Prašina

Prašina
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369662/bmid_prasina-vBL-369662.jpg 4 1185 1185

Prašina série

Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed zářící Prahy. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu. A v téhle strašidelné čtvrti pátrá Jirka se svými kamarády Tondou a En po dávném tajemství, které by mohlo změnit svět. Jejich dobrodružství je o to nebezpečnější, že při něm musejí čelit partě všeho schopných dospělých chlapů, kteří mají stejný cíl. Foglarovsky laděný a mimořádně napínavý příběh doplňují ilustrace, které čtenáře vezmou přímo do nitra Prašiny.... celý text

jahlina
28.03.2020 5 z 5

Četla jsem s klukama 8 a 10 a všem třem se nám to líbilo. Jak už tu bylo napsáno atmosférou Prašina připomíná Stínadla z Rychlých šípů. A to jsem podobným knížkám v mládí moc neholdovala.

jarmuk
27.03.2020 4 z 5

Pěkná knížka pro děti, která neurazí ani dospěláka. Takový moderní Stínadla

Claricia
26.03.2020 3 z 5

Mám rozporuplné pocity, co se téhle knížky týká. Obě starší (9 a 10 let) ji zhltly "na posezení", nechtěly se od ní odtrhnout.

Já jsem byla ve stavu, že mi děj přišel chvílemi zbytečně překombinovaný, občas nějaká ta nelogičnost, přeskakování popisných odstavců... Takže tři hvězdičky jsou hlavně za to, jak moc se to líbilo holkám, pro které je knížka určená především. :)

Atlantis
26.03.2020 4 z 5

Hlavním tahákem knihy je samotná titulní čtvrť. Popisy Prašiny jsou povedené a na Vás tak dýchne atmosféra nejen Rychlých šípů, ale hlavně mystické Prahy a občasné přechody do moderních částí dávají ještě vyniknout rozdílům. Jsem rád, že většina knihy se opravdu odehrávala v Prašině a jen se o ní nemluvilo. Jednu hvězdu za to, že jsem pořád čekal nějaký zvrat a on sice přišel, ale na můj vkus byl moc okatý.

helusa2
25.03.2020 5 z 5

Skvělé!!! Předčila mé očekávání :-) Poslouchala jsem jako audio (při momentálním šití roušek apod) a nemohla jsem se od napínavého příběhu odtrhnout! Doporučuji dále a těším se na druhý díl :-)

rudydrak123
24.03.2020 5 z 5

Extrémně doporučuji tento i druhý díl, stojí to za to.

EduardVlach
22.03.2020 5 z 5

Kniha od které se nelze odtrhnout, stále napínavá, skvěle napsaná, ideální volba pro všechny

KaMal
16.03.2020 5 z 5

Žádnou "foglarovku" jsem nečetla, tak nemůžu srovnávat, ale příběh se mi opravdu líbil. Akce, nebezpečí, tajemné šifry z minulosti, trocha pokukování po holkách, prostě super. Rozhodně doporučuju!

Rawen616
09.03.2020 5 z 5

Tak tohle je pro mě asi překvapení roku, jelikož je to uplně něco jiného než jsem původně čekal. Skvěle odsýpající adrenalinová jednohubka, která bude děti zaručeně bavit a dospělého neurazí, ba naopak je opravdu těžké se od toho odtrhnout jaký to má spád. Samozřejmě je nutné se u toho trochu přepnout do dětského módu a být znovu fascinován objevováním světa a taky se připravit na příval menších a větších klišé a tolerovat určitou naivitu, nutnou pro tento žánr( ano, plno věcí je tam vyřešeno šťastnou náhodou:-) ). Celá kniha je prakticky jen honičkou mezi dětmi a bandou padouchů po tajemné čtvrti s postupným objevováním jejího tajemství, které má navíc takový pěkně steampunkový nádech. Buďte také připraveni na to, že kniha je docela temná a dětské hrdiny ani čtenáře nijak moc nešetří a výtečně vygradovaný závěr přetočí pár věcí jiným směrem než si čtenář a hlavní hrdinové celou dobu myslí a to já rád. Objektivně asi na čtyři, ale velké dítě v mém nitru dává plný počet:-)

Marek.Sc
06.03.2020 5 z 5

Knihu som si prečítal na základe rozhovoru s autorom v Slovenskom rozhlase v relácii o knihách. Aj keď je to skôr mládežnícka literatúra, veľmi rád som po nej siahol nakoľko som ako dieťa bol nasiaknutý Tromi pátračmi a nejakými foglarovkami. Celkom zaujímavý príbeh o jednom mieste, ktoré sa volá Prašina. Nie je to len miesto, ale aj taká ničota, ktorá spôsobuje, že takmer všetko čo je na elektrinu, tu nefunguje. Dej sa celkom slušne rozvíja a hneď dokáže upútať. Pre dospievajúceho čitateľa je to fajn titul a určite poteší množstvami dobrodružstiev. Náročnejší čitateľ má tendenciu všetko viac logicky dokazovať a bude to pre neho skôr návrat do detských čias. Atmosféru dopĺňajú skvelé čiernobiele ilustrácie Karla Osohu vykresľujúc noir prostredie Prašiny. Pri čítaní som sa nenudil a pravdepodobne si prečítam aj druhý diel Prašiny - Čierny merkurit.

pipa36
24.02.2020 5 z 5

Napínavý příběh Jirky a jeho kamarádů z pražské čtvrti Prašina, kde nefungují žádné elektrické, elektronické ani jiné stroje a přístroje. Velmi zajímavý nápad, velmi pěkně zpracovaný - moc příjemné zjevení v českém literárním rybníčku. Hlavní postava není žádný hrdina, spíš takový pos*ra a smolař, kterému nikdy nic nevyjde, jak by chtěl, ale je chytrý a rozhodně sympatický. Kniha se mi moc líbila - poslouchala jsem velmi dobře zpracovanou audio verzi v (jako vždy výborném) podání pana Rumla.

Okkie
22.02.2020 5 z 5

Znamenitá románová inspirace nesmrtelnými Stínadly s několika více či méně zjevnými foglarovskými i jinými odkazy, plná tajuplné atmosféry, ponuré poetiky a zběsile pádícího napínavého děje, který nedá čtenáři vydechnout. Příběh velmi zdařile kombinuje několik současných reálií s dobou konce 19.století. Zasazení fiktivní lokality tajuplné čtvrti, kde se zastavil čas i pokrok, do zcela konkrétních míst skutečné Prahy, je svým způsobem velmi vzrušující. V průběhu čtení jsem zaznamenala jediný trochu zjevnější logický lapsus při putování hrdinů, který se však v překotně plynoucím ději dá snadno odpustit. Závěr s dějovým zvratem, který bývá slabým místem tolika příběhů, mě tentokrát nezklamal ani trochu.

Po vynikajícím Posledním tajemství Jana T. od Jaroslava Velinského je tento román Vojtěcha Matochy první knihou, která ve mně dokázala znovu vzbudit podobné pocity jako v době před třiceti lety, kdy jsem ve věku Jirky a En poprvé hltala stínadelskou trilogii…

Ditules
18.02.2020 5 z 5

Skvělá, napínavá. Ideální zejména pro starší kluky, u kterých je problém natrefit na dobrou knihu...

filmak
18.02.2020

Napínavé čtení do vlaku. Adrenalinová jednohubka, která kromě akce a výtečně vykresleného prostředí Prašiny, nenabízí nic dalšího. Děj ubíhá jako splašená kobyla a dětští hrdinové se chovají jako postavy z artového filmu. Jsou smrtelně vážní a racionální. Chybí jim dětská optika a odlehčení v podobě humoru. Místo toho zažívají neustálý stres, utrpení a temnotu. Z toho by se dospělí člověk po pár dnech sesypal. Rozhodně bych knihu nepřirovnával k Záhadě hlavolamu. Tahle kniha je temná a krutá, žádné světlo na konci tunelu. I přesto je hodně čtivá. Možná, že dnešní děti jsou odolnější, než jsme bývali my a po takovém čtivu dychtivě prahnou. Těžko posoudit, když jsem dospělý (36 let). Četba pro mě nepředstavovala návrat do dětských let, spíš ukázku moderního thrilleru s puberťáky.

Chajda69
09.02.2020 5 z 5

Skvělé. Vrátil jsem se do dětských let a upřímně přiznávám, že když jsem četl večer při rozsvícené lampě, děj mě tak vtáhl, že jsem měl trochu i takový ten pěkný strach. Takže jsem Prašinu raději přečetl za večer celou.

Velmi pěkná česká kniha zasazená do pražských reálií, s úžasně vybudovanou atmosférou Prašiny, kterou dokreslovaly povedené ilustrace.

Opravdu klobouk dolů, senzační počin.

Halt468

Nemám slov!!

Chytuš
09.02.2020 5 z 5

Marná sláva, dnešní děti už prostě Vernerovky nebo Foglarovky nebaví tolik, jako kdysi v dětsví nás, jejich rodiče. Máme doma knížky od obou autorů, ale zatím jsem neviděla, že by je synové přelouskali s takovou rychlostí a chutí, jako Prašinu. A tak jsem musela zjistit, co teď frčí. A byla jsem nadšená. Napínavý a dobrodružný příběh, který má část z fantastiky z Verneho, kombinovanou s dobrodružstvím a kamarádstvím z knížek od Foglara... Bez jakékoli hluché vaty - v Prašině se pořád něco děje, děj sviští dopředu raketovým tempem - a to je přesně to, co mladé čtenáře dokáže u knížky udržet. Skvělý počin, už jsem dostala za domácí úkol sehnat i druhý díl...

marlowe
05.02.2020 5 z 5

(Možné SPOILERY!)
Parádní, dějem nadupaná knížka, kterou si vychutnají nejenom příslušníci cílové skupiny školáků, ale určitě i mnozí z těch, kteří mají povinnou školní docházku dávno za sebou.
Autorovi se daří výborně zachytit noirovou atmosféru mysteriózní pražské čtvrti, umí navodit napětí a s uznáním musím prohlásit, že mu výborně šlapou i dětské dialogy, což bývá u tohoto typu literatury spíše výjimkou, než pravidlem.
Pravda, těch "záchran na poslední chvíli" je tam možná víc, než odpovídá dobrému vkusu, ale to už bychom byli příliš velcí šťourové.
Také mě trochu zaskočil ten neúprosný souboj na život a na smrt mezi dětmi a dospělými (a že na padlé bojovníky skutečně dojde!), v literatuře pro mládež bych čekal spíše vylehčenou soft-polohu předpubertálních dobrodružství, než takovouhle radikální nesmiřitelnost ze strany padouchů-dospěláků – protože nebýt jednoho z oněch "zásahů vteřinu před dvanáctou", mohly jsme mít na konci knížky i dětské mrtvolky – a to už by přes čáru určitě bylo.
A vlastně ještě jednu výtku bych měl – už ji zmínil na jiném místě Joges: i mně vadila ta celková "vyprázdněnost" dané lokace, ta absence ostatních civilistů…
Přesto dávám plný počet – knížka si to zaslouží.

juliesze
21.01.2020 5 z 5

Opravdu hodně mě mrzelo, že tuhle knížku nikdo nevydal před 12 lety, kdy jsem zoufale hledala podobné čtivo. To byli akorát Spy Kids a to už bylo zase trochu moc, nebo Rychlé šípy a ty byly spíš pro kluky. Bavilo mě to i jako dospělou, i když něco bylo vyloženě pro děti. Akorát teda takhle odvážné děvče podle mě je jenom ve filmech. Shoduju se s autorem komentáře, který tu vypisoval, že je to trošku lízlé s genderovým podtextem a feminismem :) Ale jinak super čtení.

kirkous
20.01.2020 5 z 5

Je to rychlá, napínavá četba, kulisami to opravdu připomíná Stínadla, ale chvílemi - v pasážích z podzemí - i trochu Metro, i když to samozřejmě není žádná četba postapokalyptická. A jistěže je za vším cítit skautská romantika a ideál života bez většiny vymožeností 20. století. Za mě je to velmi dobře napsané a taky to dobře odráží to, co dnes napadá čím dál víc mladých lidí.