Oběť 2117

Oběť 2117 https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422846/bmid_obet-2117-Ff6-422846.jpeg 4 1009 260

Případy oddělení Q série

Na břehu Středozemního moře se najde tělo uprchlíka. Noviny o něm píšou jako o „Oběti 2117“ a jeho smrt vyvolá sled nečekaných událostí, které přivedou Asada na pokraj zhroucení. Musí čelit démonům z minulosti vyvolaným články španělského novináře a současně se spolu s Carlem dostává do neúprosného závodu s časem, aby zabránili nevyhnutelné katastrofě uprostřed Evropy. Tu připravuje irácký terorista Ghálib. Asada známe jako člověka se svérázným smyslem pro humor, který si dokáže poradit v každé situaci. Jeho temná minulost nám však prozatím zůstávala skryta. Jaký je jeho skutečný příběh?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Offer 2117 , 2019

zimka.r
06.09.2021 5 z 5

Opět moc dobrý příběh. Tentokrát kolem Asada. Doufám, že budou další díly a už teď se těším! :)

Lka
26.08.2021 4 z 5

Audiokniha:
Kniha se mi líbila. Už jsem se i dočkala a dozvěděla něco o Asadovi. Bylo to napínavé, i když je pravda, že trochu zdlouhavé.

Martiiiik
05.08.2021 3 z 5

Tento díl se mi moc nelíbil.. Bylo fajn dozvědět se něco více o Asadově rodině a životě, ale celkově se to hrozně vleklo, spoustu částí bych vypustila.. Druhý případ byl zajímavější, ikdyž také na můj vkus až moc natahovaný... Linka Rose mě docela nadchla.. Tak uvidíme, co další díl :-)

Sitth
03.08.2021 3 z 5

Hurá další příběh oddělení Q, řekl jsem si a šel jsem na to. Ale.... po pár stránkách jsem si říkal, wtf, to snad nebude oběť 2117 ale oběť dnešní doby - uprchlíci, rasismus blá blá blá...
Ale vydržel jsem a začalo to šlapat. Samozřejmě je velkým tahákem odtajnění Assadovi minulosti, ale jinak ruku na srdce, celkově to skřípalo jak nenamazané dveře. Linka s vyšinutým mladíkem byla pro mě úplně zbytečná. Finální scéna na náměstí - přípravy jak blázen a nakonec sejmou pár lidí a ani to neudělá booom? No to snad ne, to by i Pat a Mat udělali větší párty....
Nooo, dávám 4/6 a to jen z nostalgie a za Assada....

joslin
26.07.2021 2 z 5

Bavila mě linie s vyšinutým mlaďochem, ale zbytek mě moc nebral. Asi celkově ta tématika není můj šálek čaje. Snad bude další kniha pro mě záživnější.

dominika2585
26.07.2021 5 z 5

Velmi povedený díl. Konečně jsme se po 7 dílech dozvěděli kdo je Asad! Jediné co mi v příběhu přišlo trošku navíc byla linka s mladíkem, který začne zabíjet až dovrší ve své střílečce čísla 2.117. Kniha by byla skvělá i bez této vedlejší linky.

Gilnien
22.07.2021 4 z 5

Za mě jeden z těch lepších dílů. Prostředí mě dost bavilo a za konec jsem ráda.

estrellka
01.07.2021 4 z 5

Za mě slušná detektivka, i když teda příběh byl až moc přitažený za vlasy, ale i tak - napínavé a čtivé :) Doufám, že se dočkáme dalšího pokračování.

E_Lan
26.06.2021 5 z 5

Vynikající detektivka, napínavá jak kšandy od začátku do konce. A to jsem už se severskými drsnými thrillery téměř skončil. Tento stojí ale za přečtení, stará mordparta prostě funguje…

Fanda74
21.06.2021 3 z 5

Moje první kniha autora, napínavé, čtivé, ale přiznám se, že celkově mě ten příběh až tak nezaujal a připadal mi zbytečně překombinovaný.

Matuko05
11.06.2021 5 z 5

Napriek tomu, že kniha nemá nič spoločné s oddelením Q (odložené pripady), to dopadlo dobre. Nemáme tu žiadny nevyriešený zločin. Naopak je to rozobraná Asadova minulosť a konečne vieme, kto to vlastne naozaj je. Celé jeho rozprávanie o minulosti bolo skvelé. Nakoniec ho minulosť stretla v súčasnosti a dopadlo to dobre.
Dúfam, že sa dočkáme aj ďalšej knihy a že sa autor vráti späť k odloženým prípadom.

tatjana1737
15.05.2021

(SPOILER) !!! POZOR SPOILERY !!!

Asi budu ojedinělá, ale mně se příběh líbil, i když byl přitažený za vlasy a naprosto se vymykal všemu předchozímu napsanému. Samozřejmě, že na vině všeho je Asad, kterého si představuji jako toho "hříšného sexy Asada" z filmové adaptace! Poklidné oddělení Q se sice zvrhlo a zvrtlo v akční film, včetně odvážného a nezničitelného Carla, ale nenudila jsem se ani vteřinku (no, možná trochu u Alexandra) a do poslední chvíle přemýšlela, jak to dopadne. Na jednu stranu jsem si happy end přála, na stranu druhou jsem si kladla otázku, zda by byl autor takový kruťák, aby vše dotáhl do konce, minimálně smrtí postav.

V úvodu mě zarazilo několik věcí:
- opět uplynuly 2 roky od poslední knihy
- smrt Larse Bjørna (proč a proč takhle zbytečně?)
- Mona a Carl opět spolu a zřejmě šťastně až do smrti?
- s Rose se Adler-Olsen tedy nepáral (na jednu stranu kvituji věrohodnost, na straně druhé mě to za tu postavu mrzelo)

Po sedmi dílech náhodných narážek a zmínek se Jussi rozhodl naservírovat nám Asada na zlatém podnose se vším všudy. Zpětně mě trošku mrzí, že si s námi trochu víc nepohrál, ale celá kniha měla být o něm (s leitmotivem terorismu), takže to asi jinak nešlo. Typicky Adler-Olsenovsky byly vynechané jiné nakousnuté a nedořešené záležitosti členů oddělení Q a jejich okolí: Vigga se tentokrát nezjevila vůbec, její tchyně jen "na skok" (a zřejmě naposledy), Jesper zmizel docela, Hardy, Morten a spol. sice řešili něco podstatného, ale ani to se nedotáhlo, a já si celou dobu kladla otázku, jak je to s případem nastřelovací pistole? V předchozích dvou dílech to bylo slušně naťuknuto, aby mě Carlova úloha znejistila, a nyní ticho po pěšině, dokud nepřišla těsně před koncem jedna slibná věta. Dlouho jsem si i myslela, že tento díl je závěrem série, ale s ohledem na to, že šlo opravdu jen o tu jednu větu, myslím, že se dočkáme minimálně ještě jednoho pokračování. Jen pokud mezi ním a Obětí 2117 uběhnou další 2 roky, předpokládám, že se nám ve sklepních prostorách Oddělení Q bude batolit Carl jr.?

Při rezervování knihy v knihovně a následné výpůjčce jsem vůbec netušila, o čem by to mohlo být. Samurajský meč s krví na ostří mě spíše odrazoval a ptala jsem se, co to bude za hnusárnu (ty nůžky z přebalu Složky 64 pořád nedávám). Ale vůbec jsem nečekala, že to bude o tomhle. Dost dlouho mi i trvalo rozklíčování číselných údajů u dnů, názvům kapitol jsem nevěnovala pozornost, než jsem si uvědomila, že jde o "odpočet". Samotná Oběť / Lejlí sice příběh odstartovala, ale o ní tu vlastně vůbec nešlo (což je trochu škoda). Alexander, u něhož mě dojímalo, jak se Rose a spol. vždy v pravou chvíli dovtípí něčeho, čím se k identifikaci pachatele přiblíží o krok víc, vyzněl nakonec do ztracena, což je škoda, zajímalo by mě (čistě akademicky, nejsem úchyl), jak by se s ním autor popasoval, kdyby ho nechal hru dohrát.

Asadův příběh byl silný, a i když se pořád opakovalo, jak postava pláče či se potí (nebo má záchvaty bezmocného vzteku), čtenářský cynismus jsem tentokrát dala stranou. Myslím, že některé věci v knihách člověk může prožívat silně až poté, co sám má v životě něco odžito. Pokud se silně zamiluje, budou na něj pasáže o milostném vzplanutí působit zcela jinak než předtím. A to samé, pokud má děti. Když jsem si četla o osudu Asadovy rodiny, nebylo mi z toho vůbec dobře. A i proto si myslím, že ač ten konec byl vlastně "šťastný", pro zúčastněné to je teprve začátek. Po tom všem, čím si ženy prošly, pochybuji, že by si nyní s manželem a tatínkem padly do náruče a radostně se začlenily do dánské společnosti. (Spíše tipuji doživotní hospitalizaci v blázinci, noční můry a neschopnost navázat funkční a fungující partnerský vztah.) Mrzí mě, že nebyl víc rozvedený motiv syna (i když se přiznávám, že jsem to tušila, už dávno jsem skeptická k tomu, když někdo v knize něco tvrdí a čtenář mu to prostřednictvím ostatních postav má baštit). Jsem rozhodně zvědavá, jak s tímhle Jussi Adler-Olsen naloží, a i když mám ráda realismus, vlastně bych si u téhle rodiny přála hodně limonády a lakování růžovou barvou.

Kniha vyšla v roce 2017 a pokud si zrekapituluji, co se v Evropě dělo v posledních letech, připadá mi téma terorismu hodně aktuální. V tomhle ohledu se lehce bojím, co přečtení s některými čtenáři udělá. Jistě, tady šlo o fikci a ještě (hodně přehnaný) motiv osobní pomsty, ale jinak i z celé téhle linie dost mrazilo, s jakou snadností lze západní společnost napadnout. Ač si Jussi z Němců dělal trochu šprýmy, ve finále to byli dost sympatičtí chlapíci.

Osmý díl mě - na rozdíl od jiných - neodradil, ale jsem zvědavá, o čem bude ten devátý. Gordon nám trochu vyrostl, Rose se vrací do hry a zdá se, že i Marcus Jacobsen. (Za toho posledního zejména díky, ani s jeho osudy jsem nebyla smířená.) Co se (konečně?) dozvíme o Carlovi?

Díky komentáři lenka jsem pochopila poslední větu knihy. Díky! Tenhle fórek by mě jinak zcela minul.

Přečteno asi za 4 dny.

yarar
20.04.2021 3 z 5

Jussi se rozkročil mezi Kodaní,Německem a Blízkým východem a napsal standartní thriller s přemírou emocí a sentimentu,který se nijak neliší od běžné produkce v této kategorii.To nejlepší na této řadě /duch oddělení Q,vzájemné soužití a interakce jeho členů/se vytratilo,pátrání po pošukovi Alexanderovi to nezachránilo.Alespoň víme,jak to bylo s Asadem.

Disease
06.04.2021 4 z 5

Oddělení Q je zpátky v plné síle a zdá se, že i Jussi Adler-Olsen chytil druhý dech. Jen se trochu obávám, že když je odhalen Asadův příběh, nebude už příště moc čím zaujmout. Nicméně to zkusím, když jsem to zkusil i po nablblých Selfies.

janina66
31.03.2021 2 z 5

Max 50%.
Pro mě absolutně nejhorší ďíl. Totálně nezajímavé vyšetřování, jediné zpestření byla Rose s Gordonem a jejich pátrání po záhadném mladíkovi. Zdlouhavý popis minulosti Asada a popis přípravy teroristů. Poslouchala jsem audio, knihu bych asi nedočetla.

konicekbily
14.03.2021 3 z 5

Žlutá karta pro autora! Komisař Carl Mørck byl po traumatické události, utrpěné během služby, přeložen do nově založeného oddělení Q, kde se měl zabývat v této řadě nevyřešenými případy z minulosti. A nyní nový příběh se vymyká zaměření celé série, a pokus z toho udělat thriller se Supermanem Asadem je pro mne naprostým fiaskem. Víc než průměr si autor nezaslouží!

gaaabi
08.03.2021 2 z 5

Vydržela jsem, protože už jsem přece všechny díly předtím přečetla! A je to prostě asi tím, že už není co... nebo co? Asad mě nebavil, to co by vytrpěla jeho rodina by bylo s další existencí na tomto světě do budoucna neslučitelné, nikdo z nich by nemohl ani spát, šílený kluk a těhotná Mona 50+, k tomu ještě naděje pro Hardyho... no nevím...nevím...

Ibanez
08.03.2021 1 z 5

Autorovi dochází dech možná i peníze, proto tato písmenková slátanina (celkem častý úkaz u detektivek psaných "na nekonečné pokračování"). Někdy jsem se i zasmál, bohužel hořce nad absurditou až trapností děje. Ze sympaťáka Asada udělat Ramba, co si po 16 letech najednou vzpomněl na svoji rodinu:-D. Druhá linka taky k pláči-jak je případ naivně řešen, i když vlastně umírají lidé a ten závěr ten to úplně zabil :-D
Knihu jsem dočetl tak tak, a proto dávám jednu hvězdu sobě za vytrvalost.

dulinka
27.02.2021 3 z 5

Jak jsem všechny knihy této série přečetla jedním dechem, u této knihy jsem se trápila ????

Asterixxka
17.02.2021 2 z 5

Nedočteno! Po předchozím dílu, který bych nazvala Depka 1 (příběh Rose) nastalo pokračování s názvem Depka 2 (příběh Asada). Se sérií Odd.Q to jde z kopce, bohužel, naposled snad jen Nesmírný se dal ještě číst. Kam se poděla napínavost odložených případů? Poslední dva díly jsou jen psychoanalýzou pocitů vyšetřovatelů z JEJICH minulosti, vyšetřování něčeho jako případu je pouze na pozadí a ještě nezáživné. Bohužel jsem to za půlkou odložila ptž.to byla jen ztráta času, že kterého měl člověk jen úzkostné stavy. Pokud chcete dobré krimi, přečtěte si Já, poutník. No a pokud vyjde další kniha z Odd.Q, už si jí nekoupím...