Pozvánka pro Hercula Poirota

Pozvánka pro Hercula Poirota https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31222/bmid_pozvanka-pro-hercula-poirota-pYk-31222.jpeg 4 598 101

Hercule Poirot série

Hercule Poirot vyšetřuje vraždu anglického milionáře Renaulda na jihu Francie. Věhlasný soukromý detektiv Hercule Poirot přijal pozvání do jihofrancouzského sídla anglického milionáře Renaulda. Hostitel projevil v pozvánce obavy, že mu kdosi usiluje o život, důvody svých obav však už sdělit nemůže – byl zavražděn krátce před Poirotovým příjezdem. Tak začíná komplikovaný případ, nad nímž si lámou hlavu francouzská policie i Poirot. Jejich vyšetřování však není harmonickou kolegiální spoluprací. Je to souboj dvou odlišných metod a názorů. Fakta odkrytá byrokratickým inspektorem Giraudem nahlodává Poirot svou zdravou pochybovačností. Jde skutečně o drama pomsty, nebo spíš o chladnokrevnou kamufláž rafinovaného podvodu? A co když ruku vraha vedla nezkrotná touha po penězích, jimiž se dá koupit společenské postavení? Vytrvalý Poirot nemíní kapitulovat před výsledky svého francouzského protihráče, třebaže se zdají být tak nezvratné. Vydává se na pouť bludištěm záhad, neztrácí odvahu v jeho slepých uličkách a nakonec nachází řešení, které je pravým triumfem logiky. Když Agatha Christie vymýšlela složité propletence tohoto příběhu, psal se rok 1923. Už tehdy bylo její jméno zárukou četby plné vzrušení, vtipu, bystrých postřehů i lidské moudrosti.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Svoboda

The Murder on the Links , 1923

Yarwen
12.02.2016 1 z 5

Agatha Christie se ve svých knihách snaží o co nejvíce zauzlovaný příběh s co nejpřekvapivějším odhalením nejlépe na poslední stránce knihy. Tomu je ochotna obětovat reálnost děje, chování svých hrdinů i samotnou zápletku. Nejinak je tomu i v tomto dílku - zpočátku se čte příjemně, čtenář absorbuje jednotlivé indicie, přemýšlí o pozadí a pohnutkách činů, aby v závěru sledoval hektické hypotézy, kdy jedna přebíjí druhou, vše se stává zamotané, zmatené, nedobré. Zamilování hlavního hrdiny do jedné z postav už působí čiročirou fraškou a její útěk nastavovanou kaší - přesto samotný konec zůstává utnutý, jakoby nenaplněný. Dlouho to vypadalo na tři hvězdy, ale tahle kniha si nezaslouží ani dvě. Za mě 16% a (zatím?) nejhorší kniha od této autorky.

kika 13
11.01.2016 4 z 5

Dobrá zápletka,pěkné rozuzlení.

Ivan F
01.11.2015 3 z 5

Kniha sa čítala veľmi dobre a ľahko, pretože dejovo bola veľmi naivná. Do oči bijúce náznaky dávali tušiť, ako sa to skončí. Aj tak dám ešte Herculeovi šancu, prečítam si tretí príbeh. Hádam to už bude lepšie.

konicekbily
01.10.2015 4 z 5

Rád jsem se ke knize po mnoha letech vrátil, udělal jsem dobře. Není to úplný vrchol spisovatelky, ale určitě se čte dobře.

Rup
04.09.2015 5 z 5

Na rozdíl od zde uvedené nesmyslné anotace patří příběh k tomu nejlepšímu z „anglické detektivky“. Dávám plný počet a doporučuji.

Pet007
08.07.2015 3 z 5

Celkem dobrá stará detektivka.

Peter.Melon
17.05.2015 4 z 5

Celkem dobrá detektivka s Herculem Poirotem...

RADOST
01.05.2015 3 z 5

Od současné detektivní tvorby jsem si odskočila k té klasické, k legendární A. Christie. Uvažování H. Poirota má své kouzlo, autorčino zpracování je kvalitní, exkurze do starých časů příjemná. Nicméně překombinovaný příběh mě moc nezaujal, nevtáhl do děje, místy i nudil. Návraty k této klasice budu raději podnikat prostřednictvím filmového plátna.

Karoli282
06.04.2015 5 z 5

Detektivky od Agathy Christie mám moc ráda. Tady tahle knížka nebyla výjimkou. Jen se mi zdálo, že děj byl trochu moc překombinovaný.

derminator
02.03.2015 5 z 5

Tato Agatha nemá chybu. Několikrát jsem si myslel kdo je vrah již od samého začátku knihy jsem měl tip a ten se mě na posledních stranách rozsypal jak domeček z karet. Kniha je brilantní! Opravdu Agatha byla mistr svého oboru. Knihu můžu jen doporučit a dát jí 85%.

PeterDzurjaník
03.02.2015 5 z 5

Agatha Christie prišla s ďalšou knihou zo série o belgickom detektívovi s vysokou úrovňou. Opäť sa zahĺbite do prepracovaného prípadu, kde budete môcť sami skúmať stopy, počúvať svedecké výpovede a analyzovať chovanie podozrivých. Vystupuje tu i postava Hastingsa so všetkými jeho pozitívami (presné informácie o výpovediach a udalostiach) ako aj negatívami (nepodložené teórie, strata súdnosti a zdravého rozumu pri krásnych ženách). Najmä Hastingsova naivita a zamilovanosť rovnako ako postava Dulcie Duveenovej slúžia k odľahčeniu románu a pobaveniu diváka. Celé pátranie končí šťastným koncom. Nielen že je chytený skutočný vrah a záhada vyriešená, ale Hastings sa žení s krásnou ženou.

Popravde však musím uznať, že názor na knihu sa mi značne zlepšil až po prečítaní poslednej stránky a vyriešení prípadu. Ak nemáte čítať knihu na jeden dúšok, tak zložitosť prípadu vás privedie k momentom, že si budete klásť otázky kto že je vlastne osoba, ktorá bola vytiahnutá na svetlo, čo sa vlastne kedy stalo a kto mal aké motívy. Zápletka je skutočne zamotaná tak, že v nej ľahko stratíte orientáciu. A keď sa to už začne ako tak vysvetľovať, objaví sa druhá mŕtvola. Autorka si toho musela byť vedomá, pretože v druhej polovici sa viackrát uchyľuje ku krátkym pasážam, v ktorých sa snaží urobiť v prípade jasnejšie. Posledných osem-deväť kapitol som už radšej čítal naraz, aby som sa nestratil úplne.

Na druhú stranu, práve dlhé odhaľovanie vinníkov a stupňujúce sa napätie v závere boli prvky, ktoré ma na knihe zaujali najviac a tieto pasáže ma aj najviac bavili. Keď sa už zdalo, že je prípad vyriešený, ukázalo sa, že je v tom oveľa viac.

Manyna
22.11.2014 3 z 5

Nepovažuji tuto knihu za vrchol Agathiny tvorby, protože je hrozně zamotaná a netěšila jsem se tolik na odhalení vraha jako v jejích jiných knihách :)

Henriette
05.11.2014 4 z 5

Jeden z mých nejoblíbenějších Poirotů. Dá se číst pořád dokola...

Hanka_Bohmova
06.09.2014 3 z 5

Navždy si budu pamatovat své první seznámení s touto knihou. Bylo to ještě na základní škole...a výtisku tehdy chybělo posledních cca 30 stránek. Taková frustrace je skutečně nezapomenutelná! :o)))

markétka2002
16.07.2014

Nášný mladý kapitán Hastings se tu prý zamiluje no tak uvidíme jestli to bude láska na první pohled.

Vera26
26.03.2014 5 z 5

Kniha jako vždy od této autorky velice poutavá, vraha jsem neodhalila až do konce.

MarieAnnaSarah
20.10.2013 4 z 5

Agatha opět nezklamala a téměř do poslední stránky jsem netušila, jak to vlastně je :)

Příběh o vraždě pana Renaulda je tentokrát opravdu trochu zamotanější, ale i přesto čtenář neztrácí přehled a může si užít knihu, jež má spád.
Hastings opět dělá malé přešlapy, Poirot předvádí práci svých malých šedých buněk a celá kniha je navíc okořeněna jeho soupeřením a špičkováním s francouzským detektivem Giraudem, které mne velmi bavilo.
Tentokrát hned po prozrazení vraha příběh končí, což pro mne naopak bylo plusem, jelikož se příběh obešel bez láskyplného happyendu, který vždy nezapře, že knihu psala žena.
Ačkoliv sladkost si stejně úplně neodpustila a pouze ji použila o chvilku dříve v "hrdinském" gestu kapitána Hastingse. Už to k ní prostě patří :)

Ostruzina
13.08.2013 3 z 5

Detektivky od A. Christie miluju, tahle mne ale nenadchla tak, jako její jiná díla. Ale samozřejmě to nebylo špatné - vždyť je to Agatha!

Thanyss
18.06.2013 4 z 5

Slavný detektiv Poirot je dopisem požádán o příjezd mužem, který se obává o svůj život. Když však dorazí na místo, onen muž je již po smrti a belgický detektiv se bez váhání pouští do vyšetřování. Když už se zdá, že se případ vyjasňuje, je objevena další mrtvola neznámého muže. Mám ráda atmosféru, kterou dokáže paní Christie vytvořit a Hercule Poirot je mi nesmírně sympatický. Jen závěr knihy mi přišel takový strohý a rychle utnutý.

Katuska001
12.05.2013 5 z 5

Klasika - Agatha Christie a její Hercule Poirot, který samozřejmě na všechno přijde. A jako pomocník nesmí chybět kapitán Hastings, který se zde i nešťastně zamiluje.