Půlnoční slunce

Opět sedmdesátá léta minulého století, tentokrát však na dalekém severu Norska. Opuštěná vesnice Kåsund kdesi ve Finnmarce, jejíž obyvatelé jsou příslušníky laestadiánského hnutí, které jejich životy svazuje přísnými pravidly. Desetiletý Knut a jeho krásná, čerstvě ovdovělá matka Lea, zastávající funkci kostelníka a zvoníka, nedostudovaný teolog Mattis a šamanka Anita. Záhadný cizinec Ulf, který tvrdí, že sem přijel z Osla na lov bělokurů, ale na lovce vůbec nevypadá, dokonce ani nemá pořádnou pušku. Nechce se mu ovšem nikomu prozrazovat, že jedinou kořistí, na kterou se tu bude pořádat hon, je on sám. Těžko totiž odhadnout, na čí straně budou místní stát a zda mu pomohou lovce setřást....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/276518/pulnocni-slunce-wOc-276518.jpg 3.9788

Krev na sněhu (2.)

Mere blod (2015)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín

Hany.Honey

Oddechovka, melancholická, dobře se četla, žádný zbytečný nervy a naštěstí (!) to dobře dopadlo. ;-)

Peleus

Na Jo Nesbøvi oceňuji, že se nesnaží do konce svých dnů vytěžovat pouze jeden námět a nechávat platit svoje složenky pouze jednoho literárního hrdinu.

Začal geniálním detektivem-troskou Harrym Holem, kterého ředil dětským doktorem Proktorem, přičemž stále neusínal na vavřínech a zdokonaloval se i psaním samostatných knih jako Lovci hlav, Syn, Macbeth, Okupace nebo třeba Krví na sněhu propojenou stejnou dobou a tématem právě s Půlnočním sluncem.

Jedná se o klenot kriminálního žánru? Ne.
Odpočinková četba? Ano.
Norsko, zima, drogy, násilí a špatně uvěřitelný závěr? Ano.
Je nějaký dobrý důvod vyhnout se této přerostlé povídce? Ne.

Tak do toho!

babsi66

Oproti první knize z této série nečekaně milé překvapení. Drama, kterému vyloženě sluší prostředí zapomenuté vesnice kdesi ve Finnmarce v kontrastu s flashbacky z Ulfovy minulosti v Oslu.

Podobně jako v prvním díle série Olav, je i Ulf spíše antihrdinou, což je příjemným osvěžením po sérii s Harry Holem, jehož schopnost dostat se nakonec z každé šlamastyky působí místy spíše směšně.

Markushka

Od začátku mě kniha vtáhla a nedalo se jinak, než spolu s hlavním hrdinou doufat, že bude v bezpečí skrytý a najde svůj díl štěstí.

Nello

Jako u první knížky ze série, musela jsem ji prostě přečíst.

greetchen

Zatím jsem od Joa Nesbøho četla jen jeho "tlusté" knihy, líbí se mi ale, že dokže být i mistrem zkratky. Oproti "holeovkám" není v jazyku tak květnatý, přesto dokáže dobře vykreslit důležité postavy, pomoci čtenářům nahlédnout jim do hlavy, napnout se krimi zápletkou i lidskými příběhy, které mezi nimi vznikají. Velmi příjemné čtení.

StephenKingje

Jo, zklamaný rozhodně nejsem. Nesbø je prostě pan spisovatel, jenž svému řemeslu rozumí. Sněhulák je však zatím určitě nejlepší kniha, kterou jsem od něj četl. Ale hned za něj se řadí Krev na sněhu. Tahle kniha/novela/povídka (nevím jak to mám nazývat) rozhodně špatné není, ale tenhle spisovatel má i o dost lepší kousky.

HODNOCENÍ:8,5/10

ferdada

Zvláštní příběh.

olívoil

Zvláštní příběh, určité věci jsou předvídatelné, ale čte se velice dobře. Příběh mě zaujal. Není to klasická detektivka, o to je vše lepší.

gad

Moc hezký příběh a ten konec k tomu tak nějak patřil. Žádné potoky krve a vlastně i minimum akce a přesto se mi to četlo samo. Navíc jsme se něco dozvěděl o laestadiánech. Za mě spokojenost.

Atlantis

Půlnoční slunce funguje jen a pouze jako jednohubka. Nečekejte komplikované zvraty ani pomalé odhalování zápletky, tady se vše jaksi rychle proletí a hotovo. Což nemusí být vždy na škodu.
Ne, Harry Hole to opravdu není, ale ruku na srdce, ani u něj není vždy posvícení.

jejeja

Tak trochu jiný Nesbo podruhé :-) ... Bavilo mě volné propojení s prvním dílem, bavil mě nepříliš děsivý děj, který byl noir tak akorát a bavilo mě prostředí, kde se děj odehrával. Tak čtvrt hvězdy dolů za lehce melodramatický konec, ale Nesbovi odpustím leccos :-)

michimuller

Nesbo u mě poprvé za plných 5 hvězdiček. První díl krve na sněhu jsem bohužel ještě nečetla, ale dostala se mi do rukou audioknížka načtená mladým hlasem Václava Neužila. První Nesbo přímo z norského prostředí a zásah rovnou na komoru. Takhle měl vypadat "poslední laponec" Tohle nebyl ikonický HH, ale romantická oddechovka z drsného severu, perfektní, čtivá a pohodová. Schovávačka v mrtvém sobovi mi připoměla zoufalého Di Capria ve vyvrženém koni. Žádný překombinovaný příběh prostě skvělá delší povídka.Doporučuji.

caroline.aiko

Myslela jsem si, že to bude pokračování k prvnímu dílu (jakože to bude úplně navazovat) a musím přiznat, že jsem byla trochu zklamaná. Bylo to zase dobře napsané a líbilo se mi, že se to neodehrávalo v rušném městě, ale na venkově v přírodě. V nějakých částech jsem měla napětím až husí kůži! Tahle část se mi líbila více než předchozí.

ZuzanaHabi

Nečekejte Harryho Hola. Ani napětí a nedočkavost, jak to dopadne. Nevím, proč mám pocit, že do knihy vložil autor něco ze svých citů. Kniha se mi líbila a oddechla jsem si u ní.

Lenyaa

Příběh nebyl špatný, ale konec mě zklamal... Nemůžu dát víc než 3*

minek

Docela čtivá oddychovka, až na ten melodramatický konec.

Brambil

Rychlá, svižná jednohubka. Možná kvůli scéně se schovkou a sobem mi připomenula oblíbené Lovce hlav:-)

IVANA0123

Pro mě horší než HH - tam je ta laťka hodně vysoko, ale lepší než Lovci hlav. Ale jako každý jiný Nesbo se to četlo dobře. Prostě je to pan spisovatel, který umí psát.

SilvieSisinka

Nebylo to spatne.Jen me stvalo kostel,zalmy a porad dokola.Malo napinave.

kadgam

Neobvyklá kniha od majstra krimi. Páčilo sa mi zasadenie deja do odľahlej severskej krajiny, zápletka unikania pred zlom aj trochu romantiky.

Eidalon

Krev na sněhu – Půlnoční slunce (Krev na sněhu II). Trochu jiný Nesbo, nebo jiný styl, jakoby autor trochu zromantičtěl.

Zatím co v prvním díle nechá hlavního hrdinu konat a snít až do smutného konce, ve druhém je hlavní postava vsazena do nového života. Dva muži, kteří mají společného jmenovatele, své zaměstnání, své šéfy, svůj osud a přesto každý úplně jiný. A taky to, že jim autor vložil jejich vyprávění do první osoby, jejich pohledem, což je vždy velmi působivé.

Ulf, jak se sám hrdina označil pro svoji novou identitu, prchá před Rybářem, neboť nedovedl plnit jeho příkazy a navíc si s sebou vzal peníze, které mu nepatřily. Postupně se dozvídáte, jaké motivace ho k tomu vedly a zjišťujete, že jeho život je vlastně výsledek náhodných příčin.

Prožijete s ním pár dnů na útěku a během nich proniknete do osudů a charakteru postav, stejně tak jako do složitého života na hlubokém severu, kde civilizace zasahuje jen okrajově.

Příběh je přímočarý, bez velkých zvratů, veletočů či složitých zápletek, na které jsme u autora již zvyklí.
Hlavní hrdina není žádný superman, a jak sám Nesbo napsal, dobrý člověk přesto, že se zachytil v osidlech organizovaného zločinu.

I druhý díl knihy, který je přeci jen trochu delší není žádná nová pecka, jedná se ale o další příjemné počtení.
Dal jsem-li prvnímu dílu lepší 3 hvězdy, tak na tomto hodnocení zůstávám o něco výše - takže 4.

trudoš

Spokojenost, i když mi nikdo nevymluví, že Jo Nesbø měl knihy prohodit a jako první vydat tuhle a Krev na sněhu až po ní, protože by jedna s druhou lépe souzněly. Proč to neřeknu, abych příliš nespoileroval, ale jde o závěr a celkové vyznění.
Co bych každopádně jindy považoval za slabinu, je tady překvapivě předností. Ač zápletka nepředvede žádné kotrmelce (kromě jedné vážně nechutné scény, jejímiž aktéry jsou mrtvý sob a hledaný zločinec), má vyprávění přesně tu správnou noir atmosféru, díky níž románu jednoduše propadnete. Až bych skoro řekl, že těch dvou set stran bylo možná škoda, klidně mohl být rozsah dvojnásobný a přidalo by se tak na dějových zvratech. Na druhou stranu, směr příběhu je poměrně jasný a více slov by na tom pravděpodobně vůbec nic nezměnilo. Takhle autor staví pouze na svižných dialozích a sympatičnosti postav (kladných i záporných), a je třeba říct, že tentokrát mu všechno šlape na výbornou. Melancholická jednoaktovka pro chvíle akutního předávkování se štěstím.

Karborund

Ve srovnání s prvním dílem této série, který mě velmi zklamal, bylo toto volné pokračování mnohem lépe zpracované.Zajímavé prostředí, nemnoho postav, výborné slovní obraty.Krimi na pohodu.

Makyyy

Konec dobry...vsechno dobre.Nebylo to spatne,ale od Nesbøho jsem zvykla na lepsi kusy.

kokosek

Další krátká chuťovka, tentokrát z prostředí které mám rád. A opět oživení - bez telefonů, bez počítačů. A jako bonus jedna scéna, která se hodně blíží scéně z jiné autory knihy - Lovci hlav. Takže já byl spokojen. Takovýchto krátkých příběhů může být klidně víc.

mirka71

Opět taková jednohubka jako ,,Krev na sněhu" , odposlechnuto za dva večery, ale nevadí, všechny knížky nemusí mít 700 stran. Nevím proč je to jako pokračování Krve na sněhu, je to zcela jiný příběh, společné je jen to, že hlavní hrdina je svým způsobem lump, ale i tak mu držíte palce. Zasazeno do zajímavého prostředí, zase něco trochu jiného, není to detektivka, ale napětí rozhodně nechybí. Líbilo se mi to.

gingilla

Neviem...od Nesba som uz cital aj daleko lepsie knizky.
Pre mna dost nudne, ponatahovane ...

Tefnut
28.12.2017

Krásně napsaná knížka. Moje druhá kniha od tohoto autora a musím říci, že zaujala a četla se pěkně.

Skaut01
28.12.2017

Nezvykle tenká kniha tohoto autora, kterou jsem měl přečtenou na odpoledne. Napínavý příběh, který prostě nedovolí odejít ani na toaletu.