Prečo spíme

Prečo spíme https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381735/bmid_preco-spime-0W3-381735.jpg 4 1205 303

Spánok patrí k najdôležitejším, ale najmenej pochopeným aspektom nášho života, zdravia a dlhovekosti. Donedávna vedci nedokázali odpovedať na otázky prečo spíme, ako spánok pomáha nášmu telu a mozgu, prečo nás postihnú ničivé zdravotné následky, keď nespíme. Najmä v porovnaní s našimi ostatnými základnými životnými potrebami jesť, piť a rozmnožovať sa, sme účel spánku dlhé roky nedokázali pochopiť. Prudký príval vedeckých objavov za ostatné dve desaťročia však do tejto oblasti vniesol nové svetlo. Teraz nám vynikajúci neurovedec a odborník na spánok Matthew Walker umožňuje porozumieť životnej dôležitosti spánku a snívania. Okrem mnohých iných funkcií, spánok posilňuje našu schopnosť učiť sa, zapamätávať si a robiť logické rozhodnutia. Usmerňuje naše emócie, dopĺňa imunitný systém, dolaďuje metabolizmus a reguluje náš apetít. Snívanie upokojuje bolestné spomienky a vytvára priestor virtuálnej reality, v ktorom mozog spája minulé poznanie so súčasným a podnecuje kreativitu. Walker odpovedá na dôležité otázky o spánku: Ako vplýva na spánok kofeín a alkohol? Čo sa skutočne deje počas REM spánku? Prečo sa náš spánok v priebehu života mení? Ako na nás vplývajú bežné lieky na spanie, môžu spôsobiť dlhodobé poškodenie? Vďaka zmapovaniu najnovších prelomových vedeckých objavov a zhrnutiu dekád výskumov a klinickej praxe Walker vysvetľuje, ako nám môže spánok pomôcť s učením, ako nám môže zlepšiť náladu a úroveň energie, regulovať hormóny, preventívne pôsobiť proti rakovine, Alzheimerovej chorobe a cukrovke, ako môže spomaliť prejavy starnutia, zvýšiť dlhovekosť, zlepšiť vzdelávanie a predĺžiť dĺžku života našich detí a podporiť našu efektivitu, úspešnosť a produktivitu. Prenikavá, fascinujúca, vyčerpávajúca a zrozumiteľná kniha Prečo spíme čitateľom úplne zmení chápanie a oceňovanie spánku a snov.... celý text

Literatura naučná Zdraví
Vydáno: , Citadella (SK)

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams , 2017

puchal
12.02.2021 3 z 5

Ze začátku zajímavé věci co mě bavily. V dalších částech nespočet popisů spánkových experimentů a čemu všemu nedostatek spánku neprospívá. Byl jsem otráven a těšil se až dočtu.

Pár poznatků:

Nepijte alkohol před spaním, spánku tím jen uškodíte. Lépe usnete v chladu. Jo a kdo je nevyspaní je agresivní.

SaraB
12.02.2021 5 z 5

Mě přišla moc zajímavá a myslím že se z ní můžete dost naučit.
Já moc často literaturu faktu nečtu, ale tahle kniha se mi moc dobře četla, i když tam jsou někdy těžší pojmy. Doporučuju spíš pro starší čtenáře.
Popravdě to dost ovlivnilo můj spánkový režim.
Snažím se ted chodit spát dřív.
Takže jako takový můj závěr, doporučuju.

Bohemians
08.02.2021

AUDIOKNIHA, BEZ SPOILERŮ - Za mě super! Perfektně namluvené, nikdy nenudící a upřímně říkám, že jsem se tolik nových faktů z jedné knihy snad nikdy nenaučil. A přitom pro život tolik potřebných.. Vřele doporučuji, sám jsem se pokusil některé návyky změnit. :-)

Berg1
08.02.2021 4 z 5

Celkem obsáhlý seznam toho, co všechno se s vámi stane pokud nebudete správně spát. Demence, rakovina, cukrovka, slabá imunita a plno dalších věcí souvisí se špatným spánkem. Vlastně existuje asi jen málo věcí, na které spánek nemá vliv vůbec žádný. Kniha popisuje desítky různých studií - u všech z nich už dopředu tušíte jak dopadly a většinou potvrzují point, který chce autor udělat. Je to především ze začátku dost zajímavé, ale postupem času relativně předvídatelné. A vzhledem k závažnosti témat, které autor rozvíjí se to i celkem těžce čte. Obávám se, že efekt na spánek to může mít u některých lidí spíše negativní :)
Bavili mě části knihy, kde se autor věnoval popisům jednotlivých fází spánku a důležitosti snění. Praktických rad, jak si spánek zlepšit tam kromě těch základních zase tolik nebylo. Hlavní účel sepsání knihy podle mě byl připomenout lidem v západní společnosti důležitost spánku a ukázat jim k čemu vede jeho zanedbávání. To se určitě povedlo, jinak to ale žádná zábavná četba není.

ZuKo
06.02.2021 4 z 5

Začala číst ale nějak to nešlo a knihu jsem několikràt odložila. Nakonec jsem doposlouchala a super. Takové knihy se mi lépe poslouchají než čtou. Doporučuji jako audio knihu.

1Booklover
29.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Kniha je rozdělena do čtyř částí a několika podkapitol. V první části se čtenář dočte o tom, proč je pro nás důležitý spánek, jak může kofein ovlivnit spánek, co je to REM a NREM spánek. Ve druhé části autor popisuje, jak nedostatek spánku může podpořit výskyt nemocí, jako je rakovina či infarkt. Třetí kapitola je o snech. Jak se tvoří, k čemu jsou, jaké mají sny výhody/nevýhody a zajímavé informace o tom, zda se dají sny ovládat, nebo ne. Poslední, čtvrtá kapitola je o poruchách spánku o tom, co nám může ničit kvalitní spánek a jak si nastavit spánkový režim, když chodíme do práce či do školy. Autorův styl psaní mi byl sympatický a pro úplného laika, jako jsem i já, srozumitelný a lehce pochopitelný. V kniha obsahuje tolik informací, že doporučují si vzít ke knize tužku a papír a všechno zajímavé si zapisovat. Vůbec nelituji, že jsem si knihu pořídila a věnovala ji svůj čas. Ba naopak. Knihu jsem četla vždy před spaním a paradoxně jsem poté spala celou noc jako miminko. Vřele doporučuji lidem, kteří chtějí dělat pro svůj život a hlavně spánek udělat to nejlepší.

Overclocker
28.01.2021 5 z 5

Autor popisuje, jak blahodárné účinky má spánek snad na všechny aspekty našeho zdraví, ať už po fyziologické, ale i psychické stránce. V knize rovněž navrhuje nejen návyky, které si každý může osvojit pro lepší spánek, ale zajímavé změny, které by měly být implementovány na úrovni společnosti, aby populace spala zdravě.

Nikusha
27.01.2021 3 z 5

Má první literatura faktu a není to zrovna pro mně. Do poloviny jsem četla se zaujetím, ale pak mě to nějak pustilo. Pro mně by byl možná lepší nějaký výcuc toho nejzajímavějšího. Po takové knížce už nejspíš nesáhnu a zvolím spíše články.

Mitzi70
25.01.2021 4 z 5

Spousta odpovědí na otázky, které by mě dříve ani nenapadly. Logicky a pro úplné laiky je zde vysvětleno každé téma do nejmenších detailů. Nejvíc mě zaujal vztah spánku a alkoholu v souvislosti s pamětí.

DreamerX9
21.01.2021 4 z 5

Spánek má velkou moc a může ovlivňovat víc věcí než si můžeme myslet. Toho je důkazem tato kniha, jejímž obsahem je několik poznatků jak z vědeckého tak laického pohledu. Velice přínosná kniha vysvětlující mnohé otázky typu: proč špatně spíme, buzení v noci a celkový děj mozku při spánku. Doporučuji!

bee88maja
21.01.2021 5 z 5

Odhalování síly spánku, fází REM a NREM. Za mne velmi povedené čtení. Kniha ve mne vyvolala silné obavy o své zdraví, a donutila mne uvažovat v jiných souvislostech. Když jsem pak vnesla do praxe pár užitečných rad v knize uvedených, byla jsem velmi mile překvapena. Spánek vážně ovlivňuje téměř všechny aspekty života :).

Mášenka31
18.01.2021 4 z 5

Mám potíže formulovat na knihu jednoznačný názor. I ohodnotit ji je velmi náročné. Ale zkusím alespoň vyzvihnout přednosti a zmínit nedostatky.

V první řadě je velmi náročné brát knihu 100% vážně. Ačkoli je neustále doplňována o odkazy na reálné výzkumné práce, myslím, že nejsem sama, když řeknu, že měl autor problém udržet si moji důvěru.

Pokud kniha na něco klade důraz, tak její prostá myšlenka je: Musíte spát. V průběhu několika kapitol se dozvíte o všech možných nemocech, které bez dostatku spánku vznikají, hrozí větší pravděpodobnost, že se nás chytí nebo se jednoduše na nedostatku spánku přiživují.

Kniha je ve své podstatě jednou opravdu dlouhou esejí. Vysvětlí, co spánek je a proč ho potřebujeme. Ukáže všechny problémy, které mohou nastat, když si spánku nedopřáváme dostatek. Všechno pak nakonec spojí do jednoho velkého problému celé společnosti. Nechybí hodnota peněz a hodnota kvalitního života.

Po přečtení knihy musím souhlasit s jednou myšlenkou - aktuální nastavení, kdy ti, kteří spí méně, jsou více ocenováni jako "dobří pracanti", je určitě sociologickým experimentem, který nikdo neplánoval. Je otázka, jestli společně s novými technologiemi a nedostatkem spánku budou lidé hloupnout a hloupnout.

Autor se nesnaží nijak zmírňovat své argumenty ani důsledky. V průběhu čtení jsem cítila úzkost i strach, ptala jsem se sama sebe, jestli je to možné. Snažila jsem se vyznat v tom, co čtu a jaký je opravdový přínos spánku.

Knihu bych doporučila každému, kdo ji dokáže přečíst s otevřenou myslí. Není jednoduché ji ustát a opravdu si z ní něco odnést, protože asi 3/4 času budete mít pocit, že přehání (a přehání až za hranou toho, co bereme jako "normální" přehánění). Zkuste se tomu pocitu nepoddat.

Doufám, že když už si ji někdo přečte, více se bude zamýšlet nad tím, že by mu více spánku opravdu mohlo změnit život. V dnešní době není jednoduché pořádně spát, a pokud potřebujeme tak důraznou knihu, jakou je tato, budiž.

Ďumbierka
14.01.2021 4 z 5

Výborná kniha a veľmi zaujímavé čítanie.
Musím sa priznať, že na začiatku som mala trochu paniku z komentárov k tejto knihe, v ktorých to bolo všetko o tom, že táto kniha hovorí, že keď nebudete spať, tak zomriete, či ochoriete.
Nie je to tak.
Takto to samozrejme môže niekto vnímať, ale ja som tento pocit z knihy nemala ani raz.
Táto kniha je písaná niekým, kto spánok ako taký študuje a zaujíma sa oň približne 20 rokov. To je celkom dlhá doba, aby mal čo to k tomu povedať.
S niečim súhlasiť nemusíme, niečo nám príde nudné, niečo nás vydesí, niečo fascinuje a dozvieme sa zaujímavé informácie, nad ktorými sa zamyslíme.
Každý to bude mať s touto knihou určite inak a asi najviac sa nebude páčiť ľuďom, ktorí sa “neriadia” radami odborníkov, či autora v knihe.
A viete čo? Je to úplne v poriadku.
Aj ja som tu mala miesta, kde som nejak nebola stotožnená s autorom, ale to sa nám stane ešte pri mnohých ďalších knihách.
Avšak, autor sám apeluje aj na spoločnosť ako takú a vidí mnohé miesta a možnosti na zlepšenie tohto síce zabehnutého, ale nie dobre fungujúceho systému - práca a náš čas a chuť chcieť stihnúť všetko, vs. spánok.
Či už ide o naše zamestnanie, kde je nutné, aby všetci, bez ohľadu na to, či sú ranné vtáčatá či nočné sovy chodili do práce v rovnaký čas, alebo práca na smeny, kde sa náš organizmus môže aj zblázniť. Dokonca aj rodičia na materskej. Niektorí majú iný režim ako ich deti.
Školský systém a zdravotníctvo. Veľké firmy, kde je dokázané, že oddýchnutí a dobre vyspatí zamestnanci zarábajú firme viac peňazí - veď o tie tam ide. A aj tak sa tým mnoho spoločností neriadi, ale nájdu sa aj výnimky ;) .
A čuduj sa svet, keď sme vyčerpaní, práve vtedy sa stávajú chyby, ľudia sú nevrlí atď... a nie sme roboti. Každému vyhovuje niečo iné, kedy potrebuje spať a po skvelom spánku prichádza produktivita aj kreativita :) .
Všade je čo upraviť, no je to beh na dlhé trate.
A či sa to niekedy nejak zmení? Netrúfam si povedať.
Pre mňa bola táto kniha skvelý zážitok a mám ešte stále plnú hlavu informácií.
Priznám sa, aj som si pri nej pospala a pamätám si z knihy možno o to viac :D .
Vplyv spánku na pamäť a možnosť sa učiť nové veci ma fascinovala. Žiadne prebdené noci, aby ste si pamätali učivo lepšie, v tejto knihe je to dokonale vyvrátené - avšak, znovu sa dostávame k tomu, že by bolo treba pomeniť veci aj inde. Organizácia nášho času a možno až príliš veľa “povinností” a očakávania, čo sa majú študenti naučiť , ak chcú robiť aj iné veci, okrem učenia....a niekedy to siončil len tým ponocovaním. Lebo skúšky sú naraz, nie rozdelené...
Rôzne príklady a výskumy, vplyv alkoholu na pamäť v kombinácii so spánkom, kofeín, cukor a kratší spánok ako 7-8 hodín.
Následky v priebehu pár dní, imunita....
Typy, čo robiť pre lepší spánok.
Spánková deprivácia. Insomnia, námesačnosť a ďalšie...
Kniha rozoberá veľa zaujímavých tém, ktoré sú spojené so spánkom a rázoveň vás nezahlcuje.
Prvá čas knihy je taká viac zameraná na biológiu, tu sa priznám, že som sa trošku prehrýzala na ďalšie stránky, no mne sa oplatilo vydržať a ak by mal niekto čítať knihu hoc aj len formou listovania a prečítať si kapitoly, ktoré ho zaujmú, aj to je dobrá cesta.
Som rada, že som si knižku prečítala.

dagmar7365
06.01.2021 4 z 5

Kniha plná zajímavých informací o spánků a výsledků různých výzkumů týkajících se spánku. Je nabitá informacemi, četla se velmi dobře. Po jejím přečtení mám předsevzetí pro letošní rok jasné - více dbát o dostatečný spánek. Bohužel poslední třetina knihy se podle mě už "zvrhla". Jednak se autor začal opakovat, ale hlavně jsem měla pocit, že ubylo faktů a přibylo subjektivních interpretací. Ale i přes tuto výtku, rozhodně doporučuji přečíst!

amigo17
06.01.2021 5 z 5

"Přátelé a přátelkyně", toto je kniha o spánku, ktorá otvára oči. Toto je kniha, ktorú by som si prial prečítať už nejakých 20 rokov dozadu. Toto je kniha, ktorú by som si prial, aby moji rodičia mali možnosť prečítať si 40 rokov dozadu.

Ak by ste si mali tohto roku prečítať iba jednu knihu, podľa mňa by to mala byť táto. Nie preto, lebo je dobrá. (Je vynikajúca). Ale preto, lebo "spánok patrí k najdôležitejším, ale najmenej pochopeným aspektom nášho života a zdravia". A (zatiaľ?) neviem o inej publikácii, kde by bolo o spánku toľko užitočných a zaujímavých informácií na jednom mieste.

Ministri práce, školstva a zdravotníctva by ju mali nielenže propagovať všade kade chodia, ale v rámci svojich rezortov ju aj v čo najvyššej miere aplikovať. O zamestnávateľoch, ktorým zdravie ich zamestnancov nie je ukradnuté ani nehovoriac. Rodičia, ktorí by chceli lepšie pochopiť súvis medzi spánkom, učením, pamäťou a zdravím ich detí, majú túto knihu už v nákupnom košíku.

fes
23.12.2020 2 z 5

Knihu jsem vyslechl v audio podobě (pro můj vkus ne příliš kvalitní), a to jediné mne přimělo ji strávit celou, četbu bych pravděpodobně nezvládl. Prvotní pocit byl, že autor byl snad placen od počtu stran, a proto tak rád plýtvá mým časem; řada informací je obecně známých, řada se jich opakuje, příklady a popisy výzkumů (někdy dosti sporných, mimochodem) zbytečně roztahané a nudné. Skutečně by se kniha dala zkrátit do třetinové nebo snad ještě hustší podoby, aby řekla vše. A pokud by mělo jít o příručku, která má skutečně zdravotně člověku pomoci, stačila by tak na padesát stran. Asi i ta nezajímavá rozvláčnost napomohla depresivnímu a celkově negativnímu vyznění knihy.
A jsem rád, že to není jen můj osobní pocit.

nicol.s
10.12.2020 3 z 5

na mě byla trochu moc obsáhlá a ne všechny informace pro mě byly zajímavé, četla jsem knihu dlouho, ale i tak se mi líbila a hodnotím velmi kladně

Mercatino
08.12.2020 3 z 5

Nenadchla. V Respektu vyšel článek o spánku od tohoto autora a podle mě, pokud někdo chce ušetřit čtyři stovky, tak je úplně dostačující. Na mě až příliš hodně omáčky v podobě různých výzkumů. Každou kapitolu bych klidně vyměnil za jednoduché shrnutí na pár stránek. Za mě zklamání za zvolenou formu, ale kvalitě obsahu se nemůže nic vyčíst. Proč spíme mě každopádně v mnoha věcech posunulo a kvalita spánku půjde určitě nahoru. Takže dikec Matthew Walker a možná někdy příště.

rencovav
07.12.2020 3 z 5

Mám z téhle knížky trochu depresi. Vždycky jsem si myslela, že spím dobře, chodím si lehnout více méně pravidelně a ráno vstávám ráda. Ale stejně umřu. No, minimálně skvěle namluvená audiokniha.

Mindy
03.12.2020

Mám z této knihy dost rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem se toho fakt hodně dověděla o spánku, snění, fázích REM, NREM, o melatoninu, spánku zvířat. Na druhou stranu si myslím, že nejde říct jednoznačně - spěte osm hodin a budete zdraví. Ano, spánek je důležitý, to víme všichni, ale musí se vzít v úvahu taky věk člověka, zaměstnání, genetická výbava a já nevím, co ještě.
Knihu nehodnotím hvězdičkami, protože některé odstavce jsem přeskakovala - často to už bylo omílání toho samého pořád dokola.