Proč spíme

Proč spíme https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384385/bmid_proc-spime-mDB-384385.jpg 4 1206 303

Kolik hodin jste dnes v noci spali? Pokud méně než osm, pak asi stejně jako většina lidstva trpíte spánkovou deprivací. A přicházíte o to nejlepší. Lidé, kteří si dopřávají dostatek spánku, jsou zdravější, chytřejší, štíhlejší, atraktivnější a šťastnější. Příčinu své únavy a zdravotních potíží hledejte v nedostatku kvalitního spánku a pak teprve jinde. Kniha předního světového neurovědce Matthewa Walkera odkrývá nejnovější poznatky z výzkumu spánku a ukazuje, že evoluce nás touto bezbrannou a neproduktivní fází denního rytmu nevybavila náhodou. Díky převratnému rozvoji a dostupnosti zobrazovacích metod dokáže věda poprvé v historii zodpovědět, proč vůbec spíme, jak spánek prospívá našemu tělu a mozku a proč má neřešená dlouhodobá spánková deprivace tak ničivé následky pro naše zdraví. Walker fascinujícím způsobem objasňuje vliv spánku na logické rozhodování, učení a paměť, na seřizování našich emocí a imunitní systém, ale i metabolismus a chuť k jídlu. A přesvědčivě dokládá, že chronický nedostatek kvalitního spánku nás může nejen mnoha různými způsoby zabít, ale také ovlivnit rozhodování a chování celé společnosti. Seznamte se i vy s posledními vědeckými objevy, díky nimž pochopíte, jaký elixír zdraví, štěstí i moudrosti ve svých životech (a postelích) máme. V knize najdete i rady, jak odstranit různé špatné návyky a další překážky, které brání kvalitnímu spánku vás i vašich blízkých. Kniha byla přeložená do více jak 30 jazyků a již teď mění životy jednotlivců i celých společností.... celý text

Literatura naučná Zdraví
Vydáno: ekniha , Jan Melvil

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams , 2017

ter3czka
20.09.2020 2 z 5

Skončila jsem čtení této knihy v polovině. Koupila jsem si jí, protože mě hodně zaujala, ale přestala mě bavit a musela jsem se do ní stále nutit. Více přátel mělo stejný názor jako já... Hodnotím jako průměr. Třeba se k ní někdy vrátím...

flare
15.09.2020 5 z 5

Čumím jak je spánek vlastně důležitý....fakt čtěte..:-)

HanzKaufmann
14.09.2020 5 z 5

Kdybych mel tu moc, tohle je povinna cetba!

Kniha je plna klicovych informaci tykajicich se lidskeho zdravi.

Je to odborna kniha, ale neni to nuda!

hana5094
27.08.2020 5 z 5

Nejlepší naučná kniha, kterou jsem kdy četla! Spoustu zajímavých a (život) zachraňujících informací. Určitě by se měla zařadit mezi povinnou četbu.

Verpax
20.08.2020 5 z 5

Kniha je celkově zajimava. Nejzajímavější mi prisla poslední třetina. Kniha mi všeobecně odpověděla na vše, co se týká spánku.

Ashi
18.08.2020 5 z 5

Obecně se mi zdá, že když se vědec věnuje celý život jedné problematice vidí v ní pak příčinu všeho. Což v případě spánku může být pravda, ale pokud si přečtete knihy autorů co se zabývají zdravou stravou, pohybem atd. zmíní spánek okrajově a jinak popíšou, že ta jejich věc je absolutně nejdůležitější.
Proto to na mě celé působí trošku depresivně, ale
kniha je psaná čtivě, zajímavě.
Nejvíce mě vyděsil fakt, že spánkový deficit nelze dospat další noc a že i jedna neprospaná noc tělo zdecimuje tak, že je to patrné i za rok.
Pokud by to tak bylo nevymyslelo by tělo mechanizmy jak málo spánku kompenzovat efektivněji?
Knihu doporučuji, sama spím hodně a vím, že když spím málo jsem nepoužitelná. Teď mám jen trochu strach, že kvůli propařených nocích v teen věku jsem si navždy poničila zdraví.

sara2965
11.08.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih , které jsem četla ! Velmi doporučuji všem, kteří chtějí zůstat zdraví a nebo řeší již nějaký zdravotní problém - může to souviset se spánkem. Byla jsem velmi překvapena, kolik nových věcí jsem se dozvěděla.

BabaJaga11
09.08.2020 5 z 5

Než jsem si přečetla tuto knihu, myslela jsem si, že o důležitosti spánku toho vím poměrně dost, stejně tak o důsledcích nedostatečného spánku, z nichž některé jsem si bohužel vyzkoušela na vlastní kůži. I to my bylo známo, že chronotypy, jimž se tradičně říká "skřivan" a "sova" si nevybíráme, ale máme je uloženy v naší DNA, stejně jako barvu očí, to, zda budeme praváci či leváci a mnoho dalších věcí. Knížka však přináší mnohem více informací, než jaké najdete v běžné literatuře o zdravém životním stylu nebo jaké se dozvíte z doporučení lékařů. A tyto informace jsou více než znepokojivé.

Dost věcí jsem tušila – a knížka mi je potvrdila. Nemohou výrazné potíže s pamětí a schopností učit se u mladých lidí souviset s nedostatkem spánku? Nejenže mohou – souvisí s ním zcela jistě. A nemusí jít ani o příliš výrazné omezení spánku. A je toho mnohem víc, co mi najednou začalo do sebe zapadat jako dílky skládačky a dávat smysl po přečtení této knihy.

Rozhodně ji doporučuji nejen každému, kdo chce zůstat zdravý, anebo již trpí určitými zdravotními problémy, byť by to byla "jen" zapomnětlivost nebo únava. Pro vedoucí pracovníky, zákonodárce či lékařská zařízení by mělo jít podle mého názoru o povinnou četbu. Třeba by pak vedení nesvolávalo porady na devátou hodinu ráno do Prahy, tj. na dobu, kdy běžně docházejí do práce pražští kolegové, když ví, že z odloučených pracovišť musí lidé vyrazit již po šesté ráno a vstávat tím pádem v pět nebo dříve, takže poradu buď prospí, anebo se budou nacházet ve stavu blízkém spánku. Není pak divu, že nikdo nemá zájem diskutovat a všichni jen vyhlížejí pauzu na kafe :-). Rada "jdi spát dříve" se dá opravdu těžko aplikovat u sov (vím, o čem mluvím - než jít spát v deset a dvě hodiny se převalovat a nemoct usnout, můžu jít rovnou spát o půlnoci), je to to samé, jako chtít po skřivanovi, aby vydržel pracovat do půlnoci (zajímavé je, že pro skřivany a jejich ospalost obvykle pochopení máme, ale šéfové z řad skřivanů bývají nekompromisní a sovy považují za lenochy).

Samozřejmě, někde to jinak nejde než začít v práci brzy ráno. Ale někde by stačilo jen rozhodnutí dělat to jinak. Každopádně informace, že spánek není promarněný čas, že je tomu přesně naopak, by měla být vyučována na všech typech škol.

Někomu může připadat autorův důraz na spánek připadat přehnaný. Samozřejmě každý organismus je jiný a s nedostatkem spánku se bude jinak vyrovnávat. Ale věřím tomu, že pokud jsme v dlouhodobé spánkové deprivaci, již si ani nepamatujeme jaké to je, spát pravidelně 8 hodin denně. Zkrátka si svého nepříznivého stavu nemusíme být vědomi. Další věc, že na mnohé pochody v těle má vliv mnoho dalších faktorů, je také pravda, ovšem leckdy ty faktory úzce souvisí se spánkem či ne-spánkem. Třeba nepříznivý vliv nadužívání elektronických zařízení souvisí i s tím, že se obíráme i o čas, který bychom mohli svobodně strávit spaním.

ijacek.007
31.07.2020 4 z 5

Obdivuhodný součet výzkumných dat o funkci i prospěchu spánku. Koncem knihy sice autor až moc tlačí na pilu a né se vším se lze ztotožnit nicméně i tak jde o pozoruhodnou knihu.

m_pastorka
22.07.2020 5 z 5

Knihu jsem četla poměrně dlouho, protože je přece jen o faktech. Spoustu věcí mi přišlo zajímavých, hlavně těch, které mi přišly blízké. Některé informace na mě byly už příliš a ne až tak zajímavé, nicméně člověk si udělá celkový obrázek a potřebách spánku, který ja zrovna docela silně zastávám a zakládám si na dostatečně dlouhém a kvalitním spánku a spánkové hygieně. Kniha mě spíše jen ujistila v tom, že je třeba spát a není naopak hrdinství spát jen 4 hodiny denně a "fungovat" na tom.
Doporučovala bych ji přečíst každému a z informací si vyvodit vlastní názor, protože podle mě byla kniha místy až možná moc strašák, co vše se nám děje, když nespíme, což samozřejmě není dobré brát na lehkou váhu, ale je nutné brát také vše s rozumem a s ohledem na vlastní možnosti.

Shindo
11.07.2020 5 z 5

Obvykle sa knihám s anotáciami v štýle "svetový bestseller preložený do x jazykov" vyhýbam. Často totiž po ich prečítaní bývam sklamaný, pretože reklama na knihu býva lepšia, než samotná kniha.
Toto ale bola výnimka.

S knihami od Jan Melvil Publishing mám dobrú skúsenosť. Vedecké, no zároveň písané zrozumiteľným jazykom; inšpiratívne a poučné. Aj táto kniha mi (opäť) nasadila chrobáka do hlavy, pokiaľ išlo o môj vlastný spánok; chyby, ktoré som robil a "večerné kávy", pri ktorých som si myslel, že so mnou predsa nič neurobia. Urobili, no ukázalo sa to až časom.

Zistil som aj mnoho zaujímavých vecí, napríklad to, že nedostatok spánku môže človeka aj zabiť, vyučovacia doba praktikovaná v (nielen) našich školách je pre puberťáka z hľadiska spánku veľmi škodlivá (dodnes si spomínam na nenávidené nulté hodiny na strednej) alebo, že zahrievanie tela môže pomôcť k lepšiemu spánku.

Irsaf
30.06.2020 4 z 5

Moc dobře napsaná kniha...
Co vše může způsobovat málo spánku...
Jak je vidět, je toho víc než dost...
A to není dobré...

pablito
20.06.2020 5 z 5

Výborná populárně napsaná knížka. Excelentní, vědecky podložená oslava spánku. Autorovi patří dík za průkopnický čin, ne nepodobný prvním zprávám před více než půl stoletím, které nesměle poukazovaly na škodlivost kouření.

ZuzikBubu
19.06.2020 5 z 5

Velmi znepokojivé jsou informace uvnitř knihy (a to i kdyby měla být pravda jen polovina toho, co se zde píše!!)..
Každopádně na mě kniha určitě nepůsobila těžce, přeobsáhle, spavě či nesrozumitelně. Autor opravdu výborně shrnul podstatné části svých mnohých výzkumů, a odkazuje se na spousty dalších kolegů a jejich článků či studií. Ač je styl psaní vědecko-odborný, je řekla bych pro lajka velmi dobře srozumitelný. Ráda bych, aby v některých pasážích autor klidně zabrousil více do detailů, ale to by pak kniha měla stránek dvojnásob.
Kniha na mě zapůsobila velmi. Své špatné spací návyky si uvědomuji již dlouhou dobu, vždy jsem tušila, ze by se spánku mělo věnovat více času.. Teď si jsem uz jistá, protoze informacím uvnitř knihy důvěřuji, prijdou mi logické, vše na sebe navazuje.. A opravdu, je to velmi znepokojivé.

swon
09.06.2020 3 z 5

Pro mě byla tato kniha trošku boj - ne proto, že by nepřinášela užitečné informace, nýbrž proto, že mnoho pasáží se mi četlo opravdu obtížně. Je protkána mnoha studiemi, které z různých úhlů prokazují, jak je pro člověka zkázonosné, když dostatečně a pravidelně nespí. Ale na můj vkus bylo toho dokazování až přespříliš. Pasáže cca v poslední třetině knihy už byly čtivější a zvládla jsem je za pár dní.
Myslím, že dneska každý víme, že nedostatek spánku přináší spoustu zdravotních průšvihů. Jen by mě zajímala odpověď na jednu otázku, kterou autor v knize neřešil: matky malých dětí, které se někdy pořádně nevyspí opravdu několik let v kuse...musíme být přece taky velkou rizikovou skupinou, o které se nemluví a na kterou se vztahují všechny negativní vlivy nedostatečného spánku.

misowi84
29.05.2020 5 z 5

Z knihy mám obrovský respekt. Za sebe mohu říci, že přes pracovní týden
jsem osm hodin rozhodně nespal. Stále jsem měl pocit, kolik toho musím stihnout..
Vím, že tento dluh už nikdy nesplatím. Přesto však jsem se rozhodl pro změnu.
Spolu s knihou digitální minimalismus jsem postupně začal měnit své návyky a také přehodnocovat, co je a není důležité. ROZHODNĚ DOPORUČUJI !!!

čtenářka4
26.05.2020 5 z 5

Měl by přečíst každý.

AmaFai
14.05.2020 5 z 5

Prostě Melvil.. Chtělo to svůj čas a stal se pro mě další srdcovkou a jistotou, že vždy překvapí něčím novým. Už tuším, proč spíme. A odstartovalo to sérii nových pokusů, jak dát tělu, co potřebuje a dostat z něj to nejlepší.

Jack Bauer
03.05.2020 4 z 5

Tato kniha a jiné podobné především o zdravé stravě s různymi studiemi se musí brát s rezervou. Co studie to jiný výsledek. Že je spánek prospěšný víme snad i bez této knihy. Přesněji řečeno mě ani tak nezajímá PROČ spíme, ale spíš PROČ nespíme, jaké následky má nedostatek spánku a co dělat, když nemůžete usnout nebo se pravidelně v noci probouzíme. Tím nechci zhazovat tuto knihu, je krásně propracovaná a srozumitelně napsaná i pro naprostého laika, ale připadla mě tak trochu jako zbytečné čtení, rozhodně by mohla být o polovinu kratší. Něco zajimavého, ale nic nového jsem si s z ní vytáhl, zbytek je jen vata a omílaní toho samého dokola a neustále opakování co jsme se dozvěděli v předešlé kapitole a co se dozvíme v následují kapitole nebo, že nebudeleti-li spát umřete mě už lezlo na nervy. Z knihy je opět cítit, že je psaná pro americkou veřejnost tak jako jiné knihy o zdravém stravování. Začátek a konec knihy dobrý, ale neustále probíraná tématika po chvíli přestane bavit. Sám na sobě jsem zpozoroval, jak např. noční směny nebo ponocování škodí a proto se vyhýbám práci na nočni směny nebo s velmi brzkým vstáváním a ani za nepatrný příspěvěk navýšení platu mě to nestojí. Dokonce bych už nebral ani dvousměnný provoz. Před lety v Londýně jsem pracoval 12ky na noční provoz, kvůli penězům jsem to první měsíc táhl nepřetržitě včetně víkendů 31 dni dní po sobě, pak jsem na týden asi upadl do kómatu, prý jsem v pondělí zalehl a probudil se až v pátek!!! Bez jídla, pití, potřeby na WC. Po celou dobu po odečtení cesty do práce a zpět, nákup, jídlo jsem spal asi 4-5 h denně. Za ty peníze už mě to nestojí. Pokud možno, vyhýbám se i cestování v noci, tím nemyslím jen jízdu autem. Kvalitní spánek nadevše.

petr_
30.04.2020 4 z 5

Tuto knihu doporučuji. Zaujalo mne popis výzkumu spánku a mozku, protože mě biologie zajímá jako taková, včetně této problematiky.
Pokud chcete vědět co všechno děláme špatně, jak si ničíme zdraví a hlavně zdravý rozum, tak si tuto knihu přečtěte.
Velice zajímavá část je o prášcích na spaní, které nás vlastně okrádají o spánek, protože to co vyvolávají spánek není. Nevynechejte ani poslední část o důsledcích narušených biorytmů na podnikání a veškerou činnost člověka, dokonce i na HDP. Nedivte se, že celé státy vedou psychopati, kteří, kteří nedokážou kreativně myslet, a narušují celou společnost, její zdraví i životní prostředí.
O tom všem tato kniha je. A jestliže nebudeme schopni si udržet zdravý rozum, tak nám není pomoci.