R.U.R.

R.U.R. https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5204/bmid_r-u-r-YYg-5204.jpg 4 5614 521

Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi ráje. Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe...

Taj-ka
14.08.2016 4 z 5

myslim ze jde o nejznamejsi knihu K.C. a pravem - kratka ale vystizna, uderna, gradujici a neuveritelne impresivni. kazde mezinarodni slovo by si zaslouzilo tak velkolepy vznik jako robot :)

spackova.p
13.08.2016 3 z 5

Obdivuhodná myšlenka celého dramatu. Hlavně, když se vezme v úvahu, že byla napsána v roce 1920. Bohužel mě ale celkově neuchvátila a čtení mě (až na některé pasáže) opravdu nebavilo. Ale vzhledem k nadčasové myšlence dávám tři hvězdičky.

Schullerka
06.08.2016 3 z 5

Nejvíce mě na celé knížce bavila předehra. Helena, která přemýšlí o robotech jako o lidech a chce aby si byli rovni. Jakmile jsem ale začala číst první dějství pomalu mé nadšení opadlo. Příběh jakoby stál na místě. Rozhodně zajímavá myšlenka, ale více by mě bavilo číst průběh těch předchozích deseti let postupně, než co se dělo až po nich.

MarcelStrnadel
26.07.2016 5 z 5

Ke knize jsem se dostal díky maturitní četbě a jsem za to rád, protože se mi velice líbila. Hlavní důvody, proč se mi líbila jsou: vědecko-fantastický; dystopický námět (pozn. můj oblíbený žánr), poselství, která nám přináší (hrozba lidstva před moderními technologiemi, láska si vždy najde cestu), smysluplný příběh, který má spád, čtivost, samotné jméno autora (Karel Čapek), které samo o sobě předznamenává, že se jedná o kvalitní knihu.

AlbinaBina
20.07.2016 5 z 5

Autorem je sám Karel Čapek (dle mého názoru nadčlověk), více komentáře netřeba.

lucille48
20.07.2016 5 z 5

Úžasné. Miluji toto drama. Hodně mě toto drama zasáhlo, mohlo by se totiž v mírné obměně vyplnit. Začátek sci-fi, novotvar robot.
K maturitní zkoušce doporučuji, je to krátké, čtivé a o Karlu Čapku se dá dobře mluvit.

SimaX
26.06.2016 5 z 5

Perfektní hra, na tu dobu neskutečné dílo. Opravdu se nad tím člověk zamyslí.

Aleh
24.06.2016 5 z 5

Čapkovo drama R.U.R s sebou nese stejně jako ostatní jeho díla velké poselství do budoucna. V tom byl Čapek velký vizionář. I zde můžeme pozorovat neduhy dnešního světa na počátku třetího tisíciletí, přestože dílo vzniklo téměř před sto lety. Potvrzuje se, že člověk je opravdu středobodem veškerého konání na tomto světě. A co je hlavní - má duši......
A robot? To slovo, které Čapek dal světu,stále patří do současného jazyka a má své místo v dnešním světě. Doporučuji k přečtení a zamyšlení.

Bumeso
24.06.2016

Velmi povedené. Pan Čapek opět nezklamal

Pluky
14.06.2016

Na toto dílo jsem natrefil ještě za dob školy, do té doby pro mě neznámé a jak to tak bývá, málo koho baví číst z čitánky apod. Mě toto dílo okamžitě zaujalo, proto jsem si jej přečetl. Úžasný děj od úžasného autora. Klobou dolů před panem Čapkem, který se zasloužil v této knize o celosvětově první použitý výraz ROBOT. Myslím že každý by ji měl pročíst, v dnešní době nás stroje doprovází všude a každý by měl vědět o tomto nádherném příběhu a kde slovo Robot vzniklo.

LukinIV
02.06.2016 5 z 5

Skvělé drama skvělého autora. Není, co dodat k jeho varovným vizím, které perfektně odpovídají na některé problémy dnešní doby. Věda a technika není špatná za předpokladu, že není v rukou šílenců, kteří pro svůj sen nevidí skutečnost.

witko
30.04.2016 4 z 5

Možný pohled du budoucnosti. Porodnost již nyní klesá, robotizace jede..... Nehezký výhled. Určitě bych tuto hru rád uviděl v divadle.

bernadeta13
24.04.2016 5 z 5

Nečekala, jsem, že mě to bude tolik bavit, protože jsme to dostali na povinnou četbu a ta bývá většinou dost na nic, avšak opak byl pravdou! Nakonec ale to slovo _robot_ dostalo malinko jiný význam, než bylo v knížce, tam byli roboti bráni jako umělí lidé, v nynější době jsou to takoví plecháči plní kabelů a ozubených kol.

bejan
18.04.2016 5 z 5

"Lidem, kteří mají ideje by se neměl dávat vliv na věci tohoto světa."

"Pane Bože, děkuji Ti, žes mě unavil..."

"Proč přestaly ženy mít děti?!"

"A my? Nestárnem dětmi. Nestárnem prací. Nestárnem chudobou. Honem, honem sem se všemi rozkošemi!"

"Heleno, mužům, kteří jsou zbyteční, nebudou ženy rodit."

KikčaHubáčková
27.02.2016 5 z 5

Velmi dobrá kniha. Na konci jsem se trochu ztratila tím, že robot se jmenoval stejně jako člověk (tím myslím robota Helenu a Helenu).

Damato
11.02.2016 5 z 5

Co dodat k Čapkovi? Snad jen to, že jsem hru viděla v podání olomouckého divadla Tramtárie a byl to nezapomenutelný zážitek. Hru jsem viděla i v klasika- našem Národním divadle a ve vší úctě k "národním" umělcům , olomoucké divadlo bylo prostě lepší - jak uměleckým, tak hlavně výtvarným pojetím. Čapek je prostě moje srdeční záležitost a počítám, že i v domově důchodců budu s lupou u oka číst nejen RUR, ale všechny jeho díla. Ať je to Devatero pohádek, nebo Bílá nemoc.... prostě všechno

Lumine
01.02.2016 4 z 5

Mno... pobavila jsem se, ne že ne. Není nad to přečíst si, že za zkázu lidstva může v podstatě tupá pěkná tvářička jménem Helena. Konec je divný a laděný jako šťastný, i přesto že dva lidé prostě nedokáží zachránit celou civilizaci.
Aspoň vím, kde se vzalo slovo robot.

Radan2020
27.01.2016 5 z 5

Velmi zajímavá tragédie, zároveň je i velmi krátká, takže se skvěle hodí do maturitní četby.

chlo0opek
24.01.2016 3 z 5

Divadelní hry nepatří zrovna k mým oblíbeným čtenářským dílům. R.U.R. však považuji za jednu z mnoha klasických českých děl, které bych právě jako Čech přečíst měl a tak jsem ji otevřel a během několika hodin jsem ji i přečetl.
Bohužel příběh jako takový nic moc, i když námět byl opravdu nevšední. Naštěstí nebyla kniha nikterak dlouhá, takže to se dá přičíst k dobru. Určitě však stojí za zamyšlení, jak by se skutečnost lišila, kdyby se něco takového doopravdu podařilo vynalézt...
(Dovedu si představit, že by mě spíše více bavilo herecké ztvárnění této hry než právě kniha...)

hlavin
24.01.2016 5 z 5

Tak jako při čtení Matky a Bílé nemoci jsem neustále plakal, jak mě tato dramata dojímala. Opravdu neobyčejná kniha. Karel Čapek je mým oblíbeným spisovatelem.