Prašina

Prašina https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369662/bmid_prasina-vBL-369662.jpg 4 1178 330

Prašina série

Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed zářící Prahy. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu. A v téhle strašidelné čtvrti pátrá Jirka se svými kamarády Tondou a En po dávném tajemství, které by mohlo změnit svět. Jejich dobrodružství je o to nebezpečnější, že při něm musejí čelit partě všeho schopných dospělých chlapů, kteří mají stejný cíl. Foglarovsky laděný a mimořádně napínavý příběh doplňují ilustrace, které čtenáře vezmou přímo do nitra Prašiny.... celý text

Terezinka890
22.05.2021 5 z 5

Vojtěch Matocha se asi stal jedním z mých nejoblíbenějších spisovatelů.
Všem velmi doporučuji!

Batigol555
17.05.2021 5 z 5

Knihu jsem zařadil do letošní Čtenářské výzvy a vypůjčil si jí od svého syna. Kniha mě vrátila hluboko do mého mládí, kdy jsem četl knihy J.Foglara. Navíc velmi pozitivně hodnotím krásné ilustrace. V budoucnu si chci určitě přečíst i další pokračování. Opravdu povedená kniha.

smardice
11.05.2021 5 z 5

Sice jsem vyrůstala na "Foglarovkách", apod.,ale jsem ráda, že jsem si díky Čtenářské výzvě knihu vybrala. Je to vlastně novodobá "skoro foglarovka" a má vše, co by mohlo zaujmout i dnešní mladé čtenáře - akci, napětí s příměsí tajemství a fantazie, má to spád.

Kerbello
10.05.2021 4 z 5

Ač jiný ročník, na Foglarovi jsem díky dědovi-skautovi vyrostl a k označení „moderní foglarovka“ jsem se tak stavěl velmi skepticky. Nakonec velmi příjemné překvapení. Toto opravdu je Foglar v moderním hávu. Čili jsou tam hoši, kteří musí spoléhat hlavně na své schopnosti a je tam stínadelské dobrodružství. Zároveň tu ale jsou děvčata, která nejsou pouze na okrasu, o chlapecko-dívčích vztazích se skutečně mluví a nejsou pouze implikované, hlavní hrdina není všemocný a často se vše kazí a celé je to velmi překotné a akční a z „ideálu chlapeckosti“ mnoho nezůstalo. Tohle všechno vnímám jako velké plus. Jako lehce problematický mi přijde konec, který předpokládá, že se čtenář pustí i do dalších dílů, a nechá tak otevřených několik linek (dědeček, Tonda, následky). Přitom by knihu bylo tak snadné ukončit „řádně“.

Hyacint
09.05.2021 3 z 5

Příjemné překvapení. Přitažlivý námět, jen lehce posunutý fiktivní svět, napínavá atmosféra, dobře naznačená místní mytologie. A dětští hrdinové. To všechno je na straně plusů. Na druhé misce vah je potom trochu monotónní děj a neujasněná charakteristika postav, chybí mi tam takové to kamarádství, jako třeba u těch tady stokrát omletých rychlošípáků anebo třeba u hrdinů Žarnayova Tajemství dračí stěny. Ale celkově velmi pozitivní dojem a kdyby mi bylo tolik, jako těm dětem, dal bych hvězdiček klidně šest. Takhle tři a půl. Jo, a že se třináctiletému klukovi líbí holka, to fakt ničemu nevadí, naopak to zásadně určuje jednu dějovou linku.

Mi--LADA
07.05.2021 1 z 5

Při čtení jsem usínala. Nápad s tajemnou Prašinou je dobrý, jakkoli pro hloubavce trochu neuvěřitelný. Není to ovšem trochu málo?
Děti pořád před někým utíkají nebo se někde ukrývají, cosi hledají (nechci spoilerovat), někdo jim to cosi chce vzít a pronásleduje je skupina dospělých, takže akční to je. Jenom pořádný děj schází a scény se téměř monotónně opakují, uspávají, splývají, měla jsem problém udržet pozornost, na mě se tam toho dělo trochu málo. Spíš popisné než příběhové, o prokreslenosti postav ani nemluvě. Dětská knížka, která nemůže oslovit většinu dospělých čtenářů, teda alespoň u mě to nevyšlo, i když pár jedinců si jí pochvaluje bez ohledu na věk. Pustila jsem se do čtení kvůli nominaci na Cenu Jiřího Ortena, velké reklamě a popularitě.
Chyba lávky, je to moje nepozornost, myslela jsem si původně, že se bude jednat o komiks (dala jsem si rezervaci na sérii v knihovně přes internet a anotaci moc nezkoumala) a myslela jsem, že je určený trochu starším dětem, spíš YA. Kresby to má krásné, grafické zpracování se mi moc líbilo a kdyby to skutečně komiks byl, možná bych dala i další díly. Tam zjednodušenost děje nevadí a další krásné obrázky by se šikly. Jako román ne.
Zbylé díly vracím s díky zpátky do městské knihovny, snad příběh víc potěší čtenáře, kterým je primárně určený.

Ladislav73
02.05.2021 5 z 5

Prašina je ostrov uprostřed města, který je světem sám pro sebe. Je to svět plných křivolakých uliček, různých zákoutí, temných sklepení, prazdných domů ukrývajících stará tajemství a hlavně dobrodružství, která jsem spolu se svou dcerou (12) poslouchal jako audioknihu ve výborném podání Matouše Rumla.

Dcera si Prašinu velmi oblíbila a já následně taky.
Prašina odtrhla nachvíli dceru od mobilu a sociálních sítí a teď venku spolu procházíme oblast mezi Václavákem a Vinohrady a hledáme předobraz Prašiny.
Tato kniha je nejen pro kluky a holky, ale i pro dospělé.
Doporučuji.
PS : Naše Babi (76) na naléhání dcery poslouchala Prašinu taky a nakonec, oproti nám, na jeden zátah dala všecny tři díly, které si moc užila.

Skejťák
02.05.2021

Kniha je o skupině kamarádů Jirky, Tondy a En, kteří pátrají po tajemství prašiny. Ale během pátrání tam mají různé dobrodružství. Prašina je tajuplná čtvrť Prahy, kde nefunguje elektřina, nesvítí lampy a není signál. Kniha začíná tak, že Jirka přišel navštívit svého dědu na Prašinu a přinést mu nějaké jídlo, protože na Prašině nejsou obchody a vůbec nefunguje elektřina, proto je také Prašina pro mnohé vědce stále velkým oříškem. Po této návštěvě se odehraje řada zvláštních a tajemných příhod a začne velké dobrodružství, v němž půjde Jirkovi a jeho kamarádům dokonce i o život.

Mě se kniha velmi líbila, byla zajímavá, dobrodružná a čtivá.

Barbora H
02.05.2021 4 z 5

Čtu se synem... a líbí...

A.books
17.04.2021

velice čtivá a zajímavá kniha

i_vanička
16.04.2021 5 z 5

Dětství mám cca 50let za sebou, ale tento příběh mě fakt dostal. Chvílemi jsem se fakt příjemně bála :)

dominika8192
13.04.2021 4 z 5

Ale jo, dostalo mě to. Úseky z temné Prašiny byly i celkem strašidelné, hlavní postavy mi nevadily. Udržuje si to Foglarovský nádech, ačkoli oproti Foglarovi je to možná trochu strašidelnější.

1207
07.04.2021 5 z 5

Velmi ctive, snad jen v zaveru jsem cekal jinaci rozuzleni pribehu napriklad v podobe akce obriho stroje, ale nevadi :).

Evišťátko
02.04.2021 5 z 5

Pro mě úžasná kniha pro starší dětské čtenáře,něco co tady skutečně chybělo. Prašina si mě získala.

Ema24
31.03.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Je tajemná a v mnoha případech dost strašidelná. [Doporučuju nečíst před spaním :))]
Má napínavou atmosféru a drží si ji až do samotného konce.
Rozhodně jsem nečekala, že se mi kniha bude tolik líbit.
Mohu jen a jen doporučit. Je doopravdy skvělá! A moc se těším na pokračování. :))

Zděnda92
25.03.2021 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Matouš Ruml odvedl vynikající práci, skvěle se poslouchá.
Napínavý příběh plný nečekaných zvratů, děj se nezastavuje, postavy jsou uvěřitelné...
Už jsem pár hororů přečetl a tahle kniha rozhodně trochu strašidelná je, je mi osmadvacet a stejně jsem ji raději poslouchal přes den, není to nic konkrétního, ale celou knihou tak nějak prostupuje imaginární a neuchopitelný pocit strachu, třeba z neznáma. Za mě super

jáchym.k.
25.03.2021 4 z 5

Líbí se mi, jak je kniha záhadná a strašidelná. Napínavá až dokonce. Doporučuji všem mladým i starším čtenářům. (Nedoporučuji číst před spaním)

Bellaisbest
23.03.2021 5 z 5

Tuhle knihu jsem si oblíbila hned jakmile jsem dočetla první kapitolu.
Jedním slovem to je bomba

mahdal
23.03.2021 3 z 5

O knize jsem se dozvěděl z médií, chtěl jsem si rozšířit obzory. Po přečtení ale musím konstatovat, že zde Foglarův duch jednoznačně působil. Příběh samotný měl snad všechno - byl napínavý, zasazen do zajímavého prostředí, detektivní prvek byl patrný již po pár stranách, přesto však něco chybělo. Nebo něco nedokáži (v dospělém věku) již ocenit. Při čtení mi také často vyvstával na mysl Čapek a jeho Továrna na absolutno, myslím, že i z této klasiky Matocha čerpal.

Přes všechna negativa si myslím, že je to zajímavý příspěvek do literatury pro mládež.

roso.mak
23.03.2021 5 z 5

Kniha mi přišla naprosto dokonalá. A to i přes občasné logické díry a přesto, že se tam několikrát musí objevit Deus ex machina, aby se z toho mohli vymotat.

Přirovnání k Rychlým šípům není úplně tak mimo, jak se zdá. Pokud máte ještě aspoň trochu v živé paměti psané knihy, nikoliv komiksy, hlavně ze začátku jsem je tam nacházela ve stylu psaní.

Také to má hodně převzatých prvků z akčně detektivních paperbacků z 30.let. Viz zatopování sklepů a jiné veselosti. A samozřejmě trochu ze steampunku.

Trochu přitažené za vlasy mi přišlo, jak přišli k tomu, co jim chybělo (kdo četl, ví co myslím) a jak je záporáci, byť na tak malém území, vždycky dokázali tak hezky najít.

Ale jinak jsem k tomu už předem přistupovala jako ke knize, která už ze své podstaty má být lehce přitažená za vlasy, a proto nemohu dát jinak než plný počet hvězdiček