Pohřběte své mrtvé

Pohřběte své mrtvé https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351885/bmid_pohrbete-sve-mrtve-mKB-351885.jpg 4 341 116

Únorový Québec ovládly tuhé mrazy a zimní karneval, každoroční svátek plný radovánek. Armand Gamache sem však přijel v rozpoložení, které může být stěží protikladnější – na návštěvě u svého mentora se pokouší vyrovnat s tragickými následky jednoho vyšetřování, s vlastním selháním, s výčitkami svědomí. Vyhledává klid a noří se do historie města zaznamenané ve starých spisech místní knihovny. I toto zdánlivě bezpečné útočiště se však změní v místo činu a vrátí Gamache k jeho práci vrchního komisaře místní Sureté. Ve sklepě knihovny je nalezen mrtvý muž. Důležitý muž. Muž, jenž znal tajemství staré stovky let… A je tu ještě jeden zločin, který nedává Gamachovi spát. Vražda poustevníka ve Three Pines, z níž usvědčil svého přítele Oliviera. Nechyboval náhodou i v tomto případě? Kolik bolestných ran bude muset Gamache otevřít tentokrát, aby mohl navždy pohřbít své mrtvé?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

Bury Your Dead , 2010

pepa4081
10.07.2018 4 z 5

Opět Inspektor Gamache, který tentokrát působí ve městě Québec a pátrá také ve vzdálené historii. Pátrání se prolíná se vzpomínkami na jiný velmi tragický případ a do třetice se děj občas přesune do Three Pines, kde Gamachův zástupce znovu otvírá vyšetřování případu z minulé knihy. Konec mne velmi překvapil a díky této knize jsem také brousil po internetu a zajímal se o historii i současnost Quebecku. Před tímto dílem série doporučuji přečíst Hladového ducha, aby vám bylo jasné, o co v některých pasážích jde.
Velmi uspokojivé.

Dáša249
04.07.2018 5 z 5

Stejně jako ostatní zatím vydané díly v češtině i tento je prostě úžasný. Člověk je vtažen do děje a nechce se mu knihu odložit.

monika0356
23.06.2018 5 z 5

Další díl mé oblíbené detektivky a opět nezklamal, ba naopak moc se mi líbil. Napnutá až do konce :)

Kočičáci
18.06.2018 5 z 5

"Ne všechno pohřbené je doopravdy mrtvé. Pro mnohé je minulost stále živá."

Silný. Tohle je opravdu silný příběh.
Milovníci vrchního inspektora Gamache si přijdou na své tentokrát v historickém Quebec City, kde Armand pomáhá vyšetřovat vraždu, která je spojená s dávnou minulostí a historií Quebecu. Bohužel si také léčí následky z nedávného případu, který v něm zanechal nehezké následky, nejen fyzické, ale hlavně citové. Tak jsem s ním trpěla a prožívala každou minutu na telefonu s mladým agentem a držela palce, alby vrchní inspektor svému slibu dostál...
Ovšem ani skalní příznivci Three Pines nebudou ochuzeni, protože inspektor Beauvoir se do zapadlé vesničky vrací dovyšetřit poustevníkovu vraždu, protože na Gabriho otázku "Proč by Olivier přesouval tu mrtvolu?" prostě musí najít odpověď...

Nestorkea
18.06.2018 5 z 5

Pro mě byl tenhle díl asi nejlepší z Three Pines. Fantastické prolínání tří dějových linií, a ačkoliv se myšlenky proplétají dosti náhle, snadno jsem se orientovala.

Agatha84
17.06.2018 3 z 5

Tentokrát velké zklamání,dlouho jsem se ke čtení nemusela tolik přemlouvat. Dějová linie historie Qebecku mne nezajímá,i když se autorka snaží zaujmout,co to je jde,a střípky toho,co se odehrává ve Three Pines, celkové hodnocení nezachrání. Snad tedy příště...

Mandlevest
14.06.2018 3 z 5

Komisaře Gamache jsem si oblíbila už v knize Zátiší a postupně četla všechny jeho případy. Bohužel, tento mě zklamal, nevtáhnul mě do děje, občas jsem i nějakou stránku přeskočila, což skoro nikdy nedělám. Tak snad příště.

Dašička
31.05.2018 5 z 5

Naprosto úžasně napsaná detektivka, podle mého zatím nejlepší....

michaela2338
11.05.2018 2 z 5

Mám její knihy ráda, ale obávám se, že to v tomto případě nějak nevyšlo. Na mě příliš patetické a překombinované. Možná za to mohou i ty zkomolené české reálie. Kde vzala jméno Roar Parra? A ten zoufalý útěk během pádu železné opony s poklady nedozírné ceny? Pokusila se o ambiciózní příběh, ale její předchozí "prosté" příběhy ze Three Pines mají stále navrch. Je v nich lepší a uvěřitelnější vypravěčka.

muti1
08.05.2018

Po dlouhé době kniha, která mě vůbec nezaujala a nemohla jsem se do začíst ani po 200 stránkách, nakonec jsem ji odložila nedočtenou, což se mě nestává.

Aymira
25.04.2018 5 z 5

Louise Penny napsala komplexní dílo. Knihu, ve které se prolíná více rovin - historické bádání, revize předešlého Gamachova pripadu, vzpomínkové flashbacky... Vše jednotlive je čtivé samo o sobě a jako celek nesmírně působivé.
Nadchly mě ucebnicova fakta o Quebecu a o historii soužití Anglicanu s Francouzi. I když tyto pasáže patří v knize k těm pomalejším, zadumcivejsim.
Líbilo se mi vyšetřování ve Three Pines. Ačkoliv mě na úvod knihy autorka vyděsila tim, že by snad jedna z našich oblíbených postav mohla být mrtvá.
A doslova jsem hltala vzpomínky na akci, která změnila osudy našich hrdinů. Tak jako v životě, tak i v knize se vzpomínky objevují náhle a neuvěřitelně to fungovalo.
Na konci jsem téměř zapomněla, že ještě vlastně neznáme vraha z Quebecu. Natolik druhorade toto pátrání bylo.
Three Pines se stalo moji oblíbenou knižní sérií, která mě, doufám, bude bavit ještě dlouho.

čef
28.03.2018 5 z 5

Těm, kteří se možná rozhodují jestli knihu číst nebo dokonce koupit vzkazuji, že určitě ano - koupit i přečíst nejlépe po předchozím dílu, na které tato kniha volně navazuje. Ti, kteří již něco od autorky četli, doporučení jistě nepotřebují, každá kniha ze série Gamache je v podstatě detektivkářská perla, která snese srovnání s těmi nejlepšími v oboru. Zejména tento díl je opravdu vynikající, tři propletená pátrání by jiným možná vydala na tři samostatná díla. Vše výborně vystupňováno, psychologicky hluboké a uvěřitelné a poslední tajemství odhaleno na poslední straně, tak jak to umí jenom opravdoví mistři. Neváhejte!

Toňula
22.03.2018 3 z 5

Na rozdíl od předchozích případů vrchního inspektora jsem měla u tohoto dílu problém se začíst. Chyběla mi atmosféra Three Pines, která tu byla přítomna jen sporadicky, stejně jako její obyvatelé, případ vraždy v budově Historické a literární společnosti prolínající se s předchozím případem vraždy poustevníka a inspektor duševně se vyrovnávající s následky špatného rozhodnutí při nedávném policejním zásahu..Příliš mnoho věcí najednou a ačkoliv je děj nepochybně zajímavý, pro mě byl trochu trápením se s orientací v něm.. Škoda..

Andy6
15.03.2018 3 z 5

Mám ráda inspektora Gamache i veškeré osazenstvo Tree Pines. Dobře se to čte. Vždycky dávám 5 hvězdiček. Tahle mě ale zklamala. Byla z nich nejslabší. Moc skoků do historie, do starého případu a zas do Tree Pines. Nebavilo mě to a překakovala jsem i stránky.

boruvka44
11.03.2018 4 z 5

Dějová linie hledání renaudova vraha mi přišla trochu moc zdlouhavá. Jinak kniha nijak nezklamala. Tentokrát mi jen připadala hodně smutná a na poslední stránce jsem bulila, přestože konec byl jasný už od začátku.

Simi
06.03.2018 5 z 5

Ano, i já si vypěstovala závislost na světě inspektora Gamache. Dosud jsem každý díl pouze hodnotila pěti hvězdičkami, neboť jsem se honem pustila do dalšího dílu, abych už zase byla zpátky. Teď si musím počkat pár dnů na vydání sedmičky. Autorce se povedlo nejenom vytvořit v Quebecu svět, kam se nás tolik vrací, ale takřka v každém dílu se dovídáme nové informace o tomto, pro nás vzdáleném regionu. Kolikrát jsem během čtení na internetu hledala víc. Inspektor Gamache je velmi vzdělaný, laskavý vůdčí typ, který více poslouchá, než mluví sám. Ke zbrani sahá, až když není zbytí a zpravidla ji ani nenosí. Stylem vyšetřováni mi připomíná Maigreta a svou zálibou v poezii Dalglische. Nesmírně mi imponuje jeho klidné a chápavé jednání. Jeho tým, který tvoří jím vybraní a nesmirně schopní agenti, o které nikdo nestál, má takřka 100% úspěšnost při řešení vražd. Vrazi, kteří jsou vždy dopadeni, jsou typově jedni z nás a nejsou to žádné brutální psychopatické zrůdy. Vesnička Three Pines je místo, kde bych chtěla žít v důchodu nebo kam bych se nejraději schoulila, když mne tato hektická doba udolává. Žije tu komunita lidí, kteří hledali takové útočiště. Zamilovala jsem si je. Detektivky s inspektorem Gamachem nejsou pro vyhraněné milovníky akčních příběhů nebo severských detektivek. Myslím si, že je uvítají ti čtenáři, kteří hledají poklidně a popisně detektivky, které vtáhnou do děje tak, že byste si přáli v něm skutěcně být.

Regger
05.03.2018 5 z 5

Honem další díl

handulli
04.03.2018 5 z 5

Za mě zatím nejlepší kniha ze série. Nevadilo mi, že tu bylo více dějových linek, ale je pravda, že víc mě bavila ta o poustevníkovi, o níž byla už předchozí knížka, než stěžejní příběh knihy.

Jane417
26.02.2018 3 z 5

"Pohřběte své mrtvé" se mi ze všech příběhů s Armandem Gamachem líbil nejméně. Ačkoliv se děj skládá ze tří dějových linií, nějak mi to nesedlo. V knize bylo málo Three Pines, málo kouzla kanadské vesničky, které bylo tak typické pro minulé knihy. Nejméně mě bavilo hledání vraha, který zabil archeologa Renaulda. Vyšetřování sice vedl Gamache, ale odehrávalo se v Quebecku. Dějová linka přezkoumání vraždy starého poustevníka ve Three Pines byla už lepší... právě díky známému prostředí, které dělá knížky L. Penny tak jedinečné. Poslední část... vzpomínání Gamache na teroristický zločin byla hlavně velmi smutná. V knížce se sice potkáme se všemi "známými", ale tak nějak málo a celkově je příběh neveselý a depresivní.

hadenka
19.02.2018

bohužel, já měla problém se do knihy začíst, nebavila mě, za mě ne.