Proč spíme

Proč spíme https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384385/bmid_proc-spime-mDB-384385.jpg 4 1206 303

Kolik hodin jste dnes v noci spali? Pokud méně než osm, pak asi stejně jako většina lidstva trpíte spánkovou deprivací. A přicházíte o to nejlepší. Lidé, kteří si dopřávají dostatek spánku, jsou zdravější, chytřejší, štíhlejší, atraktivnější a šťastnější. Příčinu své únavy a zdravotních potíží hledejte v nedostatku kvalitního spánku a pak teprve jinde. Kniha předního světového neurovědce Matthewa Walkera odkrývá nejnovější poznatky z výzkumu spánku a ukazuje, že evoluce nás touto bezbrannou a neproduktivní fází denního rytmu nevybavila náhodou. Díky převratnému rozvoji a dostupnosti zobrazovacích metod dokáže věda poprvé v historii zodpovědět, proč vůbec spíme, jak spánek prospívá našemu tělu a mozku a proč má neřešená dlouhodobá spánková deprivace tak ničivé následky pro naše zdraví. Walker fascinujícím způsobem objasňuje vliv spánku na logické rozhodování, učení a paměť, na seřizování našich emocí a imunitní systém, ale i metabolismus a chuť k jídlu. A přesvědčivě dokládá, že chronický nedostatek kvalitního spánku nás může nejen mnoha různými způsoby zabít, ale také ovlivnit rozhodování a chování celé společnosti. Seznamte se i vy s posledními vědeckými objevy, díky nimž pochopíte, jaký elixír zdraví, štěstí i moudrosti ve svých životech (a postelích) máme. V knize najdete i rady, jak odstranit různé špatné návyky a další překážky, které brání kvalitnímu spánku vás i vašich blízkých. Kniha byla přeložená do více jak 30 jazyků a již teď mění životy jednotlivců i celých společností.... celý text

Literatura naučná Zdraví
Vydáno: ekniha , Jan Melvil

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams , 2017

vampyrcik
29.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha plná skvělých informací. Pomohla mi pochopit spánek jako celodenní proces a upravit životní styl k větší spokojenosti. Vzhledem k probíhajícímu těhotenství mě velmi zaujala kapitola o spánku plodu a dětí. Navíc příběhy z ní mi pomáhají přesvědčit ke zkvalitnění spánku i jeho zatvrzelé odmítače.

PanZeSlova
19.04.2020 5 z 5

Pokud si knihu přečtete, nikdy vám nebude líto zamáčknout ráno budík a ještě si schrupnout nebo si dát prostě šlofíka přes den, když je to tak zdravé : )

KatkaK13
17.04.2020 1 z 5

To že jsem knihu přečetla, vůbec nelituji. Dozvěděla jsem zajímavé informace a bavila mě autorova forma přirovnávání odborných věcí laikovi. S knihou jsem však hodně bojovala.
Asi mi nejvíc vadila forma napsání.. kniha se tváří jako učebnice nebo vědecká publikace.. předkládá text jako jasná fakta a pravdivé informace… ale není tomu tak. U kontroverzních a společností ne zcela přijatých názorů, bych vyžadovala zdroje, odkazy na zmiňované studie (občas něco uvedeno je). Začátky vět jako „výzkum mojí dobré kamarádky potvrdil“, nebo „belgičtí vědci už dávno zjistili“, „můj uznávaný kolega je stejného názoru“, „studie odborníku potvrdila“… atd. Kde a jaká studie, jaký kamarád?

Abych to zhodnotila od začátku. První část knihy byla pro mě dost nesrozumitelná a nemohla jsem se začíst a to podotýkám, že jsem lékař, který se pohybuje v medicíně 13 let. Následovalo povídání o spaní zvířat a tuhle část považuji za nejzdařilejší a mnohé informace mě obohatily.
Kapitola o zdraví člověka a spaní mě doslova zvedala ze židle a donutilo mě zmiňované studie naslepo hledat (uvedené nejsou). Každá studie má vždy více výsledků – jedné to vyjde, druhá to vyvrátí, další neprokáže nic. Jak autor určil, že zrovna jeho verze, kterou nám předkládá, je ta správná?
To že spánek je v životě velmi důležitý a nepostradatelný, víme. Že malá mimina prospí celý den, protože se ještě vyvíjí, že když jste nemocní, spánek je nade vše, že se před zkouškou máte vyspat, aby se informace uložily… to vše jsou známá fakta a máte je vyzkoušená.
Ale pak Vám autor celou knihu vštěpuje, že pokud nebudete spát více než 8 hodin denně, tak dostanete rakovinu, cukrovku, hypertenzi, dostanete Alzheimerovu chorobu, umřete, budete nepřitažlivý, nic nedokážete, neotěhotníte, nic si nezapamatujete, nenaučíte se žádné dovednosti…. Proč jsem za celou dobu v medicíně neslyšela o tak vražedném rizikovém faktoru - nedostatku spánku?? Když budu podrobně celý život studovat cholesterol, červené krvinky, hladinu cukru v krvi, taky Vám dokážu, že má vliv úplně na všechno a působí všude.
A nejlepší vtip na závěr? Autor Vám jako pacientům doporučuje, že se máte svého lékaře před operací nebo vyšetřením zeptat, jak dlouho spal. A bude-li se Vám to zdát málo, máte operaci hned zrušit nebo se nenechat vyšetřit :D :D :D :D Prosím Vás, v tomto případě vůbec k doktorovi nechoďte :D
Píše Vám žit několik let mrtvá čtenářka.

Marttycz
19.03.2020 5 z 5

Kniha je úžasně zpracovaná. Plno studií prokazatelných o důsledcích spánkové deprivace. V pozdější fázi vám to připadne jako vlastní nekrolog. Díky této knize si uvědomíte, jak je důležitý spánek pro vaše tělo a mozek.

Petrush
12.03.2020 3 z 5

V knize je spousta zajímavých informací. Např. o zdravotních aspektech spánku a důsledcích jeho nedostatku, o funkci snů či o tom, jak zlepšit spánek. Některé pasáže jsou poněkud zdlouhavé.
Autor je spánkem trochu posedlý, což ostatně i přiznává v úvodu. Takže celkově pak působí tak, že důležitosti spánku přikládá příliš velký význam a příležitost pro upozornění na důsledky nedostatečného spánku hledá a nachází všude.

Magrata15
08.03.2020 4 z 5

Kniha má své odborné části, ale jinak je napsaná velmi čtivě, srozumitelně a místy i se vtipnými poznámkami a příklady.

managalante
03.03.2020 4 z 5

Pravděpodobně by se celá kniha bohatě vlezla i do mnohem menšího rozsahu, avšak jsem rád, že jsem se o spánku dozvěděl něco víc a teď s tím mohu sám pracovat dál. Spát, či nespat? Rozhodně spát, je to zdravé a blahodárné! :)

E_Lan
27.02.2020 4 z 5

Neskutečně zajímavá kniha o tak banální věci, která je neskutečně v našem životě důležitá a přitom tak podceňovaná a nesprávně vykonávaná. To by snad měla být “povinná literatura”:-)

MonikaKutá
16.02.2020

Poslouchala jsem jako audioknihu a určitě si dám i brzy rereading, ale tentokrát v tištěné podobě, abych veškeré informace vstřebala.
Knihu doporučuji opravdu každému q to nejen lidem, kteří mají problém se spánkem, ale i lidem například se špatnou imunitou, častými nemocemi atd. Spánek je jedna z nejdůležitějších věcí a hodně věcí se od něj odvíjí. Kniha poskytuje jakýsi přehled o jeho potřebnosti a také rizika a důsledky nedostatečného a nekvalitního spánku.
Pokud zvažujete koupi této knihy, jděte do ní, opravdu stojí za to.
5/5

Miranda
16.02.2020 5 z 5

U téhle knihy se táááák příjemně usínalo. Ze mě by měl pan Walker velkou radost! Dozvěděla jsem se toho tolik! Zajímavého, děsivého, poučného. Hlavně mi pomohl vyřešit můj dávný problém. Na škole jsem si přes celou noc, beze spánku, opakovala tři předměty, z nichž jsem následující den měla dělat státní zkoušky. Druhý den to dopadlo tak, že na přípravě jsem natvrdo usnula a nezapsala si jedinou poznámku. Neudělala jsem ani jeden z těch předmětů. Odešla jsem s obrovskou ostudou a pocitem, že jsem hloupá a tu školu nezvládnu. Táhlo se to se mnou další roky, než jsem státnice úspěšně složila, ani tehdy jsem se však nezbavila toho nepříjemného pocitu, že nestojím za nic. A přitom stačilo tak málo, spát před učením a hlavně se kvalitně vyspat po učení. Teď už to vím a můžu předat dál. Na škole jsme toho nikdo moc nenaspali, co nás hlavně zajímalo, bylo, jak nespat, aby se člověk mohl pořád učit. Pamatuji si jednu osobu, která se chlubila tím, že užívá stimulační drogy, aby se mohla učit celé noci a že všechny zkoušky bez problému zvládá. Už tehdy jsem pochybovala o tom, že z ní bude kvalitní zaměstnanec v oboru a s tím svým přístupem se podle mého názoru dostala tak maximálně blíž k tomu být six feet under. Tak, honem do peřin a spát 8 hodin každý den! Nebojte, nebudete za lenochy! Určitě nám to všem jen a jen prospěje a to po všech stránkách. A vykašlete se na své nadřízené, kteří fakt, že patříte k sovám, berou jako nevýhodu nebo slabost. Ať si "worholici" vstávají třeba ve čtyři ráno a ve tři padají na ústa. My ostatní se raději pořádně vyspíme :).

Marfulka007
13.02.2020 5 z 5

Perfektní knížka, kterou by si měl přečíst úplně každý. Člověku to otevře (nebo možná spíš zavře) oči a taky trochu vyděsí (což nemusí být na škodu).

martina.bella
11.02.2020 5 z 5

Toto by měli dávat dětem ve škole jako povinnou četbu. V dnešní době, kdy každý ještě po půlnoci zírá do nějaké obrazovky a být sovou je "in" natolik, až je málem ostuda přiznat, že jste skřivan, jelikož se tím pasujete na suchara, je opravdu dobře, že někdo odborně, a přitom čtivě shrnul, proč spánek není ztráta času.

Honziin
08.02.2020 5 z 5

Kniha, díky které jsem si uvědomil prospěch a důležitost spánku.

Chytuš
07.02.2020 5 z 5

"Vědci objevili nový revoluční způsob léčby zajišťující dlouhověkost. Posiluje paměť a povzbuzuje kreativitu. Budete díky němu vypadat atraktivněji. Pomůže vám udržet si štíhlou linii a nebudete mít neovladatelné chutě na jídlo. Bude vás chránit před rakovinou a demencí. Zahání nachlazení a chřipku. Snižuje riziko srdečního infarktu a mrtvice, o diabetu nemluvě. Díky této léčbě se budete cítit spokojenější, méně sklíčení a úzkostliví. Máte o ni zájem?"

Miluji, když odbornou publikaci napíše člověk, ze kterého sálá nadšení pro svůj obor. Několik knih od pobobných nadšenců jsem už četla a vždycky je to tak, že svoje zapálení pro věc dokáží přenést na čtenáře. A nejinak je tomu i u pana Walkera, který ze všech možných stran a úhlů zkoumá spánek. Některé věci jsou notoricky známé, jiné možná čtenáře překvapí, ale vždy je popsáno jasně, srozumitelně a čtivě. Velké doporučení pro všechny, kteří se o spánku chtějí dozvědět maximum.

Zuzka12627
31.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha, určitě by si ji měl přečíst úplně každý. Z kniha si vezmu hodně ponaučení a hlavně informace, které jsou popsány dávají smysl a jsou pravdivé.

Capkomi
25.01.2020 5 z 5

Jsem překvapena, jak negativní vliv může mít nedostatek spánku na lidské tělo, práci, učení a další věci. Tahle kniha mě toho spoustu naučila, teď si to jen osvojit. Doporučuji všem, každého jednoho z nás se tohle téma týká.

Čtenářka025
15.01.2020 5 z 5

Doporučuji, pro mě nové informace podané zajímavým způsobem.

veronika431
14.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha, rozhodně dopručuji! Nikdy by mě nenapadlo, čemu všemu může kvalitní spánek pomoci a zároveň jak negativní dopad má jeho nedostatek.

L_Into
03.01.2020 5 z 5

Perfektní kniha. Takhle si představují populárně-vědeckou literaturu. Přiměla mě přehodnotit svůj životní styl a na mnoha místech se zamyslet nad stavem a fungováním společnosti i vlastním přínosem k témuž. Navzdory vážnému obsahu je psaná lehce a s vtipem. Skvělý dárek pro přemýšlivé rodinné příslušníky/přátele či zaryté workoholiky.

Simur
30.12.2019 5 z 5

Měli by si přečíst všichni. Všichni politici, generální ředitelé, učitelé, rodiče, budoucí rodiče,... prostě všichni. Kéž by byla v každém nočním stolku místo bible, nebo jiných náboženských knih, právě tahle. Elixír života pro každého, zdarma. Prosím, nezaměňujte si tuhle knihu za nějaké "ezo" nebo snáře. Jedná se defacto o vědeckou publikaci, vše co je v knize uvedeno je náležitě objasněno a většinou i ozdrojováno příslušnými studiemi. Co mě moc mrzí je fakt, kolik krutých pokusů na zvířatech muselo proběhnout (a stále probíhá), aby vědci dospěli k tak zásadním objevům a zjištěním ohledně spánku, která se však v médiích sotva šeptají, namísto aby se křičela do světa. Tahle kniha Vám může zachránit život, naprosto bez nadsázky.