Povídky malostranské

Povídky malostranské https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97/bmid_povidky-malostranske-zvP-97.png 3 2870 288

Sbírka povídek Povídky malostranské je vrcholným prozaickým dílem Jana Nerudy a jedním z nejvýznamnějších literárních děl české literatury vůbec. Soubor třinácti povídek, které původně samostatně vycházely v různých časopisech (Květy, Národní listy, Podřipan, Lumír), autor sestavil a prvně společně vydal v roce 1877. Náměty k povídkám autor čerpal ze vzpomínek na léta svého dětství a dospívání strávená životem na Malé Straně. Čtenářům v nich předkládá věrný obraz každodenního života měšťanů i prostých obyvatel města v polovině 19. století. Jeho postavy jsou vždy pečlivě a podrobně vylíčeny a charakterizovány. Nemalý význam v jeho povídkách zaujímá i přesný místopis prostředí, v němž se děje povídek odehrávají.... celý text

Ran
08.08.2018 4 z 5

Tyto povídky se mi velmi líbily, jejich čtení jsem si užila.

nikolet
02.08.2018 1 z 5

Hezký příběh Přivedla žebráka na mizinu. Jinak nic moc.

ChaosTheory
10.06.2018

Složitější na čtení, ale jedná se o krásný dobový popis života v Praze. Některé povídky mají mnohem zajímavější příběh než jiné.

Mates84
05.05.2018 3 z 5

Kdybych je nedostala jako povinnou cetbu v 6 tride,tak si myslim,ze bych si je zamilovala.Bohuzel takhle me to naprosto odradilo:-(doted nechapu proc to bylo v povinne cetbe pro takhle male decka.Cist to o nekolik let pozdeji tak si z toho odnesu mnohem vice.Takhle bohuzel zustala jen nechut to znovu otevrit a verim,ze to je velka skoda:-(

Kuža007
02.05.2018 4 z 5

Jediné dokonalé prozaické dílo Jana Nerudy. I když každá jednotlivá povídka se musí hodnotit jinak. A další velké minus je to, že toto dílo je i v jistých pasážích antisemitské.

Marekh
09.04.2018 4 z 5

Kniha obsahuje 13 povídek. Zobrazuje vzpomínky na Malou Stranu Nerudova dětství a mládí. V povídkách autor vybírá typické prostředí a postavy Malé Strany, střídá tón vážný s humorným, převaha vypravování v ich-formě.

Nejvíce se mi líbily tyto povídky: Pan Ryšánek a pan Schlegl, Přivedla žebráka na mizinu, Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku aj.

Nejméně se mi líbila asi nejrozsáhlejší povídka Týden v tichém domě.

Vážkopis
08.04.2018 5 z 5

Když koukám na komentáře dole. Nevím co si myslet. Protože jak Nerudá umí psát prózou... to je prostě úžasné. Když jsem ji četl poprvé, položil jsem oči na první řádek a najednou jsem byl na straně 100 a užíval jsem si to. Asi do školy se čte vše špatně... chápu. Ale zkuste se k této knížce vrátit někdy, až to nebude z povinnosti.

Percabethka
23.03.2018 3 z 5

Povídky malostranské jsem začala číst už několikrát, ale vždycky mě po chvilce přestaly bavit. Teď jsem si kvůli povinné četbě přečetla Hastrmana, Doktora Kazisvěta a U tří lilií a všechny tři byli hezké, ale myslím, že do těch zbylých povídek už se pouštět nebudu. Jsou na mě moc popisné a nic moc se v nich neděje...

raďax9
17.03.2018 3 z 5

Některé povídky (O měkkém srdci paní Rusky, Přivedla žebráka na mizinu, Hastrman, Doktor Kazisvět) byly nadmíru zajímavé, další mě ani tak nezaujaly nebo mě chvílemi nudily. Autorův styl psaní mi přijde občas zdlouhavý (příliš podrobný), někdy jsem se v ději zamotával. Jinak krásná ukázka z malostranského života.
Určitě tuto českou klasiku doporučuji přečíst.

Cink262
04.03.2018 3 z 5

Je pro mě nadmíru těžké v jednom komentáři shrnout své pocity z "Povídek malostranských". Kniha se totiž skládá z 13 povídek s často až diametrálně odlišným charakterem. Zatímco v některých se popisují dětská dobrodružství, jinde můžeme nahlédnout do soužití tak podivných a propracovaných postav, že snad ani nelze pochybovat o jejich reálném podkladu, a některé povídky pro změnu nastavují zrcadlo malo(stransko)měšťácké společnosti nasáklé xenofobií a předsudky.

Celkový dojem tedy není nijak valný. I přestože mě některé povídky takříkajíc chytly za srdce a sám jsem se s hrdiny stával cizorodou částicí Malé Strany, jiným zase téměř chyběla pointa nebo byla velmi "slabá", což se u příběhů ze života (bohužel či bohudík?) stává.

Terez67
03.02.2018 2 z 5

Blbě se mi nějaké povídky četly a taky se moc okecávaly a mě to pak nebavilo.... některý se dali a některý zase ne ....celkově se mi to moc nelíbilo

Život-s-Kačí
09.01.2018 4 z 5

Jelikož jsem čekala od knihy málo, velice mile mě překvapila. U povídek jsem se bavila a u některých i zamyslela. Navíc jsem četla vydání s krásnými ilustracemi Petra Urbana, které příběh doplňovaly.

Pohodová
07.12.2017 5 z 5

Sice povinná školní četba ale tak jsem do ní spadla, že jsem referát psala v úplně stejném stylu..

mia.com
06.12.2017 2 z 5

Vím, že je to klasika, ale mě autorův zdlouhavý popis všech detailů opravdu nebavil. Některé povídky jsem přeskočila, u jiných jsem byla zvědavá na pointu, tak jsem je přelouskala, ale u poslední jsem si už řekla, proč ztrácet čas nad něčím, co mě nebaví a nutit se k tomu. Tak jsem knihu zaklapla.

zuzka894
04.12.2017 1 z 5

Já vím, klasika, školní četba.....to se nedalo číst, vůbec mě to nebavilo. Přiznám se přečetla jsem jen první povídku. Z několika stránek jsem pochopila pouze, že jedna paní zemřela. Nemá to hlavu ani patu, prostě jen tak plácnutá povídka o ničem. Zato povídka obsahovala spoustu postav, o kterých jste kromě jména nevěděli nic.

ferda16
23.11.2017 4 z 5

Tyto povídky se četly dobře. Sice si musíte zvyknout na jazyk, ale pak to jde samo. Jedna povídka zajímavější, než druhá. Myslím, že jako povinná četba by na školách měla určitě zůstat.

lisc
11.11.2017 3 z 5

Knihu jsem neměla v ruce drahně let (od své maturity,a to ani nechtějte vědět, jak je to dlouho!) a těžce jsem se prokousávala.

Olšan
03.11.2017 3 z 5

Báječné jsou Figurky!

Aya81
23.10.2017 3 z 5

Byla jsem na knihu moc zvědavá, přece jen - je to česká literární klasika. Překvapilo mne, jak moc odlišně se mi jednotlivé povídky četly. Některé byly i přes určitý jazykový handicap (přece jen se od té doby jazyk hodně pozměnil) lehouné jako peříčko, jinými jsem se ne a ne prokousat. Jako celek hodnotím tak nějak uprostřed. Plus za atmosféru staré Prahy a za vykreslení postav.

emma24
10.10.2017 4 z 5

To už je tak dávno, co jsem tuhle knihu četla, že si to snad ani nepamatuji, ale tenkrát jsem se kupodivu začetla. Dnes by jí museli přeložit do současného českého jazyka a třeba by si získala oblibu už jen svojí tehdejší atmosférou