Nejkrutější měsíc

Nejkrutější měsíc https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259839/bmid_pripady-vrchniho-inspektora-gamache-HUo-259839.jpg 4 465 135

Vítejte ve Three Pines, zapomenuté, zapadlé vísce, kde nejkrutější měsíc právě dostál své hrozbě. Jaro je idylické období: na stromech raší pupeny, čerstvě rozmrazenou půdou se prodírají první květiny. Ne všechno se však probouzí k životu... Když se pár místních rozhodne uspořádat na Velikonoce seanci ve starém domě Hadleyových, aby z něj vypudili zlo, jeden z nich zemře. Hrůzou. A patrně mu na onen svět někdo pomohl. Brilantní a empatický Armand Gamache, vrchní inspektor quebecké Sureté, přijíždí vyšetřovat další případ – tentokrát bude muset čelit jak nebezpečným démonům tohoto na první pohled idylického městečka, tak i svým vlastním.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Cruelest Month , 2007

netopýrek1985
01.09.2022 4 z 5

No začíná to být zajímavé. Budu muset přečíst další díl jak to teda všechno bude. Do městečka bych se hned přestěhovala.

Mirek240
18.07.2022 5 z 5

Ta uzasna vesnice a skvely pribeh me zase uplne pohltily. Ano, nekdy mozna teochu rozvlacnejsi, ale vubec mi to nevadilo, naopak me ten poklidny styl k vesnicce naprosto sedi. Skvele vykreslene postavy se vsemi jejich dobrymi i spatnymi vlastnostmi, lidska moudrost a spetka vtipu byla pro me naprosto idealni. Navic se uzavrela jedna vedlejsi dejova linka, aby se rozehrala dalsi. Skvele, dekuju :)

Pavlnka
02.07.2022 4 z 5

Opět poklidná detektivka s velmi zajímavými postavami. Tato série se mi líbí.

Han-nah
10.06.2022 4 z 5

Zbytečně se neříká " Odpustíš, ale nikdy nezapomeneš! " nebo "Minulost tě dožene!"
Krásné období příprav na velikonoční svátky ve vesnici The Prines, kdy z předchozích dílů již známe většinu obyvatel. Někdo vymyslí vyvolávání duchů v tajuplném místním domě a protože je to detektivka, vraždu přijede opět vyšetřovat inspektor Gamache. Ten se potýká nejen s hledáním vraha, ale stále on i jeho rodina jsou pod tlakem ohledně Arnotova případu. Rodinu má stmelenou, stojí při sobě, ale jak je to s jeho kolegy z práce?

m.valova
15.04.2022 5 z 5

Vystihla jsem tento díl zrovna v období Velikonoc a jsem spokojená.Miluju tu potřeštěnou vesničku a chtěla bych se do ní podívat.Inspektor a jeho parta je fajn a s napětím jsem očekávala,jak to dopadne s tím kdo nejvíce škodí a jak to bude dál.Moc se těším na další díly a doufám,že časem nebude vyvražděna celá vesnice,byla by to škoda.

Niu
03.04.2022 4 z 5

Skvělé načasování :o) Chválím čarodějnicko-duchařskou linii, za mne to bylo napínavé. Až tak moc jsem nejásala u Arnotova případu. Některé situace, reakce kolegů ze Surete mi přišly nepochopitelné - v Surete je stále něco prohnilého. Celkem mi připadlo nereálné, že by se toho neujala inspekce pro vnitřní záležitosti. Kdyby to bylo bez této části, za mne by to bylo lepší. Hodně mě zamrzel Peter a v závěru mi chybělo Fontinovo hodnocení. Ruth je zajímavá osůbka. Někdy přemýšlím, proč největší rány zasazují nejbližší lidé, a jestli není lepší být tak trochu jako Ruth.

Elapheg
28.03.2022 5 z 5

Možný spoiler:
Přijal jsem na jaře pozvání od paní Pennyové na detektivku, která se odehrává na jaře a udělal jsem moc dobře. Nejkrutější měsíc se mi jako 3. díl líbil nejvíce. Ty krásné popisy krajiny, vesničky Three Pines, láskyplných i nenávistných vztahů, ale především ta zápletka. Obyvatelé vesničky se rozhodnou, že uspořádají seanci na vyvolávání duchů a někdo při této seanci zemře. Inspektor Armand Gamache, bude muset nejen dopadnout vraha, ale navíc bude muset čelit hrozbě některých kolegů ze Sureté, kteří ho nenávidí, což činilu knihu krom vraždy ještě poutavější. Tato kniha mě velice příjemně překvapila a tentokrát jsem konečně podlehl kouzlu této série a budu se těšit na další díly. Vychutnával jsem si každý kousek knihy a místy si i představoval třeba u popíjení kávy, že jsem ve Three Pines u Gabriho a Olivera v bistru. :-) Pokud hledáte klasickou detektivku s velmi inteligentní zápletkou a bez zbytečných drastičností, neměli by jste tuto knihu minout. Pět hvězd a doporučení. :-) Atmosféru knihy stále cítím v sobě a je to nádhera. :-)

INCOGNITOREADER
15.03.2022 4 z 5

I když i předchozí dvě knihy ze série bych označil rozhodně za pomalejší klasické detektivky, tak díl třetí je určitě aspoň že začátku nejpomalejší.
Ve vesničce Three pines se koná seance. A v jejím průběhu někdo zemře hrůzou. A nebo mu snad někdo pomohl?
Líbilo se mi to propojení klasického vyšetřování a nadprirozena. Zároveň se mi líbí, že vedlejší příběh, který opravdu začíná od prvního dílu se tady dal rozvíjí a dostává mnohem větší prostor. Líbil se mi i klasický konec ala Hercule Poirot. Rozhodně budu v sérii pokračovat. Pokud jsou další díly stále ve stejné vesničce tak by mě zajímalo kolik lidí na konci série zůstane naživu?

Lessana
09.02.2022 5 z 5

Repete tretieho dielu ma bavilo viac ako jeho prvé čítanie. Má veru zmysel čítať túto sériu po poriadku (keď sa ovšem čitateľovi páči). Človek lepšie precíti vzťahy medzi členmi Sûreté. A lepšie pochopí aj Ruth (jej lásku maskovanú v obrane za nevľúdnosť) či Petera (jeho žiarlivosť na Clarinu tvorivosť). Zápletka je opäť výborná, pri vyšetrovaní čitateľ podozrieva snáď každého "na scéne", tak je to šikovne napísané. Jedlo a nápoje od Gabriho a Oliviera priam rozvoniavajú z písmeniek v knihe, rovnako ako prebúdzajúce sa jarné kvety v dedinke Three Pines či ihličie v lesoch vôkol. A emócie, dobré i tie pokrivené, plávajú hore-dole, od postavy k postave (žiarivá Madelaine, zaľúbená Sophie, žiarlivá Hazel, m. Béliveau, Jeanne, Odile, Gilles... ale i zradný M. Brébeuf, Lemieux či pokrivený Francoeur), a človek má príležitosť zamyslieť sa nad vlastnými reakciami, traumami a ich (ne)úspešným spracovaním. Mám rada tento presah literatúry do života. Tak to má byť. To je účel.

Marcik7
03.02.2022 5 z 5

V té vesničce by se mi určitě taky líbilo. Skvěle propracované postavy, děj i ty vedlejší epizody, psychologie postav perfektní. Těším se na další díly případů inspektora Gamache.

yellow
13.11.2021 4 z 5

Začátek byl takový roztahaný, téma seancí mě moc nenadchlo, ale celkově se mi knížka líbila. A ten konec a lá Hercule Poirot... Jen doufám, že příští díl už se nebude odehrávat v Three Pines.

bupilla
04.11.2021 5 z 5

Tretí príbeh vrchného inšpektora Gamache a zase dokonalosť!
Definitívne som sa zamilovala do spôsobu písania a stavania príbehov tejto autorky.
Bravúrne premyslené, výrazné zaujímavé postavy, rôznorodé vzťahy, každý z hrdinov si popri hlavnej detektívnej zápletke žije svoj život a my ho prežívame s ním.
Dej ma vtiahol, pohltil... ale zároveň som čítala pomaličky (šetrila som si knihu :D), užívala si každú jednu vetu, veľa premýšľala...nakoniec som knihu aj tak mala za necelé dva dni prečítanú, ale bude vo mne ešte dlho doznievať.
Je to ten prípad, keď je kniha tak skvelá, že po jej dočítaní neviem po akej knihe siahnuť... silný, výnimočný príbeh.
Teším sa na ďalšie časti tejto série, len ma mrzí, že niektoré už je aj problém zohnať.
Za mňa dokonalá detektívka, ktorej absolútne nemám čo vytknúť. Ostáva v mojej knižnici a budem sa k nej rokmi rada vracať :)

Bedřich63
16.10.2021 4 z 5

Trochu pomalejší začátek, ale pak už dále kvalita jako v předchozích dílech. Znovu zajímavý příběh a stejně jako v minulém díle je nutné hledat odpovědi na otázky v minulosti. Další díly série si nenechám ujít.

Mr.JaroCZ
28.09.2021 1 z 5

Povzbuzen hodnocením (nyní) 87 % jsem se vrhl dychtivě do čtení, ale ouha. Vydržel jsem to do strany 100 a skončil. Tak rozvleklou a uměle nastavovanou kaši jsem snad ještě v životě nečetl. Je mi líto, pro mne nejnižší možné hodnocení.

felia
22.09.2021 5 z 5

Skvělá detektivka, jejíž předností je vlídnost ke čtenáři

soukroma
22.09.2021 3 z 5

Pro mne neskutečně zdlouhavé, ba přímo uměle prodlužované (těch duchů, přízraků, předtuch, vidin, snů a strachů u každého z nepřeberně obyvatel vesničky, v kterých se snadno nelze vyznat), nezáživné, ba až nudné, a navíc strašlivě těžké do ruky. Když do 70. stránky se nestalo nic, teprve se schylovalo k seanci ohlášené hned na začátku knihy (s mrtvolou ohlášenou v anotaci), vzala jsem to už hopem - a ejhle, na straně 150 už už se schyluje k pitvě, ale ještě pár desítek stran to vydrží. Nevydržela jsem já a přeskočila 250 stran, nic mi neuteklo, dokonce i vraha jsem si správně tipla. Závěrečná etuda o žárlení na štěstí jiných byla docela zajímavá, o to hůř jsem nesla umytí hlavy Gamacheho (a to ho nemám ani nikterak v oblibě). 50% (na dvě hvězdy jít nemůžu, to ode mne dostávají knihy nejen nedočtené, ale odhozené bez zájmu a snahy o zjištění konce)
Ne, není pro mne tahle série - třetí pokus a pouze skvělé Břicho nestvůry bylo zářivou výjimkou, asi proto, že to mělo základ v realitě.

janastok
13.09.2021 4 z 5

Po nějaké době jsem se vrátila do vesničky Three Pines a bylo to jako vrátit se domů. Idylické, ztracené místo s jeho rozmanitými obyvateli mě baví, navrch tajemství, co více si přát. Trochu mi požitek kazily ty zbytečné tanečky agentů okolo Arnotova případu.

kasavubu
12.09.2021 4 z 5

Krásná pohodová detektivka, z níž úplně číší lidskost a životní moudrost. Postavičky z Three Pines si prostě nemůžete nezamilovat. A Gamache o tom už vůbec nemluvě. Musím se hned pustit do dalšího dílu.

Aaron Lewis
18.08.2021 5 z 5

Zatím nejlepší díl:). Ani ne tak o tom zločinu, ale o lidech. Třeba ten Peter, přišel mi vždycky jako slaboch… a přitom je to prostě člověk s plusy a mínusy a je to na něm vidět, takže ten vztah s Clarou se mi moc líbí, i Ruth byla tentokrát milá a to s těma kačenkama… to se dalo čekat. Ten Arnot případ taky dobrý, lidi opravdu nemají rádi šťastný lidi… proč? Kdo ví. Zase jsem si nebyla jistá, kdo je vrahem, ale tentokrát jsem to možná tušila, nebo mi to dávalo smysl, takže dobrý. No, nejsem úplně nadšená, co udělala autorka s agentem Lemiouxem ale pořád tam je ten Beoviux či co:) a Nichol byla pořádně protivná, já věděla, že tam něco je, ale že dělá s Gamachem mě nenapadlo, tak uvidíme, co se z ní vyklube.

V tomhle díle se dá najít spousta věci, ale nejvíc mě stejně dostal Peter s tou Clarou a jejím dílem… je fajn, že o tom autorka píše… prostě jsme lidi a cítíme co cítíme, ale to ještě neznamená, že jsme špatní a nebo, že toho člověka nemilujeme, takže dobré. A líbilo by se mi víc něco o Annie, připadal mi zajímavá:).

A na to že Gamache je takový kliďas a tak, je zase zajímavý že má takovou atypickou hrdinovskou povahu, ve většině podobných knih by to byl drsňák atd… je fajn, že je jiný a funguje to:).

Marla
31.07.2021 5 z 5

Tolik nenávisti, falše maskované jako přátelství, dávných křivd a přece je to poklidné čtení. Dovolím si jeden citát:
"Lpění se maskuje jako láska, lítost jako soucit a netečnost jako vyrovnanost."
A slibuji sama sobě, že už konečně přečtu první díl....