Proč spíme

Proč spíme https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384385/bmid_proc-spime-mDB-384385.jpg 4 1200 302

Kolik hodin jste dnes v noci spali? Pokud méně než osm, pak asi stejně jako většina lidstva trpíte spánkovou deprivací. A přicházíte o to nejlepší. Lidé, kteří si dopřávají dostatek spánku, jsou zdravější, chytřejší, štíhlejší, atraktivnější a šťastnější. Příčinu své únavy a zdravotních potíží hledejte v nedostatku kvalitního spánku a pak teprve jinde. Kniha předního světového neurovědce Matthewa Walkera odkrývá nejnovější poznatky z výzkumu spánku a ukazuje, že evoluce nás touto bezbrannou a neproduktivní fází denního rytmu nevybavila náhodou. Díky převratnému rozvoji a dostupnosti zobrazovacích metod dokáže věda poprvé v historii zodpovědět, proč vůbec spíme, jak spánek prospívá našemu tělu a mozku a proč má neřešená dlouhodobá spánková deprivace tak ničivé následky pro naše zdraví. Walker fascinujícím způsobem objasňuje vliv spánku na logické rozhodování, učení a paměť, na seřizování našich emocí a imunitní systém, ale i metabolismus a chuť k jídlu. A přesvědčivě dokládá, že chronický nedostatek kvalitního spánku nás může nejen mnoha různými způsoby zabít, ale také ovlivnit rozhodování a chování celé společnosti. Seznamte se i vy s posledními vědeckými objevy, díky nimž pochopíte, jaký elixír zdraví, štěstí i moudrosti ve svých životech (a postelích) máme. V knize najdete i rady, jak odstranit různé špatné návyky a další překážky, které brání kvalitnímu spánku vás i vašich blízkých. Kniha byla přeložená do více jak 30 jazyků a již teď mění životy jednotlivců i celých společností.... celý text

Literatura naučná Zdraví
Vydáno: ekniha , Jan Melvil

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams , 2017

Pavlína39
19.11.2020 3 z 5

Zajímavá kniha, určitě vhodná pro ty, kteří spánek nepokládají za důležitý a spí nepravidelně a málo. Je hodně obsáhlá, přes 400 stran na téma o spaní je podle mého názoru zbytečně moc. Doporučila bych asi spíš lidem co mají se spánkem potíže. Pokud spíte 7-8 hodin denně a ještě k tomu víte co ne/dělat před spaním pro kvalitu spánku, nebude pro vás četba až tak přínosná.

Bartys25
18.11.2020 5 z 5

Hezky napsaná kniha o důležitosti spánku ve všech možných oblastech života od zdravotní stránku, přes bdělost až k vlivu třeba na učení a paměť. Některé pasáže, obzvláště ty o zdravotních aspektech nedostatku spánku jsou až hrozivé. Rozhodně stojí za přečtení a každého obohatí.

Doubravka1975
15.11.2020 4 z 5

Zajímavá knížka o důležitosti spánku.
Vyhovuje mi ji číst různě na přeskáčku podle nálady a času.
Skvělé je, že autor má velikou radost, když u čtení usnete. Což se mi stává čím dál častěji :):):)
Knížka je určitě zajímavá, ale trochu mi vadí, to opakované vyhrožování smrtí. Ve svém věku už dávno vím, že pravidelný spánek je pro mě důležitý, ale bohužel v životě někdy nastávají situace, kdy se spí jinak než člověk má a potřebuje. O některých důležitých povoláních ani nemluvím
Takže Dobrou noc....

Angelo
13.11.2020 5 z 5

Rozhodně tuto knihu doporučuji nejen každému, kdo chce zůstat zdravý, ale také lidem, kteří již trpí určitými zdravotními problémy. Málokdo (troufám si tvrdit, že i lékaři - ostatně, autor to zde také uvádí) by hledali problém právě v nedostatku spánku.
Kupříkladu nikdy nikdo se mě nebo mých známých lékař neptal, jak dlouho a kvalitně spíme resp. nezjišťoval to. Přitom taková elementární avšak extrémně důležitá vstupní informace.
Samozřejmě tohle je jen krátký výňatek. Kniha pojednává o dalších zajímavých skutečnostech a faktech ohledně spánku. Jak říkám, velmi zajímavé čtení a knihu určitě vřele doporučuji.

T.Dino
10.11.2020 5 z 5

Jak může někdo napsat, že je tato kniha odpad? Asi to bude člověk, který spí 5 hodin denně a méně, protože se špatně vyspal a jeho emoční intelegence je na bodě mrazu.

Za mě top kniha, která se kupodivu i lehce četla, ale to může být i tím, že jsem nedávno měl zkoušku z biochemie a anatomie, takže si člověk osvojí nějaké základy. Ale nebál bych se toho, v knize je vše srozumitelně vysvětleno a doloženo na výzkumech. Knihu píše neurovědec, který se specializuje na spánek.

Kniha je plná informací, které vám otevře oči a je mířena všem lidem, od normální pracujícího člověka po manažera či rodiče.

Luque17
29.10.2020 odpad!

Vědecky nepřijatelná kniha. Desinterpretace, nepravdy (změrné lži!?), potenciálně zdraví poškozující tvrzení, neakceptovatelná zjednodušení, chyby i v základních poznatcích věd o spánku.

knihyKeMne
26.10.2020 4 z 5

Autor se s námi nemazlí už od úvodu. Ze své sebevědomé pozice dědce vševědce neurovědce na spánek, který radil i NASA, nám hned zkraje řekne, jak strašně smrtelné je málo spát (podrobněji viz komentáře rabor a Eldar80 :-) ). Je si sebou tak jistý, že nám kromě vědeckých prací (z nichž mnohé samozřejmě provedl sám) předkládá i spoustu svých teorií stylu "podle mě je to tak, že..." Odkazy do knihy nasypal jen tak přiměřeně, sem tam někam, takže těžko říct, zda si někde něco nepřikrášlil, aby zněl co nejvarovněji. Korunu tomu dal v závěru, kdy rozdává rady jak jednotlivcům, tak vládám, jak by konkrétně změnil svět, aby víc spal. Ten člověk svou vizí fakt žije. Možná až nebezpečně.

Přes to všechno je to kniha, která vám z vědeckého pohledu (žádná ezoterika) řekne o spánku naprosto všechno. A to všechno bylo proklatě zajímavé. Takže sice s výhradami - ale doporučuju.

lukas9608
25.10.2020 5 z 5

Wow, asi nejdůležitější kniha, jakou jsem za poslední dobu četl! No nic, jdu spát.

DK_Ronie
25.10.2020 5 z 5

Super kniha. Fakta, ale dobre prezentovane. Clovek by az neveril, jak moc dulezity pro nas spanek je a jak nebezpecne je ho vynechavat.

-markéta-
24.10.2020 4 z 5

MILUJU.
Nemohu dát sice knize 5 hvězdiček, protože často se tam opakovalo to samé, ale 4 hvězdičky a mé doporučení ano!
Kniha byla velmi, ale velmi zajímavá. Dozvídáme se zde věci ohledně spánku nejen v lidském těle, ale i u jiných živočichů, dokonce i rostlin.
Věřím, že lidem mohlo vadit veliké množství odborností, ale bez nich by to nebyla naučná literatura.
Bylo by fajn, kdyby smysl spánku pochopili hlavně dnešní teenageři, kteří si myslí, že je fakt moc cool být vzhůru do 4 do rána a být na mobilu, či cokoliv jiného a potom v 6 vstát do školy a stěžovat si. Chápu, že ne vždy je možné spát v noci a jsou zaměstnání, která si vyžadují noční služby, ale ti, co nemusejí ponocovat, by doopravdy neměli.
Za mě je to kniha, kterou by si měl přečíst každý!

klaraskolkova
23.10.2020 5 z 5

Knihy od nakladatelství Jan Melvil mám čím dál víc v oblibě. Opravdu si myslím, že tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo pracuje do noci, honí se za kariérou a chybějící čas ukrajuje právě ze spánku. Po přečtení zjistíte, že snad neexistuje oblast lidského zdraví, která by nedostatkem spánku byla zasažena... kromě výčtu vlivu (ne)dostatku spánku na zdraví však kniha obsahuje velmi zajímavou analýzu jednotlivých fází spánku, vysvětluje, jak funguje jet lag, jaký vliv má na spánek kofein a alkohol (přiznám se, že mám nyní mnohem menší chuť dát si večer skleničku vína). Jsem ráda, že jsem si knihu koupila, časem se k ní jistě ráda vrátím.

GYROTOURBILLON
22.10.2020 5 z 5

Velice zajímavá kniha a studie autora. Ano, po přečtení musí člověk popřemýšlet, co a jak přehodnotit ohledně svého spánku. Věřím , že kvalitní spánek ovlivňuje dění na celé planetě. A ano , byly chvíle , kdy mě kniha donutila zavřít oči a pro nejednou jít zalehnout v adekvátní čas a ráno být fit. Ovšem , zda firmy a společnosti v našem státě podpoří Sovy a Skřivani, těžko říct. Ale , že to má něco do sebe, to určitě má. Jeden čas jsem byl nucen vstávat ve 3:15. Abych to dal , musel jsem zalehnot už po 20 hod. , pak se to dalo zvládnout. Ale nikoliv každý den. Naštěstí se jednalo v prvním týdnu o po + pá a v druhém týdnu pouze st.
Knihu tedy doporučuji , obzvlášť lidem s poruchami spánku , ale i laikům , protože všichni spíme (nějakým způsobem) a musíme spát.

5tužka
21.10.2020 5 z 5

Skvělá kniha, která mi otevřela oči k tomu, jak se k sobě chovat. Doporučuji všem, kterým není jejich vlastní život jedno.

lindaaa
15.10.2020 4 z 5

Zaujimava odborna kniha, pacilo sa mi rozdelenie kapitol, ktore sa nemusia citat po sebe. Kniha obsahuje vela zaujimavych faktov a odkazy na rozne studie.

Meginho
12.10.2020 5 z 5

Málokterá naučná kniha je napsaná tak dobře jako tato. Vydržte do konce.
A jestli nevydržíte, přečtěte si alespoň poslední dvě kapitoly, jsou totiž nejzajímavější. ;)

slamenka
02.10.2020 2 z 5

Opravdu nechápu to velké boom kolem této knihy. Až moc odborného tlachání, hromada výzkumů, které potvrdili, světe div se, že je potřeba dostatečně spát :-D sorry, ale to vím i bez této knihy. Uznávám, že jsem v té omáčce našla občas i zajímavou informaci, ale v té hromadě stránek to bylo jako hledat jehlu v kupce sena.
A přiznávám, že za větší půlkou jsem to prostě vzdala, takže jestli dal autor důležité informace tam, tak mi asi nebyly souzeny :-D

te-ssiinka3905
29.09.2020 odpad!

Naprosto nezáživná kniha.... nebudu plýtvat svůj čas na ní.

karaliene
24.09.2020 4 z 5

Podobně jako mnoho jiných popularizačních knih z anglo-americké provenience mi přišla zbytečně natahovaná. I zajímavá informace při třetím opakování ztratí jiskru. Oceňuji, že autor umí odborné informace předat naprosto srozumitelně.

Janek
24.09.2020 4 z 5

Populární a popularizační (nikoli odborná) knížka, která nepochybně přináší velké množství informací o spánku a snění. Nicméně mnohé z toho, co je v knize prezentováno jako úžasný objev, se mi zdá docela samozřejmé a logické. Jiné informace - které už mi tak samozřejmé nepřijdou - jsou jenom chabě podloženy. "Jedna paní povídala..." často nepůsobí moc důvěryhodně. Nezpochybňuji, že pokud chceme prospívat na těle i na duchu, spánek bezpodmínečně potřebujeme; ale zdá se mi, že (zejména v závěru) autor v tomto směru až příliš tlačí na pilu. I přes drobné výtky ale knížka určitě stojí za přečtení.

ter3czka
20.09.2020 2 z 5

Skončila jsem čtení této knihy v polovině. Koupila jsem si jí, protože mě hodně zaujala, ale přestala mě bavit a musela jsem se do ní stále nutit. Více přátel mělo stejný názor jako já... Hodnotím jako průměr. Třeba se k ní někdy vrátím...