Predtucha

Predtucha https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293321/bmid_predtucha-z8p-293321.jpg 3 1139 335

Za poviedku Predtucha získala Gyllian Flynnová Cenu Edgara Allana Poea a navyše ju vyhlásili za najlepšiu poviedku roku 2015. Napísala ju na požiadanie Georgea R.R. Martina do jeho antológie Podvodníci. To potvrdilo, že Gyllian Flynnová bezpochyby patrí k osvedčeným a zároveň k najsvojráznejším predstaviteľom modernej americkej prózy. Mladá Nerdy to už v detstve mala veľmi ťažké, so svojou matkou chodila po žobraní. Ale vie sa obracať v živote, živí sa sexuálnymi službami a jasnovidectvom. Pokladá sa za skúsenú pozorovateľku a znalkyňu ľudského správania. Až kým za ňou nepríde Susan Burkeová, vystrašená a presvedčená, že jej viktoriánsky dom a nevlastného syna posadol zlý duch. Nerdy jej sľúbi, že bude navštevovať jej honosné sídlo, aby odtiaľ vypudila nedobré sily. Ženie ju najmä vidina balíka peňazí. Do mátožnej atmosféry v dome podozrivo zapadá Miles, Susanin nevlastný syn s agresívnymi sklonmi a zvrátenou obrazotvornosťou. Zakrátko sa medzi chlapcom, jeho nevlastnou matkou a rozprávačkou príbehu rozpúta neľútostný zápas.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

The Grownup , 2014

Iva B.
30.09.2019 1 z 5

Mistrovská hororová povídka? Kdo vymýšlel tu anotaci? Samozřejmě je to jen můj názor, ale tohle je totálně zbytečné plýtvání papíru a ještě to má zase nálepku bestseller. Nechápu!! Jedna hvězdička, protože odpad já nedávám.

eliska8413
26.09.2019 1 z 5

Děkuji autorce že to mělo jen pár stránek. Sama se zamotala do děje takovým stylem, že to raději ukončila hned zkraje, než aby z toho byly další temné Kouty

katushah
25.09.2019 3 z 5

Velmi čtivá a zajímavá povídka, ale ten konec mně zklamal. Čekala jsem něco jiného.

betulabi
23.09.2019 3 z 5

Taková jednohubka, neurazí, ale ani nenadchne. Hezky napsané, ale já mám radši delší knihy, než povidky.

Marci18
22.09.2019 2 z 5

Knihu jsem měla přečtenou rychle. Četla se mi fakt dobře a bylo to velmi napínavé, ale konec se mi teda vůbec nelíbil a velmi mě zklamal.

Sova15
01.09.2019 3 z 5

Byla jsem zvědavá, kniha Zmizelá se moc líbila. Skvrna je trochu slabší (podle mého názoru), ale napínavá.

oluskace
23.08.2019 3 z 5

Od té první věty na začátku jsem nevěděla co si mám myslet a jestli to není nějaký vtip. Ale četla jsem dál. Ještě že tak. Kniha mě bavila. Ale ten konec... ten to celé zazdil. Škoda

Pitbullka
09.08.2019 3 z 5

Chvilkami to mělo opravdu dobře našlápnuto, ale ten konec to zazdil. Zklamání a nuda.

knihomolka27
09.08.2019 3 z 5

Dala bych lepší hodnocení, kdyby kniha měla aspon nějaký konec. Ten konec ani pomalu nebyl konec spíš začátek něčeho co už se autorka vykašlala dopsat. Ale i přesto jsem ráda, že jsem knihu přečetla, ( a šlo to vážně rychle), celkově je knížka velmi čtivá a jakmile se začtete chcete jí přečíst naráz a odkrývat tak duchařský, tajemný, tragický příběh s psychologickými prvky. Příběh je sám o sobě jednoduchý , ale průběžně začnete zjištovat, že je všechno daleko komplikovanější. Dusivá, tajemná atmosféra starobylého tajemného domu je popsaná věrohodně, tak že by vás samotné lákalo dům navštívit, ikdyž jenom jednou . Postavy byly dobré, ale ne skvělé, protože tam chyběl prostor je víc představit a rozvinout. Těžko říct, jestli není nakonec dobře, že knížka není delší, konec by to sneslo, ale ze samého námětu se toho víc vyždímat asi nedalo(kromě lepší propracovanosti postav).

nada3314
07.08.2019 4 z 5

Hned první strana si mě připoutala ke čtení...Myslela jsem, že když je to tak krátká kniha, že to nebude nic pro mě. Ale stále se přesvědčuji jak málo mám načteno a jak mě toho ještě hodně dokáže překvapit. Povídka byla parádní, četla se sama, moc jsem se teda nebála, ale i tak nejsem zklamaná, že jsem jí obětovala hodinu času. Těším se na další knihy paní autorky, ještě od ní nemám přečtené dvě...

Edice
02.08.2019 4 z 5

X měsíců jsem se vozila na židličce na kolečkách okolo stolku v knihovně, kde na hromádce knih ležela i tahle Skvrna. A pořád jsem si říkala, co s touhle knížkou všichni pořád mají? Ne, že bych o ní kdy slyšela někoho mluvit. Ale zdála se mi známá natolik, že jsem dokonce věděla, že její autorka toho napsala víc.

Tak či onak mi to včera nedalo a vzala jsem ji do ruky. Pak jsem ji otevřela. Pak jsem přečetla uhoněnou první větu. Usmála jsem se a přečetla tu větu znovu, jestli mě náhodou nešálí zrak. A pak jsem najednou byla v půlce a uvědomila si, krom toho, že tohle vůbec není můj obvyklý žánr, že tahle knížka mě baví a postupně tvoří nějakou atmosféru a že prostředí, ve kterém ji čtu (prosluněná knihovna s fajnovou knihovnicí za stolem a rádiem hrajícím veselé hitovky) je pro ni naprosto nevhodné. Tak jsem ji zaklapla se slovy, že si ji beru domů jako rukojmí.

Jsem posera. Fakt děsnej posera. Takže, když jsem knížku v noci doma dočítala, měla jsem nepříjemný pocit. Říkala jsem si, že prosluněná knihovna a denní světlo vlastně nejsou tak špatná varianta. Nakonec jsem se pochlapila a povídku dorazila až do konce. Sláva mi!... Jsem si jistá, že s většinou lidí tenhle krátký příběh ani nehnul, heh.

A co jsem cítila na konci téhle útlé knížečky? Jedno nepodstatné "meh". Konec mi přišel takový... prázdný. Vím, že to byla jen povídka a ty často naschvál končí obdobně. Takové to, aby měl čtenář pocit, že tam toho mohlo být víc a že chce víc. Jo, jasně, cítila jsem to taky. Ale ještě předtím pocitem stepovalo ono "meh".

Povídka se mi líbila. Jsem ráda, že po tolika měsících, kdy jsme se s knížkou v knihovně navzájem poměřovaly kradmými pohledy, jsme to konečně dotáhly do zdárného konce. Možná si od autorky přečtu něco dalšího. A možná zůstanu jen u téhle osvěžující jednohubky.... Mám totiž ráda útlé knihy... a velká písmenka.

Denisa232623
22.07.2019 4 z 5

Musím říct že na skvrnu jsem slyšela spoustu spíš špatných názorů. Když jsem ji začala číst byla jsem si jistá že ostatní mají pravdu. Začátek se mi moc nelíbil, ale pak to pokračovalo a kniha se mi začala líbit. Přečetla jsem ji ani ne za hodinku a musím říct že mě překvapila. Kdyby některé knihy měly také tak málo stránek vůbec by mi to nevadilo. V knize bylo prostě vše co má být a šlo to i bez dalších 300 stránek zbytečného obkecávání. Konec už byl zase slabší, ale celkově se mi teda příběh docela líbil.

crazyslunicko
25.06.2019 4 z 5

Velice vtipná povídka o skvrnách, magií, čtení budoucnosti a spoustu nevysvětlitelných událostí. Jak se z rebelky, která od mládí škemrala o peníze stala honička a nakonec věštkyně, která vidí aury. Takový konec jsem si popravdě nepředstavovala, ale velice mě pobavil svou originalitou.

Záhadný
17.06.2019 4 z 5

Mě to docela bavilo.

ivana1975
11.06.2019 4 z 5

toto bola taka prijemna odpocinkova jednohubka.

medlovice
24.05.2019 4 z 5

Každý máme v životě nějakou tu skvrnu či skvrnku , a kdo má rád svižný děj a zvraty v ději , tak pro toho tato povídka je jednohubkou, přečtenou s úsměvem, protože námět nemá až tak originální , ale je dobrý a mě čtení bavilo. Knížka má krásnou grafickou úpravu a dobrý konec.

sassenkka
22.05.2019 5 z 5

Nejsem úplně povídkový typ, ale Skvrna mě nevím proč lákala. A musím říct, že já si čtení užila. Začalo to zvláštně, pokračovalo to tak tajemně a když to skončilo, byla jsem trošku smutná, že před sebou ještě nemám dalších 200 stran. Bavilo mě to, bylo to čtivé, zajímavé, originální.

Veronika33
19.05.2019 3 z 5

Zo začiatku som sa celkom slušne zažrala do deju,svižné, pútavé, fajn. Keď sa Nerdy dostala do domu Susan, zostala som totál zmätená, úplne iný štýl písanie. Všetko bolo také nedotiahnuté, posplietané, čudné. Ako pekne a čisto poviedka začala, tak ako urýchlená motanica skončila. Pripadá mi, že mala určený rozsah a aby ukončila poviedku tak dej zhustila, ale nevyšlo to úplne. Veľmi čudné.

Mathiel
16.05.2019