Vzkaz v láhvi

Vzkaz v láhvi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/132479/bmid_carl-morck-vzkaz-v-lahvi-YJr-132479.jpg 5 2962 558

Případy oddělení Q série

V zapadlém koutě Skotska, na policejní stanici ve Wicku, leží už dlouhý čas na okenním parapetu zapomenutá láhev. Uvnitř láhve je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánský výraz pro POMOC a je to napsáno krví. Když se tahle hrůzná zpráva konečně dostane na stůl Carla Morcka z Oddělení Q, dánského oddělení pro "případy hodné zvláštní pozornosti", začnou se dít děsivé události. Carl Morck a jeho asistent Assad se ponoří do hrůzného případu sekt a zmizelých dvojčat, jejichž rodiče nikdy nenahlásili jejich zmizení. Náhle zjistí, že čas se krátí... Vzkaz v láhvi získal Harald Mogensen Prize, která se uděluje za nejlepší současný dánský kriminální román. V roce 2010 mu bylo uděleno význačné literární ocenění Glass Key 2010 za nejlepší severský detektivní román (laureáty této ceny jsou Jo Nesb?, Stieg Larsson a Henning Mankell). Vzkaz v láhvi se také stal vítězem Ceny čtenářů 2010, kterou každoročně vyhlašuje dánský deník Berlingske Tidende a Národní organizace knihoven.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Flaskepost fra P , 2009

katst
09.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Napínavé až do konce.

Hakate
07.01.2021 5 z 5

Jedna z TOP knih případů z oddělení Q.
Opět dokonalý příběh, zápletka, styl psaní a vše co má výborná kriminálka mít, Asadův humor je třešničkou na dortu.

tatjana1737
27.12.2020 4 z 5

Vůbec jsem netušila do čeho jdu. Ač detektivní žánr jinak téměř vůbec nečtu, knihu jsem si zvolila na základě komentářů spřízněných uživatelů, jen jsem dost nedomyslela, že jde o třetí díl série, takže mi bez znalosti osobní historie postav možná unikly některé souvislosti (to se týkalo zejména Assada a Rose / Yrsy). Přesto se příběh dal číst jako samostatný a já si ho navzdory tématu docela užila. Úvodní kapitola mne dost zneklidnila a váhala jsem, zda vůbec číst dál, ale Jussi Adler-Olsen díkybohu žádné hnusárny čtenáři nepředložil. Když se řekne "severská" detektivka, rázem mi to evokuje nějaké bizardní, hnusné, surové, ideálně rituální vraždy. Tenhle Dán mne ale přesvědčil o tom, že detektivku ze Severu jde napsat i bez toho.

Až v průběhu čtení knihy jsem se dozvěděla, že moje máma si s tímhle autorem už potykala, a protože se "severskému krimi" vyhýbá ze stejných důvodů jako já, chválila "Olsena" za to, že se věnuje především psychologii postav a poměrně věrohodně popisuje policejní práci vyšetřovatelů. K tomu mohu dodat jen, že zrovna Carl Mørck na mne od prvního okamžiku nepůsobil jako žádný geniální detektiv střihu Sherlocka Holmese, ač měl své civilní problémy, nebyl to brilantní alkoholem otupený mozek Harryho Holea, ba naopak, dost mne iritoval, protože neustále narážel na hradbu neporozumění ostatních postav a minimálně první polovinu knihy si dával nohy na stůl a dopřával si v suterénu šlofíčka. Teprve když příběh začal brát grády, přesvědčil mne detektiv, že schopnosti i intuici má, a vůbec mi nevadilo, že kniha byla tak dlouhá a indicie přicházely k vyšetřovatelům tak pozvolna a po částech. (Už jen ta časová lhůta, než se někdo začal pořádně věnovat vzkazu v lahvi!!) Ostatně i Assad prokázal, že není jen lecjaký snědý údržbář, a já tak nějak tuším, že se v něm bude skrývat o dost víc, než kolik nám autor Mørckovýma očima zatím (minimálně v této knize) ukázal. Moje maminka ovšem má pravdu v tom, že postavy jsou psány velmi civilně, nejde o žádné supermany a modelky, takže i tím jsou čtenáři bližší.

Hlavní padouch byl, jak zmiňují komentáře níže, napsaný tak, že s ním člověk chvílemi i sympatizoval. Stačilo mi ovšem si připomenout, co udělal, s jakou chladnokrevností a kalkulem si vybíral oběti, jak si zajišťoval jejich mlčení, co dělal s těly... Ač Adler-Olsen nezabíhal do detailů, když si čtenář dovolil se nad tím vším zamyslet ("Kolik jich bylo?" - "Hodně."), mráz mu po zádech běhal pořádně. V tomhle ohledu by mne zajímala hlubší psychologická studie Mii, když se jí dostalo prozření, čím se její manžel "živí". Jeho děs, když se mu pečlivě zbudované plány a mimikry začaly hroutit, mne skrytě velice těšil. I sebevětší génius a opatrný vrah nepočítá s prachsprostou náhodou. Zpětně je mi jen líto, že "Chaplin" vzal tak rychlý konec, docela bych mu přála pobyt ve vězení, pořádný výslech, odkrytí jeho minulosti i činů, takto kolem něj stále zůstává jistá aura tajemnosti a děsivosti. Nedotažené pro mne jen byly osudy poznamenaných dětí, které si prošly peklem, dozajista je to muselo poznamenat, ale autor už o nich neztratil ani slovíčko.

Pro mne velmi zajímavé překvapení, zkusím si přečíst další díly.

zimka.r
21.12.2020 5 z 5

Opět super díl. Vůbec mi nevadí, že člověk o pachateli ví hned od začátku, naopak, to tomu dává tu napínavost. Stihla jsem v knihovně vyzvednout další díl, než nám je zas zavřel, tak se těším :)

munka
04.12.2020 5 z 5

Jeden odkaz vo fľaši rozbehne mašinériu vyšetrovania a tak som prežívala úspechy aj neúspechy vyšetrovateľov. Napínavé až do konca. Teším sa na Složku 64.

borupet
03.12.2020 5 z 5

Dokonalé. Perfektní zápletka, neskutečně napínavé až do konce. Mistrovsky vymyšlená psychologie vraha. Necitelné zabijácké monstrum, ale vlastně mi ho skoro bylo líto, protože se na něm podepsala výchova fanatického otce a ovládané matky neschopné odporu. Tady si člověk uvědomí nebezpečí náboženských sekt. Ano, sem tam nějaká zvláštní náhodička, ale není o náhodách v podstatě celý náš život? Za mě super a už se těším na další.

janina66
23.11.2020 5 z 5

(Audio) Tak tento díl byl opravdu hodně dobrý a velice napínavý. Děj knihy hezky plynul až byl konec. Moc doporučuji k přečtení.

ctenarkaEva
17.11.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila. Tato série je napínavá, každý díl se odehrává v úplně jiném prostředí.

Lanley
09.11.2020 5 z 5

Tak tohle byla zcela určitě jedna z nejčtivějších knih, jaké jsem kdy držel v ruce! Příběh je naprosto perfektní, hlavní antagonista je prvotřídní magor, se kterým ale člověk musí chtě nechtě soucítit.
Náš známý team vyšetřovatelů: Mørck, Asad a Rose se (ehm) ještě rozroste o Yrsu, což oddělení Q hezky okoření. Já prostě tuto sérii zbožňuju, už jen kvůli tomuhle nesourodému teamu, kterému to ale nějakým způsobem vždy klapne. Jsem zvědavý na pokračování příběhu Asada.
Nadšený jsem také z pomyslného odkrývání tajenky (vzkazu), které člověka nepustí od knihy pryč, dokud není složena celá.
Stísněné pocity a napětí jako jsem měl při čtení této knihy, jsem opravdu dlouho nezažil. V knize je totiž snad úplně všechno... Humor, totální napětí, romance, sex, sekty, děti, lodě, bowling... S každou další knihou v sérii je vyšetřování lépe propracované a vystavěné. Nemohu si pomoct, ale pan autor je pro mě geniální spisovatel. Tahle série se u mě řadí mezi to nejlepší, co jsem kdy přečetl!

petula6844
06.11.2020 5 z 5

Skvělé, svižné, místami i vtipné čtení! Říkala jsem si, zda nebude další díl s tolika stránkami zdlouhavý, naopak, hltala jsem každou stránku. Carl s Asadem mě baví čím dál více...!

baty
26.10.2020 5 z 5

Tak to byla fakt pecka. Vtáhlo mě to do děje už hned na začátku a nepustilo do posledního písmenka. Super knížka. Určitě není poslední od tohoto autora.

Peti
20.10.2020

Třetí kniha a opět skvostný příběh. Záhada na začátku a už jsem byla vtažena do děje. Skvělý vyšetřovatel a jeho tajemní a svéhlaví pomocníci. Bavil mě děj, který se prolínal s životem viníka.

IVANA0123
17.10.2020 5 z 5

Absolutně skvělé, a i když první dva díly byly parádní, tohle je ještě o třídu víš. Ze začátku jsem měla pocit, jako bych četla dva absolutně samostatné příběhy s úplně odlišnou atmosférou. Pohoda na oddělení Q s úžasnými Asadovými hláškami a vedle toho začíná temná část vyprávění s člověkem tak krutým, že se vám občas ani nechce číst dál, aby se nestalo to, co se stejně stane. Ale od půlky, už se vše propojí, a kniha má takový spád, že jste najednou na jejím konci a dočítáte, se sevřeným žaludkem a zároveň lítostí, že už to končí, poslední stránku. Nemám sice ráda, když vím kdo.. už na začátku, ale tady mi to nějak nevadilo a bylo fascinující sledovat průběh vyšetřování. Za mě naprosto zaslouženě 5*.

A nemůžu si pomoct, musím připsat jedno z Asadových "mouder".
.."Nezáleží na tom, jak moc se člověk napíchne na tyčku v plotě, zadek ho bolí vždycky."

nebo raději ještě jedno..
" Ona je jako velbloud se třemi hrby...je taková svá. Špatně se řídí, ale je zajímavé se na ni koukat."
(10/20)

Katulinka69
12.10.2020 5 z 5

Opět jedním dechem, co víc dodat

Viviana-Mori
12.10.2020 5 z 5

Dočetla jsem ji už před nějakou dobou a nemůžu jinak, než dát opět 5 hvězd. Neboť má kniha vše - napětí, humor, dobrou zápletku a parádního psychopata. Samozřejmě, že Carl i jeho tým jsou hodně divní patroni. Když to porovnám třeba s Lincolnem Rhymem, který i když je upoután na lůžko, tak se hrne do každého případu a neustále nad ním přemýšlí, tak Carl by pořád jen házel nohy na stůl, spal, nebo snil o své vysněné psycholožce. Nakonec mu to prochází a jeho přemýšlení bývá leckdy komické. Asi by se to v realitě takhle dít nemohlo, ale zážitek z knihy mi to neubírá. Aspoň to trochu ubírá na děsivosti a kniha není bezútěšná. Za mě spokojenost a určitě přečtu i další díly. :)

ještěrka38
09.10.2020 5 z 5

Moc dobré, napínavé... Doporučuji i film ;-).

Liana
03.10.2020 5 z 5

Paráda. Naprosto skvelá detektivka. Knihy z tejto serie citam po poradi a mam pocit, ze su za kazdym lepsie a lepsie. Uz sa tesim na dalsi pripad z oddelenia Q. Odporucam.

Veggi
15.09.2020 3 z 5

Mám ráda ty tzv.severske detektivky a k tomuto autorovi jsem se dostala poprvé a knihu vybírala podle vysokého hodnocení, ale nesedla mi.
Tým nesourodých, až podivinských, vyšetřovatelů si moji přízeň nezískal a někdy mě až rozčiloval :) Ovšem to může být tím, že neznám historii Carla. Ono dostat se k Harry Holemu někde od konce série, asi by mi taky nebyl sympatický:)
Zápletka byla z velmi zajímavého prostředí, ale možná se z toho dalo vytěžit víc.

eliska8413
14.09.2020 2 z 5

Pořád nevím, co si o Carlovi myslet. Na jednu stranu se jeví jako dobrý vyšetřovatel, na druhou má všechno o řitě. Nechápu jak s takovým lajdáckým přístupem může vůbec něco vyřešit, navíc když jsou to odložené případy. Pořád nechci věřit tomu, že takto vypadá skutečný policejní inspektor. Proč autor na jednu stranu nakousne nějakou charakterovou vlastnost hlavních postav a po zbytek příběhu již věc dál nerozebere? To to jako pana detektiva nezajímá, jestli má v týmu potenciálně nebezpečné kolegy? Čekala jsem dreamteam vášnivě řešící staré případy a místo toho dostala náhradníky z lavičky, kterým jiné případy raději nesvěří.

iška
08.09.2020 5 z 5

K této sérii jsem se pročetla celkem se zpožděním, ale teď ji beru pěkně popořadě. A tento příběh mě zatím vzal asi nejvíce. Mráz běhá po zádech a přesto se čtenář i zasměje.