Povídky malostranské

Povídky malostranské https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134098/bmid_povidky-malostranske-zIl-134098.png 3 2870 288

Sbírka povídek Povídky malostranské je vrcholným prozaickým dílem Jana Nerudy a jedním z nejvýznamnějších literárních děl české literatury vůbec. Soubor třinácti povídek, které původně samostatně vycházely v různých časopisech (Květy, Národní listy, Podřipan, Lumír), autor sestavil a prvně společně vydal v roce 1877. Náměty k povídkám autor čerpal ze vzpomínek na léta svého dětství a dospívání strávená životem na Malé Straně. Čtenářům v nich předkládá věrný obraz každodenního života měšťanů i prostých obyvatel města v polovině 19. století. Jeho postavy jsou vždy pečlivě a podrobně vylíčeny a charakterizovány. Nemalý význam v jeho povídkách zaujímá i přesný místopis prostředí, v němž se děje povídek odehrávají.... celý text

Hwaelos
15.06.2011 5 z 5

Dobová prozaická špička. Brilantní charakterové studie, okořeněné geniem loci Malé Strany a jemným satirickým humorem. Především jsou ale Povídky Malostranské vynikajícími formálními experimenty. Nejkratší a nejodvážnější povídka U Tří lilií je toho dobrým důkazem.

WEIL
08.06.2011 5 z 5

Podobně jako já, tak asi více lidí zná televizní a filmové zpracování povídek dříve, než si je přečte.

Jsou mistrovským vyjádřením povahopisu a života Nerudou vybraných jedinců, na které si pamatuje ze svého dětství, jak mu uvízly v jeho paměti a v těchto povídkách vysvětluje i proč.

WEIL
08.06.2011 5 z 5

Tak moc jsem se při čtení komentářů pobavil.

Jsou to jedny z nejlepších povídek, jaké v české literatuře existují.

Meii
02.06.2011 3 z 5

když jsem začala PM číst, měla jsem chuť to roztrhat, až tak jsem byla otrávená.. dost mi vadí to okecávání o ničem v některých pasážích a ubohý děj.. přiznám se že minimálně 4 povídky jsem vynechala... plánuju si to přečíst znovu, až bude víc času x).. ale na druhou stranu, když jsem se dostala k povídkám jako je např.Přivedla žebráka na mizinu, Doktor Kazisvět a Psáno o letošních dušičkách, našla jsem si tam to svoje a dost mě zaujaly.. takže právě kvůli těmto "klenotami mezi hráchem" dávám 3 hvězdy ;)

hafinka
17.05.2011 3 z 5

Nedá se to číst! A nejhorší je, když o tom musíte napsat seminárku a musíte se tím prodírat a prodírat. Příběhy jsou o ničem, nic zajímavého se tam neděje. Ono se tam neděje vůbec nic, abych byla přesná. První povídka není ani povídka, je to jen popis. Nelíbí se mi ani jedna. Ty za tím mají jediné plus - jsou kratší. Chápu, že v té době bylo málo úrpzaiků, ale tohle?? To i Arbesovi Štrajchpudlíci jsou lepší.

Alena Tajemná
13.03.2011 1 z 5

...asi ve mě bublá nenávist k čemukoli, co se mělo číst do školy. Já ji četla sice až dobrovolně na VŠ, ale pocity křivdy z minulosti nejspíš převládly. Mě PM nebaví, nenašla jsem žádný úhel pohledu nebo postoj, který by chápal proč byly napsány tak, jak jsou. Hvězdy za to, že jsou krátké :) a poetické názvy povídek

Breburda
22.02.2011 3 z 5

Soubor milých povídek, mě se nejvíce líbila ta o panu Ryšánkovi a panu Schlegelovi

luciekla
30.11.-0001 1 z 5

Měla jsem je jako povinnou četbu kdysi na základní škole a dodneška si vzpomínám, že i když přečtu cokoli, s tímhle jsem měla poměrně problém a nehodlám si tuhle knížku přečíst někdy znovu.