Rozbité okno

Rozbité okno https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91768/bmid_rozbite-okno-i1p-91768.jpg 5 741 119

Případy Lincolna Rhyma série

Vyšetrovateľ Lincoln Rhyme s partnerkou Ameliou vyšetrujú vraždu, ktorú údajne spáchal Lincolnov bratranec. Zistia, že v minulosti došlo k niekoľkým podobným vraždám - páchatelia tvrdili, že sú nevinní, hoci na mieste činu sa našli "dokonalé" dôkazy. Rhymov tím si uvedomí, že ide o výsledok majstrovskej krádeže totožnosti a manipulácie. Keď zabijak odhalí totožnosť členov kriminalistického tímu, ze prenasledovateľov sa stane lovná zver...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Ikar (SK)

The Broken Window , 2008

kinsey
23.03.2019 5 z 5

Super kniha, ostatně jako skoro každá od Deavera. Užila jsem si ji :-)

astroweb
23.01.2019 2 z 5

Autora mám rád, řadu jeho přečtených knih považuji za špičkové ve svém žánru, ale tohle dílo jsem se musel přinutit přečíst až do konce. Námět dobrý, ale jak říkal v Amadeovi Josef II. - příliš mnoho - slov.

evismaior
03.01.2019 5 z 5

90% - Pro mě je tohle zatím nejlepší díl celé série. Téma krádeže identity je velmi aktuální a autor si tentokrát odpustil závěrečné násobení nepravděpodobných rozuzlení, které mi vždy docela vadí (naopak místo toho o kousek posunul případ Hodináře z předchozí knihy), protože ono už to bylo řádně napínavé i bez toho - a kladně hodnotím zejména fakt, že tentokrát ani obvyklý pro mě už dost nepravděpodobný jasnovidec Rhyme na pachatele neměl a ten mu jednu oběť vyrobil téměř před nosem. Představte si, že někde existuje datové úložiště, kde je o vás uloženo vše od základních údajů, přes výpisy telefonních hovorů, seznamy oblíbených webových stránek, nákupní historii až třeba po váš pohyb po městě sledovaný průmyslovými kamerami. A představte si, že někdo s přístupem k těmto údajům toho o vás ví tolik, že klidně může spáchat zločin a nastrčit důkazy tak, aby seděly přesně na vás. Anebo provést v těchto databázích takové změny, že vám náhle klepou na dveře exekutoři, protože máte statisícový dluh, jiný člen vaší rodiny má najednou v trestním rejstříku pěkný soupis spáchaných zločinů a zjistí se, že v porodnici došlo k záměně a vaše dítě třeba dle databází vůbec není vaše. Jo, občas mi už přišlo přitažené za vlasy, že by opravdu vláda dovolila soukromé firmě všechna tato data shromažďovat (ještěže v EU máme teď to GDPR:-)) a že by tato firma mohla tímto způsobem otevřeně nabízet na webu služby pro jiné firmy třebas o nákupních preferencích konkrétních lidí, a proto taky nedávám plných 100%. Ale už skutečnost, že možné by to nepochybně bylo, je natolik znepokojivá, že tuhle knížku ještě dlouho nedostanu z hlavy.

morava
14.11.2018 4 z 5

Jsem rada, ze jsem po dlouhe dobe sahla po dalsi knize tohoto autora.Tentokrat detektivka se zajimavym tematem, trochu mrazivym tematem, kdyz se zamyslime, jake stopy zanechame my, treba platebni kartou. Pro Lincolna vsak tento pripad nebyl zrovna jednoduchy, ponevadz pachatel vrazd za sebou zadne stopy nezanechaval, nebo lepe receno zanechaval stopy velmi mazane, a to tak, ze tim trpeli jini lide. Cteni jsem si uzila :-)

Květ
05.11.2018 5 z 5

Perfektní knížka, po jejímž přečtení možná přehodnotíte používání zákaznických kartiček při nákupu :) Geniální detektiv Lincoln Rhyme řeší případ vraždy, ve kterém pachatel zneužívá přístup k citlivým informacím a je schopen své zločiny hodit na nevinné lidi. Od této detektivky se mi nechtělo odcházet. Výborně napsaná, napínavá a svojí možnou reálností i děsivá. Doporučuji!

Fazolecek
04.11.2018 5 z 5

Samozřejmě pět hvězd, jinak to ani nejde =) Pokaždé říkám, že to byl nejlepší díl, ale on opravdu byl =) Velmi zajímavé a chytlavé téma. Závěr malinko překombinovaný, ale to je prostě Deaver. Už se moooc těším na další díl =)

hs777
01.11.2018 5 z 5

Zneužití osobních dat, krádež identity - ani po deseti letech toto téma neztratilo na aktuálnosti a bohužel GDPR nás nezachrání. I ti velmi střídmí ve sdílení, focení nebo lajkování přesto použitím mobilu nebo platební karty zanechají po sobě nesmazatelnou šlápotu v digitálním světě.
Další brilantní případ Lincolna a Amelie, a tak bez diskuze pět hvězd.

Pauline23
30.10.2018 5 z 5

Zaujalo mě téma a musím říct že jsem se nemohla od knihy odtrhnout.
Kniha vtáhne do děje a nepustí... doporučuji. A téma jak do dnešní doby dělané. Krádež identity... všude kamery... velký bratr se dívá. No hlavně že máme ochranu dat...je ochrana a ochrana. V práci jsme řešili odcizenou identitu a s ní nasekané dluhy, běh na dlouhou trať...zajimalo mě jak to bude i zde pojato. Je fakt že se víc věří PC. Skvělé bravurní dílo.

zpevSusannah
24.10.2018 5 z 5

Jedním slovem SKVĚLÉ!
Jako vždy dokolaný a téměř geniální pachatel. Prostě se jen kochám každou stránkou a těším se na to, co nám ten padouch zase předvede.
Navíc toto téma v dnešním světě je až moc aktuální a až moc děsivé.
Jak se píše v knize - Informace jsou mocnou zbraní ...

Johhanka79
13.08.2018 4 z 5

Čtivé, chytlavé a velice aktuální téma v dnešní době. Ale jako každý Deaver, taak překombinované. Mrzí mne, že autor více nerozepsal vztahovou linku hlavních postav. Potažmo Linca a Arthura. Čtyři hvězdičky.

Martink@
25.07.2018 4 z 5

Zajímavé téma dnešní doby... Dobrá knížka, poutavý děj...Šestá v řadě, kterou jsem teď od Deavera četla, takže jsem už lehce "Předeavrovaná", za což ovšem autor nemůže. Dám si pauzu u jiného čtiva a potom v něm budu ráda pokračovat. :-)

jadunka
15.05.2018 5 z 5

Lepší načasování jsem si nemohla vybrat a aniž bych věděla, o čem kniha bude, začetla jsem se do ní ve chvíli, kdy světem proletěla aféra mezi Facebookem a Cambridge Analytica... O to děsivější a uvěřitelnější mi celý příběh přišel.

mysce
13.03.2018 5 z 5

„Podstata konceptu „rozbitého okna“ v sociální filozofii spočívá v tom, že chcete-li zlepšit společnost, měli byste se soustředit na drobnosti. Teprve když dokážete dostat pod kontrolu, nebo napravit, detaily, mohou nastoupit významnější změny.“
Kniha Rozbité okno je osmou ze skvělé série o kriminalistovi Lincolnu Rhymovi. Na poli zločinu se tentokrát objevuje velmi aktuální téma, otázka ochrany osobních dat v dnešním světě ovládaném elektronikou. Smrtící zbraní se v tomto mrazivém příběhu stávají informace, vědomosti, které dávají pachateli obrovskou moc.

Nestorkea
05.03.2018 5 z 5

Opět výborný Deaver! Myslela jsem, že když bude kniha o datech, nebude mě bavit, ale to jsem se pletla. Do odhalení jsem netušila, kdo je hlavní padouch, pořád jsem přemýšlela a vyučovala podezřelé. A závěrečná smršť skvělý dojem završila.

"Buď najdi řešení svého problému, nebo ho přestaň pokládat za problém."

harena
01.02.2018 5 z 5

Skvělé. Pro mne snad nejlepší kniha, kterou jsem od Deavera četla. Znepokojivý, napínavý, čtivý příběh o krádežích identity v našem životě. Znepokojivý proto, že všechno fikcí určitě nebude.
"Počítače prosévají hory dat o zákaznících, které shromažďují specializované firmy, a se zlověstnou přesností předpovídají jejich chování."

ZuK1
23.01.2018 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších knih Jeffera Deavera. Zároveň si však člověk uvědomí, kolik dat se dnes opravdu dostává do nejrůznějších databazí a kolik informací se o nás dá zjistit.

MonikaSt.
19.01.2018 5 z 5

Vynikající, nemohla jsem se odtrhnout

Market = )
19.01.2018 4 z 5

Spokojenost. Až na to mučení a poměrně velký počet mrtvých teda. A posledních 100 stran jsem se fakt bála, jak to dopadne (tam bylo tolik lidí v ohrožení?!) a musela je dočíst "ještě v noci". A tentokrát jsem se ani úplně netrefila co do podezřelosti charakterů, takže mi to jako obvykle přišlo trochu překombinovaný. Za mě taková střední část serie.

Merlinit
17.01.2018 5 z 5

Radost číst!

ivoiro
14.07.2017 5 z 5

Těžko něco dodávat. Kdo nečetl, nepochopí. Prostě další skvělý Deaver.