Půlnoční slunce

Půlnoční slunce

Opět sedmdesátá léta minulého století, tentokrát však na dalekém severu Norska. Opuštěná vesnice Kåsund kdesi ve Finnmarce, jejíž obyvatelé jsou příslušníky laestadiánského hnutí, které jejich životy svazuje přísnými pravidly. Desetiletý Knut a jeho krásná, čerstvě ovdovělá matka Lea, zastávající funkci kostelníka a zvoníka, nedostudovaný teolog Mattis a šamanka Anita. Záhadný cizinec Ulf, který tvrdí, že sem přijel z Osla na lov bělokurů, ale na lovce vůbec nevypadá, dokonce ani nemá pořádnou pušku. Nechce se mu ovšem nikomu prozrazovat, že jedinou kořistí, na kterou se tu bude pořádat hon, je on sám. Těžko totiž odhadnout, na čí straně budou místní stát a zda mu pomohou lovce setřást....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/276518/pulnocni-slunce-wOc-276518.jpg 3.9694

Krev na sněhu (2.)

Mere blod (2015)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín

Brambil
předevčírem

Rychlá, svižná jednohubka. Možná kvůli scéně se schovkou a sobem mi připomenula oblíbené Lovce hlav:-)

IVANA0123
předevčírem

Pro mě horší než HH - tam je ta laťka hodně vysoko, ale lepší než Lovci hlav. Ale jako každý jiný Nesbo se to četlo dobře. Prostě je to pan spisovatel, který umí psát.

SilvieSisinka

Nebylo to spatne.Jen me stvalo kostel,zalmy a porad dokola.Malo napinave.

kadgam

Neobvyklá kniha od majstra krimi. Páčilo sa mi zasadenie deja do odľahlej severskej krajiny, zápletka unikania pred zlom aj trochu romantiky.

Eidalon

Krev na sněhu – Půlnoční slunce (Krev na sněhu II). Trochu jiný Nesbo, nebo jiný styl, jakoby autor trochu zromantičtěl.

Zatím co v prvním díle nechá hlavního hrdinu konat a snít až do smutného konce, ve druhém je hlavní postava vsazena do nového života. Dva muži, kteří mají společného jmenovatele, své zaměstnání, své šéfy, svůj osud a přesto každý úplně jiný. A taky to, že jim autor vložil jejich vyprávění do první osoby, jejich pohledem, což je vždy velmi působivé.

Ulf, jak se sám hrdina označil pro svoji novou identitu, prchá před Rybářem, neboť nedovedl plnit jeho příkazy a navíc si s sebou vzal peníze, které mu nepatřily. Postupně se dozvídáte, jaké motivace ho k tomu vedly a zjišťujete, že jeho život je vlastně výsledek náhodných příčin.

Prožijete s ním pár dnů na útěku a během nich proniknete do osudů a charakteru postav, stejně tak jako do složitého života na hlubokém severu, kde civilizace zasahuje jen okrajově.

Příběh je přímočarý, bez velkých zvratů, veletočů či složitých zápletek, na které jsme u autora již zvyklí.
Hlavní hrdina není žádný superman, a jak sám Nesbo napsal, dobrý člověk přesto, že se zachytil v osidlech organizovaného zločinu.

I druhý díl knihy, který je přeci jen trochu delší není žádná nová pecka, jedná se ale o další příjemné počtení.
Dal jsem-li prvnímu dílu lepší 3 hvězdy, tak na tomto hodnocení zůstávám o něco výše - takže 4.

trudoš

Spokojenost, i když mi nikdo nevymluví, že Jo Nesbø měl knihy prohodit a jako první vydat tuhle a Krev na sněhu až po ní, protože by jedna s druhou lépe souzněly. Proč to neřeknu, abych příliš nespoileroval, ale jde o závěr a celkové vyznění.
Co bych každopádně jindy považoval za slabinu, je tady překvapivě předností. Ač zápletka nepředvede žádné kotrmelce (kromě jedné vážně nechutné scény, jejímiž aktéry jsou mrtvý sob a hledaný zločinec), má vyprávění přesně tu správnou noir atmosféru, díky níž románu jednoduše propadnete. Až bych skoro řekl, že těch dvou set stran bylo možná škoda, klidně mohl být rozsah dvojnásobný a přidalo by se tak na dějových zvratech. Na druhou stranu, směr příběhu je poměrně jasný a více slov by na tom pravděpodobně vůbec nic nezměnilo. Takhle autor staví pouze na svižných dialozích a sympatičnosti postav (kladných i záporných), a je třeba říct, že tentokrát mu všechno šlape na výbornou. Melancholická jednoaktovka pro chvíle akutního předávkování se štěstím.

Karborund

Ve srovnání s prvním dílem této série, který mě velmi zklamal, bylo toto volné pokračování mnohem lépe zpracované.Zajímavé prostředí, nemnoho postav, výborné slovní obraty.Krimi na pohodu.

Makyyy

Konec dobry...vsechno dobre.Nebylo to spatne,ale od Nesbøho jsem zvykla na lepsi kusy.

kokosek

Další krátká chuťovka, tentokrát z prostředí které mám rád. A opět oživení - bez telefonů, bez počítačů. A jako bonus jedna scéna, která se hodně blíží scéně z jiné autory knihy - Lovci hlav. Takže já byl spokojen. Takovýchto krátkých příběhů může být klidně víc.

mirka71

Opět taková jednohubka jako ,,Krev na sněhu" , odposlechnuto za dva večery, ale nevadí, všechny knížky nemusí mít 700 stran. Nevím proč je to jako pokračování Krve na sněhu, je to zcela jiný příběh, společné je jen to, že hlavní hrdina je svým způsobem lump, ale i tak mu držíte palce. Zasazeno do zajímavého prostředí, zase něco trochu jiného, není to detektivka, ale napětí rozhodně nechybí. Líbilo se mi to.

gingilla

Neviem...od Nesba som uz cital aj daleko lepsie knizky.
Pre mna dost nudne, ponatahovane ...

knihařka2
30.12.2017

Kniha se mi opravdu hezky četla ale ten konec... Možná by bylo kepší kdyby ho někdo zabil.

Tefnut
28.12.2017

Krásně napsaná knížka. Moje druhá kniha od tohoto autora a musím říci, že zaujala a četla se pěkně.

Skaut01
28.12.2017

Nezvykle tenká kniha tohoto autora, kterou jsem měl přečtenou na odpoledne. Napínavý příběh, který prostě nedovolí odejít ani na toaletu.

ewkat
19.12.2017

Opět zajímavé :-)

hroneczek
11.12.2017

Opět Nesbe nezklamal. Rychlé, svižné, spousta zápletek a zvratů. Jen mi zvláštní úkryt hlavního hrdiny v závěru připomíná úkryt hlavního hrdiny v Lovci hlav.

grizetka
14.11.2017

Nic moc. Nudilo mě to a příběh byl kromě jedné skoro poslední pasáže celkem nezajímavý a celkem bez zápletky. Velice zbrkle a rychle zakončeno, až řekla bych slaďácky oproti minulému dílu. Není to dobrá kniha. Omlouvám se. Za mě palec dolů.

perpe2a
06.11.2017

No nebylo to špatné, tudíž ani dobré, čili průměrné.

St.Evelin
31.10.2017

Harry Hole to není, no... Myslím, že Nesbi to umí lépe. Ale jako krátká oddechovka - no proč ne?

Carra
17.10.2017

První díl se mi líbil mnohem víc, měl zajímavější děj. Ale jako oddechové čtení to nebylo špatné.

Eremites
14.10.2017

Výborné čtení!
Společně s předchozím příběhem z volné série "Krev na sněhu" ve mně zanechalo čtení velmi příjemný pocit. Dva příběhy takových "normálních zabijáků", podané velmi čtivou a svěží formou, plnou vyšponovaného napětí, místy nechybí lehce černý humor, případně filozofické úvahy. Na rozdíl od příběhů s HH mi tyhle dva příběhy přijdou mnohem více.... lidské. Autor si dovolil více zabrousit do běžných "člověčích" citů a emocí, do potřeby milovat a být milován. A v tom rozhodně (na rozdíl od jiných hodnotících) nespatřuji nic špatného.

Malá ukázka:
"Můj dědeček byl architekt. (...) Navrhoval kostely. Protože mu to šlo, říkal, ne proto, že by věřil v existenci nějakých božstev. Bylo to jeho životbytí. (...) Své kostely nazýval útočišti. Útočišti před strachem ze smrti. Útočišti pro nezkrotnou lidskou naději na věčný život. Vyšlo by levněji dát lidem pro útěchu dudlíka a plyšového medvídka, povídal. Jenže je lepší, když navrhuju kostely, na které se dá koukat, než když tu práci dostanou nějací pitomci, kteří dnes zaneřáďují zemi těmi paskvily, jimž říkají kostely."

withoutchild
23.09.2017

Rozporuplné pocity. Klady - dobře se to čte a je to krátké. Zápory - nezajímavý děj, laciná zápletka, k postavám jsem si nenašel žádný vztah. Nevím, co to Nesbø vyvádí, ale tohle mu nějak nejde. Chci další díl Harryho!

13.09.2017

Kniha mě moc nezaujala, děj se hrozně táhl, žádné výrazné zvraty.

amanek
29.08.2017

Nesbo s prvkem červené knihovny. Proč ne, mě se to libilo.

JessieEx
21.08.2017

Krásná, nádherná kniha! Má všechno, co má dobrá kniha mít - trochu melancholie, trochu poetiky, trochu napětí, trochu romantiky a nečekaný konec (tentokrát jinak nečekaný než u prvního dílu). Nechápu sice označení "druhý díl Krve na sněhu" jelikož se jedná o úplně jiný příběh s jinými hrdiny. Ale mnohé oba příběhy spojuje, vyznačují se podobnými prvky, i když Půlnoční slunce na mě zapůsobilo asi ještě více... Nevím, zda si někdy troufnu na příběhy Harryho Holea, protože po těchto dvou krátkých knížečkách mám o Nesbovi tak vysoké mínění, že se obávám že už to může jít jedině dolů...

Půca4
21.08.2017

První díl se mi tedy líbil mnohem více. Tento jsem dočetla vlastně jen proto, že byl taky tak krátký. Ze začátku jsem četla a pořád čekala, až přijde něco, co mě na knize pořádně chytne. Prostředek byl vyloženě nudný a nejvíce mě bavil konec, ale to už jsem byla z knížky tak nějak zmatená a zklamaná. Jo Nesbø u mě zatím moc nezabodoval.

JIVaJaH
15.08.2017

Dočteno se smíšenými pocity. Četla jsem, troufám si napsat, dost knih od Jo Nesba, tato kniha mě nenadchla, což je přinejmenším divné.

novina
04.08.2017

První díl mě nadchl, pokračování pro mě bylo zklamání. Těšila jsem se na strhující konec jak je autorovým zvykem a tentokrát jsem se nedočkala.

doctor_H
26.07.2017

pokud se Vám líbil první díl "Krev na sněhu", doporučuji přečíst i Půlnoční slunce, čte se to samo :)

SelenaDemi428
21.07.2017

Kniha se mi četla hezky, líbilo se mi to víc než první díl. Asi to není typický Nesbo, ale mně se to prostě líbilo :).