Prokletí Salemu

Prokletí Salemu https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29668/bmid_prokleti-salemu-T8w-29668.jpg 4 2343 322

Jerusalem's Lot je malé městečko v Nové Anglii. Indiánské léto přivítalo v Salemu Bena Mearse. Vracel se do města, kde kdysi pobýval u své tety a kde nyní, jak doufal, se zbaví svých nočních můr. Ale vše je nakonec jinak. Do Salemu pronikne Cizinec. Cizinec s tajemstvím, nebezpečnější, než sám ďábel.

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Salem's Lot , 1975

m2056
03.09.2023 5 z 5

Moje první kniha od Kinga co jsem četl nadchla k dalšímu čtení tohoto autora.

Shindo
13.08.2023 4 z 5

Drakula na Kingov spôsob začínajúci pekne pozvoľna a končiaci s trpkou pachuťou beznádeje aj napriek tomu, že hlavný hrdina prežil.

Atmosféra hustne postupne. Ono 'salem's Lot nie je mestečko, v ktorom by si chcel človek kúpiť či prenajať dom, až na jednu výnimku. Každý každého pozná a o všetkom sa vie aj zásluhou miestnej "zberačky klebiet" (veľmi nepríjemná postava, mimochodom). Skaza začne pozvoľna a cca v poslednej tretine knihy už je jasné, že lepšie nebude a všetko speje do prdele. A poriadnej.

krakonos.kraken
22.07.2023 3 z 5

(SPOILER) Jsou knihy od Kinga u kterých mám pocit že každé slovo pasuje přesně na místo kam má a celá kniha je jako diamant, na který ať se podíváte odkudkoliv je stejně bezchybný a dokonalý.

Tahle kniha taková není. Je to vlastně drákula + Kingovi skvělé charakteristiky postav.

Je to trochu zmatené a je tam hodně postav, některé z nich dostanou dost dlouhý úvod a pak se už v celé knize neukážou. Za mě pokud by bylo vše uchopené úplně realisticky jako nákaza jejíž symptomy jsou agresivita, smyslnost a chuť na krev, vyšší odolnost a síla, schopnost hypnózy, vysoká citlivost na světlo - všechno na fyzické rovině bez změny na mlhu, strachu z křížů atd. mohlo to mít podle mě jiné grády.

I tak je to dobrá kniha se spoustou zajímavých pasáží (například charakteristika města jako celku nebo postava Marka).

Luigi1
22.06.2023 3 z 5

Nemohl jsem se začíst pak to šlo

Adonysek
19.06.2023 5 z 5

Moje třetí Kingovka ,no a opět mě nezklamala.Trochu jsem se tedy na začátku lekla,že se do těch postav zamotám. Občas jsem se i přistihla,že hledám o pár listů zpátky,o jakou postavu se vlastně jedná,ale pak už jsem se začetla hlouběji a bylo to v pohodě .Možná mě bavila i o trochu víc, protože jsem to neviděla zfilmované, a tak byla pro mě překvapením.

january
18.06.2023 3 z 5

Mno. V sedmdesátkách to mohl být hit, teď už jaksi přestárlé. Prokletí Salemu aneb městečko zachraňuje neohrožená sausage party.

Annkag
17.05.2023 4 z 5

Všechno tu už bylo napsáno a já k tomu dodám jedině to že je to King.
Mistr pera a hororu.Mistr v psychologii postáv a vykreslení temnoty kolem nás ale i v nás samotných.

Profesorskey
14.05.2023 5 z 5

Tak tohle dílo jsem si vážně užil. King je génius ve vykreslování temna, ve hře se slovy, sakra a ta slovní zásoba... Příběh se vám opře jako chladivá umrlcova ruka do prostoru mezi lopatkami a pocit postupující husí kůže pronikne do morku vašich vystrašených kostí. Ale vážně - tohle stojí za to!

EnykyBenyky
07.05.2023 5 z 5

Moje úplně první Kingovka v životě. Jsem nadšená! Kniha sice vyšla bezmála před padesáti lety, ale to na její přitažlivosti nic neubírá. Z obsahu ani nelze rozpoznat reálie Ameriky sedmdesátých let, klidně by se to mohlo odehrávat i v současnosti, protože důležité jsou zde různé povahy, typy lidí a jejich chování v kontextu života na malém městě.

Vlastně jde o slow burn, (pokud si mohu půjčit tento žánrový štítek) horor story s upíří tématikou a temnou, děsivou, ale vzrušující atmosférou! Druhá polovina knihy je svižná, akční, tam jsem také pochopila, proč se v té klidné první polovině objevuje tak velký počet postav, jejichž jména se mi někdy pletly. Autor měl všechno krásně promyšlené!

Hlavním hrdinou pro mě zde však nebyl ani Ben Mears nebo samotný Kurt Barlow, nýbrž postava dvanáctiletého Marka Petrieho, ztělesnění odvahy a vůle, skutečný king!

Rozhodně si přečtu další tituly od tohoto autora, jen zatím nevím, který to bude :)

kiki11
20.04.2023 4 z 5

Klasická kingovka, kde jsou do hloubky vykresleny charaktery postav a pomalu, plíživě budované napětí a atmosféra strachu. Místy to bylo opravdu mrazivé čtení, jak už to u Kinga bývá. Nejsem sice velký fanoušek upírů, ale občas neuškodí přečíst si něco z jiného šálku čaje, takže jsem nakonec byla velmi mile překvapená jak mě kniha bavila. I když, už jsem četla od tohoto autora i lepší.

Arkagas
10.04.2023 5 z 5

Rereading po letech a stejné, ne - li větší nadšení jako tenkrát. Salem je taková typicky netypická Kingovka, ve které je sice znát jeho ruka a myšlenky, zároveň je to ale kniha svižná od samého začátku a zlo se tu nijak extra neplíží pomalu a nenápadně, ale hned je nám jasné, o co tady jde. Salem je skvělá upířina, ve které není třeba hledat nějaký přesah, ale každého fanouška upírů dostane a bude ji prostě milovat. Scény samotného proměňování, ale i vraždění upírů jsou typicky Kingovské - barvitě popsané a jako živé. Postavy si tady moc neoblibujte, je to vcelku zbytečné, protože v Salemu žije zlo a zlo má rádo krev.

Bookaholik
08.04.2023 3 z 5

V knize se střídají pasáže, kde se vlastně vůbec nic neděje, s těmi akčními. Téma upírů je zajímavé, místy i napínavé, ale už jsem od Kinga četla lepší knihy. Rozhodně u mě vítězí Misery, Zelená míle a Vykoupení ze Shawshenku. Na druhou stranu, Řbitov zvířátek byl za mě mnohem horší

FideiDefensor11
22.03.2023 4 z 5

Přemýšlel jsem, jestli si Tajemství Salemu zaslouží 3, nebo 4 hvězdy, za úvahy o staré a nové církvi, které se mi moc líbily, to ale na ty 4 nakonec dotáhlo. Kniha je rozhodně velmi dobrá. King zde užitkuje své typické devízy, jako je bezprecedentně umně pojatý a hluboký popis života prostých obyvatel městečka, stejně tak jako pocit, že autor má na vše dost času, nikam nespěchá a může vše vylíčit přesně tak, jak si to v hlavě představuje. Kniha pak díky tomu velmi dobře drží koherenci. Rozmáhající se upírská infekce, která pomalu ale jistě pohlcuje celé město, je plíživá a minimálně v 1. půli knihy, kdy je vše obestřeno hávem tajemna, sktečně děsivá. Líbil se mi i důraz na mytologii a obecně tradiční prostředky ochrany. Jako negativum mě napadá trochu moc na sílu přetržená romance mezi Benem a Susan; úplně moc logicky Susaniny kroky vystavěny teda nebyly. Za zmínku ale také jistě stojí, že Ben a Mark jsou velmi dobré postavy a poslední strana knihy s jejich dialogem nad požárem v lese je pak přímo báječná; o těchto dvou spolu je radost číst. Ná závěr musím vypíchnout jako u každého Kingova díla skvělé promluvy a vnitřní myšlenky postav, které skutečně dávají smysl, nejsou to žádné pseudobláboly, ale mají schopnost čtenáři i něco skutečně předat, pokud je čte pozorně. Jediný příklad za všechny jsou již zmiňované úvahy o moci církve. Prokletí Salemu je tak na každý pád rozhodně kniha, jež stojí za přečtení.

Miriam
20.03.2023 5 z 5

Už je to nějaká doba, kdy jsem četla Kinga naposledy a jeho knihy si šetřím. Četla jsem v poslední době několik thrillerů i hororů a když jsem zase po čase vzala do rukou Kinga a začetla jsem se, uvědomila jsem, jak moc mi chyběl. Když začal na prvních stránkách popisovat městečko a jeho obyvatele, tetelila jsem se blahem. Jeho delší úvod, aby navodil atmosféru a seznámil s obyvateli a náladou městečka. Jak moc mi to chybělo. Je bezkonkureční. A kdyby mi někdo večer zaklepal na okno, tak bych byla asi dost vyplašená :-D

rick6410
19.03.2023 5 z 5

Upíri ma nikdy nebavili, ale toto je výborná kniha, napínavá, akčná, mrazivá, čítala sa jedným dychom. Autor vytvoril úžasnú atmosféru a postavy, na ktoré tak rýchlo nezabudnem. A ten kontroverzný koniec sa mi veľmi páčil.

Ronnie68
17.03.2023 5 z 5

Začátek knihy jsem četla jako knihu a moc jsem se do ní nemohla začíst ... Tak jsem zkusila si najít audioknihu a doposlouchat (nechtěla jsem knihu pustit k ledu) ... A vyplatilo se to ... Příběh se opravdu slušně rozjel a nějak nechtěl pustit ... Nečekala bych od mistra Kinga knihu s upíry, která tak překvapí tím napětím....

MamaKnihomolka
25.02.2023 5 z 5

Upozorňuji, že je to kniha, která je skoro 50 let stará a je jasné, že se od té doby horor hodně posunul a dostal víc šťávy, ale když si představíte dobu před padesáti lety, tak bych byla vážně podělaná strachy.
•••
Jak je totiž u Kinga známé, ze začátku se koná menší seznamovačka s postavami, jak hlavními, tak i vedlejšími, které i přesto sehrají svou roli. Je to cca prvních sto stran, ale člověku to vůbec nepřijde, protože King vsadil na krátké kapitoly a stránky létají za stránkami.
•••
Nečetla jsem Draculu, ani nic kde by byli hroziví upíři. Jedinou knihu o upírech jsem četla Stmívání. :D Prokletí Salemu jsem četla jako ebook vždy večer v posteli a jako ne jednou jsem měla dost mrazivý pocit a nechtěla jsem se otočit. No...Ve dne se bát nebudete, ale večer budete sledovat okna, dveře i skříně a pochybuji, že půjdete do sklepa.
Ono se totiž nic nic neděje a najednou bum a takový sled událostí, že člověk zůstává zírat.
•••
Knize nechybí napětí a temnota, která se objeví hned co zapadne slunce.

Ajrad1981
24.02.2023 5 z 5

Kdysi v minulosti jsem viděla viděla film a ten byl teda fakt hustej, prostě horor. Teď jsem si ale zaboha nedokázala vybavit jednu jedinou scénu, naštěstí. Pro Kinga typický pomalý rozjezd, seznámení s některými obyvateli si mohl odpustit, stejně se mi někteří pletli, tedy spíš jsem si nebyla jistá, kdo to vlastně je, ale kupodivu se něco zajímavého začalo dít dřív, než jsem čekala. Jedině mě mrzí, že jsem nezvládla poslední stovku stran naráz, takhle nakouskované tomu chyběla ta správná šťáva (ale za to samozřejmě nemůže autor).

kniznivila
01.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Četlo se mi to hůře než Carrie, ale vypadá to jako příjemné městečko. Začátek knihy je top a konec hodně napínavý. Jelikož jsem četla Draculu 5x, tak mi přijde, že zápletka je podobná a hlavní postavy mají podobnou úlohu jako Dr. Seward, Lucy, nebo Van Helsing. Ale bylo to příjemné a nezapomenu na moment s dítětem v okně. Ještě teď slyším ty zvuky. Moc povedené dílo...

KnihoSny
11.01.2023 3 z 5

Tato Kingovka mě trošku pocuchala nervy než mi došlo par věcí. Myslím si že námět je dobrej děj je trochu zamotaní ale kniha je čtiva takže asi je na každým co vydrží:D