Prorokyně a hlupák

Prorokyně a hlupák https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/504916/bmid_prorokyne-a-hlupak-Nsu-504916.jpeg 4 250 65

Amatérská švédská astrofyzička Petra spočítala, že 7. září 2011 ve 21.20 zanikne svět. Toto proroctví ji svede dohromady s poněkud jednoduchým Johanem, který umí proměnit obyčejné jídlo v gurmánský zážitek, a s důchodkyní Agnes, která si pod falešným profilem vydělává jako mladá influencerka. Společně se v karavanu vydávají do Říma, kde hodlají svůj zbývající čas využít na maximum. Jak už to ale bývá, nic nejde podle plánu. Dokonce ani ten konec světa. Jedná se o šestý román Jonase Jonassona, který čtenáře vezme na road trip okolo světa, ze Švédska přes Afriku do Ameriky. Autorův typicky vtipný, lidsky uvědomělý příběh ze života o tom, co se stane, když se tři, sice zvláštní, ale morálně velice silné osoby setkají, a najdou způsob, jak vzájemně propojit svoje plány. A to vše typickým, oblíbeným Jonassonovským stylem, který čtenáře tak baví.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Panteon

Profeten och idioten , 2022

Alma-Nacida
02.06.2023 3 z 5

Čekala jsem Jonassona a dostala jsem... Jonassona. :) Takže vlastně v pořádku, jen je to vlastně tak trochu variace na stále stejné téma. Poslouchala jsem audioknihu opravdu velmi, velmi dlouho. Periodicky jsem usínala průměrně po jedné a půl kapitole, takže jako uspávanka dobrý. Jinak asi potřebuju udělat si od tohoto autora pauzu. Možná až do konce světa. ;)

helusa2
30.05.2023 5 z 5

Opět jsem nadšená :-) Styl Jonase Jonassona prostě miluji a tečka. Neomrzí se mi :-)

iveta3689
12.05.2023 4 z 5

Jonasson stejný jako jindy. Kdo má jeho styl rád, bude potěšený. Příjemný humor, lehký styl, dobře se čte.

slawa.cap
07.05.2023 4 z 5

Poslouchal jsme jako audioknihu.
Standardní Jonassovka, ničím nevybočuje a ničím vlastně ani nepřekvapuje. A to je to co jsem hledal.
Člověk který přečetl jednu jeho knihu už naprosto přesně ví co ho čeká. Spousta vtipu, jak inteligentního, tak i prostoduššího a nekorektního. Což je dnes skoro zázrak na něco takového narazit.
Jen tentokrát jsme se z nějakého důvodu nebavil tolik jako u jeho předchozích knih. Možná to bylo jen mým rozpoložením.

Pawlisman
14.04.2023 2 z 5

Odloženo... po chvilce.. jako už stařík byl přeceňovaný stejně jako celý tento autor. Není tak vtipný, nemá talent, nevím... na každé stránce jedna nelogičnost a podivnost a vyumělkovanost...ano, tak pokud přejdu do světa Šimka a Grosmanna, tak pak aspoň musím být vtipný, abych rozesmál lid. Zde nejde ani o lidový humor a už ani zdaleka ne o inteligentní humor. O žádný. škoda času...

Jahýnek
10.04.2023 3 z 5

Tato kniha od J.J. mne zklamala. Zpočátku mi připadala ještě absurdnější než Stařík nebo Analfabetka, nicméně bylo to čtivé* a zábavné*, okořeněné gurmánskými zážitky*. To jsou ty tři hvězdičky.
Pak se to však začalo táhnout a musela jsem se do čtení nutit, ani závěr můj dojem nijak nevylepšil. Z přidělených hvězdiček sice žádnou neubírám, ale knihu nedoporučuji.
Pokud J.J. znáte, nekažte si chuť, a pokud ještě ne, sáhněte po jiné jeho knížce.

Emily82
08.04.2023 4 z 5

Mě prostě autorův styl baví. Neni to nic náročného a absurdni situace, kdy se setkají zcela nekompatibilní lidé a dostávají se do nereálné situace vás pobaví. Dobré intermezzo mezi náročnou četbou nebo studiem.

Dol.l
27.03.2023 3 z 5

Bohužel pro mě celkem zklamání. Autor opět využívá osvědčený mix - několik netypických postav, které se za neobvyklých podmínek setkají a někam vyrazí. Do toho přimíchat pár historických událostí a známých reálných postav, protřepat, nemíchat. Na mě to ale počtvrté nezafungovalo. Knížku jsem po prvních kapitolách odložila a nakonec jsem ji dočetla jen kvůli čtenářské výzvě.

pavčape
27.03.2023 3 z 5

Tak jako Jonas Jonasson nepíše špatně. Ale oproti ostatním knihám, které jsem od něj četla, nebyla z nejpovedenějších. Rozjezd super , pokračování skvělé, ale ten konec je teda moc natahovaný.... Méně je někdy více. Ale Jonassovy příběhy dovedené ad absurdum musíte mít rádi.

JáraTym
21.03.2023 5 z 5

Konec světa se sice blíží, ale konec dobrých humoristických knih, je tímto románem zažehnán.

Rami
18.03.2023 4 z 5

Přidávám se ke komentáři ropotamo. Měla jsem pocit, jako bych četla dvě různé knihy. První půlka byla super, vtipná, ale druhá část je hrozně rozvleklá a roztříštěná. Od autora už jsem četla lepší knihy.

Dom95
07.03.2023 5 z 5

Takto by měla vypadat humorná kniha!

Proti knize nelze říct ani popel. Má hlavu a patu od první strany až do té poslední. Příběh je krásně uzavřený, všechny možné otázky jsou zodpovězeny.

Jonasson, Backman, Kepler, Nesbo... jak je možné, že seveřani jsou mistry ve svých žánrech?

ropotamo
24.02.2023 4 z 5

První polovina byla vtipná, velmi dobře se četla, ale druhou polovinu jako by psal někdo jiný. Dočetla jsem to silou vůle.

stumpy
17.02.2023 4 z 5

Tak určitě je to vtipná fikce. Zasmějete se. Na Analfabetku to nemá. Ta u mne stále vede. Ani na sladkou pomstu to nemá. Ali i tak mi budou Johan, tetka s fialovými vlasy a šílená vědkyně Petra chybět. Už v půlce by to vlastně mohlo skončit, ale jak každý tuší, konec světa se nakonec nekonal. A tak dál ozubené kolečko šrotuje a maká a vytváří tak neuvěřitelné fikce až je to vtipně milé.

Irsaf
14.02.2023 3 z 5

Jako úplně nejhorší to nebylo…
Ale nějak moc humorné mi to opravdu nepřišlo…
Za me prostě vede 1 díl Staříka…

kaca82
10.02.2023 3 z 5

Hodnotím jako všechny knížky Jonassona. První půlka knížky boží, druhá půlka utrpení. Moc se mi líbí humor a příběhy vystavené na absurditě. Autor to ale na můj kus vždy v druhé půlce příběhu dotahuje do totálních extrémů, které mě už pak v určitý moment přestávají bavit a musím se do čtení nutit.

SkiEver
09.02.2023 3 z 5

Špatné to nebylo, ale kvality Staříka nebo Analfabetky to nedosahuje. Po většinu času jsem se do čtení musela nutit. Dávám 6/10

sadlo
04.02.2023

Pan Jonasson mne opět nezklamal. Knížka, na kterou se člověk těší, že až přijde z práce, uvaří si kávu , vypne zvuk u mobilu a dá se do čtení.

BohyněKuchyně
03.02.2023 5 z 5

Jupí! Nový Jonasson. Těšila jsem se a byla jsem moc spokojená. Opět ten známý humor, který mě tolik bavil i u Analfabetky a Staříků. Johan, hlupák a geniální kuchař. Miluju popisy jeho menu, které kouzlí v karavanu. K jídlu podává velice archivní víno a hromadu peněz. Přidá se k němu šílená prorokyně zkázy světa, Petra. Je si 100% jistá, že za pár dní bude konec světa. A chce nějaké věci ve svém životě narovnat. Nakonec se k nim přidá důchodkyně Agnes, která se vydává na sociálních sítích za mladou cestovatelku. Vydávají se na krátkou cestu, aby do konce světa stihli vyřešit své křivdy. Jenže se samozřejmě všechno zvrtne. A vy se bavíte, smějete a čekáte co bláznivého se zase stane.

jiri77
31.01.2023 2 z 5

Začetl jsem se do knihy ,od které jsem očekával ,že se pobavím a sem tam i zasměji. Naneštěstí se mé přání nevyplnilo, až na slibný začátek mě kniha moc nebavila, hlavně jak se děj knihy posunul k dění na ostrově Kondory, to už jsem knihu dočetl s vypětím všech sil.