Vzkaz v láhvi

Vzkaz v láhvi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/132479/bmid_carl-morck-vzkaz-v-lahvi-YJr-132479.jpg 5 2966 559

Případy oddělení Q série

V zapadlém koutě Skotska, na policejní stanici ve Wicku, leží už dlouhý čas na okenním parapetu zapomenutá láhev. Uvnitř láhve je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánský výraz pro POMOC a je to napsáno krví. Když se tahle hrůzná zpráva konečně dostane na stůl Carla Morcka z Oddělení Q, dánského oddělení pro "případy hodné zvláštní pozornosti", začnou se dít děsivé události. Carl Morck a jeho asistent Assad se ponoří do hrůzného případu sekt a zmizelých dvojčat, jejichž rodiče nikdy nenahlásili jejich zmizení. Náhle zjistí, že čas se krátí... Vzkaz v láhvi získal Harald Mogensen Prize, která se uděluje za nejlepší současný dánský kriminální román. V roce 2010 mu bylo uděleno význačné literární ocenění Glass Key 2010 za nejlepší severský detektivní román (laureáty této ceny jsou Jo Nesb?, Stieg Larsson a Henning Mankell). Vzkaz v láhvi se také stal vítězem Ceny čtenářů 2010, kterou každoročně vyhlašuje dánský deník Berlingske Tidende a Národní organizace knihoven.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Flaskepost fra P , 2009

Janetka711
09.01.2017 5 z 5

Naprosto skvělá a napínavá kniha, u které jsem se často i bála číst dál! Ale nešlo přestat. Byl to opravdu velmi intenzivní zážitek a všem knížku vřele doporučuji!

trudoš
22.12.2016 5 z 5

Jak mě Zabijáci zklamali, tak Vzkaz v láhvi vrátil mé nadšení ze série zpátky do hry. Podobně jako u Ženy v kleci i zde sledujeme vývoj vyšetřování komisaře Carla Mørcka a jeho oddělení Q, společně s osudy obětí jednoho vážně odporného únosu (tedy ne že by existoval nějaký pěkný únos). Ovšem průběh děje a celkové vyznění jsou už naprosto rozdílné. Jussi Adler-Olsen fantasticky udržuje napětí celých pět set šedesát stran, kdy jako čtenář v jednu chvíli trnete napětím a v druhou se nekontrolovatelně smějete. Autor dokáže skvěle smečovat na obě strany, aniž by přitom sklouzával k neumělé komedii nebo podřadnému dramatu.
Přestože uznávám, že minimálně čtvrtina románu je nastavovanou kaší, stále se mi ta směs tvořená špičkováním mezi kolegy, osobními problémy hrdiny a vrahovým psychologickým formováním, četla jedním dechem. Když k tomu připočtu vynikající a zároveň hrozivě prostou zápletku, vyjde ukázkový adept na thriller roku 2012. Nebýt Divochů a Černé nenávisti, šlo by o jasného vítěze.

kratochwilova
15.12.2016

Měla jsem velká očekávání....Zkraje jsem se nemohla začíst a vadilo mi několik dějových rovin.Pak to bylo lepší, i když mi to občas přišlo jako sci-fi. Třeba když se vrah maskuje šminky, dělá si vrásky,barví si vlasy, obočí a nikdo to nepozná....Moc překombinované.

Icequeen
07.12.2016 4 z 5

Už som chcela Ďusiho zaradiť medzi obľúbených autorov (nevylučujem do budúcna), ale po fľaši som trošku sklamaná. Mám taký dojem, že tentokrát to prestrelil so snahou o humorné interakcie medzi postavami na oddelení. Niekedy ich skutočne doháňal ad absurdum. Čakala som, že sa do deja zapletie Benny Hill venčiaci hada a všetci sa začnú ohadzovať tortami. Také sú moje výhrady. V konečnom dôsledku som ale spokojná.

davaprd
07.12.2016 5 z 5

Naprosto perfektní kniha!

Peleus
30.11.2016 3 z 5

Od autora neočekávám zásadnější výkyvy oproti jeho pevně nastavenému standardu. Tato kniha mě však dokázala překvapit!

Stručně bych hodnotil jako "To je moc!".
Konkrétněji, zároveň se omlouvám za případná dějová prozrazení,
- nechápal jsem onu "mafiánskou" omáčku
- nevěděl jsem, zda jde o záměrně absurdní honičku lesem mezi starou kraksnou a novým Mercedesem, navíc později za účasti policie, nebo, a toho jsem se děsil nejvíc, to Jussi Adler-Olsen myslí zcela vážně
- nemohu souhlasit se všemi ukázkami brilantně zvládaného sociálního inženýrství, které tu autor s takovou samozřejmostí a výslednou úspěšností předvádí
- neumím si vysvětlit, co autor spatřuje tak zábavného na finálním setkání obou hlavních hrdinů s hlavním zlem a neustále se opakujícím schématem vývoje onoho střetnutí

V raných 90. letech, kdy nás zaplavily filmy s americkými akčními hrdiny let 80., jímž v domovině častokrát odzvonilo, se stále opakoval ten samý scénář. Hrdina s padouchem stanou tváří v tvář. Chvíli si dávají do budky. Hrdina si z koutku úst, poté, co opakovaně proletěl sklem, zdí, nebo rozchodil explozi, utře čůrek krve, zatřepe hlavou a přestože celou dobu dostával na frak, náhle pocítí příliv čerstvých sil a zloducha odrovná. Jussi Olsen sice není tak akční, ale i přesto se nemohu ubránit paralele.

Možná se ptáte, proč tyto knihy vlastně čtu, když ke každé mám nějaké "ale"? Protože se mi líbí ústřední nápad. Kvůli němu jsem u knih leckdy ochoten skousávat i větší či menší nelogičnosti a přestřely. Mám však dojem, že autor je s každým dílem akčnější, a to není cesta, která jeho knihám, dle mého názoru, sluší. Škoda.

Rade
30.11.2016 4 z 5

Napínavé, čtivé, dobrá zápletka, správně ujetý vrah, zdeformovaný výchovou, rovněž ujetou. Nicméně i pár nelogičností či nesmyslů: Zoufalec obíhající tři dny dům, kde je slyšet zvonění mobilu, o kterém ví, že ho jeho náhle zmizelá majitelka nosí stále u sebe a zmůže se pouze na opakované telefonování a křik do oken; těhotná žena, zmáčená vlastním mateřským mlékem, a podobně. Jsou to detaily, ale mně to trochu vadilo. Na závěr, jako většina severských detektivek, zbytečně překombinované.
Přesto nakonec čtyři, prostě to byla dobrá oddechovka, odpouštím i ty pro mě nepochopitelné a nadbytečné masařky.

ondaboss
29.11.2016 5 z 5

Naprosto vynikající kniha.
Od začátku až do konce plná napětí a temné atmosféry.
Ani mi nepřišlo, že je to tak dlouhý. Přečteno jedním dechem.
Asad je fakt dobrej kolík a Rose velmi dobře příběhu přidává na odlehčení.
Film - malinko jiný příběh než v knize. Ale taky výborný s nádhernými záběry severské krajiny (myslím, že to není Dánsko). Hlavně záběry u vody jsou úžasný.

veronika5179
26.11.2016 3 z 5

Bohužel, čekala jsem dle recenzí i doporučení něco opravdu výjimečného, ale žádný zážitek se nekonal. Naprosto průměrná a průhledná detektivka, kde všechno bylo od začátku do konce jasné. Žádné napětí, žádné zvraty, vše suché, odměřené. O odbočkách a nahánění stránek ( kauzy se spálenými firmami a jugoslávskou mafií) ani nemluvě. Velké zklamání.

Mali88
21.11.2016

Skvělá. Čtivá a napínáva. Autor dokáže hned vtáhnout do děje.

Liduka
17.11.2016 5 z 5

Opět výborná kniha. Moc se mi líbilo, jak autor popisoval stejný časový úsek z pohledu několika osob. Osvědčená trojice Carl, Asad a Rose znovu nezklamala. Zajímavé byly i životní osudy samotného vraha, které ho vedly k tomu, že začal vraždit. Prostě opět dokonale propracované dílo.

barusak1
30.10.2016 5 z 5

Další skvělá kniha od autora. Jsem nadšená a těším se na další díl

geralt0981
28.10.2016 5 z 5

byl jsem mile překvapen. když to srovnám s prvním dílem, tak je to o hodně lepší

bookmania
26.10.2016 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Přišlo mi skvělé jak byl pachatel chytrý a věděl, co má udělat, aby po sobě zakryl stopy. Samotná dvojice Carl a Asad jsou úžasní už jako lidé, ale vyšetřovatelé jsou ještě lepší!!! Do Carla jsem se asi zamilovala a chtěla bych si ho vzít. Kniha je čtivá, napínavá a líbí se mi pohled ze strany více lidí. Můžete nahlédnout do mysli pachatele, jeho manželky a samotného Carla.

Lee7
18.10.2016 4 z 5

Moc čtivá napínavá a velmi dobře zpracovaná kniha. Skvělé jako vždycky. :)

moudivlacek
16.10.2016 4 z 5

Opět podařený díl s Carlem. Jedná se vlastně o dva velké případy, jeden je vlastně případ oddělení A, u kterého Asad přijde na stopu, a ten hlavní ze začátku vypadá nevinně a Carlovi se do toho moc nechce.
Navíc je odhalena pravá totožnost Rose, Asad také není tím, čím je, ale to má čas.
Carl opět vystupuje jako zkušený detektiv, s nasazením života zachrání několik životů. I přesto nás poslední řádky vezmou nejvíc za srdce. Proč? Zkuste si na to odpovědět přečtením příběhu, u kterého vám budou hrůzou vstávat vlasy a mrazit srdce.

Toňula
02.10.2016 4 z 5

Další pozoruhodný případ Carla Morcka, příběh má svižné tempo, nepostrádá opět napětí ani překvapivé momenty, i přes rozsáhlost knihy jsem ji přečetla za pár dní a mohu opět jen doporučit..

miloslav0399
22.09.2016 4 z 5

Omylem jsem Vzkaz v láhvi při čtení série vynechal, a tak nezbylo, než se k němu vrátit. Jak jsem byl v prvních dílech příběhu nadšen originálním vyšetřovacím týmem, tak to ze mě pomalu vyprchává. V této knize je linie Asada a Rosy/irsy asi nejdivnější a mám pocit, že se to i autorovi nějak vymklo. Vlastní příběh je zajímavý a nijak nevybočuje z ostatních případů Carla Morcka. Váhal jsem mezi 3 a 4 hvězdami, postupné odkrývání textu záhadného vzkazu rozhodování přehouplo na 4.

martousek
10.09.2016 5 z 5

V tuto chvíli za mě jednoznačně nejlepší z celé série. Ikdyž se tématům sekt, zneužívání a vražd dětí v literatuře snažím vyhnout, tady mi to "tolik" nevadilo. Jsem sice trochu zmatená z Rose i Asada, možná kdyby byli normální a méně záhadní, knize by to nijak neuškodilo, ale už je to autorův styl. Jednoznačně všem fanouškům krimi doporučuji.

hanap
02.09.2016 5 z 5

Nejlepší kniha (mého) léta 2016. Carla Morcka z Oddělení Q a jeho pomocníky jsem si zamilovala.