Prašina

Prašina https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369662/bmid_prasina-vBL-369662.jpg 4 1183 1183

Prašina série

Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed zářící Prahy. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu. A v téhle strašidelné čtvrti pátrá Jirka se svými kamarády Tondou a En po dávném tajemství, které by mohlo změnit svět. Jejich dobrodružství je o to nebezpečnější, že při něm musejí čelit partě všeho schopných dospělých chlapů, kteří mají stejný cíl. Foglarovsky laděný a mimořádně napínavý příběh doplňují ilustrace, které čtenáře vezmou přímo do nitra Prašiny.... celý text

Eduarda
02.01.2021 4 z 5

Fascinující prostředí i myšlenka, výborná tajemná linka Hanuše Nápravníka. Dílko navíc extrémně zábavné tím, že nutí čtenáře stále znovu a znovu až nutkavě pokoušet se zasadit Prašinu do pražských reálií...a ještě zábavnější tím, že každý tento pokus selže. Na druhou stranu nedotažené v logice a ve vykreslení jednotlivých postav (pokud chci pěti slovy popsat hlavní hrdiny, nejde to - anebo to jsou protichůdná adjektiva). Pasáže, kde nikdo nikam neběhá, aby pohledal (když už jsou, jsou balzámem). Dlouho jsem váhala - čtvrtou hvězdu dávám za "čtivost pro dospělé", kterou hodněkrát k Prašině připodobňované a (i mnou) tolik milované Foglarovky podle mě absoultně postrádají. Po dalším dílu sáhnu s radostí a všem (i přes výše zmíněné mouchy) doporučuju!

juanito39
30.12.2020 3 z 5

Zopakuji to, co zde již napsali jiní - má to skvělý námět, samotný název Prašina je výborný, má to velmi dobrou atmosféru.

V čem však Prašina paradoxně nefunguje, je její zamýšlená nejsilnější stránka - akce. Matochovi se nedaří variovat akční situace, repetitivnost honiček je ke konci až nudná (postavy někdo užuž chytá za kotník, ale vždy se jim podaří uprchnout atd.). Kdosi napsal (nepamatuji si ani jméno autora, ani knihu, ve které jsem to četl), že je možné, aby autor dostal své postavy do problémů náhodou, ale není možné, aby se z problémů náhodou dostávaly. Nemusím tuto větu stoprocentně akceptovat, ale nemohl jsem se zbavit dojmu, že je to bohužel problém Prašiny. Mnoho situací se zde vyřeší tak, že jim jde jen těžko uvěřit a působí, že ani autor příliš nevěděl, jak se z nich aspoň trochu logicky vymotat (což neznamená, že postavy nemohou mít i určitou dávku štěstí). Příkladem velmi dobrého obměňování dramatických situací a jejich rozřešení může být Tolkienův Hobit.

Naopak bych pochválil "romantickou" linku, která působí spíše roztomile dětinsky a má v sobě cosi z prvních lásek, než že by působila vyloženě romanticky. I když ji někteří považují za zbytečnou, mně se líbila a vzájemné napětí mezi postavami mělo další náboj.

I přesto všechno věřím, že mnoho problému plyne z toho, že jde o autorovu prvotinu a v dalších dílech to může být lepší (ani tento díl není špatný, dočetl jsem ho velice rychle, zápletka je napínavá). Přál bych si méně akce (umět zpomalit, zvolnit není ostuda, ba právě naopak - nutnost!), větší budování atmosféry a mýtu Přasiny. Vždyť nabízí tak bohaté možnosti pro napínavé a strašidelné příběhy!

Panpalapax
28.12.2020 4 z 5

Pěkně napsaná moderní foglarovka. Některé situace dost přepjaté, nicméně to alespoň zvyšuje napínavost. Hlavní zápletka zajímavě vymyšlená.

vojta888
27.12.2020 4 z 5

Skvělá kniha , krásné ilustrace a velmi zajímavý děj.

deedulka
18.12.2020 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha a musím říct, že mne myšlenka pražské čtvrti, ve které nefunguje elektřina ani ostatní přístroje, nadchla. Děj se odehrává v současnosti, ale díky absenci mobilů, počítačů a jiných elektrických vymožeností, má kniha takové dobrodružnější kouzlo. Něco jako tábory, když jsem byla malá a plnili jsme různé bojovky. Bez mobilu, GPS, googlu...Byla jsem ráda, že skupinku netvoří jen kluci, ale že je zde i holčičí postava. Navíc jsou postavy rozumné, bystré a sympatické. Nejsou dětinské a pubertální, takže s nimi napínavý příběh dokáže prožívat i starší čtenář, jenž ze školních lavic již před časem vyrostl. Kniha se líbí dětem i dospělým, což ne každý autor dokáže napsat. Za mne moc příjemné překvapení v českém autorském rybníčku. Určitě se pustím do dalšího dílu a budu znovu ráda putovat ztichlými temnými uličkami pražské Prašiny a rozkrývat jeho tajemství.

burianek
15.12.2020 5 z 5

Velmi dobře se to četlo. Skvělá obálka a ilustrace. Zajímavý námět. Nemám, co bych vytkl. Snad mijen trošku vadil občas strohý popis děje. Mám na mysli příliš mnoho jednoduchých vět. To mi nesedí. Poslouchal jsem i audioknihu, taky mi dalo dost času zvyknout si na způsob čtení Matouše Rumla.

Ondřej09971
03.12.2020 4 z 5

Asi nejjinější kniha za posledních 10 let... ale krásná... Nechá vás nahlédnout do jiného světa - světa, který vám dá přivonět a nahlédnout do míst o kterých jste ani netušily, že by mohly být... :o) Milé a lehké čtení... Díky... O.

jankka0s
30.11.2020 5 z 5

Akční děj, který více odpovídá naladění dnešních dětí. Zasazení v Praze úžasné, atmosférou nabitá kniha.

PrinceznaKolobe
25.11.2020 5 z 5

Narazila jsem na ni náhodou a moc se mi líbila.

trudoš
18.11.2020 3 z 5

Rovnou zkraje přiznám, že jsem zcela propadl představě pražské čtvrti, která je odtržená od reality kvůli lokální nefunkčnosti elektrické energie. Tohle Vojtěch Matocha vymyslel náramně, přičemž celou myšlenku ještě podtrhl dokonalým popisem městských uliček a historické zástavby. Podobně mystické je i vyprávění o Hanuši Nápravníkovi a dobrodružné pátrání po jeho neobvyklých vynálezech.
V čem u mě naopak Prašina selhala, byla dějová stránka. Autor trochu až zbytečně tlačí na pilu akčního vývoje, takže po většinu zápletky protagonisté před někým buď zbrkle prchají, nebo se chaoticky schovávají. Navíc mi vadila nevyrovnanost přátelství v dětské skupině, kdy se v jeden moment apeluje na věrnost a vzápětí se opouštějí kamarádi v těch nejvypjatějších momentech. Nepochopitelné pro mě byly také role Zoufalého a Odhodlaného, jež si postavy mezi sebou častokrát průběžně předávají, aniž by to pasovalo k jejich charakterům. Dalším dílem ale rozhodně nepohrdnu, dostane-li se mi někdy do rukou.

makushenka
03.11.2020 5 z 5

Napínavé od začátku do konce. Takhle se mají lákat děti ke čtení. Podle mě super zasazení do Prahy, překvapivé rozuzlení příběhu a k tomu nejeden opravdu dobrý podnět k zamyšlení.

Kajksa17
02.11.2020 5 z 5

Nevím co napsat......
Prostě skvělé.....
Bydlím v Praze, takže jsem se i bála když jsem potom šla po Praze. Moooooooooooooooc doporučuji!!!!!!!!!!

Janča1532
24.10.2020 5 z 5

Kniha se krásně četla od začátku do konce.Hltala sem ji jako by my bylo nějakých dvanáct.Můžu jen doporučit.

TaLu
23.10.2020 4 z 5

Po dlouhé době kniha, která zaplňuje prázdnotu, která vznikla po smrti pana Foglara. Napínavé, zajímavé, čtivé s fantazií vytvořeného světa přímo uprostřed Prahy. Dobrodružství v temných uličkách v současném světě !
Líbilo, moc,.... a doufám, že se bude líbit i mladším čtenářům. Na druhou stranu, proč bychom si odříkali dobrodružnou výpravu jen proto, že už jsme babičkami a dědečky ?

slawa.cap
21.10.2020 5 z 5

Poslouchal jsem jakou audioknihu. A byl jsem příjemně překvapen. Čekal jsem foglarovku v modernějším kabátě a taky jsem ji dostal. Jen té dětské naivity tu není tolik. Trochu fantasy zápletka ale jinak naprosto uvěřitelný příběh, bez logických chyb, jaké jsou v tomto žánru obvyklé. Poutavý příběh, od kterého jsem se nemohl odtrhnout, i přes to, že je určena o generaci mladším. Rozhodně si nenechám ujít další díly.

Kobzíci
27.09.2020 4 z 5

I když nejsem cílová skupina, kniha se mi líbila. Děj mě vtáhl a příjemně ubíhal, starším dětem v okolí ji ráda doporučím.

SuperSojka
19.09.2020 5 z 5

Škoda, že mi není znovu o 20 let méně, to by byla ještě větší slast tuhle knihu v mladém věku číst. Ale i z pohledu dospělého jedince jsem spokojená a těším se, až ji jednou budou číst mé děti. Perfektně vymyšlené tajemné místo v Praze, kde nefunguje elektřina. Pointa zajímavá. Pro mě se jedná o velmi originální příběh, objev na poli dětské literatury.

TonyM
18.09.2020

Mega nice :)

lucie3725
17.09.2020 5 z 5

Tahle kniha mi předloni udělala Vánoce, jaké si pamatuju z dětství. Rozbalila jsem ji a pak jen četla, četla a četla. Čiré nadšení. Nemůžu se dočkat filmu!

Wasdy
02.09.2020 5 z 5