Divergence

Divergence https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117803/bmid_povstalecka-trilogie-divergence-gVh-117803.jpg 4 5020 852

Hlavní hrdinka Beatrice žije v Chicagu budoucnosti, kde je společnost rozdělena do 5 frakcí a každá z nich se věnuje pěstování určité ctnosti – Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. Každý rok ve stanovený den si musí všichni šestnáctiletí vybrat jednu z frakcí, do níž budou patřit po celý svůj život. Beatrice se rozhoduje mezi tím, jestli zůstane s rodinou, nebo bude sama sebou – obojí mít nemůže…... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Divergent , 2011

Obelix15
23.08.2022 4 z 5

Napínavý dobrodružný příběh dospívající dívky rozhodující o dvé budoucnosti, která si vybral nejtěžší frakci, jaká může být. Pěkně napsáno a popsán život v nedaleké budoucnosti. Kdo ví, třeba se nás to jednou bude týkat taky?

krejcovka76
06.06.2022 5 z 5

Jako první jsem shlédla film, který mě neuvěřitelně zaujal. Do knížky jsem se nechtěla pouštět - mám raději nejdřív knižní předlohu a pak film než obráceně, ale tohle je jedna ze vzácných výjimek, kde film i kniha mají stejný náboj. Některé pasáže z filmu mi chyběly na papíře, některé z plátna zase v knize. Ale celkově obě zpracování dopadly na výbornou.
Výhodou je, že teď jsem hlavním hrdinům přiřadila tváře. Za mě doporučuji oboje, jak knihu, tak i film :-)

Unicorn_10
16.05.2022 5 z 5

Měla jsem divergenci zadanou jako povinnou četbu, tak jsem nečekala nic moc ale opak je pravdou! Knížka mě moc zaujala a i když teď poslední dobou ke čtení nejsem moc motivovaná, tenhle příběh ve me zase moji zálibu ve čtení probudil :)

E.T.007
07.05.2022 4 z 5

Zaujímavé, napínavé čítanie. Svet, ktorý autorka vytvorila, sa mi páčil. Niekedy som si až priala ocitnúť sa v ňom, proste skočiť do knihy a stať sa súčasťou príbehu.

TerezaMondeková
12.04.2022 5 z 5

Bomba! Jasně, že jsem viděla i film. Všechny tři díly. Strašně se mi líbí ten nápad. Svět, který je rozdělen do 5 frakcí... Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. Je to rozhodně originální a zajímavý. Dlouho jsem se rozhodovala, jestli se pustit i do knihy, ale moje zvědavost nakonec zvítězila. Zajímalo mě, jak se bude filmové a knižní zpracování lišit. V prvním díle... Nějaké rozdíly tam jsou, ale smysl zůstává stejný. I když jsem od začátku věděla, co bude následovat, co se bude dít, jak co dopadne, tak mě kniha velmi bavila.
Pro mě bylo v knize všechno... akce, vzrušení, překvapení, napětí, ale i láska, přátelství, odvaha, naděje, dost emoční a smutné okamžiky, slzy jsem občas neudržela. Nechybělo ani spousta moudrých a naučných věcí. Že pravá odvaha je to, že se za někoho postavíte. Jak je potřebné pomáhat druhým, slabším. Že pravé umění je myslet na někoho víc než na sebe. Jsem i ráda, že během toho všeho byla v knize i milostná linka. Tris a Čtyřku jsem si strašně oblíbila a líbilo se mi, jak to mezi nimi od začátku jiskřilo. Oblíbila jsem si i spousta vedlejších postav a na některé jsem se naopak stala alergickou.
Dost často jsem při čtení knihy přemýšlela, jestli bych chtěla žít v takovém světě. A kdybych v něm žila, jakou frakci bych si vybrala, nebo která by mi byla daná. Já musím přiznat, že bych si vybrala Neohrožené. I když na to nevypadám, tak miluji adrenalin, výzvy. Ta jejich odvaha, riskování, nebojácnost... Navíc jsem odjakživa milovnice tetování, piercingů a černé barvy, takže je to moje cílová skupina. Jsem moc ráda, že autorka dala prostor právě Neohroženým. Že se rozhodla právě jejich frakci blíže popsat.
P.S. Chci být statečnej, nesobeckej, chytrej, laskavej a čestenej!

holkazbrooklynu
22.03.2022 5 z 5

Sci-fi příběh z postapokaliptického světa plný emocí, netradiční hierarchie společnosti, zakázané lásky a nepříznivých okolností. Krásně zvolený způsob psaní, každá informace v příběhu má svůj význam a smysl. Mezi hlavními hrdiny je nadupaná chemie. Skvělé, stojí za přečtení a nutno pokracovat v dalším díle. Neshoduje se s filmem, chybí posavy a důležité scény co formují postavy.

LexiS
15.02.2022 3 z 5

Kniha rozhodně neurazí, ale že by to byla nějaká bomba, to se říct nedá. Je pravda, že jsem značně ovlivněna filmem, který se mi (světě div se) líbil o fousek víc než kniha.
Uvidíme jak si povede druhý díl.

roman9276
15.02.2022 3 z 5

Kdysi jsem viděl film, tak jsem si řekl, že "hecnu" knížku. Docela jsem se na to těšil, neříkám, že je to špatný, jen to bylo trochu povrchnější než jsem čekal, tahle dystopie je takovej průměr. Nechci soudit po jednom díle, když mám před sebou ještě tři, ale říkám si, že ten hype okolo týhle knížky, kterej kdysi byl asi úplně nepobírám, protože si myslim, že za zfilmování stojí spíše jiné, než toto dílo. No uvidíme, kam se bude příběh dál ubírat.

dpxcz
25.01.2022 1 z 5

Letos jsem se rohodl, že přečtu i pár knížek v angličtině. Tohle je první z nich. Výběr jsem provedl dle mé úrovně angličtiny, ale bohužel jsem úplně nevychytal cílovku a zase jsem se trápil s knihou pro náctileté holčiny. A vlastně jsem ji dočetl jen pro to, že byla v angličtině.

Lokina
09.01.2022 4 z 5

Film jsem viděla jako první, ale už je to dlouhá doba a pamatuji si jenom základní informace. Mohu říci, že kniha se mi líbila mnohem více. Dávno už nejsem věková kategorie hlavní hrdinky, čtení jsem si i tak užila. Mám tam pár věcí, ke kterým mám výtku, kniha nebude určitě patřit mezi mé nejoblíbenější.
Rozhodně zajímavý je svět, ve kterém se to odehrává i jednotlivé frakce. Mrzí mě, že autorka si nedala práci a trochu více nás s tím neseznámila. Je fajn, že popsala frakce, jak fungují, jací lidé se do nich řadí, ale mně to přišlo málo. Chci se dozvědět, za jakým účelem vznikly a co vedlo k rozpadu světa. Na to si ale budu muset počkat, až do posledního dílu.
Je škoda, že příběh je vyprávěn jen z pohledu Tris. Je jí jenom šestnáct, život má před sebou, opustila rodinu, musí se sžít s cizími lidmi, ale někdy už toho bylo moc a přišlo mi to hrozně utahané. Kdyby byl vypravěčem i někdo jiný, hned by to dostalo rychlejší spád.
Závěrečná konfrontace byla asi nejlepší z knihy, bylo to napínavé, dynamičtější a dějově se to někam posunulo. Takže mi nezbývá než se pustit do dalšího dílu.

Lejčís
11.11.2021 4 z 5

Tuto sérii jsem naposledy četla, když mi bylo asi 14 a byla jsem z ní naprosto unesená.. bohužel dnes, téměř o 9 let později (kdy jsem samozřejmě starší a chytřejší, že jo :D a hlavně se ve mně nebouří ty povstalecký hormony, což jde ruku v ruce i s tím, kolik jsem toho za tu dobu už přečetla) mě kniha bohužel tolik neuchvátila.
S hlavní hrdinkou Tris jsem kdysi nesmírně sympatizovala, dnes mě u ní mrzel nedostatek empatie a soucitu, byť jsem ji chápala.. už jsem z ní však neměla pocit, že bychom mohly být kamarádky a v průběhu celého čtení jsem si tak od ní držela značný odstup. K srdci mi už tolik jako tehdy nepřirostl ani Čtyřka, i když jsem k němu měla jednoznačně blíž než k Tris.
V prvním díle se toho o světě, ve kterém se příběh odehrává, moc nedozvíte. Celé se to točí výhradně okolo Trisina výcviku, který vede právě Čtyřka, a až úplně na závěr přijde zvrat, díky kterému v dalším díle proniknete hlouběji i do fungování ostatních frakcí. Autorce však nemůžu upřít pěknou a poutavou práci se simulacemi, kterým musí Tris v rámci výcviku čelit, nicméně mi dávalo větší smysl filmové zpracování tohoto aspektu, kde byl průběh simulací defacto opačný a vzhledem k situaci i logičtější.
Samotný nápad o společnosti rozdělené do frakcí, kde neexistují konflikty, neboť každý ví, kam patří, je sice nesmírně originální, ale je nám všem asi jasné, že taková utopická společnost nemůže vydržet dlouho, neboť lidé se zkrátka nedají jen tak zaškatulkovat. A právě tato myšlenka mě na příběhu nejvíc uchvátila - že je naprosto v pořádku být sám sebou, být jedinečný a nezaškatulkovatelný a jen proto, že se to ostatním zrovna nehodí do krámu, to nemuset skrývat.

S odstupem si uvědomuju, že tohle není zrovna nějaký literární klenot, nicméně mě osobně v průběhu čtení provázela neskutečná nostalgie (byť to mohlo být lépe napsané a charaktery hlouběji propracované), proto se na to nedokážu dívat úplně objektivně..

Jara.v
27.10.2021 5 z 5

Scifi po dlouhé době a hodně příjemné čtení. Nejdřív jsem viděla sice film, ale kniha byla lepší. Děj mě vtáhl tak, že jsem nemohla přestat a knihu jsem zvládla hodně rychle. Určitě zkusím i další díly. I když je to čtení pro teenagery, tak si to mohou přečíst i nadšenci tohoto žánru.

vipera
26.10.2021 3 z 5

Tak nějak rozporuplné čtení… Děj je v pohodě. O světě se toho zatím moc nedozvíme, ale o fungování společnosti ano. I to se mi sice zda naivní, ale třeba to má celé nějaký hlubší význam, který vyjde najevo v dalších dílech. Jsme přece jen na začátku.
Čemu vsak naprosto nerozumím je chování hlavní postavy. Tris mně někdy vážně štve. Tak jo, ne někdy, ale často. Chápu že je ji 16 a že doposud žila u Odevzdaných a že je pro ni teď všechno nové, i ona sama, vlastní pocity i osobnost… ale takhle se vážně snad nikdo nechová. Někdy mi připadá jako přihlouplé NPC, které funguje na bázi jakési setrvačnosti, jen aby se děj pohnul. A to jakýmkoli směrem.
Rozhodně nejsem cílová skupina, ale jelikož mám tento žánr ráda, tak tomu dám šanci. Ale po dočteni této trilogie si budu muset přečíst něco, v čem mají lidé aspoň nějakou vlastní osobnost a charakter. A hloubku. Tu zde nehledejte.

knihomolkajanca
19.10.2021 3 z 5

Přestože je Divergence prvním dílem, naskakujete v podstatě do rozjetého vlaku. Hlavní hrdinka Beatrice ve svých šestnácti letech totiž stojí před životním rozhodnutím, kdy si musí zvolit jednu z frakcí, na které je společnost rozdělena. Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. V každé žijí lidé s jinými povahovými rysy a každá se řídí svými vlastními pravidly. Půjde Beatrice tam, kam ji srdce táhne nebo se raději rozhodne zůstat s rodinou?

Celý systém rozdělení společnosti na frakce je velmi zajímavý, ale musím se přiznat, že mi nepřišel uvěřitelný. Pořád jsem měla pocit, že by se musel už dávno zhroutit, protože vše bylo vyhnané do takových extrémů, ve kterých by nešlo dlouhodobě fungovat. Přesto jsem ale pokračovala ve čtení, jelikož příběh je doslova nabitý akcí a vtáhne vás do děje ať chcete nebo ne. A navíc se poměrně brzy objevuje druhá hlavní postava, kterou jsem si oblíbila o mnoho více než Tris samotnou – Čtyřka.

Čtyřku bych rozhodně označila za tahouna celého příběhu, protože mě bavil od chvíle, kdy se v knize objevil. Má hloubku, je zajímavý a zkrátka si ho oblíbíte natolik, že se na každou scénu s ním budete těšit.

Co ale v knize rozhodně chybělo, jsou informace o světě samotném. Čekala jsem, kdy mi autorka vysvětlí, jak frakce vznikly a jak funguje zbytek světa, ale ne, ani slovo. Holky ve společném čtení mi naznačily, že se vše dozvím v dalších dílech, jenže pro mě to byl zásadní problém. Připadala jsem si totiž jako kdybych se s hrdiny vznášela ve vzduchoprázdnu a neustále jsem nad tím musela přemýšlet.

I když Divergence má chyby, myslím, že pro někoho, kdo v dystopiích nemá tolik načteno a hledá zábavné akční čtení se špetkou (velkou špetkou) romantiky, by tato série mohla být tím pravým.

MišusWinner
16.10.2021 5 z 5

Kniha se mi dostala od kamarádky a vůbec jsem nevěděla že je to zfilmovane. Když jsem zjistila ze je to sci-fi a o budoucnosti tak si říkám "no tak tohle mě bavit nebude" ale při prvních pár stránkách jsem se spletla. Kniha mě úplně pohltila a ja nemohla přestat číst. Někdo musí mít velkou fantazii něco takového vymyslet, všechno bylo tak promyšlené. Mrzí mě akorát že ke konci bylo tolik smutku, čekala bych že to dopadne lépe. Už se těším na druhou knihu.

Stephaniee
30.09.2021 4 z 5

Příjemná young adultovka, zajímavý svět, jen mi přišly některé pasáže moc uspěchané a lehce vyřešené. Autorka si s nimi mohla více pohrát. Četlo se to rychle, spíše oddechové čtení.

david9690
08.09.2021 5 z 5

Je to série určená pro mnohem mladší čtenáře a primárně pro dívky, ale přestože nesplňuji tyto kritéria, musím říct, že tato série se velmi povedla a já osobně jsem si čas strávený s knihami Divergence, Rezidence a Aliance velmi užil, bavilo mě to a až na pár drobností (některé situace byly roztomile naivní, také bych občas trošičku ubral romantiky) musím celou sérii hodnotit plným počtem hvězd. Ten svět frakcí byl vymyšlen skvěle, celé to pozadí příběhu a hlavně důvody proč to vzniklo, jak to celé funguje, kdo to řídí atd. (vysvětleno hlavně v posledním díle Aliance) je precizně propracované a promyšlené. Logické uspořádání postav i děje je výborné a musím autorku za tento počin pochválit, protože ze všech stránek jde vycítit, že přípravě této série se věnovala opravdu detailně a pečlivě. Děj příběhu je strhující a napínavý, charaktery jednotlivých postav velmi reálné a dobře zmapované se všemi klady či zápory (jako život sám), mělo to spád a ve své podstatě to čtenáře neustále nutilo číst dále a knihu odkládat jen na dobu nezbytně nutnou.
Také se mi velmi líbily proměny myšlení a chování jednotlivých protagonistů, kteří díky nepříznivým okolnostnem či interakcím s okolím a jinými lidmi, museli dozrávat a měnit své názory, pohledy či postoje. Bylo tam spoustu opravdu "hlubokých" myšlenek o lidství, životě v komunitě a fungování jedince a celé společnosti a často to čtenáře nutilo k zamyšlení a určité retrospektivě. Oceňuji lehkost ale i moudrost s jakou se autorka věnuje poměrně těžkým tématům jako je sebepřijetí, týrání, násilí, zrada, msta, posuzování a odsuzování, bezohlednost, krutost, smrt milované osoby, vypořádání se s traumaty - na druhé straně poukazuje na pozitivní myšlení, zdůrazňuje potřebu a sílu přátelství, lásky, odpuštění, spolupráce, sebeobětování, přiznání vlastní viny, nesobeckého jednání a ohleduplnosti, osobní zodpovědnosti za okolní lidi a společnost - řeší se tam mnohokráte tyto stinné i světlé stránky života a mám za to, že to autorka zbytečně nebagatelizuje, ale naopak poukazuje na pozitivní hodnoty a jednání.
Děkuji, bylo to fajn.

Keporkakyně
04.09.2021 2 z 5

Další díly této telenovely raději vynechám.

Ella161
14.08.2021 5 z 5

Snad nejsem jediná, která teprve nedávno na tuhle sérii narazila. Teda takhle, věděla jsem, že je to film a že se natočil podle knižní předlohy, ale až dnes jsem se o ní začala zajímat. Viděla jsem ukázky na film, které mě zaujaly, takže jsem se hned musela vrhnout do knihy. Knihy jsou totiž lepší než film. A ani v tomhle případě jsem se nemýlila. Po dočtení knihy jsem se hned podívala na film. Sice je to pěkně zpracovaný, ale kniha je prostě lepší. Tam je vynecháno hrozně scén, všechno se tam děje rychle a nějaké věci jsou pozměněné. Navíc se mi na hlavní postavu ta herečka vůbec nehodila. Každopádně nepíšu tu o filmu, ale knize.

Nechápu, že jsem si jí nepřečetla dříve! Úplně mě uchvátila a já nemohla přestat číst. Skoro každá kapitola byla nabytá nějakou akcí či zvratem. Strašně se mi líbil nápad s frakcemi a vůbec, celá ta vize té knihy byla neuvěřitelná! Nechápu, jak tohle někdo mohl vymyslet. Je to krásně propracovaný a hlavně je tam vše vysvětleno.

Postavy byly skvělé! Fakt jsem si je oblíbila. Ono snad ani nejde si Čtyřku (Tobiase) neoblíbit. Ten chlap je prostě boží! Škoda, že tam nebyly kapitoly z jeho pohledu. Na něm se mi nejvíce líbilo, že se nenechal strhnout tím systémem, který byl v Neohroženosti nastolen. On byl čestný, nápomocný a hodný. K Tris se choval tak pěkně. Strašně jsem si tohohle na něm cenila. A Tris? Ne že by mi nějak přirostla k srdci, ale mám jí ráda. Občas se chovala nevyspěle, což je jediné, co bych jí vytkla. Jinak bylo celkem fascinující, jak se dokázala svému strachu postavit. A vůbec. Bylo hezké číst, jak se pomalu mění z té vystrašené holky na někoho, koho jen tak něco nezastraší a má velkou odvahu.

Knihu mohu jen doporučit!

Luigi1
10.08.2021 5 z 5

Tak jsem opět rád,že jsem se dostal do koloběhu fantasy.Moc pěkně napsané a proto se to velmi dobře četlo.