R.U.R.

R.U.R. https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5204/bmid_r-u-r-YYg-5204.jpg 4 5621 523

Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi ráje. Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe...

lenule1086
31.03.2015 4 z 5

K této knížce jsem se dostala při povinné četbě. Moc se mi líbila a snad se k ní zase někdy dostanu.

CamilleTyler
22.03.2015

Byla pro mě čest přečíst si toho nadčasové dílo, které se stalo velkou předlohou a nejen filmů. Karel Čapek dokazál své fantasy drama napsat velmi realisticky. Každou svojí ideu měl dost dobře podloženou. Jediné, co by tomu přidalo na kráse, by bylo více slangu v rozhovorech postav. Přeci jen přehnaná spisovná čeština, to působí moc školácky.

Dixinka
22.03.2015 5 z 5

Nevím proč jsem ji už nečetla dávno. Možná to bylo tím, že měla pomyslnou nálepku - musím, povinná četba. Děj je úchvatný, nadčasový a strhující. Smekám ohromnou poklonu, pane Čapku.

Palivo
16.03.2015 3 z 5

Pořád jsem čekal, kdy se ve hře poprvé objeví slovo tablet, a pak mi došlo, že to zase bylo v naprosto jiné hře, takže mírné zklamání.

denjis2957
09.03.2015 5 z 5

Jednoduše: až mrazivě aktuální a nadčasové. U knihy potřebuju přemýšlet, hledat, co je psáno mezi řádky, co tím autor vlastně myslel, ne jenom hloupě pročítat odshora dolů a zase rychle na další stranu. U tohoto díla mám pocit, že je dotáhnuté do maximálního detailu. Důkaz, že málo znamená více. Kéž by v dnešní době bylo více autorů, jako je pan Čapek..

Daniel.95
05.03.2015 4 z 5

Skvělé nadčasové dílo, které vtáhne do děje.

IvcaSammet
04.02.2015 4 z 5

R.U.R. není vůbec špatné dílo, jen mi na všech pět hvězdiček přijde trošku moc "roztáhané" ... Děj je na můj vkus zbytečně zdlouhavý a plný až předramatizovanými monology ... Jinak nemám knize co vytknout, Karel Čapek, byl opravdu geniálním spisovatelem!

Melanka
30.12.2014 5 z 5

Právě jsem doposlechla rozhlasovou hru R.U.R. a jsem nadšená. Čapka miluju a vždycky jsem překvapená tím, jak je jeho dílo nadčasové. Nechce se mi věřit, že je tahle hra z roku 1920.

dennie3
19.12.2014 5 z 5

Skvělé dílo!! Upířmně je to první věc od Čapka, jakou jsem četla, a příjemně mě překvapil. Já totiž české autory moc nečtu.. R.U.R. je vynikající, má to gradaci, zajímavé téma, reálné postavy a úžasný konec.
Pět hvězd!

Widow Embalmer
02.12.2014 3 z 5

50 let po Verneovi a 30 let před Asimovem a Aldissem přidává Čapek svou cihlu do základů filosofického sci-fi. Historická hodnota díla samozřejmě veliká, konkurenceschopnost po téměř sto letech od prvního vydání diskutabilní.

domi13
21.11.2014 3 z 5

Možná by bylo lepší to vidět než to číst. Přišlo mi to takové neskutečné. Čekala jsem od toho víc.

maca5449
06.11.2014 5 z 5

Zbožňuju divadelní hry od Čapka! Tato patří mezi nejlepší.

KnihomolkaM
01.11.2014 5 z 5

Miluji utopistickou literaturu. Toto drama je naprosto skvělé. Je tak nadčasové. I dnes existují korporace, které si zjevně neuvědomují, jaký dopad má jejich chování, ať už na přírodu, nebo na lidi. Stáváme se čím dál tím víc konzumní společností a z velké části populace jsou jen konzumující ovce, které chtějí stále jen brát, víc a víc. Čapek to vše napsal tak lehce, forma hry je velice příjemná a myšlenka dokonalá.

Beatnice
15.09.2014 5 z 5

Stejně jako jiná Čapkova dramata i R. U. R. je úžasná. Při scéně procitnutí citů u robotů mám vždy nakrajíčku. Nadčasové varování, které by dnes mohlo být o to víc aktuální. Stejně dokonalé jako Matka a Bílá nemoc. Neustále varuje před lidskou hloupostí a lidé ne a ne se poučit.

fons
29.08.2014 5 z 5

Za tohle si Čapka neskutečně vážím! Je to nadčasové a přelomové dílo.

Malefisto
27.08.2014 5 z 5

Pro mě divadelní hra se silným duchovním podtextem a varováním do budoucna.

whack
26.08.2014 5 z 5

Čapek nepísal fikciu, opísal budúcnosť. Je neuveriteľné, že už v roku 1920 predpovedal to, čo sa deje teraz, 100 rokov neskôr. Umelá inteligencia onedlho prekoná tú ľudskú. Škoda, že tak veľa ľudí to berie len ako sci-fi rozprávky pred spaním a nevidí v týchto textoch varovanie.

Pedruska01
21.08.2014 5 z 5

První moje věc od Čapka. A zase jen díky škole - nakonec jí vážně poděkuju :D (jaká ironie! :( ). Nikdy bych neřekla, že mě to bude tak bavit. Nebyla to kravina, jak jsem si ze začátku myslela, naopak. Moc dobře napsané drama a trochu smutné zároveň. Rozhodně se k ní ještě někdy vrátím. :) Mile překvapila a já ji jen mohu doporučit. :)

1v8na
07.08.2014 2 z 5

velice zajímavé.

Janissek007
29.07.2014 5 z 5

Nádherná kniha, skutečný poklad a aspoň trochu optimistický konec...