Poutník, čarodějnice a červ

Poutník, čarodějnice a červ https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415702/bmid_poutnik-carodejnice-a-cerv-0O9-415702.jpg 3 473 119

Příběhy z Alagaësie série

1. díl

Poutník a prokleté dítě. Kouzla a magie. A samozřejmě draci... Vítejte zpátky ve světě Alagaësie. Už je to rok, co Eragon opustil Alagaësii, aby vyhledal vhodný domov k založení nové generace Dračích jezdců. Teď se potýká s nekonečnou záplavou úkolů: výstavbou velké pevnosti, dohadováním s dodavateli zásob, hlídáním dračích vajec, jednáním s bojovnými urgaly a povýšenými elfy. Vytržení z každodenní rutiny však nabídne vidění Eldunarí, nečekaná návštěva a také vzrušující urgalská pověst, jež mnohé změní... Potěšte se jedinečnou fantazií Christophera Paoliniho v nové sbírce příběhů ze světa světoznámé série Odkaz Dračích jezdců. Kniha obsahuje tři nové příběhy z Alagaësie doplněné o historky z Eragonova života. Nechybí výňatek z pamětí čarodějnice a věštkyně Angely od samotné Angely Paoliniové... živoucí předlohy této nezapomenutelné postavy.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Fork, the Witch, and the Worm: Eragon , 2018

SelenaDemi428
04.10.2020 3 z 5

Bylo krásné se opět vrátit do světa draků, celou sérii Eragona naprosto zbožňuji. Kniha mě ale mírně zklamala, ocenila bych více informací o postavách, které už tak dobře známe, sice nám nějaké byly dány, ale spíš nám zamotaly hlavu ještě více.
Příběh "Červ" se mi líbil nejvíce, byl dost rozvedený a plynulo z něj hezké ponaučení.
Autor v závěru píše, že pracuje na něčem novém, tak jsem zvědavá, snad se brzy dočkáme.

Alex.rrr
07.09.2020 3 z 5

Na knihu jsem se strašně těšila a trochu zklamala. Povídka o červovi je super, ale celá kniha mi přijde jako umělé protahování skvělé série. Informací poskrovnu, a celkově mi to nějak jako doplnění nic extra nedalo. Plus je, že se kniha celkem dobře čte.

bárbra13
20.08.2020 4 z 5

Sérii - Odkaz dračích jezdců jsem přečetla, když mi bylo dvanáct let a doteď jsou stále mými nejoblíbenějšími knihami. Proto byla tato kniha velmi příjemná nostalgie. Také mě podnítila k tomu, abych si Odkaz přečetla znovu.
Nejvíce se mi asi líbil příběh Červ, byl pěkně rozvedený a s velmi pěkným koncem. Trochu mě mrzí, že jsme se nedozvěděli více o Murtaghovi.

Brunnetka
18.08.2020 3 z 5

Taková až jako zbytečná kniha. Pořád jsem čekala, kdy se bude zabývat Eragonem a jeho životem a prakticky to byly povídky, kde Eragon dělal "křoví". Pro mě trochu zklamání. Je to volné pokračování, ale i tak jsem asi čekala prostě víc...

Vencio
02.08.2020 4 z 5

Vlastně jsem tyto povídky postřehl náhodou, když jsem nakupoval jiné knihy a vzhledem k tomu, že jsem četl hlavní ságu, která se mi líbila, tak jsem se rozhodl pustit korunu. Poté jsem nakoukl na recenze a poněkud jsem se zděsil zdejším hodnocením. Ale už jsem to nechal být a řekl jsem si, že si udělám vlastní názor. A dobře jsem udělal, jelikož až po přečtení jsem porozuměl zdejšímu nízkému hodnocení - jak již padlo v komentářích přede mnou, tak chyba je tentokrát ve čtenáři a jeho očekávání. Tato kniha není prequelem, ani žádným podobným seznámením s Dračím cyklem, je spíše pokračováním některých střípků, a bez znalosti hlavní ságy tak nedávají tyto povídky smysl. Druhým problémem může být, že čtenář očekával Odkaz Dračích jezdců 5, možná je to trochu chyba anotace, kde mohlo být výstižněji uvedeno, že se jedná o pár střípků - "nekonečná záplava úkolů spojená se znovuzákladáním řádu Dračích jezdců" v povídkách vlastně není.

Kniha se skládá ze tří povídek - začnu Červem, který je suveréně nejdelší a nejpropracovanější, a v zásadě mu není co vytknout, naopak je řečeno, kde se vzal a proč se usídlil zrovna tam a tam. Možná bych uvítal jeho samotný konec, ale to by byla jen třešnička na dortu, pro potřeby příběhu to není důležité, jelikož příběh vlastně není o něm, ale o urgralgra. Poutník je zajímavý, svižný a zabývá se psychologií jedné postavy mnohem hlouběji než původní sága. Dále odhaluje jeden ze zmíněných střípků, ale mnohem víc jich jen nastiňuje, tahle povídka je nejspíše jakýmsi úvodem k něčemu většímu. Prostřední povídka je o potřeštěné Angele, která se mi velmi zalíbila v hlavní sáze a sliboval jsem si od ní vlastně nejvíc. Bohužel zde jsem se zklamal, jelikož se čtenář vlastně nic moc nedozví. Nejzajímavější část povídky je asi předmluva a pak názvy kapitol Angelina životopisu, které by mohly být pojaty jako bláznivé a současně vědecké, což by bylo plně v souladu s její povahou. To se ale neděje, o životě Angely se čtenář toho také moc nedozví a navíc část této kratičké povídky si ještě navíc ukrojí Elva, o které se pak nedozvíme už vůbec nic - vlastně jen to, že odešla, přišla a odešla.

Jazyk je poměrně jednoduchý, stylistická a gramatická kvalita překladu je velmi dobrá. Nicméně, zas a znovu - to je vážně tak těžké zjistit si názvosloví z předchozí série? První věcí, která mě rozčilovala bylo skloňování oslovení "Ebrithil", pokud by se ale jednalo jen o to, nechal bych to být, ale rozdílné pojmenování hlavní postavy je už přes čáru. Překladatel by ani sérii nemusel číst, na konci každé knihy hlavního cyklu je rejstřík, kde je většina toho, co potřebuje, uvedena... Kdyby šlo o chybný překlad nějaké nevýznamné postavy, tak s přimhouřeným okem budiž, ale přejmenovat Trna (zde Thorn)?

Takže celkově 4/5, snížené hodnocení zejména za Angelu a za nekonzistenci v názvosloví. Jinak jsou povídky příjemným doplněním série, i když by větší smysl dávalo po vzoru Červa podívat se blíže na urgaly, v dalším svazku třeba na trpaslíky a tak dále, a ne nakousnout od všeho trochu.

gab72
29.07.2020 5 z 5

Lehké pokračování odkazu Dračích jezdců. Za mě dobré, jednak jsem se těšila na pokračování a to co jsem si od knihy slibovala to bylo. Jen mě mrzí, že tento díl byl přeložen někým jiným než tetralogie. Kdyby aspoň dotyčný překladatel si přečetl předešlý díl a ctil do češtiny přeložené názvy a jména. To jediné mi vadilo.

Elern
06.07.2020 4 z 5

Děkuji za tento přídavek, který mě vzal zpátky do mých dětských let na základní škole. Znovu shledání s Eragonem, Safirou a Murtaghem bylo opravdu super. Škoda, že se v knize neobjevila i samotná Arya. Bohužel jsem se knihou musela těžce prokousávat. Neměla takové grády jako předchozí tetralogie. Až závěrečná povídka o červovi mě donutila číst dále. I závěr knihy mě velice potěšil. Proto jsem přidala hvězdičku navíc, ale jsem toho názoru, že bych si raději od Paoliniho přečetla už i něco jiného.

Khaleesi-13
28.06.2020 3 z 5

Taková malá jednohubka, která neurazí, ale rozhodně nenadchne. Nic nového jsme se skoro nedozvěděli a nebýt setkání s pár oblibenými postavami, kniha by byla o ničem.
Navíc mě silně rozhodilo, že knihu očividně překládal někdo jiný a silně mě to narušilo zážitek ze samotného čtení.
Když Paolini psal Odkaz dračích jezdců, dal do toho duši a je to znát z každé stránky. Tady ale není.

LadyD
28.06.2020 5 z 5

Tak na tohle jsem se hodně těšila, jelikož miluju sérii Odkaz dračích jezdců. Trochu jsem se bála, že budu zklamaná, přece jen je to trochu něco jiného, ale nic takového se nestalo. Všechny tři příběhy byly velmi zajímavé, člověk se dozví zase trochu něco jiného. Mrzelo mě, ale jen trošku, že je kniha tak tenká (krátká). Ale četla se skvěle, i když to uběhlo moc rychle. Člověk se začte a najednou je konec. Nicméně všem doporučuji a těším se na pokračování.

leni1309
27.06.2020 3 z 5

Knihu jsem četla v angličtině, tedy nemohu hodnotit překlad. Přiznám se, že jsem od ní moc neočekávala, takže žádné velké zklamání se nekonalo. Naopak, místy jsem cítila podobnou atmosféru jako u předchozí série a musím souhlasit s dalšími komentáři, vypadá to, že si autor připravuje půdu pro pokračování, vzhledem k tomu, že příběhy jsou sotva nakousnuté. Takže uvidíme, co bude, těším se.

Kniha2006
24.06.2020 4 z 5

(SPOILER) Ten třetí příběh mě moc nebavil a Paolini mohl napsat knihu s prvnim příběhem a zkratit druhý a dát tam posledních pár vět co bylo v této knize a propojit to s jistě úžasně popsanou výchvou dračího mladěte, jak to autor umí. Ale věřím, že tohle byla jen příprava na další přes 500 stran❤ dlouhou a dech beroucí knihu. Stejně je to úžasná kniha a nemám co dotoho kecat něco, tak pěkně napsaného dokáže napsat málokdo a já do toho málokda nepatřím. Dopručuji, čte se jedním dechem!

MystoganW
13.06.2020 3 z 5

Byla jsem nadšená, že něco vyšlo. Je to však zvláštní počtení. Chvilku jsem si říkala co to čtu. A povídku v závěru jsem vlastně dočetla jen proto, že Odkaz dračích jezdců miluji.

DuncanIdaho
13.06.2020 3 z 5

Po přečtení série Dračích jezdců je tato kniha tak trochu zklamání. Kniha není špatná, pokud pominu poslední ze tří částí, tak je to jen příprava na další knihu z Dračích jezdců. Jen ten další děj poněkud chybí. Nenašel jsem tam žádný náznak budoucího děje. Třetí příběh bych dal do povídkové knihy o Alagaësii, k zbytku bych přidal další děj knihy, popřípadě i několika knih nové série. Já ale, bohužel, nemám autorovu fantazii a spisovatelské schopnosti, tak tu mohu jen takhle kecat.

roman9276
09.06.2020 4 z 5

Pokračování Eragona jsem se upřímně bál. Všude na mě vyskakovaly zklamaný články a recenze, jak knížka stojí za prd. Odhodlal se a vrhl se na ní a vlastně jsem byl příjemně překvapenej. Samozřejmě, není to román, téměř žádný pokračování o Eragonovi a dozvídáme se o něm opravdu málo, ale něco přece! Povídky ze světa Alagaësie mě hodně bavily, kniha je krátká a přečte se velice rychle. Já jsem oproti většině byl naopak rád, že jsem se do tohohle úžasnýho světa vrátil a těšim se na další příběhy. Já jsem čekal to nejhorší a bál jsem se číst, a to mně asi ušetřilo zklamání, páč mám Eragona v paměti, tak mě tenhle malej vejlet do světa dračích jezdců udělal velkou radost.

Inugoya
04.06.2020 1 z 5

Celkem zbytečná kniha. Četla se hezky, ale nějak jsem nepochopila, proč vlastně vznikla. Nepopisuje nic zásadního, o hlavních postavách se téměř nic nedozvíme, není tam žádný posun.
Děj by se dal shrnout slovy: hlavní postavy jsou a žijí.
A to je trochu málo, pane Paolini...

jirka9453
17.05.2020 3 z 5

Návrat do Eragonova světa je milá věc - už proto, že prostě má ten svět co nabídnout. Díky za něj. Sdílím ale výtku k tomu, že práce překladatele by se mohla alespoň trochu opřít o původní hlavní knihy - některé věci už zmíněné mě donutily syknout nelibostí. Ale kdoví, jak by vypadal můj překlad, to je taky pravda.

Každopádně milá ozvěna Odkazu, navíc s číslem I v názvu, takže se můžeme těšit na další - juchej - ale už aby tu byla plnohodnotná kniha číslo pět.

Radovan_R
13.05.2020 3 z 5

Na knihu jsem narazil náhodou a byl jsem příjemně překvapený, že Inheritance má nějaké pokračování. Sice značně útlé, ale přesto by to mohl být příslib dalších pokračování.
Pořadí povídek podle "líbivosti" by u mě bylo Červ, Poutník a nakonec Čarodějnice. První jmenovaná je nejdelší, asi nejlíp propracovaná a ukončená. Druhá je takové nakousnutí většího příběhu, který snad bude pokračovat a poslední je bohužel nebetyčná nuda (Angela byla taková divná v celé sérii...).
Jako nakouknutí do Alagaesie po letech prima věc, i když i nějaké mouchy by se našly, už tu byly jmenované: chyby ve starověkém jazyce, nepřeklad Trnova jména, skloňování toho, co se v Inheritanci neskloňovalo. Evidentně práce jiného překladatele, který do předchozích knih ani nenakouknul. Vzhledem k délce knihy to je snesitelné, ale body dolů za to jít musí.
Případné pokračování si ale přečtu rád, pokud mi neunikne.

lukas_n
12.05.2020 4 z 5

Na příběhy z Alagaësie jsem se velmi těšil. Po přečtení celé série Odkazu dračích jezdců jsem jen čekal, jestli vyjde další kniha s Eragonem a Safirou. No, dočkal jsem se, ale možná trošku jiné knihy než kterou jsem si přál. Sám jsem se snažil nemít žádná očekávání, protože bývají většinou úplně jiná než realita. Kniha samotná se mi četla lehce, stejně jako předešlé díly, ale tentokrát to nebylo tak zajímavé a popravdě bych ocenil více děje Eragona se Safirou, případně dění na Arngvaru. Ale i když se nejednalo o příběhy, které přímo souvisí s hlavními hrdiny z Odkazu dračích jezdců, tak i přesto nelituji, že jsem knihu přečetl. Návrat k Eragonovi a Safiře byl příjemný a popravdě i tak krátký náhled do Alagaësie a osudů některých hrdinů byl pro mě splněný sen a i proto jsem schopen autorovi odpustit zabřednutí do zcela vedlejších příběhů.

Gracinka
10.05.2020

Byla jsem nadšená, když jsem knížku v knihkupectví zahlédla.
Po jejím přečtení jsem velmi zklamaná. Kdyby tam nebylo vyjmenovaných pár hlavních postav z Odkazu dračích jezdců, vůbec by mě nenapadlo, že to s tím má nějak souviset. O životě Eragona a Safiry jsem se nedozvěděla vůbec nic. Škoda.
Pokračování už si rozhodně nekoupím.

DarkPhoenix
07.05.2020 3 z 5

Kniha nebyla špatná, ale oproti hlavním knihám celkem slabé. Líbil se mi příběh s Essie a doufám, že bude tato dějová linie pokračovat. Urgalský příběh byl také zajímavý, ale Angelino vyprávění mě nudilo (chápu, že každý to může mít jinak). Celkově doporučuji a těším se na další díly. 3,5 hvězdiček.