Noční směna (20 povídek)

Noční směna (20 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/875/bmid_nocni-smena-20-povidek-Tss-875.jpg 4 1366 170

Povídky a novely série

Příznivci mistra hrůzy, amerického spisovatele Stephena Kinga, dobře vědí, že tento autor nevyniká jen svými proslulými romány jako jsou Osvícení, To, Misery nebo Carrie, ale že je i skvělým povídkářem. Ve dvaceti příbězích této sbírky to dokazuje s takovou virtuozitou, že už k tomu není mnoho co dodávat. A protože po Kingově nenasytném vypravěčství a jeho nezkrotné fantazii často sahají filmaři, i v této sbírce najdete příběhy, které možná znáte z obrazovky. Podle povídky Děti kukuřice byly na točeny dokonce dva filmové díly. Podle Trávníkáře údajně vznikl stejnojmenný film, který však s povídkou má natolik málo společného, že si King z původního Stephen King's The Lawnmower Man vysoudil změnu názvu. V dalších povídkách zase King vzdává poctu svému velkému předchůdci H. P. Lovecraftovi či se vrací k tématům svých románů. Vydejte se s nekorunovaným králem světového hororu na cestu nejtemnějšími zákoutími lidské duše, kde zpoza každého rohu může vykouknout cosi velmi, velmi ošklivého...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Mustang

Night Shift , 1978

FillisDilla
10.01.2014 1 z 5

Kingova neschopnost ukončit povídky je doslova k šílenstvídohánějící. Každá, ale opravdu každá povídka má otevřený konec. Budiž. Neumí napsat uspokojující závěr (a ne, nezůstal jsem napnutý až do konce, nepřemýšlel jsem, co bylo dál - po třetí, čtvrté povídce je to prostě už jen iritující). Ale to, že dokáže (kromě jiného taky o vraždících náklaďácích, krvelačných netopýrech, obživlých pračkách aj.) napsat povídku o zkaženém, mutagenním pivu...to už nezkousnu. King podléhá přesvědčení, že dokáže hrůzu vyždímat i z houbičky na nádobí. Chyba.

Zoltan
19.10.2013 4 z 5

Můj první kontakt se Stephenem Kingem dopadl dobře. Většina povídek je minimálně silně nadprůměrná, ale i ty průměrnější stojí za přečtení. Jediná která mi opravdu nesedla byla Žena v pokoji - nemocniční prostředí nemám rád a celkově mě povídka přišla nudná. Naopak za vrchol považuji skvělou povídku Nekuřáci, a.s., následují Římsa a Děti kukuřice. Myslím že vstoupit do světa mistra hororu právě touto knihou je dobrý nápad, doporučuji.

Hudis
27.07.2013 3 z 5

Jsem z této sbírky příběhů na rozpacích. Ty lepší povídky, který tu každý jmenuje, jsem četl už ve sbírce Mrtví se někdy vracejí. A jediné nové povídky, co se mi líbili, byly Kukuřičné děti a ještě dvě další. Takže tuto knihu nebudu hodnotit.

mh.mail
24.06.2013 4 z 5

Výborné povídky. Nejvíc se mi líbí asi „Nekuřáci, a. s.“, zajímavé jsou i „Římsa“ a titulní „Noční směna“. Nicméně každá z povídek má své kouzlo a rozhodně stojí za to si je přečíst.

ERIK 2
15.06.2013 4 z 5

Mrazivé a čtivé doporučuji jako pohádky na dobrou noc.

MM_Master
25.02.2013 5 z 5

"Tady, kde teď zrovna jsem, je pořád jěště tma a prší. Je to náramně vhodná noc. Něco bych vám chtěl ukázat, něco byste si měli ohmatat. Je to v pokoji nedaleko odsud - vlastně je to hned na následující stránce. Takže pújdeme?" /Z předmluvy Stephena Kinga/

Cahová Barbora
06.02.2013 5 z 5

Až na dvě povídky, které jsem už četla v jiné knize(Šroťák, Děti kukuřice), fakt skvělé. Nekuřáky jsem četla s vykulenýma očima a povídka Náklaďáky mě děsila(bojím se kamionů).
´´ Když jdu večer spát a zhasnu, pořád se horečnatě ujišťuju, že mám nohy pod dekou. Už nejsem dítě, ale . . .prostě nerad spím s jednou nohou vystrčenou zpod deky.´´ Tak tohle mě dostalo už v předmluvě.

NečumSlone
18.01.2013 5 z 5

Opravdu jsem si zamilovala Kostlivce! I mráz po zádech mi po něm šel, jako malou mě vždy také děsil, což přidává na atmosféře a taky mi to zaručuje, že si ji přečtu ještě nesčetněkrát :) Navíc se ukázalo, že King dokáže psát i procítěně a ne jen horory (a pro některé oplzlosti, jak jsem si všimla), což mu přidává. Žebřík a Žena v pokoji ◄ Dostaly mě, naprosto :)
Určitě kuřákům doporučuji přečíst Nekuřáky, už jsem si říkala \"Škoda, že to takhle nefunguje i v reálném světě.\"
Jinak dál.. Nemá snad smysl tu vypisovat téměř všechny povídky, kde měla každá něco do sebe.
U mě jednoduše 5/5. King si jméno Král zasloužil. A kdo si přečte celou sbírku Noční směnu (i samotnou povídku), nebude litovat, to zaručuji :)

doktorking
07.01.2013 5 z 5

Nejlepší sbírka povídek KINGA,taky nejstarší,jsou zde povídky které psal King pro pánské časopisy aby vubec přežil a to ve mě zanechává dost silné emoce,jako nejlepší jsou zde noční směna,kostlivec,bojiště,nákladáky,římsa,děti kukuřice a kralují šedá hmota,nekuřáci a mrtví se někdy vracejí,skoro všechny povídky zde byli zfilmováné,pro mě KULTOVNÍ DÍLO.

wally
06.01.2013 4 z 5

Bubu ... strašidelné a zábavné zároveň...hlavně povídka Já, brána, která mi i po několika letech zůstává v hlavě...o to víc jsem rád, že se chystá zfilmování s K. Rodenem...snad to bude koukatelné.

X3ON
02.01.2013 5 z 5

Nejlepsi Kingova povidkova kniha ;). U vetsiny podivek me naprosto dostal konec nebo i posledni veta, Mistr proste vi ;)

psirena
29.10.2012 5 z 5

Mám ráda knihy od Kinga, končí dobře. Zlo je poraženo, hrdina přežil. Naproti tomu jeho povídky, hmm.... Ty takhle vetšinou nekončí. A to se týká i některých v téhle knížce.

fear
01.10.2012 4 z 5

Některé povídky relativně normální, co se může klidně stát a některé jak z jiné planety..prostě King :)

Moje nejoblíbenější : Bojiště, Nekuřáci a.s., Muž, který miloval květiny, Na dobrou noc

Naopak mě nebavilo : Prokletí Jeruzalémské

A Žena v pokoji mě teda vážně rozplakala..

Lucka66
16.09.2012 5 z 5

Tuto sbírku povídek jsem si okamžitě zamilovala, i když je pravda, že po první povídce Prokletí Jeruzalémské jsme měla chuť knihu odložit, protože mě vůbec nezaujala. Ovšem dál už to bylo skvělé. Konce byli sice někdy zvláštní a takové neukončené, ale přesto řadím Noční směnu do jednu ze svých nejoblíbenějších knížek a ráda se k ní vrátím :)
Nejlepší povídky: Bojiště, Děti kukuřice, Náklaďáky, Nekuřáci s.r.o, Mrtví se někdy vracejí, Římsa, Šedá hmota a Šroťák.

Štěchýto
14.09.2012 1 z 5

Tyto povídky moc nenadchly. Spíše vůbec, i přesto, že některé dokonce navazují na ty Lovecraftovi - které mě uchvátily.

Oroslav
30.08.2012 4 z 5

Paradna citacia mania! Tuto zbierku poviedok urcite neprehliadnite! Kazda je ina, fantazia proste Kingovi pracuje na vibornu a mna to tesii.Tazko povedat, ktora sa mi pacia najsamviac....

Jajulle
20.08.2012 5 z 5

Super sbírka povídek. Nejlepší asi Římsa, Mrtví se někdy vracejí, Nekuřáci a.s., Pokoj 1408. Všechny byli ale skvělé.

rose
26.06.2012 5 z 5

Řekla bych, že to je taková „učebnice horroru“, od které by každý kingofil měl začínat. Je tam všechno, na co si vzpomenete. Nestačila jsem žasnout nad autorovou nevyčerpatelnou fantazií a pěkně jsem se bála skoro u všech povídek. Šroťák, Kostlivec, Trávníkář, Poslední příčka žebříku, skvělí Nekuřáci... těžko říct, která se mi líbila nejvíc. A taky slovní obraty typu „sněhové víry jako dinosauří obratle“, to je prostě... no prostě King, jako nikdo jiný.

Snow
19.02.2012 5 z 5

Pár povídek se mi sice tolik nelíbilo, ale většina se mi líbila natolik, že nemohu hodnotit jinak než plným počtem. Prokletí jeruzalémsk, Noční směna, Jsem brána, Šroťák, Kostlivec, Náklaďáky, Mrtví se někdy vracejí, Trávníkář, Nekuřáci, a.s., Děti kukuřice, Muž, který miloval květiny, Na dobrou noc. No prostě pecka!!!
Jediné co bych vytkl je délka povídek, prostě mi přišly moc krátké.
Jinak se strašně moc těším na filmovou adaptaci povídky Jsem Brána, kterou prodal Stephen za symbolický jeden dolar a co víc, povídku prodal českému producentovi.! (bude to první film na motiv Kinga, který bude z české dílny.) http://www.jsembrana.cz

3DD!3
04.01.2012 5 z 5

King ve své vrcholné formě. Lahůdkové povídky o vzdálených světech či vnitřních děsech nedávají člověku za některých obzvláště ošklivých nocích usnout...