Pozvánka pro Hercula Poirota

Pozvánka pro Hercula Poirota https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31222/bmid_pozvanka-pro-hercula-poirota-pYk-31222.jpeg 4 598 101

Hercule Poirot série

Hercule Poirot vyšetřuje vraždu anglického milionáře Renaulda na jihu Francie. Věhlasný soukromý detektiv Hercule Poirot přijal pozvání do jihofrancouzského sídla anglického milionáře Renaulda. Hostitel projevil v pozvánce obavy, že mu kdosi usiluje o život, důvody svých obav však už sdělit nemůže – byl zavražděn krátce před Poirotovým příjezdem. Tak začíná komplikovaný případ, nad nímž si lámou hlavu francouzská policie i Poirot. Jejich vyšetřování však není harmonickou kolegiální spoluprací. Je to souboj dvou odlišných metod a názorů. Fakta odkrytá byrokratickým inspektorem Giraudem nahlodává Poirot svou zdravou pochybovačností. Jde skutečně o drama pomsty, nebo spíš o chladnokrevnou kamufláž rafinovaného podvodu? A co když ruku vraha vedla nezkrotná touha po penězích, jimiž se dá koupit společenské postavení? Vytrvalý Poirot nemíní kapitulovat před výsledky svého francouzského protihráče, třebaže se zdají být tak nezvratné. Vydává se na pouť bludištěm záhad, neztrácí odvahu v jeho slepých uličkách a nakonec nachází řešení, které je pravým triumfem logiky. Když Agatha Christie vymýšlela složité propletence tohoto příběhu, psal se rok 1923. Už tehdy bylo její jméno zárukou četby plné vzrušení, vtipu, bystrých postřehů i lidské moudrosti.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Svoboda

The Murder on the Links , 1923

jarunka54
20.03.2020 2 z 5

Četla jsem, četla, až jsem dočetla. Docela dost mi vadila spousta francouzkých frází, takováhle překladatelka je k pohledání (překlad z roku 1975). Číst s francouzko-českým slovníkem.

FideiDefensor11
06.03.2020 5 z 5

Oproti jiným, trochu experimentálním, dílům Agathy Christieové je Vražda na golfovém hřišti typickým příkladem autorčiny tvorby. A je to příklad skvělý. Vše funguje tak, jak má. Pachatel je překvapivý, vypravěčem je Hastings z jehož pohledu všechny příběhy vyznívají zajímavěji a v konečném důsledku překvapivěji a kniha není příliš dlouhá, takže nedojde ke ztrátě napětí a kompaktnosti.
Nad ostatní autorčiny díla knihu vyvyšuje především bravurně sepsaná romance mezi Hastingsem a jeho vyvolenou. Fráze „Vy máte srdce jako Turek, Hastingsi! Měl byste si založit harém!“ mi už asi v paměti utkvěje navždy. Stejně tak silně oceňuji propracovanou psychologii postav, které jednají smysluplně a uvěřitelně, což je důležité vždy.
Jako jediný, a opravdu nepatrný, zápor knihy tak vidím především to, že jsem i po mé opakované snaze nedokázal přijít na to, proč vrah k vraždě použil právě tu dýku, kterou použil.

kvnhvta
24.02.2020 3 z 5

Trochu mi vadila Hastingsova přepjatá romantičnost, jinak se to dalo.

Rade
22.02.2020 5 z 5

Tuhle knihu jsem si opravdu vychutnala, přestože jsem už dříve viděla film z roku 1996 (anebo právě proto).
Agathiny detektivky s Herculem Poirotem a jeho dr. „Watsonem“, kapitánem Hastingsem, jsou asi pro mě ty nejlepší, navíc při četbě stále vidím Davida Sucheta a Hugha Frasera…
Tady vedle trochu zapeklitě složité zápletky pro mě kraluje jemný humor a přátelské pošťuchování mezi geniálním Herculem Poirotem s dokonalými šedými mozkovými buňkami a roztomile naivním a poněkud natvrdlým detektivním asistentem a milovníkem krásných žen, kapitánem Hastingsem.
Velké plus za překlad.
„On ovšem nezná metody Hercula Poirota. Já nepobíhám sem a tam, necestuji a nehemžím se. Má práce jest vykonávána uvnitř – zde – “ poklepal si významně na čelo.
„Vy se radujete způsobem, jemuž Skotové říkají „dětinský“, Hastingsi. Nevěstí to nic dobrého.“
„Vy máte srdce jako Turek, Hastingsi! Měl byste si založit harém!“

icezero
25.12.2019 4 z 5

Co vlastně říct, kdyz už je v předchozích komentářích prakticky všechno. A.Christie je jednou z nejlepších autorek a série s Poirotem se dočkala mnoha finálových zpracování. Tuhle knížku jsem opět četl až po shlédnutí filmu, ale i tak mě bavila hodně a při čtení mi někde v podvědomí lítaly obrázky z filmu. Vlastně to není zase tak špatná kombinace - napřed film a pak knížka :)

Margherita_N
13.12.2019 5 z 5

Tak tady je překvapivě naznačeno, kdo je od začátku právem Poirotovi podezřelej. Děj se sice celou dobu ubírá jinam, ale dejte na intuici, příteli, nezklame vás. Hastings se pěkně vybarvil jako nedospělej mladík ovládanej ženskou krásou, fakt jsem věřila, že mu Poirot pomůže něco nepěkného zakrýt, a jak jsem si oddychla, když se ukázalo, že má samozřejmě všechno pod kontrolou.

Ferry9
31.10.2019 5 z 5

Dobrá detektivka, bavila mě.

jprst
31.07.2019 5 z 5

Jsem velkým a dlouholetým obdivovatelem knih Agathy Christie, takže připouštím, že mé hodnocení tím může být dost ovlivněno a nemusí být objektivní. Ale za mě zcela jasně pět hvězd.

ivoiro
28.07.2019 5 z 5

Stará dobrá Agatha Christie. Velci příjemné čtení.

petraj30
22.07.2019 5 z 5

Opět velice krásná detektivka

petgona
10.06.2019 5 z 5

Milujem christiovky a tie - aspone pre mna - neocakavane zvraty na konci. Agatha Christie vskutku bola a aj stale je kralovna anglickych detektivok.

nikikostadinova
02.06.2019 4 z 5

Velmi dobrá detektivka z pera Agathy Christie. I když po přečtení 3/4 knihy jsem si říkala, že je to dost cvokhaus. Ale mám knihy této autorky ráda.

kacenafr
06.02.2019 2 z 5

Agatha Christie je jeden z mojich najobľúbenejších autorov, pre mňa táto kniha však jedna z jej najslabších.

Teresita
31.01.2019 4 z 5

Tu anotaci psal někdo, kdo knihu nečetl? Nebo jsem snad četla jinou knihu? Nemyslím si.

Jedná se o druhý příběh slavného detektiva Hercula Poirota vyprávěný jeho přítelem kapitánem Hastingsem. Zápletka je rozhodně zajímavá a promyšlená, úplně nerozumím tomu, proč autorka zvolila právě tento název knihy, protože s golfem má kniha společného velice málo.

kuky921
01.01.2019 5 z 5

Výborné počteníčko s výborným detektivem. Krása, která se čte skoro sama.

Medunka22
15.12.2018 5 z 5

Skvělá detektivka s Poirotem a Hastingsem.

85098211
22.10.2018 5 z 5

Tohle je teprve třetí román Agathy Christie a zároveň druhý případ Hercula Poirota. S touto knihou se autorka prosadila - a to plným právem!
Poirot a jeho přítel Hastings jsou povoláni do Francie, aby pomohli milionáři Renauldovi, který se cítí v ohrožení života. Ale bohužel je příliš pozdě, protože po jejich příjezdu je už Renauld mrtvý. Lov na vraha začíná, ale tentokrát má Poirot protihráče, mladého detektiva Girauda. Rozjíždí se tedy závod o nejlepší stopy, indicie a teorie. Příběh je napínavý, zvraty v ději se nedají vůbec odhadnout a vrah je opět naprostým překvapením. Nemohu tedy hodnotit jinak, než plným počtem ;-).

Knižní střípky
10.10.2018 5 z 5

Opět skvěle propracovaná Agathina záležitost. Za mě není co vytknout. Miluji Agathu od svých cca desíti let a tato láska nikdy nezmizí. Opětovně se k jejím knihám vracím. Vždy, když chci nějakou kvalitní detektivku bez brutalit a anomálií, sáhnu po staré dobré Anglii, Poirotovi či slečně Marplové a vím, že mě čeká skvělý čtenářský zážitek. Za tyto knihy budu nadosmrti vděčná této královně detektivního žánru.

Denisa153
27.09.2018 5 z 5

Neuvěžitelně zapeklitá záhada, naprosto skvělá detektivka.

Markusak
31.08.2018 5 z 5

Dost dobrá detektivka od Agathy. Oproti např. Záhada na zámku Styles se Agatha Christie více zaměřila na postavy a jejich povahy apd. takže za mě 5 hvězdiček