Pohřběte své mrtvé

Pohřběte své mrtvé https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351885/bmid_pohrbete-sve-mrtve-mKB-351885.jpg 4 340 116

Únorový Québec ovládly tuhé mrazy a zimní karneval, každoroční svátek plný radovánek. Armand Gamache sem však přijel v rozpoložení, které může být stěží protikladnější – na návštěvě u svého mentora se pokouší vyrovnat s tragickými následky jednoho vyšetřování, s vlastním selháním, s výčitkami svědomí. Vyhledává klid a noří se do historie města zaznamenané ve starých spisech místní knihovny. I toto zdánlivě bezpečné útočiště se však změní v místo činu a vrátí Gamache k jeho práci vrchního komisaře místní Sureté. Ve sklepě knihovny je nalezen mrtvý muž. Důležitý muž. Muž, jenž znal tajemství staré stovky let… A je tu ještě jeden zločin, který nedává Gamachovi spát. Vražda poustevníka ve Three Pines, z níž usvědčil svého přítele Oliviera. Nechyboval náhodou i v tomto případě? Kolik bolestných ran bude muset Gamache otevřít tentokrát, aby mohl navždy pohřbít své mrtvé?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

Bury Your Dead , 2010

Tereyciiik
21.04.2021 5 z 5

Já už ani nevím, co mám k jejím knihám psát. Další skvělá knížka. Prostě brilantní čtení.. Vrhám se na další. Beavora s Ruth fakt miluju

DvěTéčka
03.04.2021 5 z 5

Tenhle díl mě snad bavil zatím ze všech nejvíce :3

Aleen
20.03.2021 5 z 5

Citlivé, dojemné a jako vždy, velmi čtivé. To je rychlé shrnutí tohoto netradičního dílu. Inspektor tentokrát napravuje své fyzické i psychické zdraví v Quebec City. Děj se odehrává zčásti v poetickém prostředí knihovny, která je sídlem Historické společnosti a také naprosto nečekaně, i dějištěm vraždy, kterou se Gamache snaží pomoci vyřešit. Díky tomu se dotkne i historických záhad základů Quebecu a aby toho nebylo málo, chce rozlousknout i důvod tragického závěru předchozího případu, kdy málem přišel o život i on sám. Vyrovnává se s výčitkami svědomí, s vědomím, že ne vše, v co věřil, je tak, jak si myslel. Způsob přístupu k životu a empatie, kterou tomuto hrdinovi autorka vtiskla, je nadmíru příjemný a poutavý. Moje srdcovka.

Arianne
17.01.2021 4 z 5

Zajímavé prolínání rovin jak v prostoru, tak v čase. Zajímavý náhled do historie a společenské situace v Quebeku. Požitek mi trochu zkazilo, že jsem si následující díl přečetla před tímto. Už to nikdy neudělám ✌

Vydrýsek
15.11.2020 4 z 5

Několik rovin, které se navzájem prolínají. Kniha o druhých šancích, soudržnosti, historických záhadách, o ztrátách, nálezech a opětovných shledáních.
"Spousta toho, co považujeme za historická fakta, se tak nestalo. Slouží svému účelu. Události se zveličují, vytvářejí se hrdinové, přeformulovávají se cíle, aby vypadaly vznešeněji, než jaké doopravdy byly. Aby se manipulovalo veřejným míněním, aby se vytvořil společný zájem nebo společný nepřítel. A opěrný pilíř opravdu velkého hnutí? Mocný symbol. Odstraňte ho nebo pošpiňte, a všechno se začne drolit, zpochybňovat."

cie
28.10.2020 5 z 5

Opět super čtení! A tentokrát je opravdu lepší číst díly správně za sebou...i když je předchozí kniha v tomto dílu stručně shrnuta, byla jsem ráda, že jsem ji četla, protože v ní byla vyzrazena celá pointa a už bych se k ní asi nevrátila, a to by byla škoda ;-)

Lessana
25.10.2020 5 z 5

Opäť skvelá "Gamacheovka"! Konečne som sa dozvedela, ako to bolo v skutočnosti s "pustovníkom" - otvorenie tohto prípadu som Olivierovi a Gabrimu veľmi priala. Táto línia dala priestor a možnosť vyniknúť "učňovi" Beauvoirovi. A treba povedať, že príležitosť využil (spolu s Ruth, Clarou, Myrnou a ďalšími) aj napriek počiatočnej nedôvere v iný výsledok. V druhej, tiež vyšetrovacej a nemenej zaujímavej linke sme sledovali postupy vrchného inšpektora Gamachea pri riešení záhady v pivnici knižnice. Záhady, ktorá presunula pozornosť hlboko do histórie - až k založeniu Québecu a k Samuelovi de Champlainovi. Tretia línia nás zaviedla do spomienok na akciu Sureté a skrz ne bližšie ku Gamacheovi, k človeku ako takému, k jeho chybám, rozhodnutiam, vypätiu, svedomiu, pocitom viny... (presah, ktorý všetky autorkine diela majú). A všetky tri línie šikovne gradované, nenásilne sa striedajúce a vypointované. Výborná detektívka so starými známymi i novými postavami!

mataj
16.09.2020 5 z 5

Jako již tradičně u této autorky dávám plný počet *. Mistrně vystavěný příběh (všechny tři dějové linky), krásně vykreslené prostředí i psychologie postav.
...Bavila jsem se "rozhovory" mezi Ruth a Beauvoirem...

EvaApple
08.09.2020 5 z 5

Opět úžasné čtení až do konce - a že ty konce autorka umí!

bobo550
31.08.2020 5 z 5

Zajímavé,nenáročné čtení.Pokud by ale chtěli točit či zkopírovat Vraždy v Midsomeru podle této knihy to bude velmi jednoduché a rychlé

putpuda
27.08.2020 4 z 5

Mě tedy tři linie knihy vůbec nevadily, naopak to mám ráda, nutí mě to číst dál...sice se mi víc zamlouvá, když se příběh odehrává ve Three Pines, ale zase se člověk dozví i něco nového. Jako zde, z historie Quebecu. A já jsem také ten typ, co hned googlí a vyhledává ;)

katallinka
05.05.2020 4 z 5

Při čtení jsem si říkala, že z jedné knížky mohly byt tři kratší a dechberoucí příběhy bez zbytečné omáčky. Na konci jsem pochopila proč změnila tato geniální autorka styl psaní. To co mne během čtení vůbec nebavilo mne na konci úplně zničilo. Nemohla jsem ani dýchat, jen číst. A závěr mne opět krásně uklidnil a vykouzlil úsměv na rtech, jako vždy díky tomuto skvělému komisaři a obyvatelům malebné vesnický Three Pines. Velké plus u této knihy je poodhalení minulosti Québecu a vztahů mezi anglickým a francouzským obyvatelstvem.

Magnovak
23.12.2019 5 z 5

Uff.

Knihu jsem četla velmi dlouho, dohledávala jsem si informace, četla jsem o reálných, žijících osobách, snažila jsem se více pochopit konflikty, spojení a rozdíly původního, frankofonního a anglofonního obyvatelstva, například...

Příběh je velmi náročný a komplexní v oborech historie, politologie, etymologie, náboženství, sociologie .... Louis Penny zde samozřejmě pracuje i s policejními postupy, charaktery postav, klasickou detektivní prací a v neposlední a v podstatě přední řadě s Gamachem samotným.

Jakkoli je příběh fantastickým mixem všeho výše uvedeného. Příběh nakonec ale není tak složitý, není o nikom jako je policista, starožitník, truhlář, archeolog, historik, farář, hoteliér, terorista, oběť, zloděj, vrah, Krí, Kanaďan, Angličan, protestant, katolík, hugenot, šlechtic nebo dělník.

Je to celé O ČLOVĚKU jako takovém. O jeho touhách, snech, strastech, radostech, plánech, o tom, že to kým jsme, kým jsme byli kdysi, utváří kým budeme, že naše volby ovlivní i naše potomky. Že bychom měli mrtvé opravdu pohřbít a nechat je odpočívat v pokoji...

Je to dramatická zpověď o lidském boji o své místo na výsluní, o minulosti a budoucnosti.

(Jo a tímto dílem se mi jen potvrdilo, že Ruth je moje nejoblíbenější postava v celé sérii)

berila
06.11.2019 4 z 5

Tento díl se mi na rozdíl od ostatních tolik nelíbil. Mně osobně vadily ty tři linie a hrozné přeskakování mezi nimi, chvílemi jsem se trochu ztrácela, proto jen čtyři *.

Nočnípták
23.10.2019 5 z 5

V každé knize od Louise Penny najdu spoustu zajímavostí. V téhle třeba narážky na historii Québecu. Donutilo mne to si vyhledávat další informace. Smutné pak byly Gamachovy vzpomínky na rozhovory s agentem Paulem Morinem.
Mrzelo mne, že je zde mnohem méně citací z knih a básní oproti předchozím dílům Přesto nemohu jinak, než dát opět 5*

A jak už je zvykem u všech "gamachovek" - nádherná obálka

Mája777
03.09.2019 5 z 5

Knihy této autorky jsem si velice oblíbila a nezklamala ani v této. Je psaný trochu jinak než ty předchozí. Prolínají se zde tři případy, které jsou hezky podmalovány historií Québecu. Opět doporučuji.

Jaruš7
17.08.2019 4 z 5

V jedné rovině trojí zápletka, zdánlivě lehce vyřešený zločin má nepřiznání a kvůli lehce naivnímu dotazu" proč byl mrtvý přesunut ?" se musí řešit znovu; prolínající se mučivé svědomí z výsledku nedávného tkz. únosu s dalším případem nevraživosti národností o uznání historických reálií pro jednu ze stran konfliktu, je v Kanadě obrazem kruté indiánské historie a následná rivalita frankofonní a anglofonní společnosti pečetí knize čtivost.
Citace:" ..utišit svědomí, ..aby přestal myslet na svoje chyby... a přešel k činu..
"Měla Alzheimera.., ale ty poslední roky byly jedny z našich nejlepších." Nepamatovala si,..a zapomněla se zlobit. Byla to nádhera. Taková úleva. Zapomněla dlouhý seznam stížností. Vlastně z ní byla báječná osoba."
Provázanost a časovost - skutečnost a vzpomínky se zčista jasna spontánně střídají, někdy bez ukončení kapitoly, či odděleného odstavce, kapku náročné.
Název "Pohřběte své mrtvé" je výrazem pro povel, avízo, ale hlavně přáním pro kanadskou řevnivost komunit.

Belatris
31.07.2019 3 z 5

Dojmy jsou hodně spletité, mnohem spletitější než samotná detektivní zápletka:
- extrémně dlouho mi trvalo začíst se (u knížek Louise Penny zatím nevídané)
- podivně nezajímavá zápletka
- mnohem větší důraz na historii Kanady a Quebecu než na příběh, postavy a zápletku
- pasáže z prostředí knihovny z první poloviny knihy k uzoufání nudné a pro celkový příběh ve výsledku zbytečné

Naopak klady:
- dovedně popsala, jak se po velkém traumatu zažitém ve službě velitel a jeho okolí s věcmi srovnává
- rozhovory Gamache a uneseného agenta Paula Morina jsou velmi silné čtení
- příjemně se četl i návrat k případu z minulé knihy (Hladový duch) a přešetřování případu - Gamache najednou nebyl ukazován jako neomylný vyšetřovatel, ale pochybující a na závěr byla odhalena řada (jeho) chyb

6. kniha se série je pro mě zatím nejslabší. Když se příběh neodehrává v Three Pines, vždycky se to na mém dojmu z četby podepíše, tentokrát to bylo sice jen napůl mimo vesnici, ale nestačilo to. Nebyl to ztracený čas, ale třeba následující 7. díl je oproti tomu mistrný - všechny ingredience jsou podány ve správný čas a ve správné míře.

eva.haf
15.07.2019 4 z 5

Když jednou začnete, nedá se přestat. V každém díle se dozvíte něco nového, z historie, z psychologie a dalších oborů, je to jako učení hrou. Nevím co budu dělat až přečtu všechny díly...

Kačaba79
20.06.2019 5 z 5

Úžasná kniha. Tři linie příběhu a vyšetřování mne nutila číst a číst. Snad nejlepší kniha od autorky. Vyřešení z Hladového ducha bylo zajímavé. Již se těším na další díl.