Ratajský les

Staré zločiny jsou dávno promlčeny. Zapomněli na ně snad i jejich dřívější aktéři z padesátých. Už nechtějí převrátit svět jako kdysi, stačí jim dožít stranou a v klidu. Jsou tu ale také ti, kteří jsou přesvědčeni, že pachatelé zločinů by v klidu žít neměli, že na zaplacení viny není nikdy dost pozdě. Ratajský les v Posázaví se stal v lednu 1952 místem vraždy. Na hromadě klestí zde byla nalezena komunistická funkcionářka Anna Felbabová s prostřelenou hlavou. Rudá justice odpověděla na její smrt nekompromisně a propaganda jí propůjčila vlastní interpretaci. Znovu tekla krev, vinných i nevinných, na starou křivdu se navršily křivdy nové… Prošlo víc než půl století, a spravedlnost se nedostala ke slovu. Na její místo tak nastupuje msta a kolo násilí se znovu roztáčí. Ratajský les čeká na svou poslední oběť. Román vychází ze skutečných událostí, dotváří je a fabuluje. Dvě linie příběhu z let 1952 a 1958 prolíná třetí dějová osa – ta současná. Brzy se ukáže, jak osudově spolu všechny tři souvisejí. Neboť minulost stále ještě není pohřbena....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/281872/ratajsky-les-yUj-281872.jpg 3.777
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Pistorius & Olšanská
1. vydání originálu:2016
Počet stran:264
Vazba knihy:pevná / vázaná
ISBN:978-80-87855-54-6

Kniha Ratajský les

salamandrina

Zajímavá kniha, tři dějové linie, kteŕ dávají smysl. Ke konci se ale vytrácí tempo a vlastně mě ani nezajímalo jak to dopadne. Překvapivě je to právě u části, která nebyla podle historických událostí. Zklámání to nebylo, ale velké haló bych z toho nedělala.

Toyenka

Obě historické linie jsou skvělé, bohužel ta současná - kvůli přehnané snaze zachytit současný jazyk, který není autorovi vlastní - hodně drhne.

laepus

Výborná knížka. Krásně propletené tři příběhy, kdy se informace postupně dávkují a navzájem doplňují. Napsat tři příběhy lineárně za sebou, nemá to takový spád. Navíc každá část má jiný vypravěčský styl a v závěru dokonce ještě vypravěčů přibývá. Až do úplně poslední stránky tak vlastně není jasné, co kdo udělá a čte se to jedním dechem. Doporučuji číst pokud možno co největší úseky najednou, ať se do děje dostanete lépe. A co říci závěrem? Komunismus je pořádné svinstvo a každý bolševik by si zasloužil, za to, co udělal, pořádný trest. Těch možností, jak je trestat, je zde nabídnuta spousta, stejně tak i pocity těch, kteří se rozhodli vzít spravedlnost do vlastních rukou - ať už v příběhu z roku 1952 nebo 2014...

Evišťátko

Mám ráda romány,které přibližují naše novodobé dějiny,o to víc,když pohled autora není černobílý. A Aleš Palán to dokázal. Možná by někoho odradila forma ,kterou k napsání románu zvolil,ale po pár stránkách se na to dá zvyknout a díky tomu si knihu víc vychutnat.

jarin58
25.12.2018

Zprvu jsem si nemohl zvyknout na styl psaní,ale pak jsem se začal orientovat a hlavně linka děje ze současnosti byla ve zajímavá a konec překvapivý.Jinak padesátá léta hrůza děs.

-Pečivo-
12.08.2018

Dovolenkový maraton pokračuje - další na řadě je pan Palán! Ne však můj svědek, ale jinej pan Palán! Zmatení level kuře s batohem. Jak je todle možný? No jednoduše. Pečivo je taky vícero - třeba já a pak rohlík.

Aleš Palán napsal knížku podle mýho gusta - mám moc rád příběhy z 50. let o tom jak lidi na vesnicích byli na sebe svině, ne že by teď byli lidi menší svině, ale dřív se mohly pořádně odkopávat. My bejt tehdá normálně náckové, tak to dotahnem daleko!

Vykořisťování hospodářů, začátky družstev, zastrašování a nakonec vražda, vedoucí k represím a nárůstu svinskovosti u některých jedinců - absence viny a hledání spravedlností. O tom všem píše falešnej Palijo ve třech rovinách - z roku 1952 (vražda), 1958 (soud) a 2014/15 (hledání spravedlností). Protože tam není ani Arnold Schwarzenegger ani Stallone, tak pomsta není zdaleka tak sladká jako já když se opaluju.

Velmi se mi líbily příběhy z 60. Let, součastnost trochu pokulhává. Jako já za chvíli, tradičně totiž píšu recošku na míse a už mi z toho vysedávání mravenčí nohy.

8/10. Táhněte komouši! Víc takových knih!

KrystofJuzko
07.07.2018

Český thriller o komunistech a antikomunistech na základě skutečné události.

jan7940
17.03.2018

Začátek vypadal slibně - vesnická tancovačka 50. let, stará křivda, hlavní padouch. Poté přišla další časová rovina, po ní zase přítomnost, minulost, čím dál tím víc mi začala vadit absence přímé řeči, použitý hovorový jazyk... a tak jsem knihu po přibližně pětadvaceti stranách zavřel.
Je to škoda, protože kniha vypadala dějově zajímavě a hodně jsem si od ní sliboval.