Poupátka

Poupátka https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468067/bmid_poupatka-9Te-468067.jpg 4 735 202

Tyhle jizvy na dětské duši jen tak nezmizí. Zneklidňující román nositelky Ceny Jiřího Ortena. Divadlo umí okouzlit. Ví to i jedenáctiletá Františka, která se po škole víc než domů těší do dramatického kroužku. Proč však vedoucí Mirek své divadelní partě zakazuje kamarádit se s jinými dětmi? Proč tvrdí, že správná herečka musí režisérovi vždy zcela důvěřovat, a nutí své svěřenkyně se svlékat? Zdá se, že ospalé městečko, kde Františka žije, má už řadu let závažné tajemství – tajemství, o kterém všichni tak nějak vědí, ale promluvit nechce nikdo.... celý text

Ondra_P
14.03.2023 3 z 5

Skvěle zachycená manipulace vedoucího, ale jinak nejsem asi správná cílová skupina. Kniha se vlekla a dočtení mi dalo zabrat.

Nuttelka
14.03.2023 4 z 5

(Audiokniha)
Aspoň den jsem si musela dát na vstřebání této knihy. Je to hodně silné a otřesné téma, ale bohužel, děje se to... Já vlastně ani nevím, co k tomu dodat, co tu ještě nebylo řečeno. Hlava mi nebere, že se to všechno dělo přes 20 let a nic se "mu" nestalo. Ta slepá důvěřivost dětí v tomto věku ohledně dospělých, je mi z toho hodně úzko :-(
Martha Issová naprosto skvělá, skvělá volba pro tuto audioknihu.

magnolia
10.03.2023 3 z 5

Velmi depresivní kniha, což se dalo čekat, vzhledem k tématu. Vedoucí byl odporný a jeho manipulace byla dobře zobrazená, i jeho drsné úlety a útoky. Brrr. Nečekala jsem však tak hrozné chování dívčiných rodičů, matky zejména, vlastně tam nebyl nikdo "hodný" (kromě babičky, která zemřela). A kamarádky, no docela divné, jak se k sobě chovaly a jak spolu mluvily ... . Bylo mi Fany moc líto. Způsob, jakým autorka hlavní téma uchopila, mi sice úplně nesedl, ale je dobře, že kniha byla napsána.

DK197
17.02.2023 4 z 5

E-KNIHA: Když jsem s knihou začala, říkala jsem si že to bude jenom další příběh o sexuálním zneužívání. (Což není spoiler, mluví o tom už anotace.) Ale dětská nevinná vypravěčka, která stojí víceméně stranou všeho, a fakt, že se příběh točí víceméně jen kolem jejích vrstevníků, kteří dění hodnotí a figurují v něm, zatímco dospělé postavy jsou tak trochu na okraji, z toho dělá něco výjimečného a odlišného oproti ostatní literatuře. Navíc kniha velice dobře postupně graduje a vy jste prostě zvědaví na konec. A tady přichází jediný důvod, proč nedám plný počet hvězdiček. Samotný závěr je totiž velice zvláštní, otevřený a ta gradace se prostě někam vypařila... A účel posledních pár řádků jsem asi vůbec nepochopila... Je to škoda, jinak chválím velice podařené dílo.

Čtenářská výzva 2023: č. 9 - kniha z bazaru databáze knih (tato kniha se skutečně nachází v nabídce bazaru databáze knih, ale já nemám v plánu jenom kvůli výzvě kupovat knihu přes zdejší bazar. Takže si tento bod dovolím vykládat volně.)

cori
15.02.2023 3 z 5

Jedenáctiletá Františka, kterou její rodiče ignorují, se touží stát herečkou, proto hltá každé slovo a moudra vedoucího divadelního kroužku, který se pro ni stal idolem. Když si ji vybere, aby mu zahřívala spacák, je šťastná. Autorce se podařilo popsat pocity dívek, které netuší, jaké chování od dospělých mužů (zvlášť učitelů nebo vedoucích) je už přes čáru, a jsou poctěné jejich přízní.
Našla jsem si Mirka v databázi amaterskedivadlo.cz. Hru Slavík děti ve Zlivi nastudovali v roce 2001.

jes09
25.01.2023 5 z 5

Naprosto bravurně autorka dokázala čtenáře dostat do hlavy jedenáctileté holky, vystihnout její nevinnost vůči světu a v neposlední řadě to, jak ,,jednoduché" je se takové holce dostat pod kůži.

DuncanIdaho
22.01.2023 4 z 5

Popis toho, jak se malá holka dostává do spárů pedofila, je zde skvělý. Vše probíhá postupně na pozadí běžného života. A závěr se mi zdá dost otevřený.

Boruvka22
22.01.2023 5 z 5

Čím dele čtete, tím je kniha temnější. Někdy mi z Mirka bylo vyloženě špatně. Autorka krásně vystihla mladou dívku. Kniha je čtivá, ale kvůli tématu, jsem si knihu dávkovala.

chamyl
14.01.2023 5 z 5

Čtivě a s celkově vtipnou lehkostí psané vyprávění jedenáctileté holky z jednoho českého maloměsta, ze kterého se ovšem chce zvracet. Nezvládnuté přízemní lidské pudy vydávané za vrchol výjimečnosti, kterému (my) ostatní blbci nerozumíme. Zlo maskované za dobro, které dospělí nechtějí řešit a všanc vydaní nedospělí mu nerozumí.

Děti, se kterými se doma nemluví, a proto se o jejich životě nic neví.

katulkav
10.01.2023 4 z 5

Opět příběh k zamyšlení. Jako matce dvou malých dcer se mi to nečetlo snadno. A celou dobu jsem si říkala,jak moc nás mohou v dětství a dospívání ovlivňovat lidé z okolí. Františka bohužel neměla rodiče schopné komunikace a tak byla snadno lapena ve své slepé naivitě.

evismaior
05.01.2023 4 z 5

75% - Františka je šesťačka z maloměsta, která se dělí o pokoj v panelákovém bytě se svým nesnesitelným, zřejmě trochu duševně vyšinutým bratrem, za otce má neúspěšného podnikatele, kterého vidí jednou týdně (a to ještě koukat do mobilu), a její matka na výchovu dvou dětí příliš psychicky nestačí, pokud se vůbec o něco snaží, protože povětšinou působí tak, že chce mít hlavně klid a Fany se sama ptá, jestli mámě na nich vůbec záleží. Už to samo o sobě na mě působilo dost depresivně, včetně té Fanynčiny snahy mít jen pro sebe kamarádku Magdu, která by ale očividně taky ráda trávila čas s jinými děcky ze sídliště.
Ovšem divadelní kroužek s pedofilním vedoucím Mirkem, to už se fakt nečetlo příjemně - cítit, jak hlavní postava, o kterou se doma nikdo moc nezajímá, instinktivně podléhá člověku, který do jejího života vnáší sen o něčem lepším, jak mu věří všechny ty řeči o úplném odevzdání se divadlu a zejména pak jemu samotnému, protože on přece jako správný vedoucí MUSÍ své herečky řádně procítit a prozkoumat jejich probouzející se ženskost, z toho tedy mrazilo. Přesto mi ale přišlo, že tohle by měla být jen jakási první část, takové to "co se dělo před", po které by měla následovat část, kde se očima Františky dozvíme, jak se věci vyvíjely dál a jaký to mělo především na ni, ale i na všechny zúčastněné osoby (včetně Mirka, rodičů...) v budoucnu vliv. Takhle příběh vyznívá jaksi do ztracena, kdy ani hlavní hrdince ještě nestihlo dojít, co že se to vlastně dělo, a to je podle mě veliká škoda. (Z tohoto důvodu bych určitě knihu nedoporučovala jako young adult čtení bez předchozího poučení mladých čtenářů, ledaže bych s nimi o tom pak chtěla vést diskuzi a demonstrovat na příběhu Mirkovo závadné chování).
I když alespoň informace o tom, jak to dopadlo po právní stránce pro Mirka (mimochodem se tak dlouholetý vedoucí divadelního spolku Hudradlo ze Zlivi opravdu jmenoval), se na internetu nalézt dá. Už to, že dvacet let fungující soubor na základě této kauzy zanikl, muselo v městečku způsobit nemalé vášně mezi těmi, co Mirka uznávali, protože opravdu dosahoval se souborem výtečných výsledků a pro děti nabízel alternativu k "učňáku" a pouličnímu fetování - řada lidí jistě jeho chování zlehčovala, pokud dívkám vůbec věřili - a tento střet s Františčiným vnímáním věci by byl nesmírně zajímavý.
Zaujalo mě, že tahle knížka, kde důležitou roli hraje divadlo, je sama psaná tak trochu jako divadelní hra v těch částech, kde Františčino vyprávění přerušují dialogy dětských postav. I když jsem už asi holt stará škola, a ačkoli mám sama daleko ke spisovnému vyjadřování a přemýšlení, tak v knížkách mě to v textu, který není přímou nebo nepřímou řečí, prostě nějak tahá za oči.
Konečně bych chtěla moc pochválit ilustrace, jimiž knihu doplnil autorčin manžel Ondřej Dolejší - kombinace fotografií a bílých rytin na černém podkladu, které mají připomínat obrázky, jež si každý (přiměřeně starší) z nás pamatuje vyryté do školních lavic, mi připadaly, že knihu perfektně dokreslují.

Ditules
31.12.2022 4 z 5

Opět moc dobře napsané. Děsí mě, že na světě je spousta takových Mirků, kterým to prochází...

Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Skvěle napsaná kniha z pohledu malého děvčete, zajímavé téma. Co naprosto miluju, že skvělý malý formát, bez přebalu, silné stránky.

Martica
30.12.2022 4 z 5

Výborná kniha, skvělý popis dost nepříjemných a skandálních událostí. Zároveň krásný vhled do uvažování jedenáctiletých holek, a protože se shodou okolností právě pohybuji mezi šesťáky, tak můžu potvrdit, že popisované chování, mluva i úvahy jsou velice autentické.
Tímto způsobem popsané zneužívání dětí bylo pro mě objevné a knížku považuju za velmi přínosnou. Pokud jsem si to spojila správně, jedná se o skutečný případ, který před nějakými 15–20 lety proběhl médii a na který si vzpomínám. O to víc je kniha šokující. Je mi ale trochu líto, že v ní není víc rozpitváno, v jak velké psycho-kaši se pak oběti plácaly. Protože když si představím, že si tu knihu přečte potenciální pachatel, tak mu to nebude připadat vlastně tak hrozné; však se holky nebránily, a když se jich poté chlívák zeptal, jestli to nepřehnal, tak žádná z nich nevyslovila, že ano, přehnal. Odporné a šokézní je to bohužel jen pro nás normální.

aishimizu
28.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Knížka samotná mě fakt bavila a slupla jsem ji jako malinu. Bavila mě Františka, její forma vyprávění, myšlenky, pohled na svět... Jen mi jí bylo strašně líto a hrozně mě mrzí, že jí rodinu, pochválení, pohlazení nahrazoval někdo jako Mirek. Mirek, kterému šlo jen o to, aby co nejvíc izoloval a ovlivňoval děti z divadelního kroužku. Protože je to tak v pořádku...
Co mě znervózňuje ještě víc, tak je zmínka, že autorka knihu psala na základě autobiografických zážitků...

jasminecka
27.12.2022 4 z 5

Forma, jakou je pribeh vypraven, mi moc nevyhovovala. Pribeh samotny me ale upoutal, ackoliv popisovane udalosti nejsou pekne. Kniha mi zaroven byla zdrojem pouceni - jak probuha brooming a co treba ne/delat, aby se deti ne/vyhly podobnym udalostem.
Zajimalo by me, jestli knihu cte i mladez a jestli ma edukacni potencial i pro ne.

SSTknihy
22.12.2022 4 z 5

Hodně silný příběh, nebo spíš hodně upřímný comming out. Víc, než samotné téma zneužívání mladých dívek je ale podle mě zneklidňující to kolektivní přijímání zla jako běžné součásti života, vědomé zavírání očí, nefunkčnost rodinných vztahů a povrchnost běžného kamarádství. Atmosféru skvěle podtrhuje styl vyprávění pohledem jedenáctileté Fany, díky kterému je uvěřitelná i její naivita, důvěra k predátorovi a víra v jeho dobré úmysly.
P. S. pokud chcete trpkou dohru, vyhledejte si informace ke skandálu kolem divadelního souboru Hudradlo.

karol.cadex
29.11.2022 4 z 5

Kniha o dětství v devadesátkách tak, jak ho všichni známe. Patřilo k němu přesně to, co autorka vystihla - kouření na sídláku, plácání se v přechodu z komunismu, dnes už snad přežitý velmi autoritativní rodičovský styl výchovy a hlavně věci, o kterých se prostě nemluví.
Dnešní děti to mají v mnoha ohledech lehčí (nepopírám, že i těžší). Ale sexuální zneužívání už není takové tabu a rodiče mlátící své děti na ulici zažívají přinejmenším opovržení většinové společnosti.
Ve Fany a Magdě a Breptovi musel každý vidět svou vlastní partičku ze základky, já rozhodně. A vracely se mi při čtení dost vtipné flashbacky. Divadelní dialogy byly super oživením, avšak největší autenticitu dodaly knize Fany myšlenky a pohled na svět.

Jirinamac
22.11.2022 3 z 5

Téma nenápadného zneužívání dospívajících dívek v jejich divadelním kroužku, který vede zakomplexovaný a náladový vedoucí, co si nejspíš troufne jen na malé holky, které ho obdivují. Poslední dobou jsou takové případy časté a tak je aktuální o tom mluvit, ale knížka mě moc nebavila.

huhuhu
18.11.2022 5 z 5

Oceňuji výběr silného a stále aktuálního tématu (ačkoli se děj knihy odehrává v 90. letech). Výborně napsaná byla hlavně postava záporáka Mirka. Není to, jak by člověk možná mohl očekávat, žádný hnusák a slizoun, ale naopak velmi charizmatický, zábavný a oblíbený člověk, kterého mnozí obdivují. Spoustu toho dokázal, mnohým dětem z „divadelňáku“ nahrazuje nefunkční rodinu a dává jim poprvé zažít pocit jedinečnosti a výjimečnosti. Navíc je to umělec, takže mu projde leccos, co by jiným neprošlo. Zároveň se ho ale všichni tak trochu bojí. Skvěle jsou ukázány manipulativní praktiky, které používá k tomu, aby dosáhl svých cílů, a až mrazí z toho, jak snadno mu všechno vychází a prochází (omotat kolem prstu si umí nejen děti, ale i jejich rodiče). „Divadelňák“ mi v lecčems připomínal sektu (naprostá autorita vedoucího, snaha o izolaci dětí od ostatních kamarádů apod.). Dále oceňuji i formu, kterou byla kniha napsána (využití divadelních dialogů pro promluvy dětí, které jako by stále jen něco hrály, „papouškovaly“, byly loutkami v rukou svého vedoucího), a povedené ilustrace.