řídit a já ti budu střílet,třeba tu raketku zleva-doprava,tak ty vzpomínky jsou nezapomenutelný ! No a podobně je to i s touhle knížkou.
Až na minimum slabších míst a popisností,jednoduše jak už nejednou je tu v komentářích napsáno prostě to je zatraceně návyková centrifugová čtivá jízda s kolotočovýma drakama a labutěma dohromady. Tak trochu jsem si přál větší prokombinovanost virtuality s realitou něco trochu paranoidních uletu,nakonec jsem musel uznat,že ve výsledku je to napsaný nejlepším možným zpusobem. Ne náhodou je tu narážka o P.K.Dickovi i o neméně duležitém Voight-Kampffovi testu,zasvěcení jistě vědí.
Sposta narážek a odkazu na filmy,muziku,hry a nejednou něco k zamyšlení nad rovinu příběhu. Neblaze proslulý fenomén Japonských Hikikomori s tím spojený jednoduše zajímavější život v ne skutečném světě,pouze v tom virtuálním. Hranice tradičních generačních hodnot upadá i zároven zcela mizí. A není to budoucnost zase tak moc vzdálená. Napadne vás možná,co takhle manipulovat s otupělým lidstvem právě v něčem takovém umělém jako Oasis hmm nakonec něco podobného vlastně už probíhá. Naděje se tomu postavit je nakonec optimisticky vyznívající.
Po nasednutí do koptitu vesmírného plavidla jménem Vonnegut na palubě s pilotem Parzivalem se budete cítit jako žrout Pac-Man,hltat stránky jednu za druhou a až si po namlsání večer vyčistíte chrup, tak si to dáte dost možná třeba znovu celé ještě jednou a to nejenom playeři s playerkama,stejně si jistě užije i mnoho dalších jiných spokojených čtenářu.

Čtěte a budte READY :-)

Sporty.86
12.07.2016 5 z 5

super napínavý a výborně se čtený děj =) Jedna z mála knih, která mě takhle hodně chytla....

SONP
11.07.2016 5 z 5

Že to byla pro mne trefa do černého je bez debat. Všemi úrovněmi jsem prosvištěl za pár hodin čtení a četl jsem to i po nocích, jako jsem kdysi paříval všechny ty klasické pecky na 8- i 16-bitových strojích. Čtenářský zážitek bych přirovnal k Motteově Game, ale v tomhle dílku zůstal hlavní postava - nerd nerdem až do konce a neproměnil se na žádného supermana jako hrdina Game. Samotná zápletka uvnitř virtuální reality Oasis pak trochu připomínala geekovskou Śifru Mistra Leonarda, akorát místo historických úkolů ze středověku tu byly historické úkoly z 70.,80. a 90. let. A to je moje doba, takže většina popkulturních odkazu mne zasáhla a pár věcí jsem se i dozvěděl (dokonce jsem si poslechl konceptuální album skupiny Rush 2112). A hodnému zemřelému autorovi závěti ve vytahaném triku se Space Invaders se proti zlým korporacím prostě nedalo nefandit. 100%!
Co pro mne ale zůstává otázkou - jestli se téhle knize může dařit mimo cílovou skupinu, kterou jsou všichni ti divní lidé, co strávili své mládí u svých Atárek, Commodoreů a ZX Specter, Z komentářů níže se dozvídám, že ano, což je pro mne trochu překvapení. Čekal bych totiž opak. I když na druhou stranu: na Big Bang Theory se taky dívají lidé, kteří v životě nehráli dračák a nevědí, jak se liší pan Spock od T'Pol, a je to asi momentálně nejúspěšnější sitcom. Nevadí, aspoň ti "normální" lid zjistí, že tu jsme s nimi.

julythreemosen

To byla jízda! Boží.

hroubek
10.07.2016 5 z 5

Tahle knížka mě hodně sedla. Nejsem zapálený fanoušek sci-fi, ale něco málo znám, hry moc nehrají, ale když už jsem nějakou hrál, tak jsem měl co dělat abych se od ní odtrhl. A co se týče filmů, tak to pro mě jeden z největších koníčku. Takže ano, tahle kniha mě byla blízká už jen z toho co jsem se dozvěděl o příběhu. Hodně oceňuji to jak se autor popral s pop-kulturou z 70. a 80. let minulého století a složil jim ve svém příběhu ne desítky, ale rovnou stovky poct. Poct, který každý geek ocení, poct, ze kterých je cítit upřímná láska ke klasický videohrám, počítačové technice, hudbě, k filmům a všelijaké kultuře. Cline píše velmi svěže, že je to zábavné číst, i když třeba popisuje technické vybavení jedné místnosti nebo "otrockou práci", vždy se zatím skrývá jisté sdělení, jako naprostá osamělost, neschopnost reálné komunikace, či sexuální frustrace. Velmi jsem ocenil, jak Cline pracuje s vyprávěním a s dávkováním informací, kdy v jednu chvíli příběh působí "dětsky" aby ho v následující chvíli vystřídalo něco ve stylu sci-fi thrilleru. Kniha samozřejmě není bez chyb a z mého pohledu je spousta věcí trochu nahodilá a hrdinům některé informace doslova spadnou do klína, alespoň zpočátku. I přesto je tohle pro mě malá výtka, kterou s radostí přehlédnu, protože když se do toho Cline pustí tak je to radost číst. Plnění úkolů, získávání artefaktů, souboje, mraky odkazů, která Vám připomenou jak moc jsou ty hry, hudba a filmy dobré, a že bychom se k nim měly hned po přečtení knížky vrátit. Parádně napsaná kniha, kterou budu všem doporučovat.

sgjoli
10.07.2016 5 z 5

Tak tahle kniha je naprostá pecka! Nápad mi přijde velmi zajímavý, skvěle propracovaný a popravdě trochu děsivý – ta pravděpodobnost, že lidi se radši nechají unášet virtuální realitou a virtuální zábavou, než aby řešili aktuální problémy v reálném světě, mi přijde neskutečně reálná, že by se mohla stát skutečností, ne jen fikcí v knize (dost je možné, že se něco takového děje už teď). Ty odkazy na popkulturu 80. let byly výborně zpracované a já měla skoro až chuť si dělat seznam, co z toho všechno znám a co ještě bych „měla“ prostudovat, abych ještě o něco lépe chápala souvislosti. :-D Čtení mě bavilo, moc jsem si to užila. Byla to neskutečná jízda a ještě teď 2-3 týdny po dočtení jsem fascinovaná a vím, že se v budoucnu ke knize ještě minimálně jednou vrátím.

Tazz1
03.07.2016 5 z 5

Dočteno. Byla to jízda. Jedna z nejlepších knih co jsem v poslední době četl. Vlastne musím říci, co jsem vůbec četl. Do detailu propracované vyprávění, kde se prolíná virtuální realita se skutečnou realitou a není to vůbec rušivé a ani se v tom člověk neztrácí. Ernest Cline se tímto katapultoval mezi moje nejoblíbenější autory. Zvláště, když jsem sám spoustu toho začátkem devadesátých let coby teenager a dnešními slovy sna i geek, zažíval. Když jsem dostal za vysvědčení Commodore 64 a byla to pro mě modla, když jsem hltal ty příběhy jak na papíru, tak třeba na VHS. A opačně,v dnešní době, není zase OASIS nebo cokoliv podobného až taková utopie. Virtuální realitu dnes již zvládají i lepší chytré telefony, ke kterým se dají sehnat "vizor" brýle. Na internetu dnes díky počítačům , tabletům a telefonům jsme skoro neustále. Takže kdo ví, třeba se za čas budeme setkávat již jen v této realitě. Ale zpět ke knize. Skvěle napsáno a k tomu i super český překlad. Byť jak již tady padlo, něco z toho šlo nechat i v eng. Byla to prostě jízda, kterou jsem si maximálně užil do posledního písmenka.
GAME OVER

handlovas
30.06.2016 4 z 5

Kniha se mi líbila, prostředí a příběh jsou zajímavé a originální. Trochu méně mě bavilo milostné trápení Parzivala uprostřed knihy, jinak se čte kniha dobře a rychle. Trochu jsem postrádala nějaké zvraty v ději, co se jednou dalo do pohyby, to už tak většinou zůstalo, bez nějakého "šokujícího" zvratu, ale to je spíš můj problém, protože jsem moc zvyklá na thrillery a detektivky :-)

Lucie97
29.06.2016 5 z 5

Skvělá kniha. Vše, co se mi na ní líbí, už ostatní komentáře popsaly, takže jen dodám- přečtěte si ji! Nejlépe si ji kupte, budete se k ní vracet. :)

Guarnere
27.06.2016 4 z 5

Kniha má určitě skvělý nápad a i děj mě velice bavil. Mám vlastně jen dvě výtky, které prostě tu jednu hvězdu musí ubrat. Popisných pasáží bylo na mě až moc a moc bylo i odkazů na kulturu 80. let. V některých momentech to opravdu narušovalo spád děje. Druhý problém shledávám v samotném OASIS. Systém je to propracovaný, zároveň ale neskutečně svobodný, s neskutečně velkým množstvím možností - tyto nekonečné možnosti dovolovaly autorovi uniknout z jakéhokoli problému, vše se s jejich pomocí dalo vyřešit (viz čtvrťák za dokonalou hru Pac-Mana). Jinak ale dobré čtení, líbí se mi, že tahle kniha sama je tak trochu Almanachem...

kneslova
22.06.2016 4 z 5

Není špatná, Erebos a Game mě zaujala daleko více, ale je faktem, že nejsem cílová skupina

Schullerka
21.06.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem za tenhle rok nebo kdy vůbec přečetla. Těch 500 stránek jsem přelouskala překvapivě rychle a to díky tomu, že kniha byla velmi čtivá, vtipná a napínavá. Jsem sice trochu mladší generace a 80. léta jsem na vlastní kůži nezažila, ale přes to mi spousta odkazů na tehdejší popkulturu a hry byla blízká.

Kniha mi více než Erebos připomněla knížku, co jsem četla hodně dávno - Epic od Conora Kosticka. I když je už několik knih, které mají podobný nápad s pohlcením všech lidí do VR, tak Ready Player One je dobře zpracovaný a ve výsledku i tak hodně originální. Osobnost Hallidaye mi byla velmi sympatická, i když se o něm dozvídáme jen z odkazů...

Po dočtení si hned knihu přidávám do seznamu re-read, protože takhle mě knížka nevcucla do sebe už nějaký ten pátek.

matej9766
20.06.2016 5 z 5

Výborná kniha. Nevyrůstal jsem v 80 letech, neznám všechny seriály, hry, hudbu a filmy o kterých auto píše a i přesto jsem se u čtení knihy královsky bavil. Příběh mě ihned chytil a pustil až na konci knihy. Hrdinové mi přišli sympatičtí a hlavní padouch dostatečně charismatický i když se objevuje pouze okrajově.

Cline do knihy vměstnal spoustu zajímavých nápadů. Narazíme i na nějaké to morální pomrknutí a kritiku dnešní společnosti. Autor je někdy až příliš popisný, ale to je jediná věc na celé knize, kterou bych vytkl. Polehčující okolností je, že se jedná o první a dosud jedinou Clineho knihu.

Ready player one - Hra začíná doporučují všem milovníkům dobrých knih. Kniha má spád, napětí a podaření epické finále. Doufám, že autor neusne na vavřínech a napíše nějaký další příběh plný podobně originálních nápadů.

Zajímavé komentáře: Djkoma, LimedkaMikki, Sykysan

MikeDV3
19.06.2016 5 z 5

Tato kniha se mi velice líbila a zapůsobila na mě silným dojmem. Příběh se mi zdál nepředvýdatelný. Jedinou výtku bych měl k obsáhlému popisu pc her, ale to je jen malá drobnůstka. :-)

pobijecmuch
14.06.2016 2 z 5

Tak toto mně moc nevzalo. Hledání velikonočních vajíček v systému je dávná historie. Myslím si, že vývoj počítačové technologie už značně pokročil a toto je tudíž už jen taková vzpomínka. Kniha česky byla vydána už v roce 2012 a žádnou slávu neudělala. Opakovanému vydání v roce 2016 byla vyčleněna velká reklama, protože se to chystá zfilmovat Spielberg. Ale to bude až v roce 2018 a pokud se do toho nevloží moderní prvky, tak to bude už jen průměrná historická scifi.

Buclik
10.06.2016 5 z 5

Rozhodně jedno z nejlepších Sci-fi na téma virtuální realita. Jsem ročník 83 takže si ještě něco z té doby a her pamatuji, a v téhle knize je tolik odkazů na popkuluru 80tých let že to ani není možný. Několik her co jsou v knize zmíněny jsem dokonce hrál, což umocnilo můj zážitek z tohohle příběhu. Děj je napínavý až do konce, autorův rukopis vynikající a tahle kniha dokáže přesně to na co knihy jsou. Vtáhne Vás to do děje tak, že okamžitě přestanete vnímat okolí... Doporučuji všem co vyrůstali v 80tých letech a mají blízko k hrám z tohohle období. Ale vlastně můžu doporučit úplně všem, protože tenhle příběh má hlavu a patu a čtenář se nenudí ani na sekundu.....

lechaba
03.06.2016 5 z 5

Příběh vás svou vtipnou, ale i dobrodružnou povahou žene k další a další stránce a s přibývajícím klíčem a otevřenou bránou je opravdu těžké knihu odložit stranou. Musím se přiznat, že jsem doslova závislák na scifi / fantasy filmech / hrách, ale i anime a mangách, takže pro mě to byla taková malá bible (jak už zde mnozí psali) a jednoznačně jedna z nejlepších knížek, jakou jsem kdy četla..

Sykysan
02.06.2016 1 z 5

Nemotorné podobenství pro rádoby geeky/nerdy, které fantasticky předstírá zábavnost. Žádná kniha ve mně nevyvolala tak smíšené pocity, jako tahle ukňouraná fanfikce na internet. Když pomineme základoškolský sloh (a úsměvný překlad), stejně z té haldy neinovativních scének nevyhrabeme ani jednu neotřelou repliku. Tohle je kniha, kvůli které je termín Mary Sue/Gary Stue stále relevantní a aktuální.

Vilas1979
01.06.2016 5 z 5

Tahle kniha by měla být biblí a absolutně „must read“ všech geeků, kterým je pravděpodobně hlavně určena. Sám bych se asi úplně za geeka nepovažoval, ale na Atari 800XL, které je v knize mezi těmi všemi počítači také zmíněno, jsem vyrůstal, na střední škole jsme hráli Dračí Doupě, český klon Dungeons & Dragons, v současných RPG a MMORPG hrách jsem pak strávil mnoho stovek hodin, takže číst si o OASIS bylo jakési splnění mého snu. OASIS - finální prostředí, finální hra. I nám už virtuální realita pomalu ťuká na dveře a je téměř jisté, že to bude něco, co převrátí svět zábavy naruby, budoucí heroin lidstva, kam bude možné utéci před neutěšenou realitou. Ready Player One je však, jak napovídá obálka, zároveň poctou klasickým osmibitovým hrám a automatům z osmdesátých let, je to vlastně hold celé tehdejší kultuře, obsahuje neskutečné množství odkazů na osmdesátkové hry, filmy, seriály a hudbu. Přišlo mi neuvěřitelné, že to všechno zvládli hlavní hrdinové pojmout a našprtat se to nazpaměť, jakkoliv to byli klasičtí geekové, kteří v podstatě nic jiného nedělali a posledních pět let se věnovali téměř výhradně honu za „Velikonočním vejcem“ schovaným kdesi ve světě OASIS. Kniha nemá žádné slabé místo, čtivá záležitost od začátku do konce, velmi těžko se odkládala. Bez debat plný počet.

viviann
28.05.2016 5 z 5

Ctiva napinava kniha, ktera vtahne do deje od prvni stranky. Prestoze hry nehraji a pocitacum nerozumim, kniha si me uplne ziskala. Precteno za tri dny.