Půlnoční slunce

od:

Půlnoční slunce

Opět sedmdesátá léta minulého století, tentokrát však na dalekém severu Norska. Opuštěná vesnice Kåsund kdesi ve Finnmarce, jejíž obyvatelé jsou příslušníky laestadiánského hnutí, které jejich životy svazuje přísnými pravidly. Desetiletý Knut a jeho krásná, čerstvě ovdovělá matka Lea, zastávající funkci kostelníka a zvoníka, nedostudovaný teolog Mattis a šamanka Anita. Záhadný cizinec Ulf, který tvrdí, že sem přijel z Osla na lov bělokurů, ale na lovce vůbec nevypadá, dokonce ani nemá pořádnou pušku. Nechce se mu ovšem nikomu prozrazovat, že jedinou kořistí, na kterou se tu bude pořádat hon, je on sám. Těžko totiž odhadnout, na čí straně budou místní stát a zda mu pomohou lovce setřást....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/276518/pulnocni-slunce-wOc-276518.jpg 3.9743
Série:

Krev na sněhu (2.)

Originální název:

Mere blod (2015)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (187)

Přidat komentář
gad
08. června

Moc hezký příběh a ten konec k tomu tak nějak patřil. Žádné potoky krve a vlastně i minimum akce a přesto se mi to četlo samo. Navíc jsme se něco dozvěděl o laestadiánech. Za mě spokojenost.

Atlantis
23. května

Půlnoční slunce funguje jen a pouze jako jednohubka. Nečekejte komplikované zvraty ani pomalé odhalování zápletky, tady se vše jaksi rychle proletí a hotovo. Což nemusí být vždy na škodu.
Ne, Harry Hole to opravdu není, ale ruku na srdce, ani u něj není vždy posvícení.

jejeja
11. května

Tak trochu jiný Nesbo podruhé :-) ... Bavilo mě volné propojení s prvním dílem, bavil mě nepříliš děsivý děj, který byl noir tak akorát a bavilo mě prostředí, kde se děj odehrával. Tak čtvrt hvězdy dolů za lehce melodramatický konec, ale Nesbovi odpustím leccos :-)

michimuller
30. dubna

Nesbo u mě poprvé za plných 5 hvězdiček. První díl krve na sněhu jsem bohužel ještě nečetla, ale dostala se mi do rukou audioknížka načtená mladým hlasem Václava Neužila. První Nesbo přímo z norského prostředí a zásah rovnou na komoru. Takhle měl vypadat "poslední laponec" Tohle nebyl ikonický HH, ale romantická oddechovka z drsného severu, perfektní, čtivá a pohodová. Schovávačka v mrtvém sobovi mi připoměla zoufalého Di Capria ve vyvrženém koni. Žádný překombinovaný příběh prostě skvělá delší povídka.Doporučuji.

caroline.aiko
29. dubna

Myslela jsem si, že to bude pokračování k prvnímu dílu (jakože to bude úplně navazovat) a musím přiznat, že jsem byla trochu zklamaná. Bylo to zase dobře napsané a líbilo se mi, že se to neodehrávalo v rušném městě, ale na venkově v přírodě. V nějakých částech jsem měla napětím až husí kůži! Tahle část se mi líbila více než předchozí.

ZuzanaHabi
18. dubna

Nečekejte Harryho Hola. Ani napětí a nedočkavost, jak to dopadne. Nevím, proč mám pocit, že do knihy vložil autor něco ze svých citů. Kniha se mi líbila a oddechla jsem si u ní.

Lenyaa
29. března

Příběh nebyl špatný, ale konec mě zklamal... Nemůžu dát víc než 3*

minek
02. března

Docela čtivá oddychovka, až na ten melodramatický konec.

Brambil
22. února

Rychlá, svižná jednohubka. Možná kvůli scéně se schovkou a sobem mi připomenula oblíbené Lovce hlav:-)

IVANA0123
22. února

Pro mě horší než HH - tam je ta laťka hodně vysoko, ale lepší než Lovci hlav. Ale jako každý jiný Nesbo se to četlo dobře. Prostě je to pan spisovatel, který umí psát.

SilvieSisinka
11. února

Nebylo to spatne.Jen me stvalo kostel,zalmy a porad dokola.Malo napinave.

kadgam
07. února

Neobvyklá kniha od majstra krimi. Páčilo sa mi zasadenie deja do odľahlej severskej krajiny, zápletka unikania pred zlom aj trochu romantiky.

Eidalon
04. února

Krev na sněhu – Půlnoční slunce (Krev na sněhu II). Trochu jiný Nesbo, nebo jiný styl, jakoby autor trochu zromantičtěl.

Zatím co v prvním díle nechá hlavního hrdinu konat a snít až do smutného konce, ve druhém je hlavní postava vsazena do nového života. Dva muži, kteří mají společného jmenovatele, své zaměstnání, své šéfy, svůj osud a přesto každý úplně jiný. A taky to, že jim autor vložil jejich vyprávění do první osoby, jejich pohledem, což je vždy velmi působivé.

Ulf, jak se sám hrdina označil pro svoji novou identitu, prchá před Rybářem, neboť nedovedl plnit jeho příkazy a navíc si s sebou vzal peníze, které mu nepatřily. Postupně se dozvídáte, jaké motivace ho k tomu vedly a zjišťujete, že jeho život je vlastně výsledek náhodných příčin.

Prožijete s ním pár dnů na útěku a během nich proniknete do osudů a charakteru postav, stejně tak jako do složitého života na hlubokém severu, kde civilizace zasahuje jen okrajově.

Příběh je přímočarý, bez velkých zvratů, veletočů či složitých zápletek, na které jsme u autora již zvyklí.
Hlavní hrdina není žádný superman, a jak sám Nesbo napsal, dobrý člověk přesto, že se zachytil v osidlech organizovaného zločinu.

I druhý díl knihy, který je přeci jen trochu delší není žádná nová pecka, jedná se ale o další příjemné počtení.
Dal jsem-li prvnímu dílu lepší 3 hvězdy, tak na tomto hodnocení zůstávám o něco výše - takže 4.

trudoš
02. února

Spokojenost, i když mi nikdo nevymluví, že Jo Nesbø měl knihy prohodit a jako první vydat tuhle a Krev na sněhu až po ní, protože by jedna s druhou lépe souzněly. Proč to neřeknu, abych příliš nespoileroval, ale jde o závěr a celkové vyznění.
Co bych každopádně jindy považoval za slabinu, je tady překvapivě předností. Ač zápletka nepředvede žádné kotrmelce (kromě jedné vážně nechutné scény, jejímiž aktéry jsou mrtvý sob a hledaný zločinec), má vyprávění přesně tu správnou noir atmosféru, díky níž románu jednoduše propadnete. Až bych skoro řekl, že těch dvou set stran bylo možná škoda, klidně mohl být rozsah dvojnásobný a přidalo by se tak na dějových zvratech. Na druhou stranu, směr příběhu je poměrně jasný a více slov by na tom pravděpodobně vůbec nic nezměnilo. Takhle autor staví pouze na svižných dialozích a sympatičnosti postav (kladných i záporných), a je třeba říct, že tentokrát mu všechno šlape na výbornou. Melancholická jednoaktovka pro chvíle akutního předávkování se štěstím.

Karborund
01. února

Ve srovnání s prvním dílem této série, který mě velmi zklamal, bylo toto volné pokračování mnohem lépe zpracované.Zajímavé prostředí, nemnoho postav, výborné slovní obraty.Krimi na pohodu.

Makyyy
29. ledna

Konec dobry...vsechno dobre.Nebylo to spatne,ale od Nesbøho jsem zvykla na lepsi kusy.

kokosek
26. ledna

Další krátká chuťovka, tentokrát z prostředí které mám rád. A opět oživení - bez telefonů, bez počítačů. A jako bonus jedna scéna, která se hodně blíží scéně z jiné autory knihy - Lovci hlav. Takže já byl spokojen. Takovýchto krátkých příběhů může být klidně víc.

mirka71
16. ledna

Opět taková jednohubka jako ,,Krev na sněhu" , odposlechnuto za dva večery, ale nevadí, všechny knížky nemusí mít 700 stran. Nevím proč je to jako pokračování Krve na sněhu, je to zcela jiný příběh, společné je jen to, že hlavní hrdina je svým způsobem lump, ale i tak mu držíte palce. Zasazeno do zajímavého prostředí, zase něco trochu jiného, není to detektivka, ale napětí rozhodně nechybí. Líbilo se mi to.

gingilla
15. ledna

Neviem...od Nesba som uz cital aj daleko lepsie knizky.
Pre mna dost nudne, ponatahovane ...

knihařka2
30.12.2017

Kniha se mi opravdu hezky četla ale ten konec... Možná by bylo kepší kdyby ho někdo zabil.

Tefnut
28.12.2017

Krásně napsaná knížka. Moje druhá kniha od tohoto autora a musím říci, že zaujala a četla se pěkně.

Skaut01
28.12.2017

Nezvykle tenká kniha tohoto autora, kterou jsem měl přečtenou na odpoledne. Napínavý příběh, který prostě nedovolí odejít ani na toaletu.

ewkat
19.12.2017

Opět zajímavé :-)

hroneczek
11.12.2017

Opět Nesbe nezklamal. Rychlé, svižné, spousta zápletek a zvratů. Jen mi zvláštní úkryt hlavního hrdiny v závěru připomíná úkryt hlavního hrdiny v Lovci hlav.

grizetka
14.11.2017

Nic moc. Nudilo mě to a příběh byl kromě jedné skoro poslední pasáže celkem nezajímavý a celkem bez zápletky. Velice zbrkle a rychle zakončeno, až řekla bych slaďácky oproti minulému dílu. Není to dobrá kniha. Omlouvám se. Za mě palec dolů.

perpe2a
06.11.2017

No nebylo to špatné, tudíž ani dobré, čili průměrné.

St.Evelin
31.10.2017

Harry Hole to není, no... Myslím, že Nesbi to umí lépe. Ale jako krátká oddechovka - no proč ne?

Eremites
14.10.2017

Výborné čtení!
Společně s předchozím příběhem z volné série "Krev na sněhu" ve mně zanechalo čtení velmi příjemný pocit. Dva příběhy takových "normálních zabijáků", podané velmi čtivou a svěží formou, plnou vyšponovaného napětí, místy nechybí lehce černý humor, případně filozofické úvahy. Na rozdíl od příběhů s HH mi tyhle dva příběhy přijdou mnohem více.... lidské. Autor si dovolil více zabrousit do běžných "člověčích" citů a emocí, do potřeby milovat a být milován. A v tom rozhodně (na rozdíl od jiných hodnotících) nespatřuji nic špatného.

Malá ukázka:
"Můj dědeček byl architekt. (...) Navrhoval kostely. Protože mu to šlo, říkal, ne proto, že by věřil v existenci nějakých božstev. Bylo to jeho životbytí. (...) Své kostely nazýval útočišti. Útočišti před strachem ze smrti. Útočišti pro nezkrotnou lidskou naději na věčný život. Vyšlo by levněji dát lidem pro útěchu dudlíka a plyšového medvídka, povídal. Jenže je lepší, když navrhuju kostely, na které se dá koukat, než když tu práci dostanou nějací pitomci, kteří dnes zaneřáďují zemi těmi paskvily, jimž říkají kostely."

withoutchild
23.09.2017

Rozporuplné pocity. Klady - dobře se to čte a je to krátké. Zápory - nezajímavý děj, laciná zápletka, k postavám jsem si nenašel žádný vztah. Nevím, co to Nesbø vyvádí, ale tohle mu nějak nejde. Chci další díl Harryho!

146786
13.09.2017

Kniha mě moc nezaujala, děj se hrozně táhl, žádné výrazné zvraty.