Prázdné křeslo

Prázdné křeslo https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306376/bmid_prazdne-kreslo-Fjg-306376.jpg 4 1449 230

Případy Lincolna Rhyma série

Věhlasný tělesně postižený kriminalista Lincoln Rhyme přijíždí se svou věrnou spolupracovnicí a milenkou Amélií Sachsovou do Severní Karolíny, aby se zde podrobil vysoce riskantní operaci, která by mu mohla navrátit hybnost. Krátce po příjezdu se na Rhyma obrátí s žádostí o pomoc šerif nedalekého městečka, v němž byl zavražděn mladý chlapec a uneseny dvě dívky. Celý případ provázejí velmi podivné okolnosti, a tak se Rhyme s Amélií nechají zlákat ke spolupráci. Proti nim však tentokráte nestojí profesionální zabiják ani geniální psychopat, ale nevyzpytatelný šestnáctiletý chlapec, vysmívaný celým městečkem pro svůj vzhled, prazvláštní chování a chorobnou posedlost hmyzem. Nejzdatnějším Rhymovým soupeřem se ovšem nakonec nestává „Hmyzoun" ani jeho tělesné postižení, nýbrž protivník z nejsilnějších: Amélie Sachsová. Ta se totiž nespokojuje s rutinním dopadením předpokládaného pachatele a pouští se do velmi riskantního pátrání na vlastní pěst, při kterém postupně vycházejí najevo nové a nové roztodivné okolnosti zprvu zcela jednoznačného případu. Oba hlavní hrdinové tak nyní stojí proti sobě. Avšak zvítězit může pouze jeden.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Domino

The Empty Chair , 2000

Andrea81
06.05.2021 4 z 5

Četla jsem znovu po několika letech. A znovu za čtyři...

Metla
06.05.2021 4 z 5

Lincoln Rhyme ve společnosti přítulkyně Amelie a ošetřovatele Toma opouští džungli velkoměsta, ani jižanské močály však neposkytnou odpočinek bez nutnosti aktivovat mysl kriminalisty.
Autor umí čtenáře zaháčkovat, přiměje k hltání stránek dlouho do noci, leč narazila jsem u této série na dva (čistě subjektivní) problémy.
1) Hlavní hrdinové jsou mi stále poněkud buřt: nevrlý Rhymův charakter se nikam neposouvá, můj vztah k Amelii zůstává vlažný a potenciál vedlejší postavičky Toma je nevyužitý – snad dostane větší prostor v dalších dílech.
2) Deaverův styl se pro mě stal průhledným, už dobře vím, že nikdy nic není takové, jak se jeví na první dojem. Překvapivé zvraty mě tudíž jaksi nepřekvapují, většinu z nich předvídám ve značném předstihu. Tento případ navíc upadl do několika logických děr, za všechny zmíním naprosto zbytečně překombinovaný zločin, který mohl pachatel při svých možnostech provést podstatně jednoduššími způsoby, elegantněji, beze stop. A chování spousty zúčastněných na obou stranách barikády mi přišlo stěží pochopitelné.
Před dvaceti lety bych „Prázdné křeslo“ považovala za naprostou pecku, momentálně nemůžu jít nad benevolentních 75%.

Ramiel
01.05.2021 3 z 5

Když je člověk namlsán Sběratelem kostí, tak ta očekávání jsou prostě vysoká. Tato kniha je ovšem nenaplňuje. Nějak jsem se do ní nemohl začíst. Navíc mi děj nepřišel nijak moc uvěřitelný. Stejně jako chování postav.

Katulinka69
18.03.2021 3 z 5

Fajnovka, stále platí, že první díl byl lepší

ciaram
28.02.2021 5 z 5

Souhlasím s tím, že se první polovina táhne, ale tady mi pomohl poslech audia Jana Vondráčka. To pomalé jižanské tempo se v druhé půlce vyplatilo, protože to Deaver zase skvěle na začátku připravil a v závěru rozmotal. Bylo mi jasné, že ten podsouvaný to nebude, ale stejně jsem se sekla v hledání pachatele. A jen z představy, že policie nedělá, co má, je mi šoufl :(
Apropos zvukový podkres poslechu skvěle navodil atmosféru. Od bzučení hmyzu po výběr hudby (country kytara) - hodně mi to připomnělo hudbu z filmu, když vjíždí autobus do věznice uprostřed ničeho, všude horko, vzduch se tetelí (viz Trestná lavice). Jop - prostě to stojí za to.

WowKokinko
22.01.2021 4 z 5

Ze začátku trošku nuda, trvalo mi než jsem se začetla, ale stálo to za to. V hlavní roli hmyz, velice zajimavé. A ta Sachsová se mi líbí víc a víc, neskutečná svéhlavá ženská :)

viweb
13.01.2021 4 z 5

Poutavá až do konce. Stojí za přečtení nebo poslech audioknihu.

viweb
13.01.2021 4 z 5

Poutavá až do konce. Stojí za přečtení nebo poslech audioknihu.

Ira13
17.12.2020 4 z 5

Přiznávám, že mě to chvilkama nebavilo, ale pak se kniha rozjela a když už bylo skoro vše jasné, tak prásk a zas bylo vše jinak

rekon
10.12.2020 5 z 5

Opět strhující detektivka plná zvratů - když už si myslíte, že je konec, autor Vás vyvede z omylu a přidá ještě něco navrch. *** Na tom hmyzu něco bude. ***

Ka-čí
06.11.2020 5 z 5

Knohujsem četla kdysi dávno a dodnes na ni vzpomínám.velmi povedený kousek ktetynobohatil mou knihovnu

georginaa
02.11.2020 5 z 5

Třetí případ, který vypadá nadějně pro Rhyma. Chce se podrobit operaci, která by mu vrátila částečně hybnost. Opět se dostává k vyšetřování případu, ale Sachsová mu hatí plány. Ta si pojede po svém a přinese to nemalé neshody.

Bája89
29.10.2020 3 z 5

Deaver je králem rozvleklých začátků a ďábelských konců, které doprovází jeden zvrat za druhým. Kam se poděla stará dobrá klasika tří zvratů? No nevadí, tohle je prostě jízda. Opět jsem si dala audioknihu v podání Jana Vondráčka, jehož Rhyme nemá konkurenci.

cat5
27.10.2020 5 z 5

Ať žije HMYZ(oun)!

Anette99
15.10.2020 5 z 5

(SPOILER) Tentokrát jsem si chvíli myslela, že dam o hvězdu méně,chvilkama to bylo trochu zdlouhavé a komplikované. Ale za posledních cca sto stran jsem změnila názor. Překvapilo mě, jak to bylo a kdo všechno do toho byl zapletený. Garretta mi bylo skoro celou dobu líto, věřila jsem, že on je v tom aspoň částečně nevinně.

ctenarkaEva
10.10.2020 4 z 5

Tento díl se mi zdál zajímavější, než Sběratel kostí. Postupně se také objevovaly dost neuvěřitelné postupy ve vyšetřování, které mi až tak úplně neseděly. A samozřejmě nechyběl překvapivý a nečekaný závěr, na což se tento autor nejspíš specializuje.

Kortez
25.09.2020 5 z 5

Rhyma a Sachsovou mám rád od mého prvního střetu v knize Sběratel kostí.
Tenhle příběh byl zajímavý díky "hmyzákovi" a pak rozdělením hlavních postav na dva tábory. Už mám připravenou další knížku s Rhymem a Sachsovou.

ydnac
07.09.2020 5 z 5

Skvělé, napínavé, úžasné PROSTĚ JEFFERY DEAVER :-) Rhyma a Sachsovou zbožňuji!!!!!

anibeni
13.08.2020 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší kniha ze série o Lincolnu Rhymovi. Tanečník mě moc nenadchnul a nechtělo se mi pouštět se do dalšího dílu. Nicméně Prázdné křeslo je mistrně napsaný kousek, kde nechybí zvraty a zápletky a kde snad každá postava něčím dokonale překvapí..

patricia8137
13.08.2020 5 z 5

Podľa môjho názoru, tretí diel zo série ponúka čitateľovi jeden z najlepších prípadov Lincolna Rhyma a Amélie Sachsovej. Príbeh sa mi páčil, lebo Lincoln vyšetruje prípad v prostredí, ktoré je preňho neznáme. Zaujímavá pre mňa bola aj postava teenagera a jeho záujem o hmyz. Výborná kniha, ktorá ponúka napätie a veľa zvratov. Avšak musím sa priznať, že Deaverove knihy čítam s väčším odstupom, aby som pozabudla na jeho štýl a dejovú šablónu.