Povídky malostranské

Povídky malostranské https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134098/bmid_povidky-malostranske-zIl-134098.png 3 2875 288

Sbírka povídek Povídky malostranské je vrcholným prozaickým dílem Jana Nerudy a jedním z nejvýznamnějších literárních děl české literatury vůbec. Soubor třinácti povídek, které původně samostatně vycházely v různých časopisech (Květy, Národní listy, Podřipan, Lumír), autor sestavil a prvně společně vydal v roce 1877. Náměty k povídkám autor čerpal ze vzpomínek na léta svého dětství a dospívání strávená životem na Malé Straně. Čtenářům v nich předkládá věrný obraz každodenního života měšťanů i prostých obyvatel města v polovině 19. století. Jeho postavy jsou vždy pečlivě a podrobně vylíčeny a charakterizovány. Nemalý význam v jeho povídkách zaujímá i přesný místopis prostředí, v němž se děje povídek odehrávají.... celý text

TinaBookBlog
24.11.2013 3 z 5

Tato kniha mě osobně zklamala. Čekala jsem mnohem víc! Hned od první povídky mě to přestalo bavit. Několik zdarných se zde ale najde: Doktor Kazisvět, Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku, Přivedla žebráka na mizinu...

adorata
14.11.2013 4 z 5

Není to pouze Nerudovským způsobem vylíčená Nerudova Malá Strana, ale hlavně barvitý popis svérázných postaviček, kterých je vždy a všude kolem plno. Stačí se jen dívat. Jan Neruda je pozoroval velmi rád. Jednoznačně doporučuju přečíst.

Hikari
13.10.2013 3 z 5

Je zajímevé si knihu přečíst, ale znovu bych se do toho nepustila..

Destiny
25.09.2013 4 z 5

Četla jsem tuto knihu jako povinnou četbu a velice mě zaujala. Ráda si jí někdy přečtu znovu.

HDosoudilová
22.09.2013 5 z 5

Velmi krásné dílo české klasiky. Vřele doporučuji nejen milovníkům Prahy nebo těm, co hledají nenáročnou četbu k maturitě, tuto knihu doporučuji všem :-)

mgeisselreiter
23.08.2013 4 z 5

Tato kniha (vydání z roku 1950) byla určena pro školy, chybí v ní tedy 3 povídky dle doslovu Pravoslava Hykeše určené dospělým (Týden v tichém domě, U tří lilií a Figurky). Také úvod napsal Hykeš a je poplatný době. Mimo jiné např. prohlašuje o Nerudovi, že předpověděl vítězství pracujícího lidu.
Neruda psal s láskou o Malé Straně, kde prožil dětství a mládí. Vlastně všechny povídky jsou vyprávěním chlapce Nerudy, jak viděl postavičky prostých lidí. Některé povídky nejsou moc povedené, jakoby je autor psal jen proto, že je musel napsat. O většině povídek je ale možno říct, že jsou moc pěkné a i pro dnešního čtenáře jsou zajímavé tím, jak nás zcela přenášejí časem do dob minulých, i když ne tak vzdálených, přesto hodně odlišných. 75%, 23.8.2013.

Askarinka
20.08.2013 5 z 5

Neruda a jeho klasika,mě osobně tahle knížka a povídky moc baví

Marčullkas
24.07.2013 3 z 5

Povedený soubor povídek z Malé Strany. Kniha se mi četla moc dobře a příběhy mě zaujaly.

ForiCZ
07.06.2013 1 z 5

Generace Májovců a samotný Mácha je pro mě nečitelné období. Líbí se mi ta myšlenka... napsat o skutečných věcech a lidech, ale to, jak je to napsané, je pro mě nezvladatelné. Přečetl jsem z donucení tři povídky (Jak si pak Vorel nakouřil pěnovku, Přivedla žebráka na mizinu a U Tří lilií) a knížku odložil poté, co se v povídce "O měkkém srdci paní Rusky" na stránku a půl Neruda rozepisuje o chlápkovi, který už v době "začátku příběhu" nežije. Po této informaci jsem to zbaběle vzdal. A vracet se k celému Nerudovi zřejmě nechci.

ChrisSparrow
29.05.2013 1 z 5

To, že jsem knihu v polovině odložila a nedočetla ji, se mi stalo jen jednou - a to právě u Povídek malostranských.

pakoshka
22.05.2013 2 z 5

Jednou a dost. Některá povídka zaujala víc, některá míň, proto 3 hvězdičky.

vejik
25.03.2013 3 z 5

Na můj vkus zde Neruda až příliš využívá popisu, proto jen 3 hvězdičky. Jinak se mi kniha líbí, příběhy, které napsal o lidech z Malé Strany, jsou krásné. Mým favoritem z celé sbírky je Přivedla žebráka na mizinu.

Madluska
21.03.2013 4 z 5

Osobně by mě moc zajímalo, co by Neruda napsal o lidech, kteří čtou jeho příběhy z donucení kvůli škole a na základě toho je pak i hodnotí. Osobně si myslím, že jakožto výborný znalec povah by je vystihl svým typickým, milým, ale někdy trochu kousavým způsobem. Osobně si myslím, že bych se u toho opět dobře bavila, podobně jako u ostatních povídek.

bambusik
17.03.2013 4 z 5

Tak na tuto knihu mám kladný názor. Sbírka povídek se mi líbila. Samozřejmě, že i zde jsou lepší a ty horší, ale snad v každé se ukazuje kousek zajímavého lidského chování...

cds
11.03.2013 1 z 5

Měli jsme ji na základní škole jako povinnou literaturu. Bylo to pro mě nečitatelné. Stejně jako Jirásek, Balzac, Baar, nebo Němcová..Po x letech to vyfasovala dcera jako povinnou literaturu, znovu jsem ji zkusil a názor si potvrdil. Je to typ knihy, která může začínajícího čtenáře odradit. Většina povídek nemá ani náladu, ani příběh. Zajímavá je z hlediska jazyka, který je hodně jiný a dost krkolomný a z hlediska představ o Praze předminulého století.

mikraf
07.03.2013

Tato knížka mě nijak nechytla...

Andrejz
14.02.2013 3 z 5

Čtení mě moc nebavilo, musela jsem se dost přemáhat. Rozbor ve škole mi ale taky potvrdil, že každá z povídek má svou cenu a na něco naráží - nebyla napsaná "jen tak". Nejvíc jsem si oblíbila asi povídky O měkkém srdci paní Rusky, Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku a Přivedla žebráka na mizinu. Ale povídky všeobecně nejsou můj šálek kávy ;).

Erezka
27.01.2013 1 z 5

Nudou u mně zdaleka předběhla Babičku a nechala v dálce za sebou cokoli ostatního z povinné četby, co jsem byla nucena přečíst.

kika 13
14.01.2013 4 z 5

Povinná četby ,ale já tu knížku četla vícekrát.

Knišíl
21.12.2012 3 z 5

Četl jsem ji jako povinnou četbu, tato sbírka povídek právoplatně patří mezi hodnotné české knihy, ale přece jenom se musely povídky lépe číst před 100 lety než v dnešní době, mezi mé nejoblíbenější patří Doktor Kazisvět, Hastrman a Figurky.