Posol

Posol https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79358/bmid_posol-vyR-79358.jpg 4 1454 344

Devätnásťročný Ed Kennedy – ako väčšina mladých ľudí na predmestí – sa živí ako taxikár, hoci vzhľadom na vek porušuje austrálske zákony. Voľný čas trávi popíjaním s priateľmi a nekonečným kartovaním. Miluje dievča, ktoré ho má príliš rado, aby mu lásku opätovalo, a psa, nadšeného kávičkára. Na rozdiel od súrodencov to Ed nikam nedotiahol, je na najlepšej ceste skončiť ako jeho otec alkoholik. Jedného dňa sa stane svedkom prepadnutia v banke. Po tom, čo lupičovi prekazí plán, stane sa na krátky čas mediálnym hrdinom. Už sa nevie dočkať, kedy sa veci vrátia do zabehnutých koľají, keď v poštovej schránke objaví tajomnú zásielku: kárové eso, na ktorom sú napísané tri adresy. Edov život sa čoskoro otrasie v základoch. Mení sa na posla dobrých i menej príjemných správ, vstupuje do života neznámym ľuďom a prehodnocuje vlastnú minulosť. Už len zistiť, kto rozdáva karty v tejto zvláštnej hre – priatelia, príbuzní, či dokonca mŕtvy otec?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

I Am the Messenger , 2002

Ophelie
07.03.2021 4 z 5

Stejně jako Zlodějka knih, i tato kniha v sobě obsahuje hluboké poselství... Postava Eda mi byla od začátku sympatická, bylo hezké sledovat jeho cestu a plnění jednotlivých úkolů či poselství z karet. Někdy stačí tak málo a pro druhého to může znamenat mnoho. Začátek vyprávění příběhu má spád, ale cca v polovině se to trošku jakoby vleče, čtenář se při četbě nenudí, ale je to taková trošku hluchá část, ačkoli to vůbec neubírá na významu jednotlivých poselství a jejich sdělení. Ke konci se opět vrací jistá živost příběhu a závěr vše vyjasňuje. Je to hezká, smysluplná kniha s krásnou myšlenkou.

Boby17
03.03.2021 3 z 5

Tak nevím, jsem z knížky docela rozpačitý. Poselství je jasné, ale nějak to nefunguje, respektive mi příběh nepřišel přirozený, ale takový nějaký umělý, jak instantní polévka. Z mého pohledu je to na rozmezí mezi trojkou a čtyřkou. Možná to časem překulím na čtyřku, teď ale dávám 3,4 hvězdy, takže matematicky za tři. Mám ale splněný 19. úkol ČV 2021 a to je pro mě pozitivní (i bez nutnosti testování).

zdenaR
10.02.2021 4 z 5

Kniha mě částečně překvapila, příjemně, byla tajemná, ale i vtipná, především je o přátelství a dobru, které jsou čím dál více třeba.
Hlavního hrdinu jsem si oblíbila a prožívala to celé s ním.
Konec je jaký je, zvláštní, ale nepředvídala jsem ho.

Petiz
01.02.2021 4 z 5

Přišlo mi fajn, jak jsem si musela spoustu věcí domýšlet a otevřený konec, za který si každý může dosadit, co chce. A ta různorodost lidí a prostředí, prostě pohodová knížka

hanzmb
01.02.2021 4 z 5

Méně bývá mnohdy více. To je případ této knihy. Po 1. kartě jsem myslel, že nebudou stačit *. Vynikající nápad, perfektní zpracování. Bohužel nakonec jen 1. a 4. karta dávaly románu smysl. Zbylé dvě byly jen vata, která nic nikam neposouvala. K tomu místy přeslazeno jak v Harlequinu. Podivné, absolutně nezajímavě nalepené vyřešení a závěr, který se dal čekat od 1/3 knihy. Ty 4* nakonec jen za první třetinu knihy.

RADOST
28.01.2021 3 z 5

Kniha o poslech, poselstvích a obyčejném životě, který můžeme změnit. Kéž by bylo hodně takových , kteří se k těm změnám svých životů odhodlají. A těch, kteří jsou jim nápomocni.
Je to laskavá kniha, ale trochu vleklá. Navíc zastíněná dalším, mnohem lepším Zusakovým dílem Zlodějka knih.

Bethanee
20.01.2021 4 z 5

Pěkná odpočinková četba, která nabízí i otázky k zamyšlení.

Meg1
15.01.2021 4 z 5

Na začátku knihy jsem z ní byla nadšená, nemohla jsem se odtrhnout a už jsem si v duchu říkala, že dostane 5 hvězd:-)Pak se ale příběh začal lámat a konec? Ten je naprosto o ničem. Čekala jsem velké odhalení a minimálně rozpoutání revoluce v myšlení čtenáře o tom jak to s tou naší společností vlastně je....a nic.Možná mi to ještě doběhne, ale zatím jednu hvězdičku mínus za ten závěr.Kniha se ale čte dobře, je vtipná a nápad na příběh se mi líbil. Dám ještě šanci Zlodějce Knih;-)

PaniWiga
17.12.2020 4 z 5

Námět je zajímavý a kniha se čte dobře. Hezké je i poselství, které přináší, tedy, že když se rozhlédneme po okolí - a pořádně se budeme dívat, určitě najdeme někoho, komu můžeme pomoci. Často stačí malé gesto, které může pro druhého hodně znamenat. Souhlasím i s tím, že když pomůžeme druhým, pomůže to i nám (minimálně si zvýšíme sebedůvěru a získáme dobrý pocit).
Mínus knihy vidím v jejím konci. Za mě by asi bylo lepší nechat nevyřešeno, kdo karty posílá, než situaci vyřešit tak, jak to udělal autor.

Kája95
13.12.2020 5 z 5

Vyjít za hranice svých stereotypních možností a udělat svět hezčím místem pro všechny.
Myšlenka krásná jako takhle kniha.
Trochu sentimentu,romantiky a pohádkaření před Vánocemi přece nemůže být na škodu

nefernefer
08.12.2020 3 z 5

Je zvláštní, že ani jeden komentář tady na databázi se nezmiňuje o tom, že se děj odehrává o Vánocích. Už jen ten samotný fakt by totiž čtenářům napověděl, co od Posla mohou čekat. Připomínalo mi to takové ty americké vánoční filmy, co naprosto prvoplánově „chytají za srdce“ a cíleně útočí na city, aby v dojatém divákovi vyvolaly chuť být lepším. Za mě je tam spousta nelogičností, nad kterými zůstává rozum stát, a spousta dojemných scén, ze kterých úplně čiší, jak jsou napsané na efekt. Ale když to budete brát jen jako pohádku pro dospělé, není to špatné. Aniž bych to tušila, vybrala jsem si tak knihu, která mě docela hezky vánočně naladila. :o)

Kaja1
16.11.2020 5 z 5

Nemohla jsem se od ni odtrhnout. V této době poselství promluvilo o to víc, každý z nás může pomoci druhým, nemusí to být žádný hrdinský čin, někdy stačí jen naslouchat a všímat si druhých.Knihy od Zusaka jsou čtivé a přitom je každá úplně jiná.

Kopretina
15.11.2020 5 z 5

Musela jsem se podívat do seznamu knih, které jsem letos přečetla, jestli jsem přečetla něco lepšího a nenašla jsem (i když skvosty tam jsou). Tato kniha mě velmi oslovila a nechápu, že něco takového může napsat někdo tak mladý. Nejde totiž jen o to, že hlavní hrdina pomáhá, ale jde o to, že on "nepáchá" dobré skutky tak, aby druhé ponížily, ale aby jim zachovaly úctu, aby se z nich poučily, aby jim pomohly do dalšího života. Ale v knize je mnohem víc. Hlavní hrdina si prochází obdobím zrání - nejprve pomáhá cizím, pak známým, rodině a nakonec sám sobě - a to je to nejtěžší. Tím zraje jeho osobnost a stává se z něj člověk, který ví o svých potřebách a respektuje je a ví o potřebách druhých a respektuje je. Perfektní kniha!

Xaveza
28.10.2020 4 z 5

Po Zlodějce knih další kniha od výborného autora. Skvělá kniha.

J&B
11.10.2020 5 z 5

Kdyby byla možnost dát více hvězd, dám jich mnohem víc. Smutný, dojemný, veselý, vtipný, zábavný, tajemný, napínavý příběh. Nádherná kniha. Doporučuji.Po Zlodějce knih další knížka od tohoto autora, která nesmí chybět v mé knihovně.

101evca
07.10.2020 3 z 5

Kniha příjemně plyne a dobře se čte, pokud si zvyknete na jazyk po vzoru Salingera. Přesto se nedokážu rozhodnout, jestli se mi vůbec líbila. Myšlenka určování vlastního osudu a životní cesty je sama o sobě dobrá, ale způsob, jakým ji Zusak čtenáři předává, je podle mě až příliš mířený na emoce, tak trochu přetažený za vlasy a docela naivní. Nemohla jsem se zbavit dojmu, že všechno je jen takovým surrealistickým úvodem do něčeho hlubšího a opravdovějšího. Chápu, že tento příběh nebyl o odpovědích, ale spíš o cestě k nim, o hledání, přesto konec vyznívá nehotově, nejednotně a vyvolává až příliš mnoho otázek.

Anannas
31.08.2020 4 z 5

Posel je nádherná a čtivá kniha. Avšak určitě nemohu říci, že by byla pro každého. Ze začátku mě neskutěčně štval nespisovný jazyk, kterým je kniha napsaná. Ovšem postupně jsem si zvykala a potom už jsem to ani nevnímala. Pravdou je, že právě ten jazyk knihu hrozně moc ozvláštnil a bez něj by mě to nakonec ani tak nebavilo.
Já jsem si z příběhu odnesla hodně a je na každém, jak poselství této knihy pochopí a přijme.
Pokud jste si přečetli Zlodějku knih a hledáte něco podobného, tak pozor, abyste z této knihy nebyli trochu zklamaní. Přijde mi, že Posel je vlastně úplný opak Zlodějky knih, ale zároveň jsou si ty knihy celkem dost podobné.
Na závěr bych chtěla říci, že kniha není úplně pro každého, ale určitě by jí všichni měli dát šanci.

Bauriska
05.08.2020 5 z 5

Četla jsem ji teď podruhé, a pokud budu mít štěstí, ještě párkrát si ji v životě přečtu. Protože ten příběh je nádherný. Čtivý, zábavný, smutný i dojemný. Jako sám život.

Jessie_
19.07.2020 5 z 5

Kdo uvažuje nad čtením této knihy, vůbec bych se nenechala odradit zdejšími negativními komentáři. Ta kniha je naprosto skvělá a s tak zajímavým námětem jsem se už dlouho nesetkala.

Jája92
18.07.2020 4 z 5

Mě kniha zaujala a Ed se mi líbil.