Dlouhá cesta domů

Dlouhá cesta domů https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417072/bmid_dlouha-cesta-domu-pI5-417072.jpg 4 251 86

Po traumatických událostech, které zapříčinily jeho odchod do penze, si Armand Gamache, bývalý vrchní inspektor Sureté du Québec, užívá poklidného života v zapadlé vísce Three Pines a pomalu se zotavuje z utržených ran. Jeho tělesná zranění se hojí dobře, ale s těmi, která utrpěl na duši, je to už horší. A jako by nestačilo, že se musí potýkat s vlastními démony, jeho sousedka Clara Morrowová k nim přidá ještě další. Požádá ho totiž o pomoc při hledání svého manžela Petera, který se po roční odluce v domluvený den nevrátil domů. Gamache děsí, že by měl opustit své bezpečné útočiště, ale Claře nemůže pomoc odmítnout, a tak se společně se svým zetěm a bývalým zástupcem Jeanem Guyem Beauvoirem a další sousedkou Myrnou Landersovou vydává po Peterových stopách na cestu napříč Quebekem a zároveň do hlubin Peterovy ztrápené duše. Čím však na cestě značené Peterovými podivnými obrazy postupují dál, tím větší mají strach, co nakonec najdou.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kalibr

The Long Way Home , 2014

wooloong
01.09.2020 3 z 5

(SPOILER) Pátrání po Peterovi na základě jeho novátorských obrazů, které vypadají jako miska psího žrádla. Uvedený způsob vraždy zdá se mi poněkud podivným stejně jako motiv. Jak to teda bylo s těmi zajíci v Zahradě? Konec celou tu podivnost dokonale dorazil. Dost mi to připomnělo první díl - bezradností. Ne, tohle se mi moc nelíbilo. Jediné, co oceňuji, že už se neřeší ta přepjatá vedlejší linie v Sureté.

Migi99
26.07.2020 2 z 5

Zatím nejméně (pro mě) zajímavý díl z celé série... Ale pro zachování kontinuity a vyřešení jedné minulé události z vesničky Three Pines doporučuji přečíst. Je jasné, že všechny knihy série nebudou pecka. Pro mě nejslabší díl, ale závěr (cca posledních 10 % knihy) zajímavý a nečekaný.

vyvodka
08.07.2020 4 z 5

Tento díl považuji za trošku slabší než předchozí. Možná také proto, že svět malířů mi není zrovna blízký. A děj mi připadal tentokrát hodně roztahaný a indicie pro hledání Petera příliš abstraktní. Přesto všechno autorce zachovávám svou přízeň!!!

berila
03.07.2020 4 z 5

Trošku, ale opravdu jen trošku slabší díl série. Asi hlavně kvůli tomu, že ten předchozí byl vynikající. Ale jako obvykle čtivé a dobře napsané.

Toňula
01.06.2020 4 z 5

Vesnice Three Pines a inspektor Gamache jsou kombinací,které nelze odolat. I tentokrát nejde jen o detektivní příběh ,ale stejně jako v dalších dílech o sondu do lidských duší,které skrývají svá tajemství. Knihy L.Penny jsou takovou směsí žánrů a jejich vyůstění jsou často nečekaná,ale o to působivější.

Arwen777
27.04.2020 5 z 5

Série Louise Pennyové je moje srdcovka, na knihy se vždy strašně těším. Tentokrát jsem se trochu bála, a to kvůli rozporuplným komentářům tady na databázi. Ale zbytečně. Příběh mě jako vždy uchvátil, užívala jsem si každou větu, každou scénu, to krásné pomalé směřování ve vyšetřování, i když se tentokrát zločin objevil vlastně až na konci. Obdivuji způsob, jakým autorka dokáže vykreslit pocity a touhy, ale i ty horší pohnutky, které každý máme, ale skrýváme, a jak dokáže ukázat, jak důležité je porozumět jim nejen při vyšetřování zločinu.
U tohoto dílu jsem se i několikrát zasmála, dialogy mi často přišly vtipné, a ten konec... ten mě zase zasáhl. Oproti minulému dílu, který byl netradičně nabitý akcí, tento díl se odvíjí pomaleji, ale neztrácí na kvalitě, já si přišla na své. Ke krásnému popisu kanadské přírody jsme jako bonus tentokrát dostali i zajímavé místo ve Skotsku a opět exkurzi do výtvarného umění.
Doporučuji.
P.S. Komentáře Hareny a Aleen mi mluví z duše...

emamat
19.04.2020 1 z 5

Vypadá to, jako by tento díl napsal jiný autor nebo se autorka vyčerpala předchozím dílem. Přiznám se , že jsem to dočetla jen kvůli konečnému rozuzlení. No, mám před sebou 11.díl tak snad bude lepší.

danipos
18.03.2020 5 z 5

Pomalý a klidný rozjezd, ale strhující závěr. Knihy této autorky mě nikdy nezklamou.

Nočnípták
11.03.2020 5 z 5

Teď jsem si přečetla zdejší komentáře, před napsáním toho svého / a to dělám málokdy/. Tolik rozdílných názorů vyvolala paní Penny. Nejslabší nebo nejlepší kniha?

Pro mne jsou všechny gamachovky velkým zážitkem. Miluji Three Pines. Chtěla bych žít v takové zapadlé a divukrásné vesničce. Chtěla bych mít takové přátele jako inspektor Gamache.

Dlouhá cesta domů byla opravdu dlouhá. To je moc dobře, protože jsem během ní poznala a prožila mnoho netušených a hlubokých cest do nitra Pennyiných hrdinů i svého vlastního.
Smutný konec mne nepřekvapil, tak nějak jsem ho očekávala. Myslím, že tam ani jiný být nemohl, že bych snad jiným koncem byla zklamaná. I když zde bylo málo veršů a úryvků z jiných knih /na ně se vždy moc těším/, stala se pro mne tou nejlepší z celé série. Ale třeba mne Louise Penny překvapí a o příští knize budu tvrdit totéž. Hlavně aby byla a to brzo.

Lessana
26.02.2020 4 z 5

Opäť diel, v ktorom si aj Ruth získala moje sympatie. Aj s Rosou, samozrejme :). Apropo Rosa - veľmi by zaujímalo, o aký živočíšny druh v skutočnosti ide, zvlášť preto, že v českých prekladoch prípadov inšpektora Gamachea sa o nej hovorí ako o "huse", zatiaľ čo v slovenských ako o "kačke" :)). Toľko úvodom na margo translatologickej záhady. A teraz k samotnej knihe. Po predchádzajúcom diele, na konci ktorého náš milý Gamache odišiel na odpočinok, by človek/čitateľ povedal, že s pátraním je koniec. Avšak omyl. Čarovná dedinka Tri borovice, zdá sa, poskytuje nevyčerpateľné množstvo príležitostí na zrealizovanie sa. V Dlhej ceste domov ide o pátranie po nezvestnom Petrovi, Clarinom mužovi. Sympatické je (a to sa týka celej tejto vydarenej série), že gro príbehov spočíva skôr v sociologickej štúdii (ku ktorej mimovoľne dochádza pri vyšetrovaní a pátraní) a psychologizácii postáv než v popisoch násilia, vrážd a pod. Tie sú akoby druhoradé. Prím majú, okrem postáv a vzťahov medzi nimi, samozrejme, rozmanité gastronomické zákutia a nádherná (nielen) kanadská príroda. A často aj pridaná hodnota v podobe poézie, hudby, výtvarného umenia a i. A to všetko v pomaly plynúcom, no napriek tomu napínavom príbehu. Nepochybne preto má táto séria toľko spokojných fanúšikov, vrátane mňa :)).

Hella
25.02.2020 3 z 5

Tentokrát za mě bohužel s bídou jen 3 bodíky.... postavy sice jako pokaždé sympatické, reálné a vlastně jako naši "staří známí", ale příběh byl nudný a táhnoucí se a Peter mi byl čím dál víc ukradenější.... Zkrátka nebavilo.

petronella1
15.02.2020 5 z 5

Moc jsem se těšila, jako vždycky... Kniha opět úžasná jako vždy, možná jsem ji hltala dokonce rychleji než obvykle. Konec pro mě dost smutný, chvíli mi trvalo než jsem to vstřebala. A doufám, že bude ještě další. Nechce se mi loučit s těmi lidmi

alka.2007
13.02.2020

Nezklamala, jako vždy! Hůře se mi ze začátku do děje vstupovalo, ale o to lépe se mi knihou putovalo dále. Až k překvapivému rozuzlení......Na základě četby bych se chtěla podívat do Zahrady kosmických úvah ve Skotsku. To mne moc láká. ....

stejsdan
11.02.2020 5 z 5

Přečetla jsem všechny knihy Luise Penny a nepřestávají mě fascinovat...Nebylo tomu jinak ani tentokrát. Navíc takhle dlouho jsem na vraždu ještě vážně nečekala...Takže zase napětí, dějový spád, lidský příběh, humor, poučení, životní nadhled a nečekané smutné rozuzlení... Těším se na další:)

Dajine
09.02.2020 5 z 5

Opět paní spisovatelka nezklamala.

Agatha84
17.01.2020 3 z 5

Nenechám se strhnout naprosto skvělým asi tak 40ti stránkovým závěrem a tentokrát budu hodnotit přísněji. Miluji knihy L. Penny, všechny její hrdiny považuji tak trochu za rodinu a Three Pines je pro mě nebem na zemi, kde toužím bydlet. A teď přichází ono ALE... Dlouhá cesta domů je vážně dlouhá. Tak dlouhá, že už se modlíte,aby byl konec, a přemýšlíte,kde se jen stala chyba a kam se vytratilo to kouzlo (ano, i já to použiji :-), na které jste se tolik těšili. Cesta je tak dlouhá, až jste na konci naprosto zemdleni únavou a nudou, že vám téměř uteče i ten úžasný závěr. A právě kvůli té nudě tentokrát jen za 3*

Šungitka
05.01.2020 5 z 5

Asi dva měsíce jsem oddalovala otevření této knížky. Chtěla jsem si prodloužit tu dobu těšení se, když už ji mám v ruce. A pak jsem oddalovala dočtení. Nechtělo se mi ukončit setkání s přáteli, s lidmi, kteří mi jsou velmi blízcí.
Nikdo není černobílý, každý máme svou světlou i temnou stránku...
Miluji knihy s Gamachem, nejsou to "jen detektivky" - to zdaleka ne. Zasahují mnohem hlouběji do duše, do svědomí. Pokud je tam člověk pustí...

monika0356
29.12.2019 5 z 5

Miluji tuto sérii knížek, tak hrozně hezky se to čte, že to snad ani není možné :) konec velmi smutný, opravdu mě to zasáhlo...jsem zvědavá, zdali budou ještě další díly.

111moni
23.12.2019 5 z 5

Kniha na mne působí, jako rozloučení, všichni protagonisté ušní kus cesty,účastnili se několika vyšetřování a nyní je čas si sednout na zahradu v Three Přines,dát si limonáda,Ruth samozřejmě néco tvrdšího,a rozloučit se s návštěvníky, kteří sledovali jejich příběhy se zataveným dechem a těšili se na další setkání. Kniha je opět velmi poutavě napsåna,příběh se pozvolna rozvīijí až k závěru.

pepa4081
21.12.2019 4 z 5

Tyto knihy asi nejsou úplně pro každého, protože (souhlasím s některými komentáři) jsou trochu rozvleklé. Já jsem si však celou sérii zamiloval a užívám si každou větu. Některé odstavce čtu i několikrát. Jde o inteligentní a velmi lidské detektivní romány. Jako jedny z velmi mála knih mne také často navnadí najít si na internetu obrázky a další detaily popisovaných míst, či životopisy historických osob.
Tento díl se mi opět moc líbil, i když na zločin jsme tentokrát čekali opravdu dlouho. Konec jsem čekal dojemný, ale tohle mne tedy úplně položilo. Vřele doporučuji.
Nanejvýš uspokojivé.