Svědectví

Svědectví https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435165/bmid_svedectvi-7vh-435165.jpg 4 539 127

Když se za Fredovou na konci Příběh služebnice zabouchly dveře dodávky, neměli čtenáři ani ponětí, zda ji čeká svoboda, vězení, nebo smrt. Ale kdo si počkal, ten se po pětatřiceti letech napětí dočkal Svědectví. Margaret Atwoodová pokračuje v příběhu Gileádu více než patnáct poté, co June zmizela neznámo kde, a rozvíjí ho ve zdrcujících výpovědích tří ženských hrdinek, které mají s tímto režimem co do činění, byť každá v jiné roli. Ne náhodou získala věhlasná autorka za své čím dál aktuálnější dílo prestižní Bookerovu cenu.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

The Testaments , 2019

freejazz
16.12.2021 4 z 5

ani ten najlepší opis totality nie je taký silný, ako čo len krátkodobý pobyt v nej. ale toto sa číta až príliš dobre. až tak, že to čitateľa uspáva a myslí si, že iba sleduje vymyslený príbeh.
mne však po celú dobu vyskakovali rôzne asociácie. od mormonov a ich drsného patriarchálneho sveta cez mladých orlov, ktorí sa potulujú ako misionári aj po našich krajinách, puritánsku uvzatosť a katolibanský fanatizmus až po neomarxistických bojovníkov za jedinú správnu spravodlivosť a nekompromisných likvidátorov nevhodných dejín, ktorí tvrdia, že austrálski aboriginies mali vyspelú kultúru s architektúrou už pred sedemtisíc rokmi a anglickú kráľovnú môže spokojne hrať černoška, kým Othella nesmie hrať herec so začiernenou tvárou a verše nebelošskej pubertiačky nesmie prekladať beloch.

a my sa na to všetko pozeráme, smejeme sa z toho, ale nedochádza nám, že kým my sa smejeme, niekto mimo nás už rozhadzuje siete a mení svet podľa svojich pomýlených predstáv, podsúva nám povinnosť vyjadrovať sa korektne, nenazývať veci pravými menami, z bielej kocky robiť červenú guľu... a podobné nezmysly.
napokon, dávať slovám iný význam je tradičná zábavka každej totality - socializmus bol raj na zemi a nič nebolo od tejto predstavy vzdialenejšie. green deal je nádej ľudstva a vôbec nie riadený pokus o samovraždu Európy...

kedysi sme si robili srandu, že ešte predtým, než na rope zbohatol Džej Ár, nahrabal sa na nej ruský magnát Benzin Petrolejovič Naftenko. a v škole sme sa učili, ako sa povie ropovod Družba po fínsky. smiali sme sa aj nad tým, že súťaž o najlepšiu sochu Puškina vyhral návrh Stalin číta Puškina...

budem veľmi rád, ak sa dožijem doby, v ktorej sa budeme môcť naozaj smiať nad množstvom nezmyslov, ktorými sme dnes obklopení. naozaj nerád by som sa ocitol v novom Gileáde, nech už sa bude volať akokoľvek.

heliiinka
23.11.2021 4 z 5

Narozdíl od prvního dílu si Gileád už nenese svou bezútěšnou atmosféru. A režim není nejsilnější síla, která vládne světu. Tři příběhy, které do sebe (možná až příliš přesně) zapadly. A pak se trošku urychleně rozuzlily ke krásnému happy endu.
Líbilo se mi nahlédnout, jak Gileád vznikl, jak fungoval a jaká tam byla mocenská hearchie a kdo vlastně tahal za nitky. Tety byly velmi zajímavé postavy.

Nestorkea
27.10.2021 5 z 5

Opět skvělá a čtivá. Toužím po dalším dílu...

Ivanule
22.10.2021 4 z 5

Pokračování Příběhu služebnice mě překvapilo...Ukazuje nám Gileád trošku více,dále příběh ztracené Nikolky, dále se setkáváme s dívkou Agnes a její kamarádkou, které jsou již ve věku, kdy by se měli vdát a měl by jím být nalezen manžel. Vše se trochu zaplete a my nakonec zjistíme nějaké novinky

cziss
20.09.2021 4 z 5

Svědectví čtenářům přibližuje Gielád, ale oproti prvnímu dílu už to postrádá šťávu. První dvě třetiny se mi líbili. S poslední třetinou mám problém. Možná v tom má do určité míry prsty seriál a jakési očekávání co si čtenář pak do knížky už nese, nevím. Nechci spoilerovat, proto jen napíšu, že vývoj postavy tety Lidie se mi nezdá pravděpodobný. Také postava Daisy, resp. její rozhodnutí se mi zdají v kontextu Gileádu dost neuvěřitelná. Konec mi přijde takový, že autorka to celé chtěla nějak ukončit, ale už moc nevěděla jak.

Bramborak81
29.08.2021 4 z 5

Protože jsem Příběh služebnice nečetla a ani jsem neviděla seriál, bylo pro mě trochu složité se ze začátku zorientovat. Po té, co jsem si nechala převyprávět první díl, mi vše do sebe začalo pěkně zapadat. Styl vyprávění příběhů, které se v ději prolínají, mě baví. Svědectví jsem si vybrala, protože se mi hodilo do výzvy. A je to další kniha, kterou bych si pravděpodobně nedala na seznam ke čtení bez zdejší výzvy. Po dočtení jsem si dopřála trochu času na uležení dojmů a nebylo jich málo. Jsou z toho pěkné čtyři hvězdy s úsměvem a udivujícím kroucením hlavy, co nového mi za čtenářský zážitek přinesou další knihy, které bych na knižním trhu mohla přehlédnout, nebýt čtenářské výzvy.

Manifest blech
28.08.2021 5 z 5

Výborně pojaté pokračování z pohledu úplně jiných postav. Těším se na seriálové zpracování, které se chystá.

Edgar
26.08.2021 5 z 5

Příběh služebnice jsem si přečetl hlavně kvůli čtenářské výzvě, ale i taky kvůli tomu, že jsem chtěl vidět seriál. Plán byl takový, přečtu si knížku a ta mě vtáhne do děje. To se ale moc nevyvedlo, protože jsem viděl jen půlku první serié. Dál jsem nemohl. Hlavně kvůli tomu, že to nedávalo moc smysl. V knížce mi to dávalo smysl, i přes strašný skřípění zubů, ale seriálu boužel ne.

Po hodně dlouhé době měl vyjít druhý díl. Tak jsem se na něj docela těšil, a zařadil ho do čtenářské výzvy. Hlavně jsem doufal, že Svědectví odpoví na některé otázky, které měl čtenář po dočtení prvního dílu A že jich není málo. Docela jsem se divil, že se přání splnilo. Vyprávění o vzniku Gileágu je prostě super, i když taky není odvězeno na vše. Ale to je myslím ve finále dobře. Čtenář může pak o knize víc přemýšlet.

Knížka se mi četla poměrně sama. Hltal jsem každou stránku, a na konci jsem byl skoro zklamaný, že je ta kniha tak krátká. Zkusil jsem se znova divát na seriál, ale opravdu to nešlo. Mám pocit, že znalost knih a doba do, který je seriál zasazen, mi znemožňuje se na něj dívat.

biairicia
17.08.2021 4 z 5

Na začátek musím říct, že jsem nečetla první knihu, ale viděla seriál (ten je luxusní, ikdyž brutální a děsivý). Kniha se četla dobře. Ze začátku mě to trochu nebavilo, ale pak vyběhly ty souvislosti a tak nějak navazovalo na seriál a musím říct, že dobrý. Konec za mě fajn. Všechny otázky zodpovězené nejsou, ale stačí. Pro mě tři zásadní věci padly, takže ok.

Marsí5
02.08.2021

První díl se u mě nesetkal s příliš nadšenou odezvou. Oproti tomu pokračování hodnotím mnohem lépe, i když stále by se našlo, co zlepšit :-D
Díky vyprávění hlavních postav se dozvíme, jak Gileád se svými pravidly vznikl, takže dostaneme více odpovědí na otázky, které vyvolal první díl. Závěrečná část knihy ještě pár informací doplní.
Osobně bych do příběhu zanesla jakési "předobdobí" - jedna dvě kapitoly, které by nám prozradily kdo, jak a proč se rozhodl rozvrátit režim a nastolit jiný. Také se stále zaobíráme jen nelehkou rolí žen, ale jak vypadal svět chlapců a velitelů?
V obou knihách mi chyběly důvody vzniku pozice služebnic. Tato část je lépe nastíněna v seriálu (3 díly na pochopení tohoto bohatě stačí :-D).
Z poměrně neuspokojivé literatury se příběh vyšvihl na docela dobrý průměr ;-)

Slůník
15.07.2021 4 z 5

Kniha možná příliš rychle spěla k tomu správnému závěru, ale poskytla jiný úhel pohledu na Gileád, který vlastně dobře koresponduje s vývojem v seriálu.

Janadvorackova
04.07.2021 5 z 5

Opět mě nezklamala výborně načtená audio kniha.
Někdo by si mohl myslet, že se pokračování nějak rozblemcne a zůstane jen patos, feminismus a plkání. Ani bych neřekla.

Tři vypravěčky: jednu můžeme z dřívějška vnímat hodně záporně, ale možná upravíme názor. U ostatních dvou identitu odhalujeme postupně a divíme se, protože každá po svém furt má co říct.

Samozřejmě zase budeme svědky klasického života v Gileádu, ale už ne z pohledu služebnic.

Autorka zprostředkovala pohled na svět a život v něm z trochu jiných perspektiv. Nabízí se mi ještě jedna možnost, docela bych uvítala román tentokrát z pohledu zúčastněných mužů.
Možná bychom se divili :).

Michalka98
21.06.2021 5 z 5

Svědectví je více než důstojným pokračováním fenomenálního Příběhu služebnice. Autorka v této knize dokazuje, že těžký život v Gileádu nemají jen služebnice, ale ženy obecně. Skvělá kniha, která stojí za přečtení.
SPOILER
Jen mě trochu mrzí, že jedna část vyprávění nebyla věnována někomu, kdo tomu systému skutečně věří. Myslela jsem, že to bude teta Lydie, ale Atwoodová ji nechala vystupovat v roli "kladné záporačky", což mě upřímně trochu zklamalo. Spíše bych ocenila, kdyby byla systému skutečně oddána - v každém, byť sebešílenějším režimu, se najde někdo, kdo jej bezmezně podporuje. Přineslo by to zase jiný úhel pohledu na Gileád.

P-puma-
06.06.2021 4 z 5

Nečetla se (neposlouchala) se lehce. Hlavně části Agnes, z jejího života v Gileádu mi naskakovala husí kůže a byli chvíle, kdy jsem knihu musela vypnout a vstřebat. Nejzajímavějsí část mi přišlo vyprávění tety Lidie. Ale všechny tři příběhy davají dohromady skutečné a úplné svědectví. Skvělá kniha.

KLHannah
30.05.2021 5 z 5

Musím říct, že Svědectví splnilo pro mě to, co Příběh služebnice ne. Přesně tohle mě bavilo číst, nemohla jsem od knihy odejít. Je fakt, že svědecká výpověď 369B mi moc nesedla. Ta holka byla prostě na ránu, ale každý jsme nějaký. Naopak, koho mi bylo nevěřitelně líto, byla Beka.
I když kniha dokázala odpovědět na spoustu otázek, které dokázala vyvolat první kniha. Zanechala i něco nezodpovězeného. Zajímal by mě pohled i do gileádského mužského světa. Kdo je vychovával, existoval ve výchově gileádských chlapců nějaký protipól tet? A jak vlastně probíhal samotný převrat. Co k takové ctnosti lidi vede? A z první knihy víme, že ne všichni velitelé byli ctnostní.
Nevím, zda se mi dostane odpovědí na moje otázky. I tak mě kniha velice potěšila.

verunecek
05.05.2021 5 z 5

(SPOILER) když zacala reklama na serial moc jsem se těšila, je to opravdu relativně možná budoucnost, serial mě pohltil a kdyz skončila 3. řada byla jsem hladová po odpovědích a potřebovala jsem vědět víc, zklamalo mě že v urcitych pasážích se mi serial líbil víc a obcas se kniha lišila od toho co bylo v serialu a na konec mi tu zásadní odpoveď kniha nedala, naštěstí jsem minulý rok slyšela o druhem dílu knihy, těšila jsem se.... nic jsem si o tom nečetla, chtěla jsem překvapení a říkala jsem si: hlavně nic neočekávat! nooo začátek me překvapil, dle pozn. autorky je příběh 15let po té události kdy Nikolka je pryč, ale vyprávění je teta Lidie, Daisy a Agnes o June nikde ani ťuk, dost mě to napínalo co bude a kdyz jsem knihu musela, ale nechtela odložit, přemýšlela jsem co bude dál... kdo je Daisy a Agnes? Jsou to ty co myslím ale věk nesouhlasi kdyz je to 15let poté ...V hlavě mi to šrotovalo celý den, hodiny, než jsem se k tomu mohla vrátit, přestala jsem sledovat i televizi jen abych věděla co bude dál

napínavé ******
čtivé ******
překvapivé ****

co mě vadilo:
- denikovým zápiskům chybí datum, aby čtenář věděl kde se nachází, jinak to je děsně zmatené když se vyprávění odehrává v ruzny časech...
-úplně do detailů si nepamatuju jak to bylo v první knize, protoze se mi to prolíná se serialem a filmem, ale vadilo mi, že oproti seriálu tam je chybné info. napr. Nikolka nebyla jediné dítě co bylo uneseno pryč z Gileádu, jestli to bylo tak že scenarista a autorka spolupracovali, proč se to nepromítlo i v nové knize?
-ta závěrečná kapitola s konferenci je celkem zbytečná, naivní, umělá...nevím to mi nesedělo a pojala bych to jinak, vysvetleni jak to dopadlo potom všem tam je, ale je to zvláštní...
-někteří aktéři by si zaslouzili také svou kapitolu pro vypoveď a svůj prostor, když už chtěla Margaret A. odpovědět na otázky čtenářů, např tátové Hannah a Nicol..

marvarid
04.05.2021 4 z 5

Příběh služebnice byl jedinečný rozkrytím diktatury a jejího devastujícího vlivu na mezilidské (i rodinné) vztahy. Tenhle šok zde chybí, v tomto směru nám Svědectví nepoví nic nového, ani téma duševního útlaku nijak nerozvine, neposune. Přesto je vyprávění napínavé, vypravěčky se střídaly v rychlém sledu a udržovaly mě v napětí. Četbu jsem si užila, ale obávám se, že se mi příběh rychle vykouří z hlavy.

Anette99
28.04.2021 5 z 5

Velmi zajímavý příběh o fungování a také možném zániku Gileádu z pohledu tří různých žen, které na první pohled měly společného pramálo - žena, která zde odmala vyrůstala, žena, která žila mimo, ale měla s touto zemí víc společného, než by se zdálo, a nakonec žena, která stála u zrodu tohoto režimu. Toto vyprávění - vyprávění tety Lydie, mě bavilo asi nejvíc, asi proto, že zažila obě strany.
Tři příběhy se v určitém okamžiku spojí v jeden, který je stejně poutavý. Ani mi nevadí, že jsme se nic nedozvěděli o dalším osudu Offred, i když možná tak trochu ano, ale to už je jen a pouze na čtenáři a jeho fantazii ;)

Vjeerus
26.04.2021 5 z 5

Z této knihy jsem byla mile překvapená. Četla se mi o mnoho lépe, než Příběh služebnice, jelikož byla psaná víc jako příběh. Dále oceňuji, že jsme pohled na Gileád dostali z více zdrojů. Jak společnost vnímal člověk, který tam vyrůstal, který vyrůstal mimo a v poslední řadě osoba, která byla u jeho vzniku a jak jí samotnou to změnilo.
Svět, který vytvořila Atwoodová je opravdu děsivý a to hlavně po té psychologické rovině. Po přečtení knihy jsem se ptala sama sebe, jestli je reálné, že lidé dokážou něco takového udělat. Co vlastně způsobí zoufalství z vymírání společnosti.
Příběh je opravdu silný a rozhodně ho považuji za velmi kvalitní dílo. Jediné, co mě mrzelo byl ten poměrně rychlý závěr. Když porovnám ten popisný a promyšlený každý krok ze začátku, tak to ve své podstatě snadné proplutí na konci mi tam prostě nesedělo.

Tyet
24.04.2021 3 z 5

První půlka SVĚDECTVÍ od Margaret Atwoodové má slušně našlápnuto, stejně jako v prvním díle, a stejně jako v prvním díle ve druhé půlce knihy autorka ztratila dech a dopustila se i několika logických kotrmelců. Ze zajímavého, burcujícího díla se opět stala červená knihovna s nevyužitým potenciálem. Škoda.