Složka 64

Složka 64 https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157887/bmid_carl-morck-slozka-64-c5s-157887.jpg 5 2356 463

Případy oddělení Q série

Čtvrtý případ komisaře Carla Morcka z oddělení Q. Zneužívání, nátlak a týrání patřily ještě před čtyřiceti lety do každodenního života žen deportovaných na dánský ostrov Sprogo. Některým z nich nabídl tamější život neomezenou moc, ale většině způsobil utrpení. Podobný osud potkal i Nete Hermansenovou, jíž se podařilo utéct. Alespoň si to myslela. Její případ se stane jedním z nejtěžších ve vyšetřování oddělení Q. Co ukrývá její minulost? Proč se na ostrov dostala? Kam zmizeli lidé z jejího okolí? A kdo za tím vším stojí? Tvrdohlaví asistenti Asad a Rose přinutí svého šéfa Carla Morcka znovu otevřít starý případ. Brzy však zjišťují, že se jedná jen o malou součást něčeho mnohem většího. O nejhorší možné zneužívání moci, kterému stále není konec. Carl mezitím řeší své vlastní problémy — starý případ úmrtí z roku 1978, kdy se za záhadných okolností utopil Carlův strýc...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Journal 64 , 2010

Aymira
04.03.2016 4 z 5

Povětšinou retrospektivní vyprávění a na konci, tedy alespoň pro mě osobně, nečekaný zvrat.

PetraChvílová
21.02.2016 3 z 5

Nebyla jsem uplne nadsena, ale jako odpocinkova cetba vyhovuje. Lehky humor je bonus :). S ocekavanim se pustim do dalsi Olsenovy detektivky.

M-web
21.02.2016 5 z 5

Dobře čtivá kniha, s prvky humoru.

Chmur
20.02.2016 5 z 5

Olsen si stále udržuje vysokou kvalitu. Jak už zmínili mnozí přede mnou, jediným velkým nešvarem dánského spisovatele je potřeba rvát do knih akční scény jak z nějaké americké limonády. To mi vadí, ale jinak vypravěčský talent a schopnost vnést do dramatu i humorné prvky jsou úžasné. Někdy mě moc nebaví dějové linky obětí či zločinců, tentokrát byl ale příběh Nete hodně silný a ke konci až dojemný. Stejně zábavné jako samotné vyšetřování případu je i sledování vyvíjejícího se vztahu Carla a Mony nebo postupné odkrývání tajemství Asada. Skvělá kniha.
"Ale Carle, já dělám přece smích." :-)

desert.fox
19.02.2016 4 z 5

O chlup slabší detektivka od oblíbeného autora, než jsem čekala podle předchozích knih. 90%.

zili
18.02.2016 3 z 5

Průměrná detektivka, asi jsem s ohledeme na skvělé hodnocení čekal víc. I když se autor snaží v závěru připravit čtenáři neočekávané překvapení a zvrat, není to až takové překvapivé. Možná je to taky důsledek toho, že prakticky od začatku víte, kdo je v příběhu padouch a kdo hrdina.

tomai
04.02.2016 5 z 5

Skvělá detektivka, knihy z oddělení Q jsou stále lepší a lepší. Kniha má spád a nikde jsem myšlenkami od textu neutekl. Výborné čtení.

eiramka
20.01.2016

Velmi dobrá detektivka - drsná škola. Detektivové z oddělení Q jsou všichni něčím ujetí a to je právě dělá tak sympatickými - tenhle případ opět sahá hluboko do minulosti a líčí problematické období Dánska v padesátých letech - je zajímavé , že nejen u nás se v té době děla zvěrstva (i když samozřejmě nesrovnatelná). Nette Hermansennová je symbolem chudé dívky, která se dostane do soukolí státu a sociálních institucí , páchajících dobro ve jménu národa.Jde z toho mráz po zádech, že něco takového se dělo v padesátých letech na Západě ...a staré hříchy mívají dlouhé stíny(jak říká už stará dobrá Agatha Christie:) Kniha se čte velmi rychle - děj má spád a hluchá místa tam nejsou - dobré čtení.

callahanh
15.01.2016 4 z 5

Knihy o Oddělení Q si udržují velmi vysokou úroveň, což je jen a jen dobře. Největší síla čtvrtého dílu spočívá v atraktivním a děsivém případu, v němž hrají hlavní roli rádoby nadřazení lidé, kteří rozhodují o tom, kdo smí žít a plodit děti a kdo ne, čímž je vlastně dosud z celé série nejnadčasovější a nejaktuálnější. Adler-Olsen píše čtivě, stručně, zároveň dovede vypointovat situaci a především do vyšetřování přidává humor, což knihu dostává na jinou úroveň. Je více než nutné číst celou sérii postupně, protože sledovat vývoj vztahů tří hlavních vyšetřovatelů a postupně rozkrývat jejich minulost (zejména Asad je naprosto jedinečný a skvěle zahalen tajemstvím) je to nejlepší na všech knihách. Kvituji i to, že Adler-Olsen tu nazančuje i další dva případy, čímž knihu přibližuje realitě, kdy se také neřeší jen jedna jediná kauza. Jeho slabinou jsou ještě pořád akčnější scény, které nejsou úplně přehledné a v tomto případě i pomalejší rozjezd a samotný závěr, který je možná lehce za vlasy přitažený a závěrečný "twist" možná úplně nefunguje, jak má, ale k tragickému osudu Nete se perfektně hodí. Jinak nemám co vyknout a Složka 64 je opět výborná kniha z výborné řady. 80%

regulax
13.01.2016 5 z 5

Perfektní kriminální román, který se čte jedním dechem. Nechybí napětí, sex a brilantní vtipné obraty, které zpestří děj. Až na přehnaně morbidní konec skvělé!

Malachit
11.01.2016 5 z 5

Pana Jussi Adler-Olsena prostě opravdu můžu. Několik rovin příběhu, které do sebe postupně zapadají jako dílky puzzle a finále takřka "wanovské". Rozhodně doporučuji.

wildavk
08.01.2016 4 z 5

Kniha se mi líbila. Nejenom kvoli tomu, že to byla strhující dobře napsaná detektivka, ale zaujalo mě také že tam byla take i duležitější rovina. Román zabrousil do problematiky eugeniky a nedobrovolné strilizaci žen, které by mohli rodit tzv. "podlidi". Hrozivé zařízení na ostrově Sprogo.
Určitě byla zajímavá postava arabského policejního asistenata Asada. S takovou postavou jsem se ještě v detektivním románu nestekal. Jediné co mě trochu iritovalo, byly několikanásobné pokusy zabít hlavní vyštřovatele. A přitom čtenář celou dobu duší tuší ze z toho vyváznou...

konformita
03.12.2015 5 z 5

Nechci se opakovat, ale opět musím použít slovo "úžasná" kniha. Po dlouhé době konečně skvost. Mohu kvalitou přirovnat směle k Nesbovi. A možná ho dokonce i přesahuje. Ona Vás totiž rozpláče a hned nato rozesměje. Směle do ní, páč za to STOJÍ. Zajímavé, že od téměř začátku víte, kdo vraždil a stejně jste úplně mimo, když se dozvíte konec.

Veru_92
24.11.2015 5 z 5

Málokdy se mi stává, že se u knih směju, natož u detektivek. Co strana, to perla. Arabský policejní asistent Asad nemá chybu. Výborný.. jak dějově, tak stylisticky:)

marek1278
19.11.2015 5 z 5

Ze začátku jsem se do knihy nemohl pořádně začíst, ale jakmile zapadlo pár koleček do skládačky, už jsem se nemohl odtrhnout - skvělé čtení a to finále. Případy oddělení Q zrají jako víno, už se nemohu dočkat dalšího dílu :)

Miruš
29.10.2015 5 z 5

Prostě super, má to spád a hlavně to nemá chybu, žádné kraviny nebo nesrovnalosti, už se těším na knihu Marco a Nesmírný... ;-)

noral
13.10.2015 4 z 5

Další super díl, už se těším na další pokračování.

LucieSRB
09.10.2015 5 z 5

Knihu jsem nemohla odložit. Sice jsem se na začátku nemohla začíst, ale pak mě kniha pohltila a konec knihy obrovské překvapení.

blanickaa1
06.10.2015 5 z 5

Jako vždy perfektní, nemám co vytknout. Miluju Asada, miluju Carla teď už i tu bláznivou Rose. Těším se na další díl.

aneta3874
18.09.2015 5 z 5

Pokud máte rádi knihy, které vás překvapí, Složka 64 musí být jasná volba! Začátek je sice poněkud zdlouhavý, ale nakonec do sebe všechny kousky skládačky perfektně zapadnou a výsledkem je příběh, nad kterým budete uvažovat ještě dlouho poté, co knihu dočtete. Navíc oblíbený komisař Carl se svým přítelem Assadem nikdy nezklamou!