Černočerná tma

Černočerná tma https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399261/bmid_cernocerna-tma-yEr-399261.jpg 4 1617 1617

Povídky a novely série

Mistr temných příběhů nám tentokrát prostřednictvím svých smutných hrdinů ukazuje, jak iluzorní může být bezpečí známého prostředí a každodenního života. Člověk si nejenže nemůže být jist, zda opravdu zná své nejbližší (ani náhodou, ušklíbá se King v Dobrém manželství, kde žena zjistí, že žije s masovým vrahem), on nemá totiž ani tušení, čeho všeho je schopen on sám. Znásilněná spisovatelka detektivních románů v povídce Velký řidič nepochybně nevěděla, že dokáže své teoretické znalosti o vraždách převést do praxe; a farmář z úvodního příběhu 1922 chtěl pouze dál nerušeně hospodařit na svém pozemku. Ani v Prodlužování času, kde zdeptaný muž uzavře velmi podivnou smlouvu s velmi zvláštním obchodníkem, nakonec překvapivě není hlavním nositelem zla ďábel. Všechny čtyři příběhy spojuje znepokojivá kombinace hrůzy a všednosti. Ostatně, zločin, jakkoli promyšlený a dramatický, mnohdy končí banálním čistěním krvavých skvrn nebo zoufalými pokusy o zahlazení nečekaných důsledků.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

Full Dark, No Stars , 2010

Reat
20.11.2018 5 z 5

Tyranie vládnoucího Krále pro mne dosáhla vrcholu!!! Už dlouho jsem nebyl tak ovlivněn a deformován čtením jako tady, hlavně v povídce Prodlužování času, která je sice nejkratší, ale zanechala největší dojem. Byl jsem opravdu vyděšený....ne z klauna, bubáka pod postelí, šíleného správce hotelu honícího se sekerou syna a manželku nebo z fanatické fanynky spisovatele...ale ze sebe samého!! Tohle prostě umí jen King...nahlídnout do nejtemnějších zákoutí každého z nás. Ještě že je tak milosrdný a bere nás tam sebou, abychom se těmi nádhernými hrůzami pokochali taktéž. Všechny povídky si zaslouží deset z deseti a knížka se řadí mezi jeho nej. A mně je teď tak krásně blbě......

Kapkaa
03.11.2018 5 z 5

King jak má být. Jeho povídky mě nehorázně baví. Nejslabší byla asi hned ta první (1922) , ale i ta byla zábavná. A nejlepší povídka Prodlužování času odehrávající se v Derry a pomrkávající po románu IT, který též doporučuji.

Ericvicky
01.11.2018 5 z 5

Začnete číst a nemůžete přestat.

Schary
26.10.2018 5 z 5

Moc pěkná hnusná kniha. Kniha vypráví čtyři příběhy o lidském zle z různých pohledů. První - 1922 - o sobeckém zle mládí, které bylo způsobeno ambicemi rodičů, tahle se mi líbila nejmíň. Velký řidič - dle mě nej z knihy, na zlo se díváme z pozice oběti, která se chce pomstít. Prodloužení času-jediná mystery povídka a skvělá, pochopitelně se odehrává v Derry a popřeje vám Dlouhé dny a příjemné noci????????. A nakonec Dobré manželství - chudak manželka zjistí, že její manžel je masový vrah...King nám opět předvedl mistrovský kousek plný propracovaných osudů a duší..

Nomia
21.10.2018 4 z 5

Skvělá sbírka, která stojí za přečtení hlavně kvůli povídce 1922, která je mimochodem opravdu, ale opravdu vydařená (a taky místy opravdu nechutná).
Nebudu hodnotit pěti hvězdami, protože vím, že King to umí ještě o chlup lépe, některé srdcovky z jeho pera, tahle sbírka prostě nepřekoná, ale i tak je to záležitost pro fajnšmekry a skvělá četba.

Jen ještě poznámka na okraj, ne všechny povídky jsou stejně dobré a nemůžu se ubránit dojmu, že byla chyba strčit zrovna 1922 hned na začátek, když má jednoznačně největší grády, bylo by lepší ji nechat jako pověstnou třešničku na konec. Nicméně když Kinga miluješ, není co řešit!

Rania
21.10.2018 5 z 5

Za posledného půlroku jsem od Kinga přečetla To, Nezbytné věci, Spiace Krásavice, Pod kupolí a Černočerná tma. Myslím si, že právě kratší novely/povídky Kingovi sedí mnohem víc než tisícstránkové romány. Děj má spád, nutí vás pořád číst dál a prvních 200 stran se nezamotáváte v postavách. Pro mně byla nejlepší povídka Dobré manželství, v těsném závěsu je Velký řidič. Nemůžu si pomoct, ale Prodlužování času mi hodně připomělo Nezbytné věci. Za mně 5*, víc takových knih, Kingu!

Metla
27.09.2018 5 z 5

Český název této povídkové sbírky není zvolen úplně vhodně, protože ten originální naráží především na temnotu v nás, nikoliv na tmu kolem nás. To je naštěstí jediné, co lze překladu knihy vytknout, povídky se četly výborně a počet překlepů byl zanedbatelný. Stephen King zase nahlédl do nejstinnějších koutů lidské duše a vzal nás na čumendu sebou – díkybohu! Jakkoliv neradostné čtení nachystal, rozhodně mi dokázal sebrat dech, vymáčknout ze mě nesmírně silné emoce a zanechal také dost námětů k zamyšlení. Snad jen doslov nebyl tak okouzlující a svěží, jak jsem od tohoto pana spisovatele zvyklá.
Úvodní povídka „1922“ byla nejpochmurnější, nejdepresivnější a imho nejlepší. Námětem je sice klasický zločin a trest, ale King z toho svým smyslem pro detail vytvořil mistrovské dílo a znovu dokázal, že nejhorší, nejstrašnější horory nepotřebují žádná nelidská monstra… a taky, že svědomí je pořádně kousavá bestie (95%).
V těsném závěsu šlape na paty v jistých ohledech tématicky podobné, přesto zcela odlišně pojaté „Dobré manželství“. Snad každý z nás má svá tajemství, většinou neškodná… Ale někteří třeba v sobě skrývají velmi temné já a s ním související ošklivou historii, jak se potom vyrovnat s odhalenou pravdou? (90%).
Bronzovou medaili bere nadprůměrný, leč poněkud klišovitý thriller „Velký řidič“, příběh o pomstě s velmi silnou úvodní třetinou (80%).
S bramborovou se musí spokojit „Prodlužování času“, text nejkratší a jediný, který využil nadpřirozených prvků (70%).
Striktně matematicky musím dát 4*, ale s ohledem na fakt, jak intenzivně jsem si většinu knížky užívala a jak dlouho mi povídky nebo jejich části strašily v hlavě, se před Kingovým uměním znovu hluboce skláním. A víte co, kašlu na matematiku!

Knihomolová
19.09.2018 5 z 5

Naprosto dokonalé čtení na chladné podzimní večery. 1922 byla odzbrojující povídka, bože! Kde se to v tom chlapovi bere? Myslím tím samozřejmě velmistra Kinga... A Dobré manželství? Ta byla ještě děsivější. Co když své nejbližší neznáme tak dobře, jak se domníváme?

Při čtení této knihy jsem občas jen zírala s otevřenou pusou a nebyla schopná smysluplné věty. Už nikdy se asi nepodívám do žádné studny... Kam se hrabe starej Bruna (i když nutno podotknout, že to jeho číslo s kývající se sekyrkou je fakt výživné).

dale92
12.09.2018 4 z 5

Dalo by sa povedať, že kvalita jednotlivých poviedok je priamo úmerná ich dĺžke. Najdlhšia 1922 je jednoznačne najlepšia 9/10, Veľký šofér 8/10, Dobré manželstvo 7/10, Férové predĺženie 6/10

kara
11.08.2018 5 z 5

Prima počteníčko!

Chajda69
08.08.2018 5 z 5

Už jen kvůli první povídce 1922 musím dát maximální hodnocení. Číst téměř s otevřenou pusou a čekat, co bude... a pak najednou...! Ano, už kvůli téhle.

Devil-Ivet
02.08.2018 3 z 5

Další Kingovka a tentokrát mě nenadchla. Čekala jsem něco lepšího a propracovanějšího. Třeba že se budu trochu bát nebo mi bude běhat mráz po zádech. Nic. Četlo se to těžce a chvílemi to bylo nudné. Nejlepší povídky byly Velký řidič a Dobré manželství. Zbylé dvě byly špatné. Nejvíce mě však překvapil doslov, kde jsem se dověděla, že se příběhy zakládají na skutečných událostech. A to už mrazivé (a děsivé) je…

jarynek
30.07.2018 5 z 5

Tak toto je King v nejlepší formě: pan Spisovatel, kterého to opravdu baví a radost ze psaní z knihy jen vyzařuje. Při jeho delších románech je možno občas narazit na vedlejší dějové linie, které se mohou zdát nadbytečné, při krátkých povídkách zase King někdy vystřílí kvalitní prach příliš rychle. V těchto delších povídkách však kvalitní nápad výborně využije a dostane z něj napínavé vyprávění, od něhož je skoro nemožné se odtrhnout, přičemž až na jednu povídku (která mi přišla nejslabší) by se mohlo jednat o příběhy, které se mohou přihodit každému z nás (začínám přemýšlet, jak dobře svou manželku znám:)).

BariEli
20.07.2018 5 z 5

Dostala jsem přesně to, co jsem čekala. Je tedy pravda, že NEkonec Prodlužování času mě zarazil...ale nešlo vlastně přesně o to? Možná 15 let...možná 20 nebo i 25...
Osobně mě nejvíc zasáhla povídka Velký řidič. Četla jsem ji na služební cestě, sama v cizí zemi v malém cizím hotelovém pokoji...brrr.
A 1922? Tohle umí vážně jen King. Celou dobu máte sevřené hrdlo a husí kůži úplně všude!

Ivan Kučera
13.06.2018 3 z 5

„Ušľachtilosť nespočíva ani tak v úspechu, ako skôr v snahe o správne konanie. Keď sa spreneveríme tejto snahe, alebo keď sa vedome prestaneme snažiť, príde peklo.“ Nie je to zázrak a určite sa to ani omylom nedá porovnávať so Stephenovými staršími zbierkami Noční směna alebo Čtyři roční doby (to fakt nie). Je však príjemné znova po dlhšom čase čítať od Stephena Kinga kratšie textové útvary, než len jeho veľkoromány. Bohužiaľ sa ale obávam, že jeho doslov („Umenie písania príbehov je dôležitý spôsob, pomocou ktorého v našom živote a často v strašnom svete okolo seba hľadáme zmysel.“) ma bavil viac, než samotné novelové poviedky. Dobré manželstvo vychádza zo super nápadu (môže žena žiť desaťročia vedľa manžela a nevedieť o ňom, že je sériový vrah?), ale inak trocha nuda. Veľký šofér naopak klišé zápletka o znásilnení a následnej pomste, ale zručne spracovaná a pôsobivo napísaná. Predlžovanie času nič moc. Najviac ma zaujalo 1922, ktoré neskôr bolo celkom vydarene sfilmované s Thomasom Janeom (sfilmované boli aj kusy Veľký šofér a Dobré manželstvo, ale dané filmy sa mi nepáčili).

Darami87
30.05.2018 3 z 5

Upřímně nevím, proč se S. Kingovi přezdívá "mistr hrůzy". Těch pár knih, co jsem četla mi přišlo spíš jako obyčejná oddechovka, průměr, nic víc. Ovšem když jsem četla první povídku knihy, říkala jsem si: "Ano, ano, to je konečně ono!"
U některých pasáží mi přímo běhal mráz po zádech. Dokonalé.
Jenže Velký řidič už byl zase slabý průměr. Nemluvě o nehorázné stupiditě hlavní hrdinky. To by se dalo omluvit snad jen tím, že jí z toho zážitku prostě totálně škráblo. Prodlužování času bylo tak zajímavé. Super téma! A ten konec? To má být vtip nebo odfláknutá povídka středoškoláka, kterého už nebavilo matlat se s koncem, tak se na to prostě vykašlal? Pořád jsem dávala Kingovi šanci. Říkala jsem si, že jsem prostě jen sáhla na slabší knihu. Jenže teď si říkám, že jsem jeho slabých knih četla tolik, že už nemám zájem zkoušet další jeho díla. Dobré manželství už jsem ani nečetla.

trudoš
14.05.2018 5 z 5

Knihu otevírá povídka 1962, což je kvalitní psychologický thriller o farmáři, který se rozhodne zabít vlastní ženu, čímž na sebe strhne deset ran egyptských. Následuje syrový příběh Velký řidič, operující s jednoduchým, ale o to mrazivějším motivem náhodného stopaření, u kterého se nedokážete zbavit pocitu „Tak tohle by se klidně mohlo stát i mně.“ Pak je tu Prodlužování času, dle mě nejslabší povídka s paradoxně nejlepším nápadem - motiv, kdy se upíšete ďáblu jen proto, abyste se měli lépe než vaši přátelé, je velmi ošklivě lidský. Se satirou však autor moc velký kamarád není, lépe řečeno, člověk ji od něj nečeká, a když ji náhodou dostane, špatně ji tráví (mluvím o sobě). Závěrečná novelka Dobré manželství je pak další bravurní sondou do myšlenek ženy, která zjistí, že její manžel je sériový vrah.
Ve finále tedy velmi uspokojivé kvarteto příběhů, kdy primárně nehodnotím kvalitu obsahu, jako spíš literární formu. Protože Stephen King zkrátka umí vyprávět jako nikdo jiný. Je to ďábel.

zpevSusannah
26.04.2018 5 z 5

Toto je první povídková Kingova kniha, která mi prošla rukou.. Dlouuuho jsem si tento poklad šušnila ve své knihovně a ani v podstatě nevím, proč jsem se do četby nehrnula. A to přitom tohohle "lehce" ujetého chlápka (věřte mi, nikdo normální nemůže vytvořit takové příběhy jako právě ON) miluju.
Povídky měly spád a byly napínavé do poslední stránky.

1922 - Jakože cože? A ten konec! Brrrrrr..

Velký řidič - Drsný! Jak já té Tess fandila.

Prodlužování času - Tak tohle na mě bylo malinko ujetý, ale asi jen proto, že mi tu postrádal pocit opravdovosti.

A Dobré manželství? - To už byla jen taková třešnička na dortu.

Už teď se těším na další povídkovou knihu, kterou brzo vyhrabu ze svých utajených zásob :-).

kapitan9556
20.04.2018 5 z 5

Tohle byla poslední knížka do sbírky! Nedivím se, že jsem za ni vypláz pomalu pětikilo. Stálo to za to!!! Z povídky 1922 jsem do teď absolutně paralyzován! Obdoba Dololres Claibournové v krvavější verzi! Při podřezávání krku, jsem knížku zavíral :). Big Driver: Jedním dechem a s husinou na zádech, tohle se ti prostě MŮŽE stát!!! Naopak Prodlužování času se Ti stát nemůže, přesto jsem tomu věřil. Kdo je Tvůj nejlepší přítel? Good Marriage: Nikdy nikomu nevěř...a to je asi celý :)

katchamccall
16.04.2018 5 z 5

Ten chlap je šílenej!!! A já musim bejt taky šílená, protože šíleně zbožňuju jeho knížky. Opět jsem zažila "čtenářský orgasmus" :-).