Poslední přání

Poslední přání
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422761/mid_posledni-prani-MSJ-422761.jpg 5 6588 6588

Zaklínač série

Geralt z Rivie je zaklínač. Nemá rodinu, nemá domov, toulá se světem a zabíjí netvory a monstra škodící a ubližující lidem - upíry, vlkodlaky, bazilišky či mantichory. Není žádný rytíř bez bázně a hany, jen si musí vydělat na živobytí, a tak si za svou práci nechává platit. Jsou to těžce vydělané peníze a jeho řemeslo je nejen nebezpečné, ale i nevděčné. Za bojové a magické techniky, které mu umožňují přežít, musel zaplatit vysokou cenu - prodělat změny organismu, mutace i krutý výcvik. Nyní jeho schopnosti vzbuzují u běžných smrtelníků strach a odpor, a přestože se bez jeho služeb neobejdou, odsoudili ho k životu na okraji společnosti. Zaklínači by to nemělo vadit, měl by být zbaven emocí, jenže u Geralta známá pravidla často neplatí...... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: ekniha , Leonardo

Ostatnie życzenie , 1993

Mish-ka
18.08.2021 5 z 5

"Mágové i učenci si nad tím lámou hlavy dlouhá léta, ale neobjevili zhola nic, kromě toho, že..."
"Kromě čeho, Geralte?"
"Že láska musí být opravdová."

Haloon
17.08.2021 5 z 5

Geralt z Rivie je neobyčejná postava, která nás provází neobyčejnými příběhy. Tradiční pohádky, které jsou tak trochu naruby.
Co když je člověk stejné monstrum, nebo ještě horší, než ta která Geralt loví? Člověk jako tvor, který opanoval zemi a bere si svrchované právo na život a prostor.
Zaklínač by neměl mít emoce, a tak i žádné pochyby o svém poslání. Ovšem nebyl by to skvělý příběh, kdyby to v případě Geralta nebyla tak úplně pravda. To čtenáři přináší zážitek plný silných myšlenek a osudy zaklínače čtenáře interesují až k zbláznění.

SumýšIrena
16.08.2021 3 z 5

Není to úplně špatné, ale vzhledem k tomu, že neznám ani seriál ani hru, jsem se ztrácela v ději jednotlivých povídek. Přijde mi, že na sebe vůbec ničím nenavazují. Ale sérii nezatracuji a čtu dál...

Viviana-Mori
12.08.2021 5 z 5

Klasika, kterou jsem prostě musela dohnat. Oproti novodobému seriálu je kniha mnohem barevnější, nadlehčenější, humornější. Bavilo mě putovat s Geraltem a Marigoldem. V seriálu jsem se občas ztrácela, ale kniha všemu dodala ucelenější dojem. Za mě velmi fajn trávení volných chvilek.

Jaryad
06.08.2021 5 z 5

Fantasy žánr miluji ze všech nejvíce a to díky fenoménu Pána prstenů z dob počátku nového milénia. I když se kolikrát při četbě člověk zapotí, je to celkem prima čtení a způsob, jak si odpočinout. Tento druh napětí s hrdinnými postavami v krásné přírodě mne totiž baví. Mistr Sapkowski dokázal vykreslit neuvěřitelná bájná monstra. Díky bohu, že v lesích nepotkám třeba kikimoru, ale minimálně zas můžu naslouchat, jaká jiná stvoření zde k nám promlouvají. (-: Těším se na druhý díl a jsem zvědavá, jak to skutečně bylo s proměnou čarodějky Yennefer v krásku.

Knižní_kout
30.07.2021 4 z 5

K Zaklínači jsem se dostala po 4 letech, co ho mám v knihovničce. Možná jsem byla trochu skeptická, jestli se mi to bude líbit, ale nakonec to vyšlo! Ty příběhy byli skvělé. Některé mi přišli trochu pomalejší, ale i tak to ode mě dostává velmi vysoké hodnocení a moc se těším na další díly. Hodnotím 4,5 *

Linda007
28.07.2021 5 z 5

Konečně jsem se pustila do fantasy klasiky a bylo to skvělé.

Ešína
25.07.2021 2 z 5

Tuto knihu jsem dlouho nechávala ležet bez povšimnutí v knihovně a teď už vím proč. Bohužel mě kniha nenadchla tak jak jsem doufala.

Denny456
22.07.2021 3 z 5

Zaklínače jsem dlouho odkládal... a byla to chyba. Ne snad proto, že by to bylo úplná top fantasy. Právě naopak. Myslím, že už mám načteno tak, že to trochu zapadlo k průměru. Myslím, že před 20 lety bych z toho byl paf a tzv. "wau efekt" by se dostavil určitě. Ale aby bylo jasné, není to vůbec špatné, jen jsem už četl i lepší fantasy. Spojení příběhů s pohádkami je fajn, ale, že by to udrželo celou knihu to zase úplně ne. Tak snad další díly.

marianna7090
19.07.2021 4 z 5

Výborný Zaklínač doplatil na môj nedostatok času a čitateľskú krízu. Gerald ako postava úžasný pohoďák, skvele vykreslené čarovné bytosti, veľmi sa mi páčilo pridávanie starých, klasických rozprávok do deja, ale aj tak som dúfala, že tam bude ešte o trošku viac akcie a rýchlejší dej. Možno len moja domnienka. Inak na celú knihu hľadím veľmi pozitívne. Teším sa na pokračovanie.

Ellinek
14.07.2021 5 z 5

Bude druhá řada seriálu, chce to rereading, navíc jsem si s první řadou všechno nepamatovala a stejně mě překvapilo, co vlastně bylo jinak, i když to ničemu nevadilo. Geralt v knihách Jaskiera teda tolik nešikanuje, co ten chudák musí všechno snášet v seriálu. :D
Já mám možná povídky o Geraltovi radši než samotný příběh, takže já se vrátila k něčemu úžasnému a nepřestává mě to bavit. Člověk má leckdy nad čím přemýšlet, aby se potom zase mohl smát nad některými dialogy nebo postavami. Za poslední dobu jsem v práci zavalená samými polskými šílenostmi převážně z per ženských autorek, kterým to za mě moc nejde, takže je skvělé vždycky si uvědomit, že u těch našich sousedů vznikly i tak skvělé postavy, jako Geralt nebo Jaskier.

Thrawn89
12.07.2021 5 z 5

Svět Geralta z Rivie patří mezi mé nejoblíbenější fantasy počiny, již od cca 15 let, kdy jsem poprvé přečetl knižní zpracování. Už tehdy mě nadchlo propojení dospělého fantasy s pohádkovými motivy, romantiky s drsným a krutým světem "fantasy středověku" a celá řada zapamatovatelných a chytrých momentů. K tomu se později přidaly vynikající PC hry a bohužel zatím poněkud slabší seriálové zpracování na Netflixu. Vše se mi již začalo v hlavě trochu míchat, mnoho věcí člověk pozapomene a někdy je prostě jen zvědav na rozdíl mezi knihami a seriálem/hrami. Proto jsem se rozhodl Zaklínače znovu rozečíst a ani po to všem mě to nepřestává bavit. Povídky mají myšlenku, jsou zábavné a přitom často kruté a temné, vše má hlubší smysl a něco, co moderní fantasy již ztrácí... jedinečnou duši. Prostě paráda. Samozřejmě asi nejlepší povídka je se Strigou, ale přesto, kdybych si měl vybrat vítěze, dám asi povídku s čertem :)

Igwarr
07.07.2021 4 z 5

Ak mám úprimne povedať, mal som trochu predsudky predtým než som prečítal túto knihu. Je to v celku zaujímavá kniha. Dej je pútavý, čítal som ho rád a nemôžem povedať, že by som oľutoval kúpu tejto knihy. Myslím si však, že to, čo trochu uberá na kvalite deja, sú trochu priveľmi zjednodušené emócie a konanie Geralta i iných postáv medzi sebou. Miestami mi to prišlo trochu umelé a bijúce do očí. V každom prípade si myslím, že je to pekne napísane dielo a neomrzí.

cérka
05.07.2021 4 z 5

Ke knize jsem se dostala přes mnohá doporučení, zhlédnutí seriálu a několika násobném ověření si, že začínám tím správným dílem.
Jsem příjemně překvapená. Kniha, ač povídkova, si získala mou naprostou pozornost.
Děj mi hodně připomíná naše báje a pověsti. Taková pohádka pro dospělé ;).
Knihu jsem přečetla ušima a s čistým srdcem můžu říct, "miluju hlas Jiřího Dvořáka", úplně si mě podmanil :).

Ps. opět se mi potvrdilo, že kniha je mnohem lepší, než filmové zpracování. Na vše je mnohem více prostoru a fantazie jede na plné obrátky.

Adam2021
27.06.2021 5 z 5

Moje první seznámení ze světem Zaklínače. Jsem nadšený

Lioncz24
04.06.2021 4 z 5

Lepší jak ten seriál co je na Netflxu. Tato kniha se skládá ze 7 hlasů rozumu. Mě se líbila povídka o tom džimu v lese jak se ten trubadůr přišel o hlas.

Frosty128
04.06.2021 4 z 5

Ke knižnímu Zaklínači jsem se dostal až po první řadě seriálu. Přestože se mi na první shlédnutí celkem líbil, tak po přečtení knihy u mě velice klesl. Hlavně u povídky s čertem jsem se řezal smíchy, kdežto v seriálu je vyloženě zprasená a polovina toho tam chybí. Vůbec spoustu důležitých a hlavně spoustu vtipných momentů je vynecháno na úkor přidání linky s Yennefer, která mi přišla naprosto zbytečná. Jisté tajemno čarodějce sluší. Sapkowski si na každou postavu, každou událost i každou akci vyhradí dost stran a mě tenhle pomalejší styl vyprávění vyhovuje. Hlavně parafráze na klasické pohádky a mistrné prokládání vtipnými momenty i ve vážných situacích (rozplácnutý kapr či zaříkávadlo "Táhni pryč a vyhoň si ho!") byly parádní. Už se těším až se dostanu k románům a celý svět získá celistvější tvar, který povídkám zatím chybí.

Jiřina18
23.05.2021 5 z 5

Taková pohádka pro dospělé, ale já mám takové knížky ráda. Četla se moc hezky jsem zvědavá na další díly

DK197
11.05.2021 4 z 5

AUDIOKNIHA: Musím uznat, že začátek Zaklínače mile překvapil. Je to nápadité, čtivé i vtipné. Akční. V době, kdy má většinová populace radši román, nikoli povídky, je překvapivé, kolik čtenářů si toto dílo získalo. Ale nedivím se - je to zajímavé. Povídkové zpracování navíc umožňuje vyprávět jaksi střípkovitě. Autor má neskutečně volnou ruku při vymýšlení dalších příhod. Vždycky si může něco přimyslet. A čtenář se těší, co to bude, honí se za novými detaily tohoto světa.

Moc se mi líbily povídky "Zrno pravdy" (mrzí mě, že chybí v seriálu), "Zaklínač" (její spisovatelské zpracování a akce mi vnutily myšlenku - tohle je čtení pro pány - nemyšleno zle), "Menší zlo" (líbí se mi myšlenka) a samozřejmě "Otázka ceny" (Ciri). Hůř je na tom "Cesta z níž není návratu" (sama o sobě není špatná, ale když jdete číst Zaklínače a hned v prvním příběhu po něm ani stopy, člověka to může otrávit. Souhlasím, že měla být zařazena jinak) a "Poslední přání" (patřím bohužel k těm, kdo nesnáší postavu Yennefer a kazí mi to celkový dojem, ačkoli nápad je fajn). "Konec světa" vypadal nadějně i zábavně, ale řešení zápletky mě zklamalo, takže z celého souboru vychází nejhůř. "Hlas rozumu" jako rámec funguje dobře. Všehovšudy vás tato knížka navnadí na pokračování. Za mě ano - 4,3 *. K této sbírce se klidně ráda vrátím. A to i kvůli audio zpracování, které je naprosto boží. Kéž by takto namluvili všechny části. Doporučuji.

TaLu
04.05.2021 4 z 5

Díky shlédnutí výborného seriálu jsem se lépe orientovala v postavách a ději. Ale také jsem přišla o napětí, protože jsem věděla, jak daný střípek příběhu dopadne. Vypovídá to o tom, že seriál se opravdu mimořádně povedl a drží se poměrně věrně předlohy.
Zatím se v novém světě rozhlížím, je to jako by se člověk protáhl úzkým průchodem ve skalách a otevřelo se před jeho očima něco nečekaného. Místo, kde pohádky mají úplně jiný význam a téměř žádný dobrý konec. Postava Zaklínače si mě získala hned. Mám za sebou první kroky, uvidíme, kam mě nová pěšinka zavede.