R.U.R.

R.U.R. https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5204/bmid_r-u-r-YYg-5204.jpg 4 5619 522

Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi ráje. Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe...

hlavin
24.01.2016 5 z 5

Tak jako při čtení Matky a Bílé nemoci jsem neustále plakal, jak mě tato dramata dojímala. Opravdu neobyčejná kniha. Karel Čapek je mým oblíbeným spisovatelem.

Romanka89
24.01.2016 4 z 5

Výborná Čapkova hra na vážné téma možnosti zániku lidstva kvůli robotům a ztrátě plodnosti lidstva. Silná hra s poselstvím, že lidstvo, lidská duše a city jsou nenahraditelné a důležité. Myslím že nejen fanoušci sci-fi by si měli přečíst tuto hru.

katy238
19.01.2016 5 z 5

Nadčasová vize budoucnosti, úžasné dílo.

Luipenox
18.01.2016 5 z 5

Velmi čtivé dílo, které je z pohledu dnešního člověka ještě více aktuální. S nadšením jsem hltal každý řádek. Už tehdy se Karel Čapek zamýšlel nad nebezpečím, které skýtá umělá inteligence a mistrně dokázal člověka tímto tématem upoutat. Kniha je jedna velká dialogová smršť, která mě přenesla přes každou stránku s očekáváním, co naleznu na té další.

ThrisaManx
17.01.2016 5 z 5

Knihu jsem četla celkem 2x a je skvělá. Jedna z nejlepších od Čapka. Ačkoli je zde obsažena děsivá vize budoucnosti, u knihy jsem se nasmála. Je čtivá, zábavná, poučná.

Monul.ka
29.12.2015 5 z 5

Už je to pár let zpátky, co jsem knížku četla. No od té doby mne děsí, když vidím, jak Japonci vynalézají stále dokonalejší "lidské roboty". Každopádně skvělá kniha.

Dinosaur
16.11.2015 4 z 5

(8/10) Tohle jsem si chtěl přečíst už jen z důvodu, že se to mému oblíbenému sci-fi autorovi (Isaac Asimov) příliš nelíbilo a zajímalo mě, jaký pohled na to budu mít já. Jsem totiž celkem fandou pokroku a představa běžného využívání robotů se mi líbí, ale rozhodně se nebráním dílům, kde se tahle představa trochu zvrtne. (Komentář obsahuje spoilery a moje další úvahy kolem, takže čtěte jen na vlastní nebezpečí.)

K většímu nadšení by u mě asi přispěl fakt, kdyby kniha byla napsána "knižněji" (je to divadelní hra) a ještě více dopodrobna (a možná i akčněji, ač chápu, že to by zase nešlo dohromady s tím divadlem), ale dojem je veskrze kladný. Překvapilo mě, že ač jde o dílo takřka století staré, je vlastně velmi aktuální a určitě ještě nějaké to desetiletí nebo možná i to století bude.

Zaujala mě i myšlenka, že se díky tomu, že lidstvo žilo v blahobytu a mělo všeho dostatek přestávaly rodit děti, protože si myslím, že se to už v malé míře děje. Ne kvůli blahobytu, ale spíš díky možnostem, které dnešní doba nabízí. Člověk se může věnovat tolika věcem a má nekonečně mnoho informací díky internetu, což dříve nebylo. Není pak divu, že se někdo rozhodne dát přednost vlastním koníčkům a pohodlí před dětmi. Na druhou stranu, tenhle pud bývá u většiny natolik silný, že pochybuji, že by zcela vymizel.

A pak tu máme klasickou myšlenku, zda si umělá bytost může uvědomit sama sebe. Ač tomu spíše v praxi nevěřím, tak mě tohle téma fascinuje a baví mě, navíc člověk nikdy neví a třeba se něco podobného opravdu někdy stane (a potom bych doufal, že to dopadne lépe než tady).

Takže - do divadla bych na to klidně rád zašel a od Čapka si v budoucnu určitě ještě něco přečtu.

(30. 6. 2015)

rarášek
16.11.2015 5 z 5

Toto drama jsem se rozhodla přečíst ze zajímavosti a rozhodně mě to nezklamalo. Drama poukazuje na to, že člověk si rozhodně nesmí hrát na Boha. Vzpoura robotů, zabití lidí a nový začátek dvou robotů, dost podobných lidem (nový Adam s Evou) :)

borsalino_csfd
16.09.2015 5 z 5

Zdánlivě fantastické dílko, přesahující nejen rok vzniku (1920), ale i současnost, ve kterém technický pokrok zdánlivě předběhne evoluční řád světa, ale místo vysněného ráje přináší záhubu. Velmi aktuální a nadčasové dílo, když pomyslím na hrátky s DNA...

Alpasstyle
05.09.2015 4 z 5

Skvělé dílo o technickém pokroku, který by mohl nastat a ohrozit svět. Moc se mi líbí styl Čapkova psaní.. Dílo bylo poučné, upoutalo mě ihned, doporučuji.. :-)

Adamieri
12.08.2015 4 z 5

Zajímavá hra s neméně zajímavou myšlenkou. Nutí člověka zamyslet se nad otázkou - na co si vlastně jako lidstvo občas hrajem? Když planeta Země existovala uplně v klidu bez nás, tak proč si teď myslíme, jaký jsme mistři a pánové tvorstva? :)

lucie.8
11.07.2015 4 z 5

Jiná Čapkova tvorba se mi sice líbila více, ale i tak velmi dobrá kniha.

Heyhey
07.07.2015 2 z 5

Čapek mi jako autor prózy vyhovuje víc.

Sůví
18.06.2015

Opravdu poutavá kniha, moc se mi líbila, přečetla jsem ji jedním dechem.

ivzu77
29.05.2015 5 z 5

Knihy typu DRAMA nikterak nevyhledávám, ale díky Čtenářské výzvě 2015 jsem sáhla po hře našeho klasika a musím říci, že jsem si připadala jako v hledišti Jihočeského divadla a koukala na odehrávající se děj na jevišti s takovým pocitem skutečnosti, že klobouk dolů před autorovo nadáním.... zkusím ještě i další jeho díly Bílá nemoc a Matka.
pozn. a myslím, že jako povinnou četbu bych ji vůbec neocenila tak, jako nyní po 25ti letech :-)

R.P.F.
21.05.2015 5 z 5

No prostě Karel Čapek. Ten nikdy nezklame. Jednoduše úžasné!

morava
17.05.2015 5 z 5

Skvely spisovatel, skvela kniha

Lily28
16.05.2015 5 z 5

Jednoducho geniálne, nadčasové dielo!

SmallLucia
21.04.2015 4 z 5

Tahle kniha mě donutila se zamyslet nad životem samotným a takové knihy mám prostě ráda. Já si v tom našla to své. Jednoduché čtení s myšlenkou, kterou si každý musí najít sám. Doporučuju.

lenule1086
31.03.2015 4 z 5

K této knížce jsem se dostala při povinné četbě. Moc se mi líbila a snad se k ní zase někdy dostanu.