Povídky malostranské

Povídky malostranské https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134098/bmid_povidky-malostranske-zIl-134098.png 3 2875 288

Sbírka povídek Povídky malostranské je vrcholným prozaickým dílem Jana Nerudy a jedním z nejvýznamnějších literárních děl české literatury vůbec. Soubor třinácti povídek, které původně samostatně vycházely v různých časopisech (Květy, Národní listy, Podřipan, Lumír), autor sestavil a prvně společně vydal v roce 1877. Náměty k povídkám autor čerpal ze vzpomínek na léta svého dětství a dospívání strávená životem na Malé Straně. Čtenářům v nich předkládá věrný obraz každodenního života měšťanů i prostých obyvatel města v polovině 19. století. Jeho postavy jsou vždy pečlivě a podrobně vylíčeny a charakterizovány. Nemalý význam v jeho povídkách zaujímá i přesný místopis prostředí, v němž se děje povídek odehrávají.... celý text

Mishka_a7
06.11.2012 3 z 5

Tuto knihu jsem měla v seznamu povinné četby a vybrala jsem si ji sama k přečtení a nelituju. Některé povídky se mi líbily moc, jiné méně. Každopádně si myslím, že za přečtení určitě stojí!

nelcisko
25.09.2012 2 z 5

Nemůžu říct, že by mě to uchvátilo, ale mohu alespoň říct, že mě to neunudilo k smrti, jako některá povinná díla k maturitě. Takže...kdo jde k maturitě, je dobré si to přečíst. Jinak asi nemám moc co říct.

Morgainne
21.09.2012 4 z 5

Jak to přišlo, že dne 20. srpna 1849, o půl jedné s poledne, Rakousko nebylo rozbořeno
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
....
Předkládám zde náš plán, aby se mu mohl každý obdivovat. Hlavní účel: rozbořit Rakousko. Přední nutnost: zmocnit se Prahy. Nutný prostředek: dobýt citadely belvedérské, na výběžku Mariánských hradeb, odkud jsme pány Prah a kde nemůžeme dle našeho náhledu být odnikud bombardováni. Vypočtené podrobnosti: citadela bude přepadena zrovna v čas polední. Povážíme-li, že při přepadání rozličných tvrzí panuje od nepamětných časův úzus vykonat to vždy o půlnoci, že ale právě proto o půlnoci jsou střáže nejspíš vždy nejbdělejší, musíme přiznat, že úmysl náš byl zrozen zrovna v chytrosti ďábelské.

YvLeZa
21.07.2012 2 z 5

Na povídky jsem se těšila, ale vůbec se mi kniha nelíbila. Sice se dobře a rychle četla, ale povídky byly zdlouhavé a některé i nudné, takže jsem musela nějaké i přeskočit nebo jsem je nedočetla vůbec.

Verousek
15.07.2012 3 z 5

Musí říci, že z téhle knihy jsem nebyla moc nadšená. Určitě má nápad, ale nedokázala jsem se přesvědčit, abych ji dočetla

Zuzvil
30.06.2012 3 z 5

Nerudovy povídky mě potěšily svojí rozmanitostí a netradičností. Jediné co povídky mají společné je prostředí Malé Strany. Nejvíce mě na knize zaujalo, jak se Neruda snaží udržet čtenářův zájem i napětí, např. přímým vyprávěním, zápisy, dopisy, formou deníku, atp. Před přečtením bych nevěřila, že takováto česká klasika, ve smyslu povinné četby na středních školách, mě může zaujmout a dokonce i pobavit.

Lenny33
03.06.2012 4 z 5

Nerudy si cením za popis, který je v jeho podání bravůrní. Ovšem samotné příbehy mě nijak nezaujaly.

Pájuš
18.05.2012 3 z 5

až na tu poslední povídku, dobré čtení :)

maryzka
17.05.2012 3 z 5

Co dodat- klasika, kterou čte ve škole několikátá generace - pokud tedy funguje povinná četba

vhumanik
12.05.2012 5 z 5

I přes svůj věk dostatečně čtivá kniha...

Gattermayerova
07.05.2012 3 z 5

Jediná povídka, která mi přišla, že za něco stála byla Psáno o letošních dušičkách. Má krásnou myšlenku a je příjmená na čtení, není zde přehršel postav ani zbytečných slov. Nechápu ty dvě stostránkové povídky na začátku a na konci, podle mě zbytečně dlouhé, sbírka by to byla pěkná, bez těch zbytečností.

Také mi docela lezlo na nervy, jak v každé povídce (kromě asi dvou) byl pohřeb nebo někdo umřel.

Snow
19.02.2012 4 z 5

Některé povídky jsou opravdu zajímavé, některé zase ne. Kniha rozhodně za přečtení stojí, ale nenutil bych k tomu dnešní mládež v povinné četbě...

Kituna
18.02.2012 odpad!

no dostali jsme to jako povinnou cetbu a diky te staročeštine se to tak blbe cetlo ... ale zajimave povidky

v-andrea
15.02.2012

Dlouhé povídky jsou nudné a ubíjející, teď se divím, že jsem knihu neodložila... Kratší se mi ale líbily, i když v nich nebyl děj, jak jim někteří vyčítají, tak podle mě měly hezkou myšlenku.

Oter
28.09.2011 4 z 5

Jako celek se mi dílo líbilo, i když některé povídky mám raději (např. Doktor Kazisvět) a jiné méně ráda (např. Svatováclavská mše).

Oter
28.09.2011 4 z 5

SuzukiZ
11.09.2011 5 z 5

Pohodová čtivá kniha, ke které se ráda vracím (ač to byla povinná četba;) )

Tuffy
08.08.2011 3 z 5

Měla jsem tu knížku jako povinnou četbu. Nemůžu říct, že se mi nelíbila, ale ani mě to nijak nestrhlo. Taky se hůře četla a vím jistě, že bych ji znovu do ruky nevzala.

kristynkat
11.07.2011 3 z 5

Povídky malostranské jsem měla jako samostatnou otázku u maturitní zkoušky, líbily se mi všechny povídky. Dlouho jsem čtení odkládala, protože jsem se nemohla prokousat Tichým domem, který jsem dodnes nepřečetla, stejně tak Figurky. Jinak ostatní povídky se mi líbily, zejména jak Neruda popisuje Malou stranu za doby jeho dětství.

Dell
21.06.2011 5 z 5

Kniha plná námětů na romány. Na malé ploše autor dokáže perfektně popsat prostředí, charaktery, situace, pomocí drobných detailů tvoří působivou atmosféru a s citem pro všechny rysy lidské povahy představuje v této knize celou škálu typů, přesně jak se s nimi člověk setkává v životě.
Bohužel na hodnocení této knihy se opět podepisuje to, že je povinnou četbou. A jak víme z mnoha různých výzkumů, průměrný český student z četby moc těžit nedokáže. Hodnocení této knihy to může jen potvrdit.