Program pro přeživší

Program pro přeživší

Tender Branson vyrostl v uzavřené komunitě přísné, puritánsky vedené sekty a tak jako mnozí jiní byl i on jednoho dne vyslán do „vnějšího světa“, aby za stravu a byt vykonával různé podřadné práce. Když se k němu dostane zpráva, že členové sekty spáchali kolektivní sebevraždu, znamená to jediné: zabít se. Chuck Palahniuk se otevřeně vysmívá moderním kultům, sektám i mesiášství amerických televizních kazatelů. Hovoří zároveň o vlivu médií a propagandy, o masové kultuře a manipulaci....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32440/program-pro-prezivsi-32440.jpg 4.4542

Survivor (1999)

Vydáno:, Odeon

IvikaS

Nejděsivější popis lidské společnosti jaký jsem kdy četla.

Allla9

Kniha přináší návod na všechno. Hlavně žít tak, jak nám druzí naplánují.

konstelanski

Při čtení mi deprese stejkala po rukách a kapala až na podlahu. Ale pevně věřím, že hlavní hrdina by věděl co si počít i s takovouhle skvrnou. Možná už stárnu, ale Palahniuk mi tentokrát uvařil na můj žaludek docela silné kafe. Na druhou stranu se jedná o zcela určitě nevšední příběh, plný postřehů a myšlenek ze skutečného světa které lidi často buďto nevidí anebo nevědomě přehlíží. Kniha krásná ve své zvrácenosti. Ale nejspíš ne pro každého.

los

nejlepší Palahniukovo dílo - takoví jsme a takový svět jsme si stvořili, uf, musím se za sebe stydět

ronnie_vrh

Palahniuk mě opět nezklamal.
Naprosto fantastický a poutavý příběh psaný Palahniukovým osobitým stylem vás chytí a nepustí. Knížka je plná mouder, vtipu, absurdnisti a návodů, jak se zbavit fleků (hlavně od krve).
Musím pochválit i doslov Ivana Adamoviče, který všechno krásně shrnul.
Prostě must read!

Nomia

Palahniuk opět ve své top formě. Mám ten jeho šílený styl a zvrácený humor prostě ráda. Šílené, absurdní, výborné. Program pro přeživší je navíc prošpikován neuvěřitelnými moudry. “The only difference between a suicide and a martyrdom really is the amount of press coverage.”
Osobně si myslím, že po Klubu rváčů je tohle jeho druhá nejlepší kniha. Kdo nedá na Chucka Palahniuka dopustit, tak tohle je pro vás must-read!

rabor

Jedna z těch lepších. Pár výborných nápadú, trochu utopených v tom zbytku. Asi stárnu a už nedokážu všechnu tu nadsázku a blbiny hnané ad absurdum vnímat jako dříve. Ale proč by někdo kdo nemá rád nadsázku četl Palahniuka, že? No, asi jsem od Tendera Bransona čekal zázrak a jsem rád za to, že ta katastrofa nepřišla.

Adamson

Super, skělé, výborné. Asi takhle bych zhodnotil celou knihu. Velice se mi líbilo jakým stytel byla celá kniha napsaná, že začínala na stránce 240 a končila na stránce 1.

Autor poukazuje hlavně na americké média a sekty, což není pro nás evropany zrovna aktuální téma. Co ale můžeme ocenit je barvitě popsané zákulisí showbyznysu a zlo v podobě náboženských sekt. Samotné vybarvení hlavního hrdiny bylo šokující, slepě dělat to co mu řikají ostatní a sám neudělat nic. Taková trochu alegorie na dnešní společnost.

Každopádně kniha není úplně pro každého, je podivná, depresivní a uchylná a to každý nemusí. Knihu ale rozhodně doporučuji.

martinstefko
24.09.2017

Výborné, ale nemůžu si pomoct, Neviditelné nestvůry mi nepřijdou o nic horší.

kosmi
21.09.2017

Kulervoucí :-) Naprosto luxusní :-) Sekty, sluníčkáři. Všechno je relativní ... Must read !!! :-)

IHT
14.06.2017

pekny, silny pribeh. do deje me ale vtahl hlavne ten hutny, az telegraficky styl. nevim, zda to bylozfilmovano, ale urcite by to bylo velmi efektni a depresivni - podobnost s Klubem rvacu se nezapre. Nebo s Mechanickym pomerancem. urcite doporucuji k precteni :)

marta0912
09.06.2017

U této knihy jsem udělala chybu, že jsem ji nepřečetla najednou, ale měla jsem dlouhé mezery ve čtení, což je u Palahniukových knih problém. Nicméně i tak mě kniha dostala, i když si myslím, že my v ateistické Čr pro ni nemůžeme mít takové pochopení, když by u nás člověk, jakým hlavní hrdina je, nemohl mít takový vliv.
Před touto knihou jsem už četla Klub rváčů a opět je hlavní hrdina jen muž, co dělá a věří všemu, co mu ostatní řeknou, ale má svého anarchistického vůdce, který všechno způsobí. Tato kniha pro mě tedy byla příjemným zopakováním Klubu rváčů.

Doslov nakonci rozhodně stojí za přečtení, už jenom kvůli dokončení děje.

MH.
05.03.2017

"Jediným rozdílem mezi sebevraždou a mučednickou smrtí je totiž intenzita mediálního zachycení"
Totální Palahniuk.
Paráda.

jiri77
26.02.2017

Kniha ,která barvitě popisuje výchovu a manipulace médií ,která nám vtlouká co je In a jak máme žít.
,,Z vlastního dětství si nepamatujeme skoro nic ,zato si vzpomínáme na všechno co se dělo rodinám v seriálech.''

PetullaN
20.02.2017

"Však vám to je jasné. Nejde o to, kolik toho znáte. Jde o to, s kým vším se znáte."
"Z vlastního dětství si nepamatujeme skoro nic, zato si vzpomínáme na všechno, co se dělo rodinám v seriálech."
Moje první kniha od tohoto originálního autora. Absurdní, šílená kritika konzumní společnosti, ale velmi čtivá.

opic 12
21.12.2016

...vy tam,koukněte vypadnout,takže osvětlovači na místě,zvukař ok,klapka,kamera jede,AKCE. Detail na odvíjející se pásku uvnitř černé skřínky,kde se nahrává hlas vypravěče...stop...flashback...letadlo linka 2039,hodte tam reklamu na zubní pastu s proužkama,pauza na kafe.
Vážení přítomní čtenáři,vskutku nejste ve filmu,jste na začátku programu pro přeživší uvnitř Pahniukovy mysli a tohle,samozřejmě jak pro koho,tohle je zatraceně dobrá knížka,někdy až moc :-) Groteskní,paradoxní absurdnost až na dřen,ten mi dává,ale jde mu to klukoj,jen co je pravda.
Potřebujete uklidnováky,steroidy,antidepresiva ? Chcete návod,návod na existenci,návod na štěstí,návod jak se stát hvězdou,návod na sebezničení,kašlat na to,číst snad ještě zvládneme bez taháku.
Je libo modlitbu proti řidnutí vlasu,za umlčení štěkajících psu,za pískající kolo a novej šlaufek,modlitba za přivodění erekce načež za její udržení,modlitba za klepající ventil,za nalezení místa na parkování,proti nadměrnému pocení v podpaží. Takže ted jsem tady,chci být viděn a respektován.
Dámy a pánové nehřešte,spasitel byl nevinej a taky ho ukřižovali,takže hřešte a chceteli sáhněte po přeživších. Na závěr se sluší rozloučit,cituji: Zapněte si,prosím bezpečnostní pásy,protože zahajujeme terminální sestup do zapomnění.
Tak mě napadá,jak je to vlastně s tou černou skřínkou...jo realita je stejně tak podobně oranžová,jednoduše lehce mandarinková.

ajla5
08.10.2016

Knihu jsem četla jedním dechem. Mám okousané nehty:(. všechno je naprosto reálné a představitelné. Hnala jsem se dál a dál, ale žádní jednorožci a duha se nekonala. Ale to ani nikdo u Chucka Palahniuka nečeká.

midloch
07.09.2016

Tohle byla moje první kniha od Palahniuka - čtená někdy v roce 2011 a pak ještě párkrát. Dopručil mi ji tehdy kamarád při debatě o zhovadilosti sekt. :-) Naprosto skvěle napsané autorovým typickým stylem (což jsem zjistil u dalších knih). Příběh dostatečně šílený a absurdní. Jednoznačně doporučuju. Při srovnání s ostatními jeho knihami, teré jsem četl později, je tohle pro mě jeho nejlepší kniha,

iluliacross
30.07.2016

Šílené, absurdní, stejně jako všechny jeho knihy. Sice musím Palahniuka číst s jistým rozestupem, ale jeho díla mám prostě ráda. Ta schovaná kritika, ten skrytý výsměch, ta prostá radost z hloupých omezených lidí, kterým stačí vidět jen fasádu a co je hlouběji je nezajímá. Líbilo se mi to číslování pozadu, líbila se mi ta myšlenka člověka jako figurky, líbilo se mi konzumní náboženství - podepisování biblí obzvlášť :D. Sice za mě budou prostě Strašidla na vrcholu mého palahniukovského žebříčku, ale Program pro přeživší můžu také směle doporučit. Já jsem se nenudila :-).

LadyKet
23.07.2016

Tak nevím, ale přijde mi, že mě už tento autor začíná trochu nudit... Tato kniha mě nijak nepřekvapila a ani moc neoslovila.

RichardvonT.
07.06.2016

Kdybychom neměli Chucka Palahniuka, museli bychom si ho asi vymyslet:-)
Po všech stránkách originální autor a svérázný chlapík.
Knížky jsou slabší i lepší, nejsilnější dojem u mě asi pořád zanechává Program pro přeživší a Klub rváčů, díky brilantní filmové podobě se skvělou hudbou. I Chuckovi se prý film líbil.
Palahniuk nacpe do každého svého díla nějaké ty praktické znalosti, které se v životě hodí a pak vás vezme na psychedelickou jízdu, při které není radno se moc vyklánět z okna.

montana
16.02.2016

Palahniukovo úderné vyprávění ve strohých větách a klipových odstavcích stále velmi můžu. K tomu přidejte zatím asi "nejvonnegutovštější" zápletku, co jsem u něj viděl. Je tu i tradiční porce šílených hrdinů. Je tu trefná satira. Je tu samozřejmě i roztomilý cynismus. Je tu potenciálně moje nejoblíbenější knížka. Bohužel to všechno na mě nakonec úplně nezafungovalo. V poslední třetině děj ztrácí jiskru a závěr tak nějak vyšumí. Což je u Chucka zvláštní. Škoda. Našlápnuto to mělo skvěle. Tak zas příště.

BellC
13.02.2016

Velmi zvláštní kniha. Hodnocení jsem zapomněla napsat ve chvíli, kdy jsem ji dočetla, je to přibližně 4 měsíce zpět, ale děj je z mé hlavy už téměř pryč. Co mi tam ale zůstalo je atmosféra, kterou se celá kniha nese. A musím uznat, že to asi tak úplně špatné nebylo. Zvláštním způsobem ponurý svět, který ve mně zůstal. Víc než tři hvězdy ale ne.

Alizon
08.01.2016

Asi nejsem uplne cilova skupina a mam z knihy rozporuplne pocity. A stridaly se i v ruznych castech knihy.
1) Zacatek knihy az po seznameni se s F. Hollisovou - no ... uvidime co z toho bude ... cte se to dobre ... ale moc nemusim (pro me) urputne dovadeni veci ad absurdum. Plus porad cekam kde je to avizovane vysmivani se modernim kultum. No neni to uplne co jsem cekala, ale je to kratke, tak to zkusim docist.
2) Navrat do minulosti - popis sekty - kniha me zacina bavit, myslenky oslovovat.
3) V okamziku kdy se z TB stane celebrita to ma byt asi jest vic zabavnejsi, ale me osobne to opet prijde az moc pritazene za vlasy. Ale porad jeste dobre, parkrat jsem se zasmala.
4) Cast knihy od uteku ze svatby az do konce je to pro me uz opet jen takovy podivny blabol.
Takze celkove shrnuti - kniha se cetla dobre, rozhodne jsem se nenudila, par myslenek me skutecne oslovilo, ale cekala jsem neco trosku jineho (prvni kniha od Palahniuka, prostejsem nebyla pripravena na tento styl psani) a pro me je tento typ satiry az trosku moc nasilny . Jeste dam sanci Klubu rvacu, ale mezi me oblibene se spisovatel zrejme nezaradi.

pollyCobain
28.12.2015

Palahniuk mě vždycky donutí hlavní postavy nesnášet, ale i přesto se nemůžu odtrhnout.

fish33
02.12.2015

Další Palahniukova sonda do společnosti. Po famozním úvodu, kdy je jasné k čemu kniha spěje, se v první polovině pomalu rozjíždí, plná detailních popisů a opisů, jak je to u něj zvykem. V druhé půlce pak nabere plné obrátky a pomocí sarkasmu, jemu vlastnímu, poukazuje na ohromné množství problémů současné společnosti....

Arisu
22.11.2015

První polovina vskutku brilantní (všechny ty fígle jak odstranit různé fleky, víte, a taky jak správně stolovat, víte) a nadprůměrná, jenže pak to nějak začalo jít z kopce. Od útěku spasitele z božsky nasvícených ramp se to vezlo trochu k blábolu většímu, než jsem ochoten uznat za velice dobrý. Takže asi zas jen... dobrý.

Peleus
19.08.2015

Hodně povedená kniha s pomalejším začátkem (i tak klobouk dolů před encyklopedickými znalostmi autora) a fantastickým zbytkem na téma - Je úplně jedno, co jste věděli a na co mysleli předtím, než jsme vám řekli, co máte vědět a na co máte myslet!
Výborná paralela s tím, co vidíte po zapnutí televize. Každá lama z ulice může být idolem davů. Jen potřebuje odpovídající financování a tým schopných lidí.

immortal-party
10.08.2015

Chucku, tak tedy "děkuji", že jsem na dovolené trvající sedm dní neměla po 96 hodinách co číst. skvělá parodie na unifikované americké idoly, na bezsekretovou erotiku a sektářství, ale je to pořád jen laciné knižní porno.

TokyBalboa
05.03.2015

A zas a znova mě Palahniuk naprosto odrovnal svým talentem psát o věcech, o kterých nikdo nepíše, tak jak to nikdo jiný nedokáže.
* If a tree falls in the forest and nobody is there to hear it, doesn't it just lie there and rot?*