Poslední přání

Poslední přání https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430/bmid_posledni-prani-q6X-430.jpeg 5 6541 833

Zaklínač série

Zaklínač 1 Zaklínač - Ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů: mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain - pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný - naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši. * Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu + kompletní povídka Hlas rozumu kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo. * Povídky: Cesta z níž není návratu * Hlas rozumu 1 * Zaklínač * Hlas rozumu 2 * Zrno pravdy * Hlas rozumu 3 * Menší zlo * Hlas rozumu 4 * Otázka ceny * Hlas rozumu 5 * Konec světa * Hlas rozumu 6 * Poslední přání * Hlas rozumu 7... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Ostatnie życzenie , 1993

jarabr
23.01.2017 2 z 5

Postava Zaklínače se mi líbí jako taková, ale kniha se podle mě moc nepovedla. Dlouho, dlouho mě nechytla, ale nakonec jsem ji přece jen dočetl. Fantasy mám rád, ale tohle mě nějak nebere.

Reiben
21.01.2017 5 z 5

Naprostá bomba, která předčila mé veškeré očekávání. Skvěle vytvořený svět s jedinečnou atmosférou vás vtáhne na prvních několika stranách a nepustí až do samotného konce. Geralt je výborným hrdinou, který vám hned přiroste k srdci a zajímá vás každý jeho krok na jeho zaklínačské cestě životem. Pokud máte alespoň trochu rádi fantasy, tak si tuto knížku zamilujete.

Hellrampage
16.01.2017 5 z 5

Táto kniha (a všetky ďalšie) je povinným čítaním všetkých milovníkov fantasy a hernej série Witcher. Je jedno, či ste najskôr hru hrali a až potom čítali poviedky alebo naopak, knihu si užijete rovnako a k tomu si doplníte históriu Geralta, ako začínal, ako sa prvýkrát stretol s Yennefer alebo ako zachránil dcéru kráľa Foltesta. Všetky poviedky majú v sebe akúsi rozprávkovosť, no nie sú pre deti, pretože sa v nich objavujú vulgarizmy. Naozaj, čo poviedka, to skvost.

Osobne som hral najskôr prvé tri hry série Witcher, ktoré by nevznikli, keby nebolo pána Sapkowského, týmto mu ďakujem - za vytvorenie úžasného fantastického sveta. A veľká vďaka aj českému ostravskému vydavateľstvu Leonardo, pretože Slováci by takýto skvost neboli schopní preložiť ani za tisíc rokov (ok no, už ho preložili - 2015)...

wesulle
08.01.2017 3 z 5

Dobré, ale koncem knihy už jsem se trochu ztrácela v postavách a čase.

mapet85
07.01.2017 4 z 5

Geralt, postava zaklínača, povolanie milované aj nenávidené, možno nepochopené a často mýlené s čarodejníkmi. Sapkowski nás hneď v prvej z dvoch poviedkových kníh vťahuje priamo do diania a v šiestich poviedkach nás zoznamuje s touto, pre mňa sympatickou postavou. V poviedkach sa stretávame so strigami, upírmi, drakmi, čarodejníkmi, ako aj s Geraltovým priateľom (mimochodom veľmi vtipným) Blyskáčom (pre tých čo čítali v češtine – Marigoldom). Napriek úžasnej rozprávačskej kvalite a akcii bola pre mňa kniha mätúca a to z toho hľadiska, že tieto poviedky sú vytrhnuté z kontextu. Verím ale, že po prečítaní druhej poviedkovej knihy a celej série všetko zapadne na svoje miesto. No a ja mám nového obľúbeného spisovateľa. :-)
Čo sa týka slovenského spracovania, až na niektoré chyby je pomerne dobré. Avšak mám dojem, že oproti českej verzii chýba na začiatku akýsi prológ. Veľmi som nepochopil prečo v knihe nie je a asi mi neostáva, len si ho prečítať v českej verzii.

„Existuje iba Zlo a Väčšie Zlo a za obidvoma stojí v tieni Veľmi Veľké Zlo. Veľmi Veľké Zlo. Geralt, také, aké si nevieš ani predstaviť, aj keby si si myslel, že ťa už nič nemôže prekvapiť. A vidíš, Geralt, občas sa stáva aj to, že ťa Veľmi Veľké Zlo chytí za hrdlo a povie: „Vyber si, bratku, alebo ja, alebo tamto, to trocha menšie.“

Davrt
02.01.2017 1 z 5

Proč se mi tato kniha nelíbila:
1. Postavy furt kecají o ničem. Ne, vážně. Kecají hodně a o ničem. Kdyby se dialogy na polovinu zkrátily, knize by to prospělo. Při pročítání těch tupých patotických keců se ztrácí individualita postav a docela fajn atmosféra.
2. Vtipy typu "HM, zaměním výraz "poje*at se" na udělat to, co neznají mniši... Fajn, jednou by to šlo. I dvakrát možná taky. Ale dvaadvacetkrát?! Sapkowský, ty líná p*del! Snaž se být trochu originálnější!
3. Standartní a nezajímavé postavy. Fajn, dobře... Sveďme to na rok, i když i v té době tyhle postavy byly dost rozšířené...
4. Ta filosofie v komedijně-dobrodružném příběhu je trochu mimo.
5. Mizerný pokus o hluboký smysl.... Opravdu? Ano, je tam pár zajímavých myšlenek, ale zbytek je jen popis Geraltova "dramatu". Nějak málo, ne?
6. Ty happyendy jsou... Arhg! Nemám slov, jen samé emoce!
7. Odporný jazyk. Nemyslím češtinu, ale to, jaká slova se používají a jak jsou sestaveny věty. I když to je spíš mínus pro překladatele.

Těchto 7 bodů kazí původně moc zajímavý nápad. Líbí se mi, jak jsou tam zakomponované pohádky, strašně líbí! Ovšem kniha se mi četla ztěžka a druhá část už naprosto zabila zbytky ochoty číst dál. V druhé části jsem k tomu všemu jako 8. bod přidala naprosto nezáživnou "romantiku" a sexuální scény... Když tohle psát neumíš, nepiš, drahý Sapkowský! -.-

CathMares
01.01.2017 4 z 5

Geralt z Rivie, který je zaklínačem, mě uplně pohltil od té doby co jsem o něm zatim slyšela jako ve vydání počítačových her a po nějaké době jsem zjistila, že jsou i knížky, nejvíc se mi líbil tento první dìl ohledně jeho a fantasy postav, které někdy musel zabít.
Andrzej Sapkowski napsal tento příběh napínavě, nemohu si stěžovat ale v některým místech mě dostali postavy jak se vůči němu chovali jako např. ten trpaslík.

zipporah
25.12.2016 5 z 5

Rytier bez jazvy je ko...t. :D

Estarenius
15.12.2016 5 z 5

Vždy jsem preferoval romány před povídkami, ale Zaklínač je pro mne jedna z výjimek.

Geralt z Rivie, zaklínač, mutant. Plivou po něm za zády, nenávidí ho, vždyť už to není člověk! Andrzej Sapkowski skloubil dohromady klasické fantasy do drsného světa, který si na nic nehraje. Kde zrůdy jsou mnohdy lidé a ne monstra na zakázku.
Je tam tak krásně vidět předpojatost člověka, co jde ruku v ruce se sobeckostí. Možná je to špína, ale on tu příšeru zabije. Plivat na něj budeme zítra.
Geralt není dokonalý, má své špatné stránky, je z něj mnohdy cítit i samotná zatrpklost z jeho údělu, ale o to smutnější, že právě "mutant" mi přijde jako jeden z nejlepších charakterů, co jsem kdy poznal.

Tahle sbírka povídek je skvělý úvod do samotné ságy. Poslední povídku nikdy nezapomenu.

„Džin otevřel zoban a chňapl po ní pařáty. A zaklínač si uvědomil, že už ví co chce.
Nahlas vyslovil své přání,..“

Cacolinka
14.12.2016 5 z 5

Po dlouhé době jsem se zase vrátila ke Geraltovi a musím říct, že se mi povídky moc líbily. Už se nemůžu dočkat Vánoc až si budu moct přečíst druhý díl. :)

Týnka31
12.12.2016 5 z 5

Svět zaklínače mě úplně pohltil!

Wara
07.12.2016 5 z 5

Přečteno až v rámci třetího vydání z roku 2015 a popravdě vůbec nevím, proč mi to trvalo tak dlouho ;). Sapkowského tvorbu znám již dlouho, postavu Zaklínače taktéž, ale až teď přišel čas na tuto knihu. Soubor povídek skrývající pod tímto názvem mě ale hned chytl, kulisy světa jsou načrtnuté parádně a postavy včetně "komparsistů" se chovají uvěřitelně.
Hlavní "hrdina" Geralt je sice součástí onoho světa, ale díky (či možná spíše kvůli?) všem svým pochybnostem, svému svědomí a se svým osudem v patách jakoby tam ani nepatřil.
Moc mě bavily různé druhy použitých "nářečí", kterými jsou zdůrazněny rozdíly v mluvě trpaslíků, obyčejných nevzdělaných vesničanů a naproti tomu třebas čarodějek.

xelzax
04.12.2016 4 z 5

Miluju fantasy, na tohle jsem se moc těšila. Na začátku jsem teda byla hodně rozpačitá, jestli tohle má opravdu být ten dokonalý Zaklínač, na kterého mě okolí tak vnadilo. S postupem stránek byly příběhy lepší a lepší a nabíraly na napínavosti, ale i přesto nedosáhne kniha na 5 hvězdiček... Kdo ví, možná další díl?
Btw. trpaslík moravák byl hodně trapnej - i když to je poznámka spíše k překladu

whiolet
01.12.2016 5 z 5

Existuje někdo kdo miluje fantasy a nečetl Zaklínače? Skvělý příběh, skvělé postavy...prostě super

kara
28.11.2016 5 z 5

Večer jsem si chtěla přečíst pár stránek před spaním a nakonec jsem šla spát až v půl čtvrté ráno. Tahle kniha mě úplně dostala.

gabe99
25.11.2016

Knihu jsem četl takřka "na jeden zátah" - stránky jsem vysloveně hltal... Mohu vřele doporučit! Knihy od Sapkowskiho jsou prostě skvělé!

Solgeon
21.11.2016 3 z 5

Výtečně napsáno a pěkně vykresleno, že hlavní postava není jen superhrdina s nadpřirozenými schopnostmi, ale také dělá chyby a musí za ně platit.

Dup
20.11.2016 5 z 5

Co dodat..skvost! :)

Katie46
19.11.2016 3 z 5

Knihu jsem četla na doporučení a vlastně jsem na ni byla i zvědavá. Nebyla vůbec špatná ale raději než povídky, které odkazovali na různé etapy zaklínačova života, bych raději nějaký souvislý děj, který by poháněl číst dál. Povídky sice byli dobré, přesto mě některé zase tolik nenadchly odkazovali jakoby na něco před nimi a s tím čtenář není seznámený a tak vlastně z poloviny neví vůbec o co běží.
Přesto se pustím do dalších dílů a věřím, že nakonec se nějakého toho děje, co by upoutal a pohltil dočkám.

paulhunter
15.11.2016 2 z 5

Asi jsem měl od legendárního polského autora přehnaná očekávaní - zvlášt v poslední době, kdy je fenomén Zaklínače tak populární. Ale tak dlouho jsem chodil kolem Sapkowského, až jsem se nakonec spálil. U knihy Poslední přání.
Vůbec mi nevadila povídková forma, nemohl jsem se ale přenést přes autorův styl vyprávění, který bych (mimo jiné) adresoval spíše mladším čtenářům, i když se sem tam objeví vulgarismy. Také nevím, nakolik knize ublížil překlad, ale nářečí trpaslíka "z Uherského Hradišťa" tomu všemu nasadilo korunu. Bohužel ani příběhy samotné mi nepřišly tak zajímavé, neliboval jsem si v námětu "převlečení" klasických pohádek, které dostaly hororovější nádech, do světa Andrzeje Sapkowského. Bohužel jsem po čtení zklamaný, což nezachrání jedna nebo dvě lepší povídky, a tak doufám, že mě další díly osloví více.