Rakvář

Rakvář https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415643/bmid_rakvar-6JW-415643.jpg 4 388 141

Rakvář / Majster série

Srpen 1999 V úporně horkém dni se policistka Florence Loveladyová účastní pohřbu muže, kterého před třiceti lety usvědčila z několika vražd. Glassbrook, velmi zručný truhlář a majitel pohřební služby, tehdy své oběti věznil a pak je zaživa pohřbíval ve vlastnoručně zhotovených rakvích. A na důkaz zvrhlosti své mysli do každé rakve přidal hliněnou sošku, která nesla předsmrtnou podobu zavražděného člověka. Červen 1969 Třináctiletá Patsy je už třetí dívkou, která v průběhu několika měsíců zmizela beze stopy. Případ pohřešovaných teenagerů dostane na starost naprosto nezkušená Florence Loveladyová, která je u policie jenom krátce a zatím se spíš rozkoukává. Jak naloží s podivným svědectvím školních dětí, které tvrdí, že slyšely volání o pomoc z nedávno vykopaného hrobu? Srpen 1999 Florence se snaží vyrovnat s démony vlastní minulosti. Něco ji neodbytně táhne do starého Glassbrookova domu, kde učiní hrůzný nález. Hliněnou sošku, která věrně zachycuje její podobu. Znamená to snad, že je vrah stále na svobodě? Hrozí Florence nebezpečí? A je možné, že tentokrát je v mnohem větším ohrožení, než by si vůbec dokázala představit?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Domino

The Craftsman , 2018

L.Helena
04.12.2019 3 z 5

Mám trochu rozporuplné pocity, nebo spíš mírné zklamání... Dále budu možná trochu spoilerovat:
Autorka hned v první kapitole odhalí, kdo je pachatel, kdo jsou oběti, za jakých okolností zemřely a kde se najdou jejich ostatky. Takže mi bylo hned jasné, že v závěru to nakonec bude všechno úplně jinak. Pak je teda skoro celá kniha o tom, co bylo řečeno již na začátku, akorát se dozvídáme spoustu dalších okolností a sledujeme vyšetřovací tým, jak se pomalu dobírá k tomu, co my už víme. Nepopírám, že to je celkem čtivé a zajímavé. Posléze tedy přijde samotný závěr, kde se očekává nějaký zvrat, jenže se z toho nakonec stane duchařská historka. Možná má někdo rád vysvětlení ve stylu nadpřirozena a čarodějnických příběhů, mě ale závěr zklamal.

Krchnaida
27.11.2019 4 z 5

Knihu doporučuji. Napětí skoro po celou dobu čtení, od příběhu jsem se nemohla odtrhnout. Určitě si od autorky přečtu i další tvorbu.

MishkaPlacha
26.11.2019 5 z 5

Sharon mě opět nezklamala! Ačkoliv příběh někomu sedět nemusí, já jsem byla nadšená a kniha mě velmi bavila. Ze začátku jsem měla obavy, že to nebude nic pro mě, ale pak se to rozjelo a za jedno odpoledne už nebylo co číst.

petrarka72
23.11.2019 5 z 5

Je to, jako by se v průběhu knihy autorka změnila z Patricie Cornwell v Susan Hill - nebo alespoň v Petera Jamese (v poslední fázi jsem vzpomínala na jeho Posedlost, a to nejen pro ten mateřsko-synovský motiv). Platí, co jsem si uvědomila už dříve - Bolton má velký smysl pro drama a zvyšování a udržení napětí klidně obětuje logiku vyšetřování - a koneckonců i žánr; nicméně si nejsem jistá, jestli rozkoš z její proměny nahradí potěšení z konzistentního a policejními metodami vyřešeného krimipřípadu. Ne, nevadí mi to až tak, abych na autorku zanevřela - jen některé mezičlánky (představitele druhého covenu, kupříkladu) úplně nepotřebuji. Na druhé straně - konec působivý, včetně oné zmiňované poslední věty.

Jane417
21.11.2019 4 z 5

"Rakvář" je originální detektivní příběh S. J. Bolton. Je pravda, že tentokrát trochu jiný, ale stále stejně kvalitní. Souhlasím s většinou názorů, že je první díl nové série možná slabší, než předešlé knihy, ale myslím, že jde jenom o to, zvyknout si na nový styl a nový příběh. Autorka sama v úvodu knížky přiznává, že vykročila ze svých vod a pustila se do témat, s kterými se čtenář v jejích knížkách ještě nesetkal, ale o kterých si přála psát ona... pohřbívání mladých lidí za živa, čarodějnictví, bílá i černá magie, okultní skupiny... K tomu všemu dvě časové linie - 60. léta a hlavní postava policistka Florance Loveladyová, která je nováčkem v mužském policejním sboru (mužští členové sboru jí dávají hodně znát, že je žena a tím pádem je vlastně méněcenná) a léta 90. kdy je z Florance zkušená a úspěšná policistka, i když ji kdysi nikdo jako ženě - policistce nevěřil. Co se dělo tenkrát a co se děje v současnosti kolem britského Pendle Hill? Proč bylo tenkrát zaživa pohřbeno několik dětí a provedl tyto hrůzy opravdu odsouzený "rakvář"? V této detektivce s nádechem hororu, tajemna a záhad ožívají staré legendy o čarodějnicích a čtenáři občas přeběhne mráz po zádech. Škoda jen konce, který mi nepřišel dostatečně vysvětlený... kdo byli oni, motiv,...? Nicméně pro všechny milovníky tajemna... S. J. Bolton nezklamala a posledním kapitolou a poslední větou v knížce z celé detektivky udělala opravdu mysteriózní thriller!

ddkk
21.11.2019 3 z 5

Knihy Sharon Bolton osobně řadím mezi nejzajímavější detektivky, které jsem kdy četla. Mají švih a spád, zajímavý námět, jsou výborně vyprávěné, mají neotřelé zápletky a překvapivé závěry...Rakvář, podle mne, mezi ně nepatří. Kdo ví proč se autorka posunula k čemusi jakoby nadpřirozenému, i když ne tak doslova. Naznačuje čarodějnické schopnosti hlavní hrdinky, zatahuje do děje černou a bílou magii, pracuje se šestým smyslem, pocity, intuitivností a nevysvětlitelným nutkáním. Racionalita jde stranou. Vysvětlení případu chybí, chování hlavního viníka (pokud jím skutečně je) je nejasné. Kdo přesně jsou "ti ostatní" mi buď uniklo nebo to prostě v příběhu není...
Možná, že si Sharon připravuje půdu pro pokračování trilogie. Trochu ji podezírám že to bude něco ve stylu Randalla a Hopkirka. Chci věřit, že to bude lepší než první díl.
Tentokrát jen za tři.

Petronela16
20.11.2019 2 z 5

Zrejme nepotesim fanusikov S.Bolton , ale tato kniha bola teda jej najslabsia.Prisaham, ze si uz nekupim nikdy ziadnu knihu bez precitania si ukazky.Samozrejme, ze som predpokladala , ze autorkino meno je zarukou dobrej knihy.Omyl.Trapila som sa neskutocne, musela som sa az donutit k citaniu.Velmi slabe, vobec neodporucam.

Medovnice
17.11.2019 3 z 5

Tak trochu zklamání. Detektivní linka dobrá, příběh ze 60.let zajímavý, ale pak si nejspíš autorka uvařila moc silný čaj z kouzelných bylinek a totálně podělala závěr. Jakmile se do slibně nakročené atmosférické detektivky pokouší nacpat kouzla a magii, totálně selhává. Škoda promarněné šance.

Klarinecka
15.11.2019 4 z 5

Začátek byl velmi zvláštní. Padesát stran o jednom pohřbu a celkově o ničem. Potom následuje nejlepší část knihy - dějová linka ze 60. let. Ta je skvělá. Následující konečná část z roku 99 je taková chaotická, zrychlená, jako by autorce docházel dech. Navíc je “okořeněná” magií a to mi tam tak úplně nesedí, přišlo mi to zbytečné. Naznačuje však možné pokračování. Celkově za 4 za uspěchaný a divný konec.

bosorka
13.11.2019 4 z 5

Kniha Rakvář je příběh o ženách a čarodějnicích. O dětech, které milujeme a musíme chránit. A o mužích, kteří se nás obávají.
Přesně takhle bych chtěla popsat knížku S. J. Bolton, kdyby to už za mě neudělala ona sama. Díky. A teď tedy já.

Nebýt uspěchaného konce, možná bych dala i víc hvězdiček. Celý příběh obestírá hodně působivá atmosféra. Hlavní hrdinka Florence je sympatická a člověk jí musí fandit, zvlášť v části knihy, která se odehrává koncem 60. let, kde má v ryze mužském kolektivu dost složité postavení a to SJ Bolton zachytila fakt moc pěkně. Čarodějnictví dodává knížce zvláštně potemnělý šmrnc, i když vlastně v závěru mi trošku vadilo kvůli něčemu, co nebudu prozrazovat. Celkově mě daleko víc bavila doba šedesátých než ta o 30 let později. Ale na další díl s Florence se zas těším.

astra3
10.11.2019 5 z 5

Opravdu originální. Jsem zvědavá na další díl, jestli bude Tom stále s ní?

jana14
09.11.2019 5 z 5

Kniha, která mi padla do noty právě v této roční době. Dobrý thriller který chvílemi, ale naštěstí velmi decentně, přechází do horroru. Z těch zločinů jsem měla noční můry jako kdysi v dětství z Předčasného pohřbu. Odvážné policistce Florence se prý bude věnovat celá trilogie, tak doufám, že je na co se těšit.

RADOST
07.11.2019 4 z 5

Velmi dobře napsaná detektivka s nádechem horroru. Odehrává se ve dvou obdobích druhé poloviny 20. století. Navazuje na skutečnosti i legendy z období pronásledování čarodějnic v 17. století, což přidává knize silný nádech tajemna. Jenže právě to mi místy dosti vadilo.

kofola33
06.11.2019 5 z 5

Davam 5 hvezdicek, protoze Bolton je jedna z mych hodne oblibenych, ovsem rekla bych, ze to bylo trosku netypicke....nejak se mi to "jinak" cetlo, nevim....pribeh zajimavy, tajemny, carodejky a pohrbivani za ziva, ale zacatek trochu roztrzity, nastesti se to pak rozjelo...zajimave bylo nacrtnuti tematu "zena policistka" koncem 6o-tych let. Doporucuji, prekvapive propojeni thrilleru a carodejnic.

Andrea7272
28.10.2019 5 z 5

Od této spisovatelky první knížka a jsem nadšená. Moc se mi líbila napětí od začátku do konce, čarodějnictví mě moc bavilo a konec tedy překvapivý. Tak tohle je thriller!!! Jsem spokojená a hledám další knihu ke čtení od této spisovatelky a samozřejmě ji řadím mezi své oblíbené ....

Dela111
27.10.2019 5 z 5

Rakvář je výstavní ukázka toho, jak má vypadat správný thriller - rychlý postup děje, pořádné napětí, hlavní postava v ohrožení a četba čtenáře pohltí.
Zločiny, které tu policie vyšetřuje patří mezi ty nejodpornější - zmizení teenagerů a pohřbívání zaživa (brrr....). K tomu autorka přidala čarodějnickou linku a tím se příběh stává ještě zajímavějším, místy temným. Někomu to může vadit, mě to bavilo a brala jsem to jako oživení, jako něco netradičního.
Rakvář je vynikající thriller, jak se ostatně dá u Sharon J. Bolton čekat.

ellescorpio
27.10.2019 3 z 5

Dějová linka 1969 skvělá. Pět hvězdiček. Posledních stran a dějová linka 1999 dvě hvězdičky a eaa jako cože? Absolutně neuvěřitelný a překombinovaný.

martina1199
26.10.2019 5 z 5

Tak tohle je další pecka od S. Bolton. Báječně zašmodrchané, mrazivé téma, které vás vtáhne a nepustí, dokud nedočtete poslední stránku. Některé na konci čeká překvapivé rozuzlení celého příběhu, já část pointy odhalila, ale i tak jsem na konci zůstala udiveně zírat. Rozhodně se těším na další díl série Travič a Florence, protože ta holka má vážně "koule" :-)

Awča
25.10.2019 3 z 5

Sharon Bolton je moje oblíbená spisovatelka, na novou knihu jsem se docela těšila. Příběh byl opravdu čtivý, ale přiznám se, že spojení magií a čarodějkami, ač mám tato témata ráda, mě úplně neoslovilo.
Dost uvěřitelně byly ale vykresleny těžkosti policistky-ženy v mužském kolektivu, trable s přezíravostí jsem s hlavní hrdinkou úplně prožívala.
Je to pěkná kniha, jen ne tak úplně můj šálek čaje.

Sabča92
23.10.2019 5 z 5

Knihu jsem četla několik měsíců zpátky jako beta čtenář. Rakvář byl skvělý! Fakt jsem se dost bála. Naprosto skvělé spojení thrilleru a čarodějnictví, které tu ještě nebylo. Strašidelný příběh s nadpřirozenými jevy. Během čtení mi několikrát běhal mráz po zádech a já byla napnutá jak kšandy, jak to dopadne. Závěr mě dost překvapil. A poslední věty? Hvězdička navíc za skvělý a děsivý konec. Ideální kniha na podzimní sychravé dny kolem Halloweena. Těším se na další díl!