Prokletý kraj

Prokletý kraj
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476283/bmid_proklety-kraj-snk-476283.jpg 4 1985 1985

I temná minulost jednou vyjde na světlo. Jelení Horou se několikrát prohnaly dějiny plné nenávisti a zmaru. Vesnička ukrytá v pošumavských lesích dodnes není ideální místo k životu. Gerdu s dcerou k návratu sem přiměl jenom rozvod a nedostatek peněz. Z jednotvárnosti ji vytrhne až seznámení s Lindou, která tu pátrá po minulosti své rodiny. Vzápětí ale ve vesnici za podivných okolností někdo zemře... a zločin oběma ženám pomůže odhalit staré tajemství, které nikdy nemělo vyjít na povrch. Michaela Klevisová tentokrát opustila kriminalistu Josefa Bergmana a v románu z Pošumaví nahlíží na zločin pohledem dvou mladých žen, jejichž životy jsou provázány s místy, kudy se opakovaně prohnaly dramatické dějiny. Zapadlá vesnička Jelení Hora má temnou minulost a dodnes to není ideální místo k životu. Není divu, že odsud Gerda vždycky chtěla odejít a uniknout minulosti. Teď se ale rozvedla, je bez peněz a nezbylo jí nic jiného, než se s dcerou vrátit do nuzného domku po rodičích. Linda na stejné místo přijíždí na dovolenou, aby pátrala po minulosti své rodiny, která se před čtyřiceti lety odstěhovala. Vzápětí ve vesnici dojde k úmrtí a obě ženy odhalí přísně střežené tajemství související s krajem, kde nikomu nebylo souzeno být šťastný. Autorka úspěšné detektivní série se v této knize místo krimi zápletky soustředí na mezilidské vztahy v prostředí sousedícím s národním parkem a vojenským prostorem. Přes minulost zdejších obyvatel odhaluje historii plnou zvratů, která někomu zabránila v těchto místech naplno zakořenit a jiné k Pošumaví neplánovaně připoutala.... celý text

Gural
05.11.2021 3 z 5

První kniha autorky, kterou jsem četl a bylo to dobré. Čekal jsem sice trochu větší "temnou minulost", ale četba příjemně utíkala, nic tam podle mě nebylo navíc, nic nerušilo. Příběh nebyl nějak extra silný, ale určitě bych doporučil a těším se na další zážitky při četbě jiných autorčiných knih, do kterých se určitě pustím.

LucieT
05.11.2021 2 z 5

No nevím, jsem taková rozporuplná. Na to, že je to ale kniha od paní Klevisové, u kterých jsem zvyklá na vysoký level, tak tomuhle něco z mého pohledu chybělo (a to nejenom postava Bergmanna). Nebylo to prostě ono, neoslovila mě ani noční můra v úvodu, rodinná zápletka, zaběhnutý pes ani nevýrazné postavy. Čtivé to je, to ano, bez bez spádu a pro mě i bez napětí.

LenaBil
04.11.2021 4 z 5

Knihy Michaely Klevisové mám moc ráda, ale tentokrát to nebylo úplně ono. Dlouho mi trvalo než jsem se začetla, pak už to celkem odsýpalo, ale úplné wow to tentokrát nebylo. A už si říkám, že je to pořád taková podobná lajna těch postav, někdo na vesnici žije, někdo tam přijede z města, mladá dívka, co se trochu hledá, starší dáma, která miluje kočky. To prostě v žádné knize nechybí...

PetK
04.11.2021 4 z 5

Baví mě české detektivky Michaely Klevisové, vždycky si vybere nějaké zajímavé prostředí, tady navíc ozvláštněné o příběhy slovenských Rumunů, kteří byli nuceni vrátit se "domů" na Šumavu.
Ke konci jsem maličko měla hokej v postavách, především těch z historie. Ale můžu to přičíst i únavě a faktu, že jsem u toho vždycky v noci usnula a na druhý den přemýšlela, co že jsem to četla. :-)

pavčape
03.11.2021 3 z 5

Kniha se mi celkem líbila, příběh z prostředí zapadlé jihočeské vesnice byl víceméně uvěřitelný. Žádnou postavu knihy jsem si příliš neoblíbila a musím říct, že příběhy s Bergmannem se mi líbí mnohem víc...

borupet
02.11.2021 5 z 5

Mně se příběh moc líbil, na čtení jsem se těšila. Mám od paní Klevisové přečtené všechny knihy, tohle není klasická detektivka, ale rozhodně stojí za přečtení. Krásná příroda, zajímavá zápletka z minulosti, jejíž rozplétání mě bavilo. Vztahy lidí, hledání sebe sama, psychologické úvahy. Za mě super.

ivzu77
02.11.2021 4 z 5

Autorka českých detektivek se tentokrát vydala na pole životních příběhů několika generací, několika národností, hospodářských a politických dopadů na osudy obyčejných lidí. Prostředí Šumavy, prostředí vesnic u vojenského pásma, starousedlíci, navrátilci a hledači pokladů i pravd. Obyčejné vyprávění se silným příběhem, který se klidně mohl stát. A v tom vidím umění autorky.

adela2316
31.10.2021 5 z 5

Moje druhá kniha od paní Klevisové, a opět jsem nadšená. Četla jsem ji sice o trochu déle, ale bylo to způsobené mnou a mým brzkym usinanim při čtení:-D
Kniha se čte skoro sama, příběh je zajímavý a postavy kupodivu všechny víceméně sympatické! To mě zaujalo i po první knize, co jsem četla, a to byla kniha Zmizela v mlze. Takze se velice těším na další příběhy.

kaca82
30.10.2021 1 z 5

Já nadšení většiny čtenářů vůbec nesdilim :( postavy nejsou vůbec uvěřitelné,všechny mluví stejným jazykem ať se jedná o mladou holku nebo 60ti letou paní. Příběh je takový, že vůbec nevím, co si z něj vzít.strasne moc popisné,rozvláčné,aniž by ty popisy byly nějak důležité pro dej nebo vykreslení atmosfery. Musela jsem se do čtení hodně nutit.

mira399
29.10.2021 4 z 5

Zajímavé téma. Dobře se to četlo. Dozvíme se trochu z historie, postavy jsou uvěřitelné.Je to moje první kniha od autorky,čekají mne ještě další v knihovně.
Na plný počet hvězdiček to podle mého úsudku není.

dagsvob
28.10.2021 5 z 5

Moje první setkání s Michaelou Klevisovou a jsem nadšená. Příběh mě pohltil od samého začátku...

ennlady
28.10.2021 4 z 5

Paní Klevisová je moje (a vím, že nejen moje) srdeční záležitost, ale tentokrát mi tak trošičku něco chybělo do dokonalosti. Snad kdybych nečetla její předcházející detektivky, dala bych plný počet, ale asi jsem se moc těšila. Tady se mi ale moc líbily osudy lidí žijících v tomto světě, které pojí a rozdělují dávná i současná tajemství a minulost jejich rodů. V každém případě doporučuji. Dávám tak 4,5 *

veronikau2374
26.10.2021 5 z 5

Výborná kniha, čte se sama a nutí přemýšlet. Paní Klevisová mne opět nezklamala!

marketa1860
26.10.2021 2 z 5

Dobrá kniha, ale jen "dobrá". Začátek velmi pozvolný, zápletka pro mě místy zmatená a nepřehledná, rozuzlení slabší. A přitom téma slibovalo pořádnou jízdu. Krásné vykreslení prostředí zapomenuté zapadlé vísky, příroda, les, atmosféra. Postavy méně uvěřitelné. Námět měl potenciál, ale z mého pohledu zůstal nevyužitý.

jefff
24.10.2021 3 z 5

Dobrý román, který překvapí svou komorností, úzkým okruhem postav a vcelku pomalým tempem. Ale kniha byla napsána dobře, čtivě. Jen škoda, že samotný příběh neměl v sobě takové emoce, které jsem tak nějak očekával. Žádný extra silný příběh se nekonal.

Monika1717
24.10.2021 4 z 5

Kdyby knihu nenapsala paní Klevisová, asi bych ji jen tak projela a odložila. Takhle jsem pořád čekala, kdy to přijde, ta zápletka, to drama. Nepřišlo. Přesto si myslím, že kniha si své čtenáře najde. I když v první části čekáte na zápletku a ve druhé se těžko orientujete v propletenci vztahů.

KatkaLas
24.10.2021 5 z 5

Temné a napínavé. Kdyby to zfilmoval někdo, kdo bude mít hodně peněz, byla by to skvělá podívaná. Při čtení jsem byla napjatá až do poslední chvíle, a to přesto, že se nejedná o prvoplánovou detektivku. Začtěte se sami a uvidíte.

ArwenAragorn
23.10.2021 4 z 5

80%
"Zasraná vesnice! Zasraná Jelení Hora. Bože, já to tu tak nenávidím! Ne-ná-vi-dím! "
Vzedmula se v ní tak ohromná vlna vzteku - na tohle místo, ale hlavně na sebe samotnou -, že musela křičet, řvát, sípat a vzlykat. Nedokázala se ovládnout a bylo jí jedno, kdo ji dole ve vsi uslyší. Převalila se nejdřív na bok a pak padla břichem do trávy, zabořila do ní obličej, svírala drny v dlaních, vzlykala do země a polykala chuť hlíny a rosy.

Úžasně vykreslená atmosféra malé šumavské pohraniční vesnice, překrásně vylíčená příroda a tajemství, která mohou zůstat skrytá po celé generace - to je Michaela Klevisová a její Prokletý kraj. Nebudu znovu opakovat pochvaly, které na knížku píší uživatelé s pozitivními komentáři. Mě oslovil zrovna hned první přečtený od oblíbeného čtenáře Gustik5, který je moc hezky napsaný a mluví mi z duše.
V upoutávce je napsané, že jde o detektivku, ale detektivní linka je v příběhu jen velmi okrajová. Koho to odradí od čtení, jeho chyba, přijde o hodně. Tímto také knížku doporučuji k přečtení.

Gustik5
22.10.2021 4 z 5

Prokletý kraj je brilantní knihou, která začne takřka jako duchařský thriller, jen aby se překlopila do psychologického dramatu, načež v poslední třetině postupně přimíchává ještě rodinnou tematiku a detektivní linku. Je to příběh o hledání sebe sama, o vyrovnání se s vlastní minulostí a chybami - a konečně o odpuštění. Jeho výraznou součástí jsou skvěle napsané ženské hrdinky, s nimiž budete soucítit a které vám přirostou k srdci. Stejně tak i místo, na němž se kniha odehrává, jež je tak nespoutané, jako příroda jej obklopující.

Michaela Klevisová stvořila počin, který je velký svou obyčejností a dokazuje, že patří mezi špičku současné české literární scény, protože jen ti nejlepší tvůrci dokáží na malém hřišti rozehrát silný příběh se značným přesahem…

Warty
19.10.2021 3 z 5

Nebylo to špatné, místy to bylo i napínavé, ale rozuzlení teda nic moc. Čekala jsem nějakou bombu v odhalení rodinného tajemství, ale nakonec se nic takového nestalo, což je škoda. Atmosféra pohraniční vesnice byla vykreslená docela dobře, ale postavy byly takové podivné.