Prorokyně a hlupák

Prorokyně a hlupák https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/504916/bmid_prorokyne-a-hlupak-Nsu-504916.jpeg 4 250 65

Amatérská švédská astrofyzička Petra spočítala, že 7. září 2011 ve 21.20 zanikne svět. Toto proroctví ji svede dohromady s poněkud jednoduchým Johanem, který umí proměnit obyčejné jídlo v gurmánský zážitek, a s důchodkyní Agnes, která si pod falešným profilem vydělává jako mladá influencerka. Společně se v karavanu vydávají do Říma, kde hodlají svůj zbývající čas využít na maximum. Jak už to ale bývá, nic nejde podle plánu. Dokonce ani ten konec světa. Jedná se o šestý román Jonase Jonassona, který čtenáře vezme na road trip okolo světa, ze Švédska přes Afriku do Ameriky. Autorův typicky vtipný, lidsky uvědomělý příběh ze života o tom, co se stane, když se tři, sice zvláštní, ale morálně velice silné osoby setkají, a najdou způsob, jak vzájemně propojit svoje plány. A to vše typickým, oblíbeným Jonassonovským stylem, který čtenáře tak baví.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Panteon

Profeten och idioten , 2022

Bramborak81
25.01.2023 3 z 5

Autorův humor mám ráda, přestože některé z jeho předchozích knih se mi líbily více, tak stejně až vyjde nová kniha od Jonassona, už teď vím, že si ji budu potřebovat přečíst.

ydnac
23.01.2023 4 z 5

ABSURDNÍ JAKO VŽDY A JÁ TO MILUJI :-)

" A Země může během jednoho desetiletí zaniknout jenom jednou."
Johan si pomyslel, že Země nejspíš může zaniknout jenom jednou bez ohledu na desetiletí, nebyl si však jistý.

U mě stále vede Stařík a Analfabetka, ale rozhodně jsem se pobavila :-)

zdenaR
21.01.2023 4 z 5

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy. Autorovy knihy znám, jeho neotřelý humor mě baví. Tentokrát to bylo trochu slabší, ale nevadí. Pobavila jsem se, odpočinula.

jadwiga
19.01.2023 3 z 5

Tak toto byla tak šílená kniha,jakou jsem doposud vážně nečetla. Autor si dělá srandu snad úplně ze všeho...politika, pravidla společnosti, mezilidské vztahy a co vás ještě napadne. Místy mě kniha i bavila, ale musím přiznat, že posledních sto stran už bylo trochu utrpení. Kondory na mě byly už moc. Myslím, že kniha by se mohla líbit milovníkům Monthy Python.
Pro mě to bylo první setkání s autorem knižně. Dříve jsem viděla kousek zfilmovaného Stoletého staříka a to byla taky docela šílenost.

janina66
18.01.2023 4 z 5

U této knihy jsem se bavila. Začátek skvěle potrhlý (s karavanem), Johan a Petra.
Sice poté děj knihy trochu vázl, ale konec opět velmi zábavný.
Vyslechla jsem audioknihu s M. Stránským.
Hned druhá kniha, která se mi líbila. U mě vede Sladká pomsta.

IHT
15.01.2023 4 z 5

Jonassonovska klasika.
Opet je hlavnim hrdinou outsider, kteremu je udelano prikori a ktery s pomoci svych pratel (jinych outsideru) dosahne pomsty a velikeho uspechu. Je to hezke, dobre se to cte, ale je treba Jonassonovy knihy prokladat jinymi autory a zanry.
Mne osobne uz se ponekud zajidaji ty odbocky k politice - mnohem vice se mi libi civilni linky "no-name" obycejnych lidi. Ti jsou mili, bezelstni a sympaticti. Realne postavy uz tak cernobile byt nemuzou, takze obvykle sympaticky nevystupuji (aspon ne v tom prostackovsky sympatickem duchu).
Mila oddechovka

iceVS
15.01.2023 5 z 5

Chtěla jsem se bavit, potřebovala jsem se bavit...
Dvojice (trojice, čtveřice...) hrdinů mi byla sympatická od prvních stránek, tudíž jsem se fakt bavila.
Petra by byla dokonalou vnučkou stoletého staříka :-)
Crazy trip :-D

mataj
12.01.2023 4 z 5

Hlupák Johan – mistr kuchař, génius a znalec filmů, prorokyně zkázy Petra – nepochopená amatérská vědkyně, důchodkyně Agnes – tetka s fialovými vlasy a expertka na instagram a imaginaci, to je jenom hrstka podivných ale sympatických postav, kteří vystupují v novém románu JJ. Navíc několik jejich bláznivých rozhodnutí, vedoucích k sérii bizarních, ztřeštěných situací a o zábavu je postaráno. Alespoň já jsem se bavila.

Karoley
10.01.2023 4 z 5

Blíží se konec světa - čas na poslední road trip!

Můj šestý román od Jonassona, Analfabetku a Stoletého staříka asi už nic nepřekoná, ale stále je to hodně vtipné čtení.
Hlavní hrdinové jsou pěkná sebranka - hlupák, prorokyně konce světa, tetka s fialovými vlasy a prezident afrického ostrova Kondory, přezdívaný "kretén" :)) Menší roli si střihne i americký prezident Ob(r)ama.
Dobře jsem se bavila. A Johana bych si nechala už jen kvůli těm lahodným pokrmům!

kikies
09.01.2023 3 z 5

Stejný typ příběhu, pouze s jinými postavami a v jiném prostředí. Komu Jonasson sedí, tomu se to bude líbit. Je to vtipné, je to čtivé, jen je to pořád na jedno brdo. Jednou za čas je to dobré, ale chce to prokládat.

uzivatel6305
09.01.2023 4 z 5

Nějak nechápu to nízké hodnocení. Samozřejmě, že Stařík a Analfabetka jsou top, ale tohle mě pobavilo a rozesmálo moc. Jonassonova ironie a popis blbců jsou naprosto originální a nenapodobitelné. Zápletka je podobná jako před tím, ale osobnosti jsou jiné a politika zas to samé, samá absurdita a nelogičnost, možná ani ne tak daleko od pravdy. Miluju Jonassona, ale audioknihy čtené panem Martinem Stránským jsou povýšené ještě o level nebo dva. Ten jeho přednes a měnění hlasů nemá konkurenci. Jonasson + Stránský = geniální dvojka. Takže u Jonassona zkuste audio a zážitek bude nesrovnatelný. Věřte mi!

em75
02.01.2023 3 z 5

Nejdřív se mi to zdálo být skvělé, ale postupně se všemi zmatky, jmény, politikou to začalo upadat. Kdyby byla kniha o něco kratší, byl by to skvělý příběh. Přesto si myslím, že i další příští knihu Jonassona si zase koupím.

Karolina90
30.12.2022 4 z 5

Ano, je ze všech zatím nejslabší, ale i tak jsem se u ní pobavila. Čtenář musí počítat s Jonassonovým stylem, kdy je celá zápletka naprosto absurdní, ale stejně to funguje:) skvělé odpočinkové čtení na svátky...

cornetka
29.12.2022 3 z 5

Tahle autorova kniha je za mě nejslabší. Přečetla jsem ji spíš ze zvědavosti a určitě jsem se u ní nebavila jako u jiných knih.

Jaruš7
29.12.2022 4 z 5

Autorův cestovatelský styl a setkávání svérázných postav má další rozlet po zeměkouli.
V zápalu stihnout ještě pomstu před koncem světa se po cestovní eskapádě spojí společensky odvržení do spolku odvážných vizionářů, kterým risk, natvrdlá upřímnost a náhoda otevírá branku k politice světa.
Političtí lídři na tapetě.

Citace :" Prezidentovi se líbily prorokyniny vůdcovské schopnosti. Bývala by mohla být významným přínosem v jeho vládě, je kdyby neodmítla. Zavolal ředitelce televize Faribě, že hodlá promluvit ke svému lidu následujícího večera ve 20.15.
"Ale to je uprostřed "Hry o trůny"? " opáčila Fariba.
"Já vím," přitakal Alejo.
Takto se proniká k masám.

Jako vždy se světové politické špičky dostaly na paškál.
Jonassovka jako vyšitá.

Jane2016
23.12.2022 5 z 5

Myslím, že se nenajde moc lidí, kteří by neznali knihy od autora Jonase Jonassona. Jméno Vám možná na první dobrou nic neřekne, ale napsal knihy jako Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel nebo třeba Analfabetka, která uměla počítat. Já jsem si autorovo jméno také hned nespojila s těmito tituly, ale bylo mi povědomé, trochu mě zmátla obálka, která je trochu jiná než všechny předchozí. Ale když jsem zjistila, že napsal Analfabetku, věděla jsem, že je to sázka na jistotu.

Autor totiž dokáže být velice vtipný, ale tak jinak, specificky. Pamatuju si, že právě u knihy Stoletý stařík jsem si na to musela zvykat, než jsem tomuto humoru propadla. Příjemné je i to, že autor většinou celý příběh obohatí nějakými politickými událostmi, takže mi věřte, že se napříč příběhem nudit nebudete.

Mně se kniha Prorokyně a hlupák líbila jako knihy předchozí. Byl zde ten milý a příjemný humor na který jsem u autorova zvyklá a děj mi příjemně utíkal pod očima. Krátké a úderné kapitoly jsou jen třešničkou na dortu.

Myslím, že pokud znáte někoho, kdo má autora rád, a zasmál se nad staříkem nebo analfabetkou, tak Prorokyně a hlupák by ho třeba nadchla pod Vánočním stromečkem.

Pasadenka
23.12.2022 4 z 5

Mám pocit, že se budu opakovat stejně, jak u předchozí knížky

Jednoduše stále platí základní poučka. Jednou za dva roky na Vánoce dáme broky. Aneb Jonas nám naservíruje stejný pokrm v nových kulisách, protože jinak to ani nejde. :D Skvadra postav, budování příběhů, silný prvek náhody a šťastný konec. Je to tam.

Pořád pro mě platí, že nejvíc mě baví analfabetka. Zde mě asi nejvíc mrzelo, že konec byl typický a že hrdinové nepřesáhli své škatulky. Zde by se mi to moc líbilo a myslím, že tím by knížka přesáhla své předešlé sestry.

A tedy, koho Jonas nebavil, nebo již nebaví, tak na knížku se ani nedívejte. Nedostanete vůbec nic jiného, jako další variantu stoletého staříka.

pobijecmuch
03.12.2022 1 z 5

S každou nově napsanou knihou Jonassona si myslím, že snad bude lepší, než ta předešlá, ale opět se zmýlím.
V komentářích čtenáři píšou, že je rozesmála. Já jsem se po 100 stranách čtení nezasmál, po 200 stranách jsem se ještě nezasmál a po 300 stranách jsem to vzdal. Toto není nic humorného a ani svižného. Někdo si tu stěžuje na barvu obálky, ale myslím si, že nepomůže, ani kdyby obálka byla zlatá s růžovou kočičkou.
Nic tak špatného jsem dlouho nečetl, nebo možná opravdu nerozumím humoru.
Dám aspoň jednu hvězdu, abych snad nebyl kritizován literárními moralisty.

zdepka
03.12.2022 5 z 5

Kniha která rozesměje a hlavně hodně pobaví. Vymyslet některá spojení lidí a událostí, chce velkou fantazii.

Tyto
02.12.2022 5 z 5

Za mě druhá nejlepší kniha od JJ, tedy za předpokladu, že čekáte lehkou, svižnou a nenáročnou oddechovku.