Prašina

Prašina https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369662/bmid_prasina-vBL-369662.jpg 4 1178 330

Prašina série

Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed zářící Prahy. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu. A v téhle strašidelné čtvrti pátrá Jirka se svými kamarády Tondou a En po dávném tajemství, které by mohlo změnit svět. Jejich dobrodružství je o to nebezpečnější, že při něm musejí čelit partě všeho schopných dospělých chlapů, kteří mají stejný cíl. Foglarovsky laděný a mimořádně napínavý příběh doplňují ilustrace, které čtenáře vezmou přímo do nitra Prašiny.... celý text

poetree
23.03.2021 5 z 5

Poslouchali jsme s pětiletým synem na rádiu Junior a oběma se nám to moc líbilo.

Tereza K.
21.03.2021 3 z 5

Tak já nevím... asi jsem od tohoto příběhu měla příliš velké očekávání. Kniha byla čtivá i napínavá, některé scény jsem si v hlavě představovala hodně barvitě. Přesto jsem si myslela, že Prašinu tak nějak víc poznáme, bohužel mě asi příběh nepohltil. Rozhodně to však neoznačuju za špatné čtení, určitě se do temných uliček vrátím i v dalším pokračování :-)

mi-380
11.03.2021 4 z 5

Nepřetržitý dětský útěk, schovávání, útěk, pátrání a zase útěk. Důvod? Jeden z vynálezů největšího génia všech dob, Járy Cimrmana. Pozor, zde ho najdeme pod tajným označením Hanuš Nápravník. Vložení fiktivní zóny do Prahy se autorovi povedlo dokonale, stejně jako přenesení čehosi jako foglarovské tajemství do současnosti, takže tohle dobrodružství předpubertální party se mi četlo jako po másle (tedy, střídal jsem četbu s poslechem), i když už dávno nelezu s kámošema přes ploty a po střechách. Ilustrace Karla Osohy dokonale pomáhají navodit atmosféru schikanederského tajemna, plíživého nebezpečí, starosvětského dobrodružství.
85 % (aktuálně 559 hodnocení s průměrem 85 %).

AnniePo
10.03.2021 5 z 5

Skvělá kniha, dokonale popsané, úplně jsem se do toho vžila. Rozhodně doporučuju.

VenAlud
09.03.2021 4 z 5

Za první půlku ***, za druhou *****. Ze začátku jsem si připadala, jak kdybych hrála nějakou starou adventuru na počítači :D. Po nekonečném dumání dáte do kupy pár nepravděpodobných indicií a světe div se, posune vás to do další místnosti. A pak to začne celé nanovo. Furt se někam/před někým utíkalo, nonstop pronásledovačka. A já čekala, kdy si prostě sednou, vydechnou a dají kakao s koblihou... V druhé půlce jsem si zvykla, že nikdy a že mi to vlastně zas tak neva. A pak už jsem zažívala téměř euforické nostalgické pocity, jako když jsem jako malá četla Enid Blyton. Za mě rozhodně úctyhodný český počin...

P. S. Milé děti, rozhodně nelozte po střechách, do polorozpadlých baráků... a vůbec s cizími lidmi se nebavte, radši si dejte tu koblihu :D...

Abukšákul
08.03.2021 5 z 5

Bylo to perfektní a opravdu se zde bavím nad kritizujícími komentáři, kde uživatel nejprve knihu zkritizuje a poté napíše "ale nebudu kritizovaty" nebo se tady několikrát objevila hláška "nemůžu hodnotit, nejsem správná věková kategorie" ale u příspěvku jsou vloženy hvězdičky...tolik schizofreních komentářů jsem u žádné knihy asi ještě neviděla =)
Nám se kniha moc líbila: od nápadu, přes zpracování po celkový dojem =) nemáme výtek =)

EmaKnizkova
07.03.2021 5 z 5

četli jsme ho z maminkou a bavila mě!

Paris131
04.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Na Prašinu jsem se extrémně těšila, hlavně kvůli té představě, že budeme bloudit temnými uličkami. Prostě takové lákavé dobrodružství, kdo by odolal? Samotný nápad je skvělý, název se taky povedl, ale za mě je kniha spíše zklamáním. A mrzí mě to, protože jsem chtěla chválit, být z knihy nadšená jako ostatní. Bohužel, já postavám celou dobu nevěřila. Nebyly mi blízké a v podstatě nevím, co bych o nich řekla. Z mého pohledu jsou to jen postavy na papíře, ke kterým jsem si nedokázala vytvořit žádný vztah. Nedokázala jsem v En ani Jirku uvěřit, přišli mi vzdálení a díky tomu mě tolik příběh nebavil. Kdyby je fakt v knize někdo odpravil, asi by mi to ani nevadilo. :D

En byla chytrá jak rádio, až mi lezla na nervy, ale tedy chválím, že vlastně autor udělal hrdinku z ženy. Wau! :)

Jinak mi přišlo, že hrdinové jsou mnohem starší a že se vůbec nechovají na svůj věk. Má jim být třináct, ale mně přišlo, že jim je tak patnáct. Možná i víc. Jo a ta milostná linka tu byla docela úsměvná a škoda, že si jí autor nenechal spíše až do dalšího dílu. Trochu mi překážela, asi jako Tondovi. :D
Co mi dál vadilo, byla ta přílišná akce. Akce na úkor atmosféry! Prašina se za mě osobně nekonala a nebýt těch geniálních ilustrací, tak si ji nedokážu představit. Popisy! Popisy všech těch tmavých a úzkých uliček mi tu chyběly. Vůbec mi nepřišlo, že bloudíme uličkami devatenáctého století, kde se svět zastavil. V knize bylo strašně moc akce, ale téměř žádná atmosféra a popisy. To je pak fakt zklamání, když něco takového kniha slibuje a není to tam. Ulička sem, ulička tam mi nestačí.
Souhlasím s tím, že je to vlastně kopírka Stínadel, ale ani zdaleka ne tak dobře napsaná. Čekala jsem víc originality, ne převyprávěný příběh Foglara. Netvrdím, že je příběh úplně špatný, to není, jinak bych ho nedočetla. Myslím, že děti si ho užijí, ale dospělý nebo náročnější čtenář ho asi tolik neocení.

Chválím konečné vysvětlení, které se povedlo a dávalo velký smysl. Dokonale chápu, proč někteří odmítají pokrok. Pokrok je někdy krok vzad v porozumění mezi lidmi, jak dokazuje dnešní doba, naopak ustrnutí v čase může lidi sblížit. Bez vymožeností jsou si lidi nucení pomáhat a komunikovat. :) A za tu myšlenku hvězda navíc.

Ještě jednou bych ráda pochválila ilustrace, ty jsou naprosto parádní a dokonalé. Pokaždé jsem se těšila, až se zase u nějaké kapitoly objeví.

Druhý díl asi ze zvědavosti zkusím.

tofii
01.03.2021 5 z 5

Před tím než jsem knihu začal číst, prolistoval jsem si ji a připadala mi nezajímavá. Ale jakmile jsem ji začal číst, začala se mi líbit. Líbila se mi hlavně proto, že příběh je napínavý a navíc v něm jsou i různé zápletky. V knize se mi líbili ilustrace a obsáhlý a napínavý děj, který je zasazený do dnešní doby, ale zároveň se prolíná s dobou bez elektřiny.

JankaV80
01.03.2021 5 z 5

Když bych hodnotila jako dospělá, dala bych 3,5*. Vadil mi místy až roztáhlý a zbytečně komplikovaný děj. Člověk musel být ve střehu kdo s kým táhne za jeden provaz a kdo je proti komu, přičemž jeden zvrat následoval druhý a to někdy až hodně rychle. Podle mě by dětem ve věku 10-12 let stačil děj méně komplikovaný.
Hodnotit budu ale z pohledu mého 10-ti letého syna, kterému se knížka moc líbila. Byl z ní nadšený a překvapilo mě, že mu nevadí a dokonce fandí vztahu En s Jirkou. Moc líto mu bylo Tondy, který byl z děje a od kamarádů v podstatě odsunut. Velká škoda, že postava Tondy šla do ztracena, třeba se to v druhém díle zlomí. Uvidíme :-)
Se synem doporučujeme všem čtenářům, kteří mají rádi dobrodružství.

frantisek8863
23.02.2021 4 z 5

Příběh je slušně čtivý a potěší i dospělého. Co na začátku bylo skvělé a originální se k závěru změnilo v podivnost. Moderní Praha a zvláštní a tajemná starobylá čtvrť Prašina, kde lidé žijí jako v minulých stoletích má své kouzlo a čeká na odhalení tajemství.

Dela111
22.02.2021 4 z 5

Prašina se obsahem tak podobá foglarovkám, které jsem v dětství nadšeně hltala, že jsem ji ze zvědavosti prostě přečíst musela. Tajemná pražská čtvrť se svými křivolakými uličkami, temnými dvory, zákoutími a oprýskanými domy, kde nefunguje elektřina ani mobily, kde se čas zastavil, připomíná Stínadla. I obyvatelé čtvrti působí uzavřeně a odtažitě. Je to zkrátka vynikající prostředí pro dobrodružný příběh a ten se autorovi taky povedl.
Nechybí tu nic co takový příběh má mít - záhada, napětí, nebezpečí, nutnost překonat různé překážky, rozluštit šifru a přitom musí hlavní hrdinové stále prchat před klasickými záporáky. Celý příběh má rychlé tempo. Je tu sice celkem dost šťastných náhod, ale do příběhu pro děti to patří.
Řekla bych, že knihu je třeba hodnotit optikou dětí, kterým je určena a ne tou dospělou a hledat chyby, které děti ale vůbec neuvidí.
K přečtení doporučím nejen malým čtenářům :-).

david9690
21.02.2021 4 z 5

Kniha je určena pro 4x mladší čtenáře ale musím se přiznat, že mě to bavilo. Četlo se to dobře, mělo to spád a dej běžel jak o život, a byly tam i některé poučné situace (rozhovor s Tondou). Dost se mi líbil ten motiv, proč se to všechno v Prasine dělo a jaký byl důvod Hanušova vynálezu, který autor na konci knihy hezky vyjasní. Číst to jako dítě tak jsem maximálně nadšený, dospělý už tam vidí určité "nesrovnalosti a naivismy" ale jsou to drobnosti. Celkový pocit je, že tohle bylo fajn čtení, hezký a dobrodružný příběh. Prostě taková příjemná záležitost. A ty ilustrace naprosto úžasné. Chtěl bych umět kreslit, vždycky jsem se těšil na konec kapitoly, že si detailně prohlidnu ty kresby s pokocham se.

Leanne
16.02.2021 5 z 5

Prašina mě hodně překvapila. Hledala jsem knížku, která by chytla kluka, jemuž se líbila Záhada hlavolamu a další knihy o Stínadlech. Knížku jsme četli společeně a musím říct, že byla super. Napínavá, zábavná, tajemná, konec docela překvapivý, a pokud má člověk rád dobrodružství, myslím, že ho chytne v každém věku. Já jsem byla nadšená a chystám se na další díl.

yoseff
11.02.2021 5 z 5

Má to díry, ale jako celek to funguje výborně. Pro děti určitě top kniha.

Jarka_rybář
10.02.2021 3 z 5

Jsem dospělá, přesto jsem knihu Prašina v knihkupectví mockrát držela v rukou, až jsem nakonec neodolala audioknize.
Musím říci, že kdybych to četla jako dítě, tak mi nestačí hvězdičky. Je to hezká kniha s dobrým nápadem, sympatickými postavami a bojem za správnou věc. Potud dobré. Jenomže...
... jak už jsem psala, nejsem dítě. Příběh mi tedy místy přijde moc tlačený na pilu, místy nastavovaný. Když si uvědomím, kolik akce narval autor do dvou dnů a přitom pátrání veškeré minimální, jen honba za akcí - tímto neduhem ostatně trpí mnoho dnešních knih. Mně tam to vzrušení z pátrání, chvilkové tišiny v ději, docela chyběly.
Líbí seč mi prostředí. Tajemná čtvrť, kde nejde proud a uprostřed dnešní Prahy? Super nápad! Hned bych se tam odstěhovala. I když práci bych možná hledala mimo, proč si neužít to dobré z obou světů Nakonec bych ale skončila na Prašině. Je to dobře vymyšlené místo. Líbí se mi popis cesty ke stroji a knihovny.
Ještě mi zbývají postavy a závěr. Postavy jsou trochu ploché a nelogické, hlavně En mi občas přišla jako génius typu Deus ex Machina - v kritické chvíli nebo po všem si věděla rady, znala tajemství, na která jiní přicházeli desítky let... Nesnášela jsem Moniku, ostatní padouši mi přišli vtipní.
Kdybych byla dítě, tak jásám a rozhodně to doporučím mladým klukům. A možná, možná se k ní i jednou znovu vrátím.

Marek82
08.02.2021 3 z 5

Od Prašiny som mal vzhľadom na pozitívne recenzie veľké očakávania a zhruba do prvej tretiny ich aj napĺňala. Svet Prašiny je tajomný, originálny a zaujímavý. Neuveriteľnosť tohto celého sveta zasadeného do súčasnej Prahy, ako aj jeho nereálnu zachovalosť som rád v mene príbehu prehliadol. Čo však u mňa nefungovalo, boli postavy a neskôr príbeh. To, že 13 ročné deti sa nesprávajú a nerozmýšľajú ako deti, ale ako vycvičení nezlomní agenti, je jedna vec. Vďaka tomu, že sú vykreslení vcelku plocho, vždy nájdu na všetko v poslednej chvíli odpoveď a nakoniec sa vždy zachránia, nevzbudzovali u mňa skoro žiadny záujem o ich osud. Nebál som sa o nich a od polovice knihy som len čakal, ako a kedy to skončí. Akcia miestami príliš tlačí na pílu, stále sa niekam uteká a väčšinou sa vždy utečie alebo niekto inak zachráni situáciu. Záporné postavy sú hrdinom stále v pätách, zjavujú sa vždy odnikadiaľ a stále ich už už chytia. Deti stále utekajú alebo sa vyslobodzujú z rôznych život ohrozujúcich situácií. Záver príbehu je trocha prekvapivý a podarený - len ma utvrdil v tom, že Prašina ako nápad a svet by fungovala, keby sa z príbehu a postáv nesnažil autor za každú cenu spraviť superhrdinov v akčnom filme. Deťom sa kniha môže páčiť viac, aj keď ťažko povedať, od akého veku. Na pokračovanie zatiaľ nemám chuť, aj keď tuším, že Prašina ma nepustí a dám jej ešte šancu.

Toffee
04.02.2021 4 z 5

Nevím, jak k hodnocení přistoupit. Když budu hodnotit jako dospělá, bude to nefér, protože knížka nebyla psána pro mne. Když se pokusím hodnotit to jako dítě, pořád to bude prizmatem mého věku a srovnáním s knížkami mého dětství. Osobně si ale myslím, že kdyby mi bylo deset, nic neřeším a jsem jen nadšená. Čistá radost. Od prvního momentu vtažena do dobrodružství, v tajemném a ponurém prostředí, prchám před zloduchy, zachraňuji svět… Fakt super! Deset mi už ….(dáma ani nenaznačuje) dobu není, takže si nedostatků všímám. Samozřejmě je tam spousta náhod, padouši se nechávají oklamat, sice s obtížemi, ale na poslední chvíli se jim dá utéct, když už není kam, zasáhne náhoda. Občas tam skřípou i některé detaily v ději, v časových souvislostech atd. Pořád se nemůžu rozhodnout, jestli je šťastné umístění děje do skutečné Prahy. Spíš si myslím, že by fiktivní město bylo lepší. Částečně to souvisí s tak často zmiňovanými Stínadly. Taky šlo o přechod do jiné čtvrti s křivolakými uličkami, špinavými dvorky s divnými lidmi, ale život je tam stejný. Tady jste v jednu chvíli na Karláku v metru a o ulici dál v 19. století a dokonce se na to 19. století z Karláku díváte. Tohle u mě moc nefungovalo. Už tady někdo zmínil postavu Tondy. Ke škodě příběhu je jen pátým kolem u vozu, fakticky je tam nadbytečný. Přitom zrovna Tonda mohl v tom jinak černobílém příběhu být žolíkem.
Ale musím se vrátit na začátek. Proč kritizovat nedokonalosti knížky, kterou si desetiletý čtenář prožije se stejným nadšením, s jakým já kdysi Foglarovky ,Mayovky…? Ostatně, copak tyhle knížky byly dokonalé? Ne, jen nás v tom správném věku vzaly do prérie.
Shrnuto – jako dospělý čtenář 3 hvězdy, jako dítě 5 hvězd.

Gordonlord
02.02.2021 2 z 5

(SPOILER) Kopírka Foglarových Stínadel.

To, co u Rychlých Šípů fungovalo, v Prašině nefunguje. Vize současných Stínadel je díky přítomnosti moderního světa oloupena o svou duši a stejně tak je na tom i příběh, který i přes svoji lehce kopírákovou originalitu a osobitost, postrádá přesvědčivost, ducha a schopnost vtáhnout čtenáře do děje. Celé je to takové nemastné neslané a vážně autorovi skoro nic nevěřím.

Příběhová osa je bezpečná a jasná, jak se u knihy pro dospívající děti sluší a patří. Jediná vážně zajímavá postava - Tonda - je na překážku ukázkové lásce dvou adolescentů a je odsunut stranou.

Nicméně - když opomenu dětskou naivitu příběhu, fakt, že je to celé vlastně taková kravinka a zkusím přistoupit na autorovu hru, tak jako kulisa při práci (poslouchal jsem to jako audioknihu) je to nejen akceptovatelné, ale místy i zábavné. Rovněž pár obskurních nápadů - jako třeba stroj na výrobu prašiny napájený krystaly - průměrné dílko hezky oživují.

A co musím pochválit je závěr, který byl vypointován chytře a částečně i překvapivě. Vojtěch si nechal svá trumfová esa holt až do finále a mě tím rozhodně potěšil.

koudja
29.01.2021 5 z 5

Občas to má kontextuální příběhové díry, ale atmosféra a vtažení do děje to vynahrazuje. Posloucháno v audiu.