Poupátka

Poupátka https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468067/bmid_poupatka-9Te-468067.jpg 4 735 202

Tyhle jizvy na dětské duši jen tak nezmizí. Zneklidňující román nositelky Ceny Jiřího Ortena. Divadlo umí okouzlit. Ví to i jedenáctiletá Františka, která se po škole víc než domů těší do dramatického kroužku. Proč však vedoucí Mirek své divadelní partě zakazuje kamarádit se s jinými dětmi? Proč tvrdí, že správná herečka musí režisérovi vždy zcela důvěřovat, a nutí své svěřenkyně se svlékat? Zdá se, že ospalé městečko, kde Františka žije, má už řadu let závažné tajemství – tajemství, o kterém všichni tak nějak vědí, ale promluvit nechce nikdo.... celý text

LooneyCZ
25.05.2022 3 z 5

Závažné a nepříjemné téma popsané očima mladé dívky, která chce být herečkou, a tak je ochotná přijmout trochu zvláštní pravidla místního "divadelňáku" (tohle slovo mi po pár stránkách lezlo krkem). Fascinovalo a děsilo mě nakolik děti Mirka obhajovaly a bránily, jak moc je zmanipuloval a ony mu věřily. Síla.
Bohužel jako celek je kniha poněkud nedotažená, něco jí chybí. Prostředí divadelního kroužku nebo přátelství s Magdou je popsané dobře, ale Františčinu rodinu jsem nepochopila (vzteklý bratr, příšerná matka a nepřítomný otec, vztah rodičů s dědou a jeho přítelkyní). Škoda, že jim autorka nevěnovala víc prostoru, hned by byl příběh trochu lidštější a hlubší. Možná bych pak i hodnotila lépe.
Stejně jako v předchozí knize od Lehečkové se mi moc líbily ilustrace jejího muže.

veronika9761
28.04.2022 3 z 5

Knizka dostala spad az na poslednich strankach, jinak jde spis o sondu do hlubin detske duse.

petula22
27.04.2022 4 z 5

Uff, hodně silné téma. Kniha je skvěle napsaná a ukazuje jak jsou děti ovlivnitelné. Každopádně dobře, že se o těchto věcech píše.

Zorka
26.04.2022 3 z 5

Svědectví o tom, jak snadné je manipulovat s dětskou duší.

Romča11
16.04.2022 5 z 5

Tak tohle byl úžasný příběh. Bohužel nemůžu říct, že úžasný obsahem, který je dosti smutný a znechucující, ale je úžasný jeho zpracováním. Opravdu oceňuji autorku, že zvládla tak bravurně zpracovat tak těžké téma.
Příběh je navíc zpracovaný dost kreativně, kdy autorka místo klasického zachycení rozhovorů mezi postavami, jaké v románech bývá, použila formát z dramat, působí to jako by člověk chvílemi četl přepis divadelní hry. Což se k příběhu, kdy jedno z hlavních témat je divadlo, velmi moc hodí.
Na druhou stranu některé kapitoly byly opravdu dlouhé, až zdlouhavé, hlavně svým popisem některých situací. Ztrácela jsem pak už pozornost, co vše se vlastně v kapitole stalo.
Ale jinak se kniha četla velmi rychle, stránky mi mizely pod rukama, děj je napínavý.
Postavy jsou v tomto příběhu vykresleny velmi dobře, hlavně ty dětské a obzvlášť hlavní postava Františka. Ta její naivita a zápal pro divadlo. Autorce se opravdu podařilo zachytit, jak by dané situace vnímalo dítě.
Zároveň se jí podařilo dokonale zachytit i chování vedoucího divadelňáku, Mirka. Sice bylo značně nechutné, ale myslím, že takhle přesně by se ten člověk choval i v realitě.
Navíc kniha obsahuje ještě velmi povedené a krásné ilustrace.
Celkově jsem byla z knihy velmi nadšená a doporučila bych ji každému, kdo se nebojí těžkých témat.

Madi
13.04.2022 5 z 5

Prvních pár stránek jsem si nebyla jistá, jestli mi styl saní sedne, ale poddalo se to a jsem za to moc ráda.
Oplácaná Fanyna nemá dobrý vztah s rodiči, ani se svým bratrem. Ti rodiče mi vadili neskutečně, o děcka se nezajímali, žebrali peníze od rodičů, ale nad ostatní se povyšovali. Není divu, že se Fanyna potřebovala k někomu a k něčemu upnout a byl to bohužel právě divadelní kroužek, který vede jistý Mirek. Čtyřicátník Mirek, který nemá vztah, ani vlastní děti a rád se nechává zahřívat ve spacáku od jedenáctiletých dětí.

book_loverka_
11.04.2022 4 z 5

Poupátka jsou další knihou z českých vod, která se zabývá silným a znepokojujícím tématem. O to víc mě to děsí, protože je to založeno na autobiografických prvcích. Nebylo úplně komfortní tuto knihu číst, což však vůbec neznamená, že by byla špatně napsaná. Právě naopak. Je to čtivě podané a i díky malému formátu stránky mizí pod rukama. Chvíli mi trvalo, než jsem se do příběhu dostala, ale pak mě to chytlo. Doopravdy povedená kniha, jen mi přišlo, že některé postavy se na svůj věk chovají až moc vyspěle. Možná bych vytkla též nadměrné užití vulgarismů. Avšak chápu, že to dodává na autentičnosti.

janinca
06.04.2022 4 z 5

Kniha se mi líbila svým zpracováním, téma celkem náročné pro matku stejně staré dcery … Jen ty vulgarismy fakt nerada čtu.

Sorrow
01.04.2022 4 z 5

Poupátka začínají zprvu docela nevinně, již z anotace či prvních stran je sice hlavní téma jasné, není už ale tak jasné, do jak velké hloubky se ponoří. Příběh nahlížíme trochu naivníma očima mladičké Františky, která pochází z dysfunkční rodiny, je lehce? obézní a nemá mnoho kamarádů. Není proto divu, že inklinuje k divadelnímu souboru, v němž se cítí výjimečně a důležitě. Vedoucí Mirek je toxický člověk skrz naskrz, a právě tyto dva aspekty - tedy pozadí toho, jak a proč se člověk stane obětí manipulace a sexuálního násilí a vykreslení charakteru samotného predátora - se Haně Lehečkové podařilo vykreslit s maximální precizností. Těžko slovy popsat, jak moc důležité je, že tuhle knihu napsala. Přidejte si k tomu sice jednoduchý, ale úderný styl protkaný zdramatizovanými dialogy a máte připravený koktejl diskomfortního, ale skvělého čtení, které nejlepším možným způsobem otevírá téma pedofilie, manipulace, toxických vztahů a křehké psychiky holek, které nejsou v kritickém věku tak úplně "cool".

Runinka
31.03.2022 3 z 5

Příběh psaný pohledem dítěte. Místy jsem měla problém číst dál. Bohužel dnešní doba.

anndrra
30.03.2022 2 z 5

Ufff. Téma je jaké je. Nakonec mě asi nejvíc rozčilovala matka Františky. Vlastně víc než Mirek, protože kdyby ta matka dívce věnovala aspoň trochu pozornosti, nehledala by jí jinde. Nicméně styl a zpracování knihy se mi nelíbil. První hvězdu strhnu na formát. Proč to není kniha o běžné a mnohem praktičtější velikosti? A pak mi nesedl styl. Polovinu textu bych možná i seškrtala. Jenže to by toho pak asi moc nezbylo. A konec ... Konec je o tom, že žádný není, takže další hvězda dolů. Zbývají tedy dvě.

hanzmb
29.03.2022 4 z 5

O závažnosti tématu není pochyb. Zvlášť když mi do tohoto věku dorůstají vnučky (do Zlivu s nimi určitě nepojedu). Zajímavý vzhledem k tématu divadelního kroužku je způsob psaní formou jakoby scénáře. V žádném případě mi nevadí těch pár hrubších výrazů. Takhle se běžně mluví a zpracování by mělo být co nejrealističtější. Přesto jsem se nedokázal do knihy hlouběji vžít. Spousta věcí mi připadala zpracována moc povrchně. Na rozdíl třeba od Vran Petry Dvořákové.

Fanda74
28.03.2022 4 z 5

Silné téma a zajímavgě zpracováno, z pohledu dívky ze šesté třídy, která si v podstatě ani neuvědomuje, co se vlastně děje, a možná o to získává celý příběh větší apel. Velmi dobře zpracované téma.

sgjoli
27.03.2022 4 z 5

Kniha Poupátka v sobě zpracovává dost silné, zneklidňující téma, které člověka rozhodně nenechá chladným. Místy je to dost těžké čtení, které jsem si musela dávkovat. Nicméně je dobře, že se o těchto věcech píše. O to děsivější to je, když se jedná o dílo s autobiografickými prvky a člověk ví, že se podobné věci dějí.
Pravda, ne vždy mi úplně sedělo zpracování, občas mi nesedělo chování dětských postav, které mi ne vždy přišlo úměrné jejich věku (hlavně způsob vyjadřování), ale to určitě nesnižuje závažnost toho sdělení, které se autorka snaží předat.
Kniha je svojí atmosférou celkově dost neutěšená. Nejen tím svým hlavním tématem, ale také tím, jak zobrazuje napjaté vztahy v rodinném kruhu hlavní hrdinky Františky. Nejen tedy hlavní téma knihy, ale i ty rodinné vztahy vyvolávají řadu podnětů k zamyšlení.
Tyto dojmy píšu čerstvě po dočtení. Knihu si budu muset ale ještě nechat usadit v hlavě - takže se ke komentáři možná ještě vrátím a doplním ho. Nicméně za pozornost kniha určitě stojí a nelituji, že jsem knize věnovala svůj čas.

zsykorova
26.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Na tuhle knížku jsem se opravdu těšila, protože obsah mě velmi zaujal. A jsem vážně překvapená.
Hledám správná slova, ale bylo to dobré čtení. Autorka skvěle vystihla pocity a chování jedenáctiletých dětí. Františka i Magda byly super, hrozně mě mrzí, co se jim a všem v divadelňáku stalo. Mirek je nechutný prase a nechápu, jak takový člověk mohl pracovat s dětmi. Určitě doporučuji přečíst, je důležité, aby se o tomto problému vědělo.

Nezletilci
23.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Takto Poupátka vidí Nezletilá kritička Kačka (12 let):
"Jedenáctiletá Františka ráda chodí do dramaťáku, chce se stát herečkou a je ochotná udělat pro to všechno. Nepřijde jí divné, že se mají svlékat, tančit a dospělý vedoucí Mirek je přitom natáčí na kameru. Herečkám to podle Mirka nesmí vadit. Nevěří ani své nejlepší kamarádce Magdě, že by Mirek dělal něco špatného, dokud to nezažije na vlastní kůži…
Knížka mě docela zaujala, akorát tam bylo možná až moc sprostých slov. Ale zase se mi líbilo, o čem Františka přemýšlí. Proč tu všichni jsme a všechno je, jak je. Já sama taky chodím do dramaťáku. Ale na rozdíl od Františky jsem ho nikdy nebrala jako rodinu. Taky si myslím, že kdyby tam na mě někdo křičel jako Mirek na holky, přestala bych na dramaťák raději chodit.
Na konci je Mirek za zneužívání holek zatčen. Nejdřív mi to přišlo jako krutý trest, ale čím déle o tom přemýšlím, tím mi přijde divnější, že to dělal tak dlouho a nikdo z rodičů s tím nic neudělal." Celou recenzi najdete ve FB skupině Nezletilí kritici

janamaxik
22.03.2022 odpad!

Absolutně mi ta kniha nesedla

Wisty
21.03.2022 5 z 5

Spousta lidí mi říkala, že si tuhle knihu koupila. Příběh byl tak čtivý, pravdivý a mrazivý, že jsem chvílemi cítila neskutečnou zlost a dělalo se mi špatně. Jsem ráda, že knihu nevlastním - při pohledu na ni bych si příběh musela vždycky připomínat.

stesti.s.knihou
21.03.2022 5 z 5

Jedenáctiletá Františka, její pochybnosti o sobě samé, touha začlenit se a být “cool”, dramatický kroužek, čtyřicetiletý vedoucí kroužku Mirek a jeho představa vlastní neohroženosti a všemocnosti. Přesvědčování malých holek, že skutečné umění je o tom umět se napojit na režiséra, vytvořit si s ním hluboký vztah a vstřebávat společně každou emoci, kterou divadlo produkuje.
Bylo to skvělé, děsivé, k zamyšlení, velmi podobný princip jako u knihy Svolení - pedofilie a netečnost společnosti, která svým nečinným přihlížením schvaluje vše, co se děje “pod svícnem”.

broskev28
20.03.2022 5 z 5

Když vyberu nejbližší komentář, který vystihuje mé pocity při čtení, tak je to jejda.majda. Nechtělo se mi ve čtení pokračovat, a to nejen kvůli tomu, co nutně muselo přijít.
Bylo mi líto Františky, když se musela vracet domů, kde jí máma neřekla jinak než obludnou zpotvořeninou krásného jména její babičky. A velké uspokojení jsem naopak cítila tehdy, když (poprvé?) našla v sourozenci spřízněnou duši.
Děkuju za přiléhavý komentář deauville.

"Sedíme v sále, v těch pohodlnejch červenejch sedačkách, do kterejch se divák zaboří a zadek se v nich rozplácne do všech světovejch stran. Mým snem je, že jednou budou takový sedačky i ve školách a místo starejch naštvanejch učitelek budeme koukat na plátno, kde nám budou promítat všechny informace, co bychom se měli naučit, abychom žili dobrej život, někoho si našli, získali práci, peníze, a taky aby zdraví bylo, rodina, žádný drogy, žádný hádky, žádná nenávist, jenom láska a dobrá nálada, jenže takový školy asi budou vždycky existovat jenom v představách dětí."