Prečo spíme

Prečo spíme https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381735/bmid_preco-spime-0W3-381735.jpg 4 1205 303

Spánok patrí k najdôležitejším, ale najmenej pochopeným aspektom nášho života, zdravia a dlhovekosti. Donedávna vedci nedokázali odpovedať na otázky prečo spíme, ako spánok pomáha nášmu telu a mozgu, prečo nás postihnú ničivé zdravotné následky, keď nespíme. Najmä v porovnaní s našimi ostatnými základnými životnými potrebami jesť, piť a rozmnožovať sa, sme účel spánku dlhé roky nedokázali pochopiť. Prudký príval vedeckých objavov za ostatné dve desaťročia však do tejto oblasti vniesol nové svetlo. Teraz nám vynikajúci neurovedec a odborník na spánok Matthew Walker umožňuje porozumieť životnej dôležitosti spánku a snívania. Okrem mnohých iných funkcií, spánok posilňuje našu schopnosť učiť sa, zapamätávať si a robiť logické rozhodnutia. Usmerňuje naše emócie, dopĺňa imunitný systém, dolaďuje metabolizmus a reguluje náš apetít. Snívanie upokojuje bolestné spomienky a vytvára priestor virtuálnej reality, v ktorom mozog spája minulé poznanie so súčasným a podnecuje kreativitu. Walker odpovedá na dôležité otázky o spánku: Ako vplýva na spánok kofeín a alkohol? Čo sa skutočne deje počas REM spánku? Prečo sa náš spánok v priebehu života mení? Ako na nás vplývajú bežné lieky na spanie, môžu spôsobiť dlhodobé poškodenie? Vďaka zmapovaniu najnovších prelomových vedeckých objavov a zhrnutiu dekád výskumov a klinickej praxe Walker vysvetľuje, ako nám môže spánok pomôcť s učením, ako nám môže zlepšiť náladu a úroveň energie, regulovať hormóny, preventívne pôsobiť proti rakovine, Alzheimerovej chorobe a cukrovke, ako môže spomaliť prejavy starnutia, zvýšiť dlhovekosť, zlepšiť vzdelávanie a predĺžiť dĺžku života našich detí a podporiť našu efektivitu, úspešnosť a produktivitu. Prenikavá, fascinujúca, vyčerpávajúca a zrozumiteľná kniha Prečo spíme čitateľom úplne zmení chápanie a oceňovanie spánku a snov.... celý text

Literatura naučná Zdraví
Vydáno: , Citadella (SK)

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams , 2017

MasterKimi
28.09.2021 5 z 5

Očekávání jsem měl velká, ale Matthew Walker je ještě dalece předčil. Zkrátka zdravý a kvalitní spánek je základní podmínkou veškerého životního štěstí. Neokrádejme se o něj, připomínejme si pravidelně jeho benefity a šiřme toto poselství dál, naše společnost se potřebuje znovu naučit spát.

ropyzz
22.09.2021 5 z 5

Stučně a jasně, GAMECHANGER. Měl jsem problém se spánkem a "věděl jsem co mám dělat". Všichni mi radili to samé ale já mám svou hlavu. Nakonec jsem si přečetl tuto knihu. Samozřejmě se zde nedozvíte nic moc nového, ale veškerá fakta autor podloží studií, příběhem až vám to konečně začne dávat smysl a vy se těmi doporučeními začnete řídit. Nemám více slov. Nebuďte paličatí a poslouchejte, co se v knize píše.

Doporučuji!

fidji
15.09.2021

Naučná kniha napsaná poměrně čtivým způsobem. Pěkně do základu vysvětlené souvislosti.

Jenny46
25.08.2021

( Audiokniha ) je to zajímavé a plno informací už jsem slyšela. Jsou tam různé poznatky z vědeckých výzkumů...
Čím kratší je váš spánek, tím kratší životnost - přes 30 let dělám směny a je jasné, že spánkový deficit dohnat nemám šanci. Zkušenost z nespavostí mám, ale vyzkoušela jsem všechno možné a žádné zlepšení. Kniha na mě působila spíš depresivně

Chleba
19.08.2021 5 z 5

Výborná kniha, poukazující na to, jak je spánek extrémně důležitý pro fungování celého člověka. Vzhledem k tomu, že kniha je občas skoro až horor, který vás pravidelně děsí, akorát s rozdílem, že vše má své reálné základy, donutil jsem se změnit razantně svůj spánek a jeho kvalitu. Díky jeho pravidelnosti a dostatku (ponocování jednoduše nepřipadá k úvahu) se mi vstává mnohem lépe a necítím se po ránu jak zombík, který nutně potřebuje kafé, aby mohl trochu fungovat. Jedna z mála knih, která mě po přečtení skutečně pozitivně ovlivnila v reálném životě. Člověk hned vidí, jak je ve světě spánek extrémně podceňovaný a lidé, kteří si ho odpírají a přiznají to, jsou skoro až za "hrdiny". Je bohužel mezi námi mnoho vlivných osobností, jež propagují krátký spánek s tím, že je to v pořádku a vlastně i zbytečnost. Lidé poté k těmto lidem vzhlíží.
Vůbec by nebylo špatné, kdyby kniha byla ve školách jako povinná četba.

JantarMantar
06.08.2021 3 z 5

Pointa knihy je jasná a zásadní, vyznění dosti depresivní. Co se týče textu, tak mi přišel repetetivní až nudný, struktura textu se v jednotlivých kapitolách stále opakuje. Působí to jako soubor přednášek.

Endorfinka
24.07.2021 5 z 5

Souhlasím, kniha by měla být zařazena do povinné četby. Neskutečný, co všechno ovlivní jedna hodina spánku navíc :-))) Vzhledem k množství informací, které obsahuje, tak knížka neopustí můj noční stolek a určitě si ji ještě několikrát přečtu. A moc ráda!

knihomolkaMist
21.07.2021 5 z 5

Byla to moje první audiokniha. A byla neskutečně zajímavá! To množství těch průzkumů? Těch informací, po kterých se nad spánkem fakt zamyslíte? Mohu jen a jen doporučit :)

lenjak
18.07.2021

Velmi podnětné, mělo by být zařazeno do povinné literatury.

MichaelaT.
14.07.2021 5 z 5

Neskutečně zajímavá kniha, spousta šokujících zjištění... Tuto knihu by si měli přečíst všichni, kdo spí a kdo potřebují spát - tedy všichni. Informace, že bychom měli dostatečně spát, je všeobecně známá, ale do nynějška jsem se vlastně nedozvěděla, s čím vším spánek souvisí a jak moc důležitý je v dostatečném množství. Fascinující jsou pro mě především mechanismy, jakými na nás spánek, nebo naopak jeho nedostatek, působí.
Autor se opírá o řadu studií a výzkumů, jejichž výsledky předává srozumitelně a poutavě. Uvítala bych ale kompletní seznam zdrojů (autor uvádí kompletní citaci jen u některých z nich).
Bohužel překlad trochu hapruje. V textu je dost chyb, z nichž některé mě jen rozčilují a jiné způsobují, že některé věty nedávají smysl. Naštěstí je kniha jako celek natolik kvalitní a srozumitelně napsaná, že tyto nedostatky vyváží.

JointlieKat94
02.07.2021 5 z 5

Nejlepší kniha o spánku, jaká kdy mohla být. Četla jsem jí poctivě před spaním (autor píše, že mu vlastně vůbec nevadí, když u knihy usneme, že ho to potěší), autor tedy popisuje a vědecky předkládá důkazy o tom, co se děje v hlavě během spánku, jaký na nás má spánek vliv, k čemu všemu je dobrý.. člověk se po dočtení vážně snaží těch 7 hodin a více dodržovat.

Já mám po dočtení tendence všechny poučovat. Nechtějí poslouchat. Pořídim jim audioknihu. :)

TheRaven
24.06.2021 5 z 5

Výborně napsaná (tedy i přeložená) kniha o prospěšnosti spánku, která svým poselstvím možná „objevuje Ameriku“, jak podotkl jeden z komentujících, ale dělá to nesmírně přesvědčivě a svá tvrzení opírá o ohromné množství studií. V plné nahotě ukazuje, jak přihlouplé je si dobrovolně odpírat spánek a ještě to považovat za hrdinství, ba dokonce ctnost (taky jsem to jeden čas dělal a myslel při tom na Edisona). Jak už to tak u podobných knih bývá, ukazuje se, že ať už je předmět jakýkoli (mikrobiom, antioxidanty, spánek), souvisí v podstatě se vším od špatné nálady po Alzheimera, nicméně v tomto případě zjištěné korelace v naprosté většině případů dávají smysl. Otázkou je, zda mezi sledovanými jevy panuje i příčinná souvislost, ale i ta by v mnoha případech měla logické opodstatnění. Jediné, co bych snad ještě ocenil, by byl nějaký dodatek, který by ve vší stručnosti shrnul všechny zajímavé závěry, jež v knize zazní (vliv spánku na paměť; dostatek spánku a snížení nehodovosti; spánková deprivace vs. kreativita, racionální uvažování či posuzování výrazů jiných lidí; přechod na letní/zimní čas a prudký nárůst/pokles poštu srdečních příhod a mnoho, mnoho dalšího.) Holt nezbyde, než si knihu přečíst znovu. Rozhodně za to stojí a pro každého podnikového šéfa, pedagoga, rodiče i člověka pokládajícího spánek za zbytečnost by to měla být povinnost.

lucie.dc
23.06.2021 5 z 5

Velmi zajímavé... nevyspaný člověk vytvoří řetězovou reakci třeba na své podřízené, lidé více lžou a podvádějí nebo že spánková deprivace patří mezi mučící nástroje.

Popsané fáze spánku jsou velmi propracované a je tam souvislost i s našim chováním, jsou tam známé pravdy, ale když to člověk vidí do hloubky, celistvě a podívá se na studie, hodně to otevře oči, jak moc nám dokáže především REM spánek ovlivnit pohled na svět, ovlivnit naši kreativitu, jak se chováme a reagujeme.

Líbí se mi studie, o které se kniha opírá.

Místo těch hloupostí v povinné četbě ve školách by měli pedagogové zařadit takováto díla, která přinesou čtenáři i nějaký užitek.

ZuzanaK.
15.06.2021

(SPOILER) Kvalitní, obsáhlý souhrn dávno známých (viz komentář Pralinka1910) i novějších až zcela nových poznatků a závěrů výzkumů.
Z knihy jsem byla lehko v depresi, zvláště, když jsem ji poslouchala v 5:45 cestou do práce, že brzy umřu na to i ono z důvodu kratšího než osmihodinového spánku .... ale! ... ale neumřu, rozhodně však bylo fajn si některé věci uvědomit. Nicméně mě nikdo, vyjma letního slunce, nedonutí vstávat v 5:10 více než 3x týdně, i když je to možná sebelepší pro můj spánek. V zimě to určitě doženu, ačkoli autor upozorňuje, že ne, ale přeci si nenechám ujít všechna ta krásná letní rána a noci! :)

mysa.cek
21.05.2021 5 z 5

neviem sa ubrániť dojmu, že" spánok is the new panenský moč"...liek a instantné riešenie na všetko. v každom prípade, ak by len polovica z toho bola pravda, tak táto kniha je určite návod na zdravší a kvalitnejší život. takže jednoznačne stojí za prečítanie. plus, veľa naozaj zaujímavých faktov. bavila ma od prvej, do poslednej strany :)

Layyen
20.05.2021 4 z 5

Po knize od Dr Pandy další kousek o spaní, kéž by se svět opravdu změnil tak abychom mohli spát více a ne jezdit unavení do kanceláře a tam se probouzet několika hrnky kávy v průběhu dne. Kniha dává celkem dost informací které člověk podvědomě ví, ale díky knize se dozví proč a jak a též je tam i celkem dost nového. Určitě by to měl být základ do života každého kdo chce mít zdravý a energie plný život, sám mohu potvrdit že dlouhým nedostatkem spanku ala 6-7h denně se zdraví zhoršilo a po cca roce delšího spaní se cítím úplně jinak.

Hall3006
10.05.2021 5 z 5

Zůstal jsem úplně paf z informací v této knize. Tak málo stačí ke kvalitnímu životu a to nešidit svůj spánek. Data nasbíral autor dvaceti lety výzkumů, které vám předkládá srozumitelně a čtivě.

Pralinka1910
06.05.2021 2 z 5

Tak zase někdo objevil Ameriku.
Uznávám, ze za knihou je spousta práce, času, vědeckých pokusů, pozorování, citací, ale to, co autor popisuje na šestistech stranách eknihy, shrnuli moji prarodiče do dvou pouček.
“Spánek do půlnoci sílí” rikavali, když mne jako malou hnali v osm večer do postele. Většinou babička ještě dodala: “ Spaní je lepší než medu lízání!”
Rozumim tomu, proč je kniha tak populární. Dnešní společnost, která klade důraz na výkon, nás nepřímo nutí k prodlužování bdělosti na úkor spánku.
A pokud dlouhodobě budeme tělu odpírat to, co chce a na co je naprogramované, tak nám to pravděpodobně časem vrátí. Ať už demencí, infartem nebo cukrovkou...(dle autora).
Ale to je přeci logické.
A pokud ne nám, tak našim předkům to bylo jasné i bez pokusu a laboratoří.
V tomto kontextu mohou vyjít stejně “ohromující” díla na podobná témata, ze je lepší jist zdravě, dýchat čistý vzduch a řádně si čistit zuby...

Klarka0123
01.05.2021 5 z 5

Tahle kniha rozhodně není zbytečná ztráta času. I když jsem slyšela názory na to, proč bych ji měl číst vždyť všichni víme, že potřebujeme spát. To sice víme, ale o spánku jsme nikdy neměli tolik informací k dispozici jako teď. Víme, že potřebujeme jíst, pohybovat se, spát, ale o těch prvních 2 věcech toho víme podstatně více a o spánku nás nikdy nikdo neučil.
A tato kniha se to snaží napravit.
Jedna z nejužitečnějších knih, které jsem kdy četla.

IHT
16.04.2021 5 z 5

Tak tohle se Melvilum fakt povedlo - dekuji moc za skvely preklad skvele knihy! Myslim, ze tohle je jedna z knih, ktere mi zmenily zivot (mezi tyto autory radim Durrella, Ridleyho, ci Dawkinse). Knihu jsem cetl dost dlouho, protoze pomerne zahy jsem pochopil jeji vyznam a zacal chodit spat podstatne drive :) Uz nejsem nejmladsi a souvislosti ne-spani s Alzheimerem, kardiovaskularnimi chorobami, imunitnim systemem, pameti ci nadvahou me velmi zasahly. Rad bych tu byl se svymi bliznimi co nejdele (a co nejmene na obtiz), takze jeden zavazek - alespon 6x tydne minimalne 7 hodin spanku! ;) A posledni kafe po obede...
Knihu doporucuji, ale nectete ji pred spanim - na to je prilis ctiva! :D